NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAü VOOR DE STAR EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. J Ij r 1849. No. 62. Zaturdag den k Augustus. BINNENLAND. BUITENLAND. *7- 1 1 I I 1 h r- P 1 d IS. st n k De overste De Braüw was de held van den dag want hij is het eigenlijk die met het 7de bat. op verkenning was. De kapt. Munterwien door eenen kogel de knieschijf was verbrijzeld, ten gevolge waarvan zijn been hoog boven de knie moest afgezet worden is een paar dagen na de amputatie overleden. demeure gesteld. za- 1 I en 6 cholera morbus welke de schrijver heeft uitgegeven. was vóór dat wistdie nog (dit heeft veel Batipo door r I n o e- I. e I- 11 'g U t van het ministerie erkclijk bestaat een hij doet opmerken het 6de bat. inf. opruk- onzen reeds genomen gelukkig zijn waar hij van i vernam dat onze vlag van de vijandelijke forten te Dja- garaga woei. Hij zegt dat natuurlijk niet in zijne rapporten, evenmin, dat het 7de bataljon toevallig die sterkten is omgelrokken maar het is echter zoo. De Javasche Courantenwaar in de officiëele rapporten voorkomen zullen u breedvoerig onderrigtenhoe de zaken zich hebben toegedrageu de vijandelijke sterkten zijn allen geslechthetgeen men echter niet met pa- tjols of houweelen heeft kunnen doen, maar verpligt is geweest alles te ondermijnen en in de lucht te doen springen, want alles was zoo hard als ijzer waartoe men evenwel ’s vijands kruid heeft gebezigd waarvan eene tamelijke hoe veelheid gevonden werd. Indien die sterkten vernietigd zijn zullen onze troepen den 10 de zer embarkeren en naar Klonkong zeilen waar men ook nog grooten tegenstand verwacht en terie is en demeure gesteld. Het is gewaar schuwd. Het heeft geantwoord maar het be hoort te hebben een’ tijd van beraad. Thans is de zaak in het openbaar behandeld. Zij is aan de natie onderworpen. De beslissing moet aan haar worden overgelaten. Geen der leden heeft verder het woord ge vraagd waarmede deze interpellatie is afgeloopen. AMSTERDAM, 31 July. In de Portug. Is raël. gemeente alhier, alwaar door de cholera vele slagtoffers zijn gevallen heeft zich eene commissie gevormd, om de lijders aan deze ziek te en hunne betrekkingen te ondersteunen. De door deze commissie onder de leden der ge meente gedane collekte heeftbinnen weinige da gen de som van circa ƒ2000 opgebragt. En men mag deze opbrengst hoogst aanzienlijk noe men als men bedenkt, dat deze gemeente geene 3000 zielen telt en dus slechts l/70ste deel der bevolking van de lioofdstad uitmaakt. Reeds is deze commissie ijverig bezig om in persoon de nooddruft der behoeftige cholera-lijders en herstelden te onderzoeken en onderstand te ver- leenen minder door giften van geld dan wel van bedden, dekens, kussens, kleedingstukken en dergelijken. Door de Nederlandsche Handel-Maatschap- pij zijn bevracht geworden de navolgende 11 schepen, als: voor Amsterdam 5; voor Rotter- dan 5 en voor Middelburg 1. ROTTERDAM, 31 July. De heer R. A. Ver- leghstads heel- en verloskundige te Breda heeft de eer gehad eene dankbetuiging te ont vangen van Z. M. den koning voor eene aan lioogstdenzelven toegezonden en alom verspreide brochureVoorbehoedende aanwijzingen tegen cholera morbus voor niet geneeskundigen voor eigene rekening gratis FRANKFORT28 July. De algemeene aan dacht is thans in Duitschland gevestigd op de ernstige verwikkelingen, die tusschen Oosten rijk, Beijeren en Wurtemberg aan de eene, en Pruissen aan de andere zijde bestaannopens de uitoefening der centrale magt. liet grootste gevaar voor de éénheid en den vrede van Duitsch land is daarin gelegen, dat Pruissen uitsluitend de opperste leiding der algemeene Duitsche aan gelegenheden aan zich trekken wil. Hierdoor worden alle banden zelfs die welke door de tractaten van 1815 gelegd zijn, geslaakt. FRANKFORT, 29 Julij. De Beijersche bla den zetten hunne