NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ÜE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. e r 4de Jaargang Woensdag den 8 Augustus, 1849. No. 63. I i e- A ’i n- 1; 1 BINNENLAND. eigenschap i BUITENLAND. t 5 5 1 3 TK L f r 1 naar En- n o 1 3* J 6 5; )d. e »- n- ;h •d H epe ASSEN tengewone Deze Courant verschijnt eiken Woensdag' en Za- turdag. Abonnenients-prijs voor 3 maanden 1.40 builen de Stad franco ƒ1.65, enkele noinmcrs 7| cent. nam de bliksem een stuk uit ijderde zich weder door kind dat in de wieg lag te slapen is ongedeerd gebleven. WEENEN, 30 Julij. Niet alleen de dagbla den maar ook de algemeene volksstem laten zich in afkeurende bewoordingen uit over de contributie, die aan de Israëlitische gemeente te Ofen en Pesth is opgelegd. WEENEN, 31 Julij. De geruchten van voor- deelen, welke door den maarschalk I’askewitscb zouden behaald zijn worden nog niet bevestigd. Volgens particuliere brieven zou men tege lijk met Temesvar, een aanzienlijk verlies van krijgsmaterieël geleden hebben men zegt name lijk dat niet minder dan 30,000 geweren en 85 stuks geschut in handen des vijands gevallen zijn. Uit Kaschau Eperies en Miskolcz luiden de berigten hoogst ongunstig. Talrijke stroop- henden zwerven daar rond tegen welke de ach tergeblevene garnisoenen niet opgewassen zijn. Hetzelfde is bij Waitzen het geval. Over het algemeen wordt de Russische armee in den rug bestendig door zwermen insurgenten verontrust die schier dagelijks transporten levensmiddelen opligten. FRANKFORT, 2 Augustus. De hier binnen gerukte bataljons Pruissische landweer, die bij de burgers in kwartier liggen en hoogst aanma tigend zijn, schijnen ons voor ’s hands niet te zullen verlaten. Het schijnt zelfs, dat 8000 man Pruissen onze stad en derzelver omstreken zullen blijven bezetten. Ook bevestigt het zich dat eenige duizend man Beijersclien en Oosten rijkers met hetzelfde oogmerk herwaarts komen. Daar nu in onze stad en de naburige gewesten de incest volkomene rust en orde heerschen vraagt men met regtwaartoe deze buitengewo ne bijeentrekking van troepen eigenlijk zal die nen? Dit geeft natuurlijk aanleiding lot aller lei, niet zeer bevredigende geruchten. Zeker is het, dat Pruissen opgehouden heeft de cen trale magt met den aankleve van dien te erken nen terwijl van hunne zijde Oostenrijk Beije- ren en Wurteinberg dezelve gehandhaafd willen zien. Dat hieruit tusschen deze mogendheden een ernstig conflict kan ontstaan is maar al te zeer te vreezenalsmededat daarby de onder drukte, maar niet vernietigde democratische ele menten weder eene belangrijke rol zullen spe len. Het uilzigt is allezins donker; alles is uit zijn vorig verband gerukt., -zonder ander regt dan dat des sterksten. 'Intusschen neemt de magt van Pruissen dagelijks toe, door de toetreding of liever algelieele onderwerping der kleinere Deut sche staten aan diens opperheerschappij zoo als dit nu almede onder anderen door de vorslen- men nu, waren dan ééne enkele korrel. Gisteren middag is de van H. Kokal- zijne vrouw door terwyl zij in de deur stonden te kijken zon der dat zij daarvan eenig letsel ondervonden in het voorvertrek een’ zolderbalk en verw het glasraam een waardig. De afmetingen, in welke deze buizen verkrijg baar gesteld zijnzijn voor de mindere forma ten van 100, voor de grootere formaten vau 50 voet. LONDEN, I Augustus. Laatstleden zondag is er te Londen iets gebeurd, dat een nieuw bewijs is, hoe vrees voor ingebeeld gevaar de oorzaak van wezenlijk gevaar en ongeluk kan worden. In de vorige week was zekere fabrijk van rijtuigen aan de noordzijde van Charles- Street, Drurylane, tot eene Roomsch-katholijkc kapel ingerigt geworden en er was aangekon- digd, dat zeker priester, Dr. Fasaldaar zon dag avond voor de eerste maal zou predike.n De zaal, die op de eerste bovenverdieping lag, en naar men zegt, derdehalf duizend mcnscheii bevatten konwas stikkend vol. Het doorbui gen eener balk, of welke andere oorzaak het mag geweest zijn, deed een stijldie