i t NIEUWS- EN ADVEBTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1849. No. 59. 5, r 1 loffelijk i st i 1 1 1 ■i 8e“ deel. BINNENLAND. t BUITENLAND. dit berigt over, omdat wij liet be- Totaal. OBJECTEN. Boven deze 315 G15 300 a a i ƒ3870 ƒ8445 ƒ4575 centen. Namen der Gemeenten. OBJECTEN. l a r I ƒ850 ƒ745 ƒ515 ƒ815 2925 eenIen. Aanmer kingen. waarbij is slechts 8 1 stemden rende grietmannen grietenij secretaris. a975 «300 «700 n a To taal. 1 J Aanmer kingen. 1000 450 125 780 d s. it n e« genieten de grietman nen nog de emolumen ten wegens de overboe king der florecnen. «275 90 150 «200 a 100 «200 «150 40 Boven de trakte menten genieten de sup poost, jaar lijksplus minus ie der f 20 v. kleediug. Op- stee land. 75 75 Beloopende per ziel nagenoeg 59 KANTON DE LEEK. Bevolking 9407 zielen. Jaarwedde van den grietman Idem van den secretaris Idem van de assessoren Idem van den grietenij-raad ld. van de policie-liedienden Surveillance-kosten van het middel op het gemaal NB. De grietenij-ontvangers genieten percentsgewij ze belooning. Totaal ƒ250 ƒ200 ƒ175 ƒ250 [ƒ875 70 «150 Jaarwedde v. d. burgem. Idem van den secretaris «300 «250 Presentiegeld v.d assess. Jaarw. v. d. suppoosten Surveillance-kosten van het raidd. op het gem. Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zcgclrcgt, voor iedere plaatsing. en uit den volgenden kosten bij het admi- het kanton Beetster- en die bij het admini- het kanton De Leek in ■en: des zondags avonds te 5^ Jacobikerken bedestonden NB. De gemeente-ont- vangers genieten percentsgcw ijze belooning. Totaal Beloopende per ziel nagenoeg 31 SNEEK, 24 Jnlij. Er bestaat bier thans eene commissie, die het volgend biljet aan de hui zen der ingezetenen heeft laten bezorgen: In het belang van degenen welke door de hier heerschende ziekte aangetast en in behoeftige omstandigheden verkeeren worden de ingezete- 2800 2300 jaarwedden 900 250 «1780 epidemie, te voorzien. De diaconie der Israëli tische gemeente moet hierin reeds een voorbeeld gegeven hebben. H00GEVEEN, 18 Julij. Dezer dagen is al hier eene vrouw uit het Ilollandsche Veld op eene minder gewone plaats bevallen zij bevond zich met ba ren man bij eenen verveener aan de streek De Huizen alhier, om af te rekenen; plotseling gevoelt zij, dat haar tijd daar is; in allerijl wordt zij, na van de noodige dekking en liggingstukken voorzien te zijn in eene pun ter (een bootje) gebragtin de hoop dat men daarmede nog in tijds de één uur verwijderde woning zal bereiken; dit mislukte echter, nog slechts weinige schreden van het huisbeviel de vrouw in de punter, geadsisteerd door ha ren man cn hare zuster; de kraamvrouw en de kleine bevinden zich echter even welvarende alsof de bevalling in de gemakkelijkste kraam kamer en onder adsistenlic van den kundigslen vroedmeester bad plaats gehad. FRANKFORT 18 Julij. Het schijntdat het thans tot ernstige geschillen tusschen Zwitser land en de aangrenzende Duitsclie staten voor namelijk Baden zal komen. De Zwilsersche regeling is niet geneigd de paarden, wapens en openbare kassen door de op baar gebied gc- vlugte vrijscharen afgeleverd, terug te geven, dan tegen eene vergoeding der kosten, die het onderhoud der Badensche vlugtelingen haar ver oorzaakt. Ten einde haar tot deze restitutie te noodzaken neemt de Badensche regering den toevlugt tot eene volkomene afsluiting der gren zen tot groot nadeel van den handel en de in dustrie in Zwitserland. Deze afsluiting is reeds in de nabijheid van Konstants in werking geko men en zal weldra langs de geheele Zwitsersche grenzen plaats, grijpen. Indien slechts de Pruis- sen buiten het spel blijven dan zal bet