NIEUWS- i 1 r I EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 4dc Jaargang. Zaturdag den 28 1849. No. 60. QJW? o it I 1 1 1 I BINNENLAND. d t den 29 op den 30 Junij i i I Op den 29 April heeft BUITENLAND. j r I n e 9t n 1 e- i- tt S a h f- fl lichten. DeS over de brak er loti ons Deze Courant verschijnt eiken Woensdag; en Za- turdajj. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers cent. eene plotselin- zee in het Eu- HAMBURG 21 Julij. Te oordeelen naar de hevige gisting die op dit oogenblik onder alle klassen der bevolking van de hertogdommen heerschtkan men zich op gebeurtenissen voor bereiden die op nieuw aan Europa veel zorg baren en Duitschland groote rampen berokkenen kunnen. Er gaat een kreet op tegen het aan nemen der voorwaarden van den wapenstilstand door Pruissen met Denemarken gesloten, alsme de tegen de grondslagen van den vrede. Het is toch uitgemaakt, dat Denemarken, indien de definitive vrede op de tegenwoordige grondsla gen tot stand komt, oneindig gunstiger conces sion zal verkrijgen dan die welke in het af- geloopen jaar bij de overeenkomst van Malmöe aan dat laud waren aangeboden en zulks hoe wel toenmaals eene Zweedsche armee en eene aanzienlijke Russische vloot met eene gewapende interventie ten gunste dezer mogendheid dreig den. Het stadhouderschap zalzegt men de HH. Reventlow en Francke met eene zending bij het centraal bestuur ie Frankfort belastenwelke heeren zich mede naar München en Stuttgart zullen begeventen einde deze regeringen te verzoekenhunne troepen in de hertogdommen te laten blijven in het geval dat die der klei nere staten zich naar hunne respective haard steden mogten begeven. Daar nu de tegenwoordige overeenkomst met Denemarken nergens in Duitschland door de be- ROTTERDAM, 24 Julij. De eerste haring buis, stuurman C. Cordia, is gisteren te Maas sluis binnengekomen, welke heef t aangebragt 87 tonnen de tweedestuurman J. Schenk te Vlaardingen aanbrengende 57 tonnen. De be- rigten uit zee nopens de visscherij luiden gunstig. ROTTERDAM, 25 Julij. De Gereformeerde gemeente dezer stad heeft een treffend verlies geleden door het onverwacht overlijden van haren oudsten leeraar den wel-eerw. beer ds. H. Oort. Zijn wij wel onderrigteergisteren nog welvarend was de achtbare grijsaard reeds in den loop van den namiddag van gisteren aan eene hevige ziekte bezweken. ARNHEM, 21 Julij. Heden morgen omstreeks elf ure barstte boven deze stad los een onwe- der dat hier en ook elders vele schade heeft aangerigt. De bliksem trof een huis op de Beek straat; aangetrokken door een ijzeren anker, in den topgevel aanwezig, ging dezelve van daar door den zeer dikken muurheen en weder over den zolder, maakte in een plafond en kas ten op de bovenkamer, waar bij over de koperen dradenwaarmede het riet bevestigd wasge leid werd, ontzettend groote gaten, zonder de vrouw en een kind die zich op die kamer be vonden te schaden, ging vervolgens langs den draad van de schel van het bovenhuis naar be neden schijnt daar den bewoner van het huis getroffen te hebben want deze zeeg bewus teloos en als verlamd ter aarde, doch herstelde na tijdsverloop van een uur geheelen is eindelijk van het einde der schel onder de poort door op straat verdwenen zonder eenigen brand te veroorzaken. GRONINGEN, 23 Julij. Tot geruststelling van ouders, welke kinderen hebben op het In stituut voor Doofstommen alhier, kunnen wij mededeelen dat nog geene der kweekelingen door de choleraziekte is aangetast, en dat Instituut, zoowel als de Weeshuizen hier ter stede, tot dus verre, even als vroeger bij het heerschen der cholera alhier, van die vreesselijke ziekte bevrijd is gebjeven. De kweekelingen, die in deze week met het invallen der vacantie van hier naar Amsterdam zullen vertrekken om zich van daar verder naar huis te begeven, zullen derwaarts vergezeld worden van eenen medicinae doctor, voorzien van de noodige geneesmiddelen om dadelijk