nevens den predikstoel opgerigt was, nedervallen. De ver zamelde gemeente schrikte, en ongelukkiglijk rees er in haar midden liet geroep dat de be neden verdieping in brand stond. Daar de ven sterramen naar den straatkant open stonden, werd dit geroep aldaar vernomen en oogen- blikkelijk weergalmde ook van buiten het ge schreeuw van brand! brand! redt u! redt u! Nu was de schrik ten top alles wat voor in de zaal was drong naar den trapen op het oo- genblik toen deze van boven tot onder vol volk was, stortte hij werkelijk, met een vreese- lijk gekraak, in elkander. De angst deelde zich nu ook aan dat gedeelte der vergadering mede, dat dieper in liet vertrek gezeten was. Men voelde naar de trap, zonder te weten, dat er geen trap meer bestond en elk die den rand van den omtrent 40 voet diepen kolk bereikte, werd er onwederslaanbaar in neer gedrongen. Sommige personen sprongen ook door de op straat uitkomende openingen. Vruchteloos was alles, wat de prediker zeideom de verschrik te menigte terug te houden van in haar verderf te rennen. Aan den voet van den trap lag een verwarde hoop menschen op een gepaktdie door hun worstelen om los te geraken elkan- nog verder bezeerden. Gelukkig nog, dat het geschreeuw van brand, de policie en brandspui ten weldra deed toesnellen. Met hulp van de ze lieden begon men geregelde pogingen lot red ding te doenu Die niet al te zwaar gekwetst waren begaven zich naar huis maar een twin tigtal moest weggedragen worden. Eene vrouw die boven uit een zijvenster gesprongen was, was in een naburig huis door eene glazen lan taren gevallen en ligt thans gevaarlijk ziek aan eene schudding in de hersenen. Eene andere, welker beide beenen gebroken zijn, is mede in bedenkelijken toestand; doch voor het oogen- blik zijn er nog, zoo veql men weet, geene dooden. Uit Alexandrie verneemt men dat Abbes- pacha door alle middelen den overvoer van brie ven en goederen uit Europa naar Indie wil ver gemakkelijken. Hij heeft eene som van 75,000 harde piasters bestemd tot den aanleg van eenen weg van Cairo naar Suez door de woestijn. De eerste graveur aan ’s rijks munt te Utrecht, de heer J. P. Schonbergheeft van Z. M. den keizer van Ruslandter erkenning van zijn kunsttalentten geschenke ontvangen eenen zeer kostbaren ring met brillanten omzet. stopte plaats met een scherp mesen deze oor zaak der verstopping weggenomen zijnde wordt zij, zeer gemakkelijk met een heet ijzer weder gesloten. De sterkte en veerkracht del- Gulia zijn buitengewoon, daar eene kleine buis, zon der te barsten de drukking kan wederstaal! van 250 pond per vierkante duim zij kan zonder eenige verandering te ondergaan gedurende ja- ren in het water gedompeld of in vochtige en moerassige gronden bedolven blijven, zij belet tevens alle aangroeijing en door hare bijzondere eigenschap van niet-geleidingwordt zij minder dan metaal of leder, door de vorst des winters of door de droogte gedurende den zomer, aan gedaan. Ook hare klankgeleidende eigenschap is inerk- ROTTERDAM, 3 Augustus. In de omstreken van Doornik heeft een kind van 7 of 8 jaren wraak genomen op eenen boer, die het gesla gen had door met lucifers eene hooimijt in den brand te steken waardoor de geheele boe renwoning in de asch werd gelegd. Een jeug dig meisje, bloedverwante van den boer is daar bij omgekomen. De minister van financiën heeft nogmaals herinnerd dat alle uitgestelde schuld en kans biljetten aan wien ook toebehoorendewelke, op den 31 December 1849 niet in werkelijke rentegevende schuld mogten zijn overgegaan onherroepelijk aan het rijk zullen zijn vervallen. 