echter weldra tot eene minnelijke schikking komen daar deze maatregel voor de belangen der Zuid- Duitsche staten even zoo verderfelijk is, als voor Zwitserland zelf. HAMBURG 17 Julij. De dagbladen deelen heden den inlioud mede der vredespreliminairen over welke men tusschen Pruissen en Denemar- ker overeengekomen is. Volgens dezelve bekomt het hertogdom Sleeswijk wat zijne wetgevende rnagt en het inwendig bestuur betrefteene afzon derlijke constitutie, zonder met liet hertogdom Holstein vereenigd te zijn en onverminderd de staatkundige band, welke liet hertogdom Slees wijk aan de Deensche kroon verbindt. De de finitive organisatie van het hertogdom Sleeswijk zal het onderwerp uitmaken van verdere onder- handclingen cn zullen de constituerende par tijen Engeland uitnoodigen om als bemiddelen de mogendheid daaraan deel te nemen. De her togdommen Holstein en Lanenburg blijven leden van den Duitschen bond. Holstein zal zoospo mogelijk eene staatsregeling met vertegenwoordi ging bekomen. Al de opgenoemde bepalingen zullen op geenerlei wijze de erfopvolgings-kwcs- tie prejudiciëren. Men is overeengekomen dat Denemarken, onniiddel ijk na liet sluiten van den vrede, het initiatief zal nemen, om, in gemeen schappelijk overleg met de groote mogendheden de sucessie-vraag te regelen; en eindelijk is door beide partijen bepaald, dat de guarantie der groote mogendheden voor de naauwgezette uit voering van den definitive!! vrede, ten opzigto van het hertogdom Sleeswijk zal ingeroepen wor den. ITALIË. Men beeft veel gesproken van de schade, die door het beleg van Rome onderdo kunstschatten aldaar zou aangerigt zijn. Mag men geloof slaan aan eene opgave van liet Journ. des Débalsdan zijn de voornaamste beschadi gingen de volgende: Een der kostbare tapijten in het Vaticaan die naar kartons van Rafael ge werkt zijn vertoont de sporen van eenen kogel die echter alleen den uitersten onjtrek van een beeld beschadigd heeft; de fontein der Aqua Paolina, bij de poort St. Pancrace, heeft door eenen kogel eenige schade aan het metselwerk be- Men meldt uit Schiedam, dd. 20 Julij: Zondag den 15 dezerdes voormiddags te half elf ureheeft men alhier onder de gods- dienst-oefening eene kleine beweging aan de kerk-kroonen in de Groote en ook aan die in de Gasthuiskerk waargenomen; ook te Maassluis heeft men op dien zelfden tijd hetzelfde ver schijnsel opgemerkt, alwaar de kroonen naar gissing 3 Ned. palmen uit liet middelpunt ge bragt werden niet ongegrond is het vermoe den dat men deze omstandigheid aan eene schud ding der aarde moet toeschrijven.” Te Kolham (provincie Groningen) is door jhr. Wiardus Hora Siccama als unicus-colla- tor, tot predikant benoemd, de kandidaat L. Kijlslra. De kerkeraad te Kolham is echter niet gene gen die benoeming goed te keuren wijl zij ge noemden kandidaat in zijne dienst nimmer heeft gehoord. Men is zeer benieuwd naar den afloop dezer zaak. ZWOLLE, 20 Julij. Men verneemt, dat de regering van Zwolle aangezocht is, om de ver schillende diaconie-besturen uit te noodigen,in beter voedselten behoeve der armen tijdens de nen verwittigd dat zich bier eene commissie heeft geformeerd, met liet doel, om daar, waar het noodig is uitdeeling van versterkende spij zen en andere benoodigdlieden te doen zullende in dezen alleen worden gehandeld op aanwijzing van heeren doctoren. Ten huize lan de ondergeteekenden [de hee ren H. Repelaer van DrielTh. Cool L. van der Feer en B. van Hasselt] uit welke voorloo- pig deze commissie is zaniengesteld zal eene bus worden geplaatst voor de bijdragen welke men lot dat doel zoude wenschen af te zonde ren rekenende zij het overbodig de