hulp te kunnen aanbieden, indien zulks onverhoopt noodig mogt zijn. De commissie, in wier handen de voordragt van gedep. staten van Groningen, nopens de al- gemeene begrooting dier provincie over den ja- re 1850, is gesteld, bragt in de zitting van 23 dezer, onder anderenhaar rapport uit over een adres van het bestuur der landhuishoudkun dige school te Groningen, houdende verzoek, om de vroeger haar toegestane subsidie van ƒ600 welke met het einde van dit jaar zoude ophou den te verlengen, of zoo mogelijk tot ƒ1000 te verhoogen. De commissie adviseerde, om, aangezien die inrigting welke in het begin even als zoo vele andere nuttige inrigtingen klein en gering was en waarop men aanvanke lijk met minachting meende te moeten neder- zien doch die thans eene aanzienlijke plaats bekleedt, nu reeds van weldadigen invloed is op den landbouw, door vreemdelingen wordt bezocht, met regt geprezen, zoo binnen als buiten de provincie den naam van landhuishoud kundige school kan dragenen tot roem ver strekt van het gewest, de subsidie van ƒ600 te blij ven verleenen tot wederopzeggens toe doch dat zij het voor alsnog onnoodig achtdie sub sidie te verhoogen tot ƒ1000. ULRUM 21 Julij. Als eene merkwaardig heid voor de beminnaars van het plantenrijk diene, dat in den fraaijen hof van mejufvrouw de weduwe A. J. Sleuver, te Ulrumeene ge wone hoogstaande Lombardijsche populier gevon den wordt, aan wiens takken ranken ontsprui ten waaraan zich groene knoppen bevinden eenigzins zich voordoende als kleine noten wel ke bij verdere ontwikkeling openspringen en wolachtige vlokken van de schoonste gedaante en fijnste hoedanigheid te voorschijn brengen. Wij zagen vele dezer ingezamelde wolachtige vlokken, waaruit, wanneer men eene genoeg zame hoeveelheid bekomen kon welligt de fraai ste stoffen zouden kunnert vervaardigd worden. Men schrijft uit Assen: De Israëlitische ring-synagoge en bijkerken in Drenthe ressorteren thans onder de hoofd kerk te Zwolle; de Israelite!! in Drenthe wen- schen echter vurig om eene eigene hoofdkerk te bekomen ook om aan de gedurige geschil len met de hoofdkerk te Zwolle een eind te ma kenwelke reeds tot procedures aanleiding heb ben gegeven. Om dit doel te bereikenheb ben de besturen der ring-synagogeii en bijker ken te Meppel Coevorden Hoogeveen Smilde en Dwingelo zich bij een eerbiedig adres tot Z. M. gewend, ten einde te Meppel eene hoofd kerk voor de Israëliten in de provincie Drenthe worde daargesleld en de rabbijn Hillesum te Meppeltot opper-rabbijn voor Drenthe be noemd worde.” Men verneemt, dat er ernstig aan gedacht wordt om een tweede veerschip van Assen op Amsterdam daar te stellenhet is te hopen dat de stedelijke besturen van Amsterdam en Assen de vergunning daartoe aan één’ of meer andere personen zullen geven dan aan de tegen woordige veerschippers ten einde in het be lang van het publiek ook hier eene heilzame concurrentie ontsta.” BATAVIA 26 Mei. Op den 29 April heeft op den bazaar te Tangerang, in de Bataviasche Ommelanden een hevige brand gewoed waar door ruim 90 gebouwen onder welken 30 van steen zijn in de asch gelegd de brand is des namiddags te half twee ure ontstaan in de woning van eene hoogbejaarde Chinesclie vrouw Tan Kingnio genaamd en is vermoedelijk ver oorzaakt door onvoorzigtigheid bij het gebruik maken vau vuurdoor eenen feilen noord oosten wind aangewakkerd maakte het vuur snellen voortgang; doch aan de ijverige pogin gen der bevolking, onder de leiding van den hoofdschout Meijer, is het ten laatste gelukt, hetzelve meester te worden ook heeft men vele goederen kunnen redden welke zich in de brandende gebouwen bevonden en zonder de doeltreffende maatregelen van dezen beamb te vernield of ontvreemd zouden zijn. De schade wordt op ongeveer 60,000 begrootvijf paarden en een groot getal varkens zijn in het vuur omgekomen verlies van menschenlevens heeft men echter niet te betreuren. volking wordt goedgekeurd