30 Julij. Als een bewijs van bui- vruchlbaarheid vertoonde de land bouwer II. Tijms, te Beilen eene roggeplant waaraan 37 aren onder welke die 50 en meer korrels bevatten; stelt men nu, dat gemiddeld in ieder slechts 40 korrels waren dan zou dit bedragen 1480 korrels van SM1LDEl Augustus, bliksem ingeslagen in het huis hieren wel tusschen deze en domnien Hohen-Zollcrn Hechingen en Sigma ringen is geschied. BERLIJN, 31 Julij. Heden heerscht in onze stad eene beweging zoo als sedert lang hier niet heeft plaats gehad. Aanleiding was de ge boortedag van Waldeck. Reeds vroeg in den morgen was de straal, waarin zijne woning ligt door sterke afdeelingen constabcls bezet. In het huis zelf waren manschappen van de burger- weer geposteerd ten einde het binnendringen der menigte, die voorzien van kransen en bloe men kwam geluk wenschen te verhinderen. Slechts enkele personen werden toegelaten om de diep bewogen echtgenoot van den gevangene hunne deelneming te betuigen. Eenige equipa ges, die van tijd tot tijd voor de deur der wo ning van Waldeck stil hielden, bewezen, dat ook in de hoogere standen sympathie voor hem bestaat. Het comité der democratische partij heelt een adres aan den gewezen volksvertegen woordiger gerigt', waarin o. a. ten slotte gezegd wordt, dat bij, hoezeer van zijne vrijheid be roofd echter in het hart des volks blijft leven en dat de tijd komen zal waarop het vrije volk zijnen Waldeck zal terug eischen. Op dit oogenblik (’s namiddags 3 ure) trekken talrijke scharen naar den Thiergarten om daar het geboortefeest van de gevangene te vieren. In de stad zelve hebben ook onderscheidene de monstratie!) van verschillenden aard plaats. In de prentenwinkels ziet men allerwege het por tret van Waldeck nu eens met eenen lauwer krans dan weder met een’ krans van immortel len versierd. In een’ prentenwinkel, in de Ko ningstraat, hangt boven het portret van Waldeck liet zoogenaamde nextrablad der vreugde zijn de eene buitengewone editie des Russische Zei ltuig van 20 Maartwaarin dit conservative blad de gebeurtenissen van den 18 Maarttwee dagen daarna vierde. HAMBURG, 1 Augustus. De toegang de Elve schijnt vrij te zijnreeds is een gelsch schip uit Hartlepool te Cuxhaven aange komen zonder door het Deensch fregat te zijn aangehouden. ITALIË. De nloeijelijkhedenwelke voor speld zijn zoodra Rome door de Franschen zou zijn in bezit genomen beginnen zich nu maar al te zeer te verwezenlijken. De paus, geheel omringd door de Camarilla weigert alle gehoor aan de Fransche voorstellen. Men zegt zelfs, dat de Fransche afgevaardigde, de heer d’IIar- court, de meest ontmoedigende berigten te dien opzigte te Parijs heeft medegebragt. De Fran sche regering schijnt alles te hebben uitgeput, om den tegenstand van Z. II. te overwinnen. liet is waar, dat de UIL Oudinot en de Cor- celles niet geheel doordrongen schijnen van de rol welke Frankrijk in deze zaak heeft te ver vullen en dat de heer d’Harcourthoewel in eenen minderen graad even zeer tegen hen te strijden heeft gehad als de heer De Lesseps vroeger zich moest verzetten tegen den generaal en chef alleen. Men spreekt er op nieuw van, dat generaal Bedeau met eene buitengewone zen ding naar Rome zal belast worden. Intusschen blijft de toestand van Romein weerwil van de wijdsclie verhalen van het offi ciële dagblad, zeer treurig. Indien dezelve lang duurde, dan zou de Fransche regering aldaar spoedig even drukkend worden als het juk van Mazzini en Garribaldi was. liet crediet vermin dert van dag tot dag en de vrees dat de oude staat van zaken zal hersteld wordenboezemt niet minder vrees in, dan de despotieke hande lingen van het driemanschap. LONDEN, 29 Julij. De Gulia Percha Maat schappij in Engeland heeft, met eene goede uitkomst, hare aandacht gevestigd op het ver vaardigen van buizen uit die zelfstandigheiden daar de Gutta Percha geene verandering onder gaat door vocht, zuren, vettigheid, enz., is zij uitnemend geschikt voor de leiding van gas wa ter olie, chemicaliën, vloeibare mestsoorten enz. en men kan haar tevens met het beste ge volg aanwenden voor wateraftappings-buizen bij den landbouw in gebruik. In het gevaldat de buis verstopt isopent men haar op de ver- Prijs der Advertentie!!van één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken rege jmeer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. <7 a h

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1