oppositie tegen Pruissen ijve rig voort, en beklagen zich voornamelijk daar over, dat het bof te Berlijn, verklarende het centraal bestuur niet langer te kunnen erken nen zich meer en meer in diens plaats dringt en nu van anderen vordertwat het zelf wei gerde. FRANKFORT, 29 Julij. Het Zwitsersche le ger dat op bevel van den bondsraad op den voet van oorlog gebragt wordtzal vooreerst 24,000 man bedragen met 60 stuks geschut. Het kommando is aan generaal Dufour opge dragen. BERLIJN, 29 Julij. Een Pruissisch officier, die eenige dagen geleden het tooneel des oorlogs in Hongarije verliet, verzekert, dat de zaak der Russen in Noord-Hongarijeeven als die der Oos tenrijkers aan den Donaualles behalve voor- deelig staat, en dat men spoedig van overwinnin gen der Hongaren zal hooren. Niet alleen tus schen de Oostenrijksche en Russische officieren heerscht tweedragt, maar onder de Oostenrijk sche officieren zelve bestaat groote oneenigheid daar dc meesten ontevreden zijn dat een zoo onbekwaam opperbevelhebber, als generaal Hay- nau aan de spits van eene zoo voortreffelijke armee staat. Deze opperbevelhebber wordt be schuldigd van door zijne wreedheid en bloed dorst de bevrediging der in opstand zijnde ge westen zeer te hebben tegengewerkt. KOPENHAGEN, 25 July. Op de grenzen Zweden en Noorwegen woedt over verschei- mijlen bij Friedrichs-Hal ten noorden Afemark, een geweldige boschbrand. Alle gebouwen en woningen aan den zoom van het en men den voortgang der vlam- TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL. In hare zitting van den 30 Julij heeft het ministerie, bij monde van den minister van bin- nenlandsche zaken op de interpellatiën van den heer Groen van Prinsterer geantwoord, en eindigde dat zijn antwoord volgenderwijze Het (ministerie) meent daarin aan te treffen óf eene afkeuring van het stelsel van rege ring, door den grondwetgever aangenomen en in zijne grondwet beschreven en dus eene be dekte bestrijding van de grondwet zelve; óf eene afkeuring van de tegenwoordige menstelling van het ministerie en dus eenen meer geopenbaarden strijd tegen al of tegen de meesten van de ministers. Het eerste dezer beide denkbeelden heeft het ministerie al dadelijk verworpen oordeelende dat de tegenwoordigheid van dezen redenaar in deze kamer het bewijs medebrengt van zijne be reidvaardigheid omovereenkomstig de door hem aangenomene roeping de bezworene grond wet in bescherming te nemen en in milde uit voering te helpen brengen. Het laatste der beide genoemde denkbeelden is het ministerie daarentegen meer en meer aan nemelijk voorgekomen. Die waarschijnlijkheid is voor het ministerie tot zekerheid opgeklommen. De slotsom van het betoog des redenaars komt hierop neder, dat dit ministerie, zoo het dien naam kan dragen: uit heterogene bestanddeelen is te zarnen gesteld geene eenheid in beginselen oplevert: e. geen vast beraamd plan bezitwaarnaar het handelt d. geenen invloed op deze kamer uitoefent noch kan uitoefenen wegens gebrek aan zede lijke kracht e. integendeel eene belemmering voor die ka mer in hare werkzaamheden oplevert, welke die kamer onbekwaam zou kunnen maken voor ha re taak dat het niet regeertniet regeren kan daarom de regten der kroon niet dekt rj. en dat het niet is wat het in den tegen- woordigen tijd voor het vaderland en den ko- ning zijn moet. Is dat alles waar, dan mag zoodanig ministe rie geen oogenblik langer blijven bestaan. Maar dan is het ook niet genoeg dat te vermelden die gebreken op te sommen daarover te rede neren dienaangaande eenige vragen te doen. Neendan moet er worden gehandeldgehan deld om troon cn volk van dreigend gevaar en groot nadeel te verlossen. Dan is het de roeping, de pligt van den volks vertegenwoordiger die overtuiging uit te spre ken en de kamer uit te noodigen die voor den troon te brengen. En is alzoo hetgeen de geëerde redenaar