kon liet wel ge beuren dat Beijeren en Wurtembergin over eenstemming met Oostenrijk van deze gelegen heid gebruik maakten, om' Pruissen op deze wijze tegen te werken, en zulks op grond, dat de nationale eer geschonden is voornamelijk door de nederlaag bij Friedericia. Men verze kert zelfs, dat de kolonel de Than!!adjudant van den koning van Beijeren, een officier, die bij het leger in hooge achting staat in dienst van de beide hertogdommen zal treden en dat hij door het stadhouderschap zal benoemd wor den tot generaal en chef van het leger om den oorlog tegen Denemarken voort te zetten! ITALIË. Onder de vele berigten over het bestormen van Rome door de Franschenkan aan liet volgend verslagontleend uit de cor respondentie van eenen Franschen officierte- regt eene plaats worden vergund In den nacht van den 29 op den 30 Junij hebben wij Rome voor de tweedemaal bestormd. Wij maakten ons van een zeer sterk bastion meester, welke gebeurtenis waarschijnlijk een einde zal maken aan den oorlog. Des avonds om zes ure formeerde men de stormcolonncn allen volgens gewoonte uit grenadiers en vol- tigeurs zamengesteld. Men vierde te Rome het feest van St. Pieter. Al de openbare gebouwen waren verlicht; vooral het prachtige koepeldak van St. Pieter leverde een heerlijk schouwspel op, door den glans en de menigte van Over dag was de hitte geducht geweeste avonds pakten zich dreigende wolken stad te zamenen omstreeks tien ure een geweldig onweder los. Het geratel des d ders vermengde zich met het gebulder van geschutgeladen met schroot, ten einde de Ro meinen te beletten, om de bres door ons de vo rige dagen geschoten, te herstellen, terwijl wij in de loopgraven blootgesteld waren aan gewel dige stortregens en een aantal bommen die in ons midden sprongen en de manschappen wond den en doodden. Omstreeks 1 ure na midder nacht bedaarde het onweder, en wij hoorden in de stad nog het gezang van eenige Romei nen, die, door den regen of den wijn terugge houden, langzaam naar hunne woning terug keerden. Het sloeg 2 uretoen achtereenvol-' gende drie kanonschoten gehoord werden: dit was het afgesproken teeken. De stormcolonne stelde zich in beweging en rukte op de bres aan. De Romeinen ontvingen haar met een woe dend geschreeuw en snelden beraden voorwaarts om den doortogt te verdedigen. Een oogenblik hoorden wij niets anders dan hunne kreten Moed! moed! Wij vernamen niet eene enkele Fransche stem de seconden schenen ons uren toe. Ten laatste hoorden wijFrankrijk Frankrijk! grenadiersvelt de bajonetDo soldaten beantwoordden dit met: voorwaarts! voorwaarts Mijn hart klopte van blijdschap, bij het zien van hunnen moed. Na eene los branding stortten de soldaten met de bajonet op den vijand in. De kreten werden flaauwer, en ras hoorde men nog alleen het gerogchel der stervenden en het gejammer van eenige ongc- lukkigen, die met uitgestrekte armen om ge nade smeekten. De reserve beklom de bres. De grenadiers en voltigeurs, over het gebeele bastion verspreid, wierpen alles, wat zich gewapend voordeed on der den voet. De Romeinen in de huizen en achter een tweede bolwerk, muur van Aurelia- nus genoemd geretrancheerd onderhielden een zeer levendig vuur. Hunne artillerie vuurde met schroot in alle rigtingen. Het was een ware hel. Wij bevon den ons op de bres, in het open vuur, en waag den het niet om te schieten, uit vrees van on ze makkersdie voorop stonden te wonden. Gedurende dat gevechtwaren de mineurs aan den arbeid en openden eenen loopgraaf, om ons te beschermen. Om 3 ure zagen wij dui delijk het slagveld hetzelve was bedekt met dooden en gewonden. Van de Romeinen heeft men een groot getal gevangenen gemaakt.” LONDEN, 21 Julij. Er heeft ge vermeerdering van diepte der Prijs der Advertentiënvan één lot vier regel*, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegclregt, voor iedere plaatsing. _odÈ>p

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1