algemeene liefdadigheid in dezen aan te bevelen.” Bij het vroeger door ons opgegeven getal overledenen aan de cholera binnen deze stad zijn tot en met den 21 Julij bijgekomen 26; totaal van af 22 Junij II. 35. Sedert de laatste dagen schijnt de ziekte hier echter af te nemen. Te Utrecht woedt de cholera hevig. Van woensdag tot donderdag middag, zijn aldaar aan gegeven 44 nieuwe cholera-lijdcrs en van zon dag tot vrijdag morgen, bedroeg bet getal der overledenen 113. Geen wonder dus dat er in de stad versla genheid heerscht en de godsdienstige bewoners behoefte gevoelen om, in deze droevige oogen- blikken meer bepaald en opzettelijk, de Vocfr- zienigheid die alles bestuurt om bewaring en hulp te sniceken. Daartoe zuilen er ure, in de Dom- en worden gehouden. Overigens wordt er te Utrecht veel gesproken en geschreven over het besluit der regering, om het houden der kermis, onder zulke omstan digheden, toe te laten. Hard is sommiger uitspraak over dat besluit maar teregt verklaart de Nederlanderdat aan hem de vraag: of men in eene aanzienlijke plaats bij het bestaan eener besmetlelijke ziekte, de kermis zal laten voortgaan of die zal verbieden voorkomt van eene moeijelijke beantwoording te zijn. Het geldt toch niet al leen het al of niet loelaten van luidruchtige en openbare vermakelijkheidmaar ook het loelaten of weren van geoorloofde nijverheid het loelaten of weren van de gelegenheid tot het behalen van voordeelenwaarop een ge deelte der burgerij gerekend heeft en die zelfs in vei band staan met den huurprijswelke voor de winkel- en andere huizen op sommi ge in de kermis druk bezochte standen betaald wordt.''> Menig gemeente-bestuur heeft ten aanzien van deze zaak eene moeijelijke beslissing te nemen. Gemoedelijk het vóór en tegen te beoordeelen dit zal elke regering die het wél meent met het wezenlijk belang der inwoners, doen. Wat het zwaarste is moet bij haar het zwaarste we en daarna rigtte zich dan ook ieders oor- SNEEK 20 Julij. Men berigt uit Leeuwar den dat, in de vergadering der provinciale sta ten van deze provincie, de vraag behandeld is: of het wenschelijk of doelmatig te achten is, dat de plattelands-besturen dezer provincie zich door andere benamingen (grietman enz.) van die der andere provinciën blijven onderscheiden Onderscheidene leden hebben ter dezer zaak het woord gevoerd tot men eindelijk onder de 47 aanwezende leden tot stemming overging gebleken dat 39 leden tegen en voor liet behoud van liet grietmanschap van welke laatsten 7 werkelijk funge- waren zijnde de 8ste een Eene bijdragedat Fries land de provinciale staten vertegenwoordigen immers hetzelve niet aan liet grietmanschap gehecht is, zoo als men tier regering heeft trach ten wijs te maken. Wij willen hopen dat de geest der provinciale staten haarbij nadere overweging van het ontwerp der gemeente-wet tot riglsnoer moge strekkenin plaats van zij- delingscbe en knoeijachtige raadgevingen of in lichtingen. Wij nemen dit berigt over, omdat wij het be ginsel huldigen dat alleen bezuiniging door vereenvoudiging eene betere toekomst kan be reiden en datom die reden vooral het griet manschap door eene andere wijze van bestuur dient vervangen te worden. Hetzelve is toch kostbaar kostbaarder dan andere reeds bestaan dezulks zal kunnen blijk vergelijkenden slaat van nistratief bestuur van zwaag in Friesland stratief bestuur van de provincie Gronings KANTON BEETSTERZAVAAG. Bevolking 14275 zielen. Namen der Grietenijen. Smal- linger- land. ƒ1400 ƒ1200 1300 - 450' 125 1000 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele hommers 7*. cent.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1