voor droeg de uitspraak zijner gevestigde overtui ging, dan is het zijne roeping, zijn pligtdezer kamer voor te stellen aan Z. M. onzen koning eerbiedig mede te deelendat zijn ministerie het vertrouwen der meerderheid dezer kamer niet bezit. Daartoe noodigt het ministerie het geëerde lid dat de bedoelde vragen deed, met den meesten nadruk uit, opdat het minsterie wetewat het te doen heeft. Door den heer Groen van Prinsterer is hierop zakelijk geantwoord: Dat hij ook na de rede niet overtuigd isdat er w homogeen ministerie, en 1 dat men zich wederom bepaald heeft tot alge meene uitdrukkingen die tot niets leiden. Ten slotte verzoekt hij de kamerde zaak hiermede te doen eindigen en niet op het ter rein te komen dat het ministerie aanwijst. Dat was volstrekt het doel van zijne interpellatie niet. Het oogmerk der interpellatie is bereikt. De oorsprong van het oponthoud is aangewezen. De kamer heeft van haar gevoelen doen blijken door de interpellatie in te willigen. Het minis- van dene van Afemark, een geweldige boschbrand. gebouwen en woningen aan den zoom van woud-district zijn reeds in de asch gelegd te vergeefs poogt men te stuiten. ITALIË. Het groote vraagstuk, of Pius IX, bij zijne komst te Romeeene constitutie zal verleenenhoudt tegenwoordig aller aandacht bezig. Men beweert, dat de denkwijze van den keizer van Oostenrijk en van den keizer van Rusland op dit punt volkomen overeenstemt met die van de meerderheid van het ministerie te Parijs en dat Pius IX uit vrije beweging zoo danige vrijheden zal verleenen, als hij voegzaam acht. Te dien opzigte zou men dus volkomen gerust kunnen zijn, ware het nietdat men den invloed van sommige kardinalen op den H. va der vreesde. ITALIË. Pius IX heeft eene proclamatie ge- rigt aan het volk van Rome, waarin hij zegt, vurig naar den dag te verlangen die hem in het midden van zijn volk zal wederzien en dat hij de vrijheid en onafhankelijkheid van het hoofd der kerk zoo noodig voor de rust dei’ katho lieke wereld wenscht gewaarborgd te zien. De paus verklaart voorts, dat hij eene commissie benoemen zalwelke met eene algeheele vol- magt bekleed en daarin geholpen door een mi- K0L0N1EN. De N. R. C. levert een extract uit eenen par ticulieren brief uit Sourabaya van den 20 Mei II. Dat Djagaraga door de onze genomen is, zult gij reeds weten het heeft nogtans veel bloed en vele moeite gekost, omdat men, even als de generaal Van der Wijck de vorige maal Djagaraga in het front heeft trachten te bestor men doch van welken kantzoo als later ge bleken is het volstrekt onneembaar was. Toe vallig echter heeft het 7de bataljon, dat op ver kenning en om versch water te zoeken uitge zonden was al die sterkten omgetrokken en de zelve van achteren genomen, waarop de Baline zen volstrekt niet gerekend hadden vooral niet dat ze in den nacht zouden worden aangeval len zoo als werkelijk heeft plaats gehad zoodat dan ook reeds bijna alles gedaan ->-• de generaal Michiels er iets van op zijn gemak te Sangsit was overeenkomst met de inneming van batipo door den majoor, nu gepensioneerd luit.-kol. Van Swie- ten want ook toen was de kol. M. te Padang Panjang en kwam op het hooren van het ka nonvuur van den maj. Van Swieten derwaarts met eene colonne van I ken toen Batipo door de was. Men moet maar zijn hoofdkwartier had opgeslagen toen hij de schepen die op de reede lagen vernam de vijandelijke forten te Dj de vijand zeer sterk moet zijn w’ijl zich vol gens geruchten aldaar alles verzameld beeft. Tot op dit oogenblik hebben wij deSwegens echter nog geene tijding. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za turdag. Abonnemeiits-prijs voor 3 ftiaanden 1.40, builen de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers 7| cent. Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents tcgelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1