NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I r 4de Jaarpan" JVoensdag den 15 Augustus, 1849. No. 65. /si I V r- n BINNENLAND. 4 I- Naar BUITENLAND. een’ r I 6 11 i e- i 1 1 <r U h •d s. ■it t Tiedemann n te Rastatt Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Alionnenients-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nummers cent. Prijs der Advertcntiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, cn voor eiken rege meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. reeks, bevattende acht nommers, mogt worden uitgetrokken alsdan na de trekking van dertig reeksen nog ééne reeks wordt uitgetrokken •waarvan de twee eerste nommers tot aanvulling I als uitgeloot worden aangewezen. WEENEN, 7 Augustus. Wij moeten lieden hetgeen gisteren omtrent de krijgsgebeurtenissen voor Raab vermeld werd bevestigen althans in zoo verre dat het keizerlijke leger genood zaakt is geweest die sterke vesting te ontruimen. Volgens de laatste berigten waren intusschen de Hongaren de stad nog niet binnengerukt. Het is een officieel Oostenrijksch leger-bulletin dat deze omstandigheid mededeelten ofschoon dan ook in eenigzins omwondene bewoordingen er kent, dat onze troepen een zeer belangrijk ver lies hebben geleden. Het was de bezetting van Komorn die dit koene” eene uitdrukking van liet bulletin zelf feit ondernam. Met groote overmagt en onweerstaanbare kracht uit de vesting vallende, viel de bezetting onze troe pen eensklaps met een geweld aan waartegen wederstand onmogelijk wastrok onzen linker vleugel omtastte ons nu van achteren aan sneed de verbinding over Acs en Raab af en bevond zich zoodoende regelregt op den weg naar laatstgenoemde stad. Onze troepen zijn daarop naar den linker Donau-oever teruggeworpen terwijl de te zwak ke bezetting van Raab de stad verliet na de bruggen te hebben afgebroken. Het blijkt al verder, dat de bezetting van Komorn bij deze gelegenheid ondersteund werd door een plotseling van het Plata-meer opge rukt vijandelijk korps, aan wien alzoo de weg naar Raab mede geopend is. Intusschen schijnt het niet zoo als wij boven reeds zeiden dat de Hongaren Raab reeds zijn binnengerukt dadelijk nadat het berigt van de gelukte uitval bekend werd is een sterk legerkorps opgetrok- i kenom de bezetting van Komorn en het korps SNEEK 14 Julij. Een geloofwaardig heer en stadgenoot verhaalde ons dezer dagen dat hij en nog iemand met hem, alhier in de kerk der Hervormde gemeente beweging aan de kerk- kroonen bespeurd had op denzelfden zondag (15 Julij) dat zulks op andere plaatsen in ons land ook was opgemerkt geworden. Wij zouden deze, wat late, vermelding welligt ach terwege gelaten hebben ware het niet dat hij zijn verhaal deed vergezeld gaan van de niet onbelangrijke aanmerking, dat, namelijk, deze kroonbewegingen die eene aardschudding ver onderstellen omstreeks dien tijd overal zijn waargenomen, toen er eene plotselinge vermeer dering van diepte der zee in het Engelsch ka naal plaats gehad heeft, hetwelk uit Londen, dd. 21 Julij, berigt werd, en door ons in no. 60 dezer courant is overgenomen. ’s GRAVENIIAGE 9 Augustus. Men ver wacht stellig de intrekking der belastingwet tot dekking van het tekort. In verband daarmede is reeds in de zitting der tweede kamer van he den middag besloten tot een reces van drie we ken daarbij werd ook reeds aangemerktdat het zeer mogelijk is, dat de discussiën over de belastingwet, die aanstaanden maandag aan de orde waren gesteld geen voortgang zullen heb ben. [Latere berigten melden, dat de belasting wet werkelijk voorloopig is ingetrokken.] ’s GRAVENIIAGE, 10 Augustus. Z. Exc. de minister van justitie, de heer Wichers heeft, uithoofde van den staat zijner gezondheid reeds eenige dagen geledenzijn ontslag uit die be trekking aan den koning verzocht en treedt stel lig als zoodanig af, zoodra het den koning be haagd zal hebben eeneu opvolger te benoemen. AMSTERDAM, 11 Augustus. De regering van Denemarken heeft bekend gemaakt dat de havens van oostelijk Holstein (Kiel, Neustadt, Heiligenliaven enz.) geblokkeerd blijven. De westelijke havens van dat hertogdom zijn opengesteld. Terwijl men dezer dagen tusschen Bonda en Weener, in het aangrenzend Oost-Friesland bezig was met het aan leggen van eene aarde- ]>aan werden door eenige arbeiders bij het af graven eener hoogte bij den zoogenaamden Be schoten Weg aldaar, twee geraamten van men- schen gevonden waarvan het eene bij onder zoek van eenen deskundige bleekdat van man te zijn doch het geslacht van het andere niet met zekerheid kon worden bepaald. Daar deze beide geraamten naauwelijks een voet on der de aarde lagenvermoedt men dat ter plaatse, waar zij gevonden zijn eensmisschien twintig of meer jaren geleden eene afschuwe lijke misdaad werd gepleegd zonder dat daar van ooit iets is uitgelekt. ROTTERDAM, 11 Augustus. Bij koninklijk besluit van 4 Augustus, is, betreffende de uit- loting en aflossing van 3[ pCts. schuldbekente nissen voor het jaar 1849 het volgende besloten Art. 1. Op den eersten October 1849 wordt tegen honderd ten honderd afgelost een kapi taal van drie maal honderd duizend gulden (/300,000) schuldbekentenissen, rentende drie en een half ten honderd, daargesleld krachtens de wet van 27 Mei 1830 (Staatsblad no. 10) en ingevolge het koninklijk besluit van 1 Junij 1830 (Staatsblad no. 13). Art. 2. De tot het evengemeld kapitaal af te lossen schuldbekentenissen worden aangewe zen bij uitloting over hetna de op 30 Augus tus 1848 gehoudene uitloting overgebleven aan tal der reeksen van tien nommers, waarin ten gevolge van het koninklijk besluit van 21 De cember 1845 (Staatsblad no. 92)de toen nog aanwezige schuldbekentenissen zoo na mogelijk zijn verdeeld; pn worden alzoo dertig tan die overgeblevene 2301 reeksen uitgeloot, met dien verstandedat ingeval bij deze loting de laatste van het Plata-meer in de vesting terug te drin gen. Van den uitslag der alzoo onvermijdelijke geworden ontmoeting, zal alles afhangen. Voor het oogenblik is daaromtrent nog niets bekend ofschoon lieden middag het weinig te vertrou wen gerucht in omloop was dat Raab op nieuw door de keizerlijke troepen bezet was. Wel onderrigte personen verzekeren dat ons kabinet weder ernstig begint te denken aan eene bevrediging van Hongarye door onder- liandelingen. Een hoog persoon, die men zegt, dat tot nog toe voorliefde koesterde voor den oorlog heeft zich thans in dien geest verklaard. De minister van financiën is een gelijk gevoelen toegedaan. Natuurlijk is echter de erkenning der constitutie van 4 Maart en de reorganisatie van Hongarije binnen de grenzen door die constitutie aangewezen, de onveranderlijke basis waarop de regering wil onderhandelen. FRANKFORT, 8 Augustus. Volgens berig ten uit Rastatt zijn aldaar gisteren in den vroe gen ochtenstond de Badensche majoor Bieden- feld alsmede de letterkundige Elfenhaus gefu- sileerd wegens deelneming aan den jongsten gewapenden opstand. Het berigt betreffende de ten uitvoer brenging van het doodvonnis tegen professor Kinkel was voorbarig; het schijnt, dat de koningin van Saksen ten zijnen gunste bij het Pruissische bof, eene strafvermindering ge vraagd heeft. Naar men verneemtzou het doodvonnis in levenslange detentie veranderd zijn geworden. Over het lot van opperbevelhebber der opstandelingen zal eerstdaags beslist worden. De Deutsche Reform zegt over Kinkel’s lot het volgende: De prins van Pruissen naar men verzekert, zou den ongelukkige genade hebben geschonken, onder voorwaarde evenwel, dat de groothertog van Baden hiertoe zijne toestemming geve, tot welk einde dan ook een ambtenaar der regering naar den groothertog is gezonden. Wij durven hieruit het vermoeden ontleenen dat men eene verzachting van Kinkel’s lot op het oog heeft. HAMBURG, 8 Augustus. Wij kunnen heden het blijde berigt vermelden, dat de blokkade met 11 dezer overal wordt opgeheven, uitge zonderd alleen aan de oostkust van Holstein met de havens NeustadtHeiligenhaven en de Kieler Föhrdc met het Kanaal. De Engelsche, Pruissische en Decnscbe com missarissen uitmakende de voorloopige regering der hertogdommen gedurende den wapenstil stand treden op 12 dezer in functie. ITALIË. Volgens eene telegraphische depêche van Triest, te Weenen ontvangen, zou in den nacht van 29 op 30 Julij een begin zijn ge maakt met het bombarderen van Venetie door middel van gloeijende kogelshetgeen met den meesten nadruk werd voortgezet. De Venctia- nen zouden het vuur der belegeraars slechts zeer zwak beantwoorden en moet de stad nog voor eene maand van levensmiddelen voorzien zijn. De benoeming van den generaal d’Aspre tot bevelhebber van het belegeringskorpsheeft een ongunstigen indruk op de bevolking van Venetie gemaakt en wel uithoofde van liet be kende onverbiddelijke karakter van dien gene raal. Volgens een brief uit Triest, door de Lloyd medegedeeld, stond de stad den 2 dezer, op verschillende punten in brand. Daarentegen zou men uit andere berigten we der opmakendat de belegeraars nog weinig uitzigt hebben op eene spoedige verovering der stad. De moeraskoortsen moeten verschrikkelij ke verwoestingen onder de belegeringstroepen aanrigten terwijl de Siroccodie dikwijls over de Adriatische zee waaitbrandingen veroor zaakt, welke de blokkerende schepen noodzaken het ruime sop te kiezen. Ovei’ een maand be gint het tijdperk der stormen, en hoe weinig er dan uit te rigten is was aan Albinis vloot in het vorige jaar te zien. LONDEN, 8 Augustus. Een Hongaarsch ge zant, graaf Vos, is te Washington aangekomen en men verneemt, dat het Amerikaansch kabi net zich inderdaad ernstig bezig houdt met de 1 kwestie der erkenning van Hongarije. Art. 3. De loting tot aanwijzing der met pri mo October 1849 af te lossen schuldbekentenis sen rentende 3[ ten honderd, heeft plaats in het openbaar op woensdag den 22 Augustus 1849, des voormiddags ie elf ure, aan het lo caal van liet ministerie van financiën te 's Gra- venhage, ten overstaan van twee leden van de algemeene rekenkamer. Van den uitslag der lo ting geschiedt onmiddellijk bekendmaking in de Neder landsche Staats-Courant. Art. 4. De houders der uitgelote schuldbe kentenissen kunnen dezelvevergezeld van al de onverschenen coupons waarvan de eerste verschijnt 1 April 1850, ten kantore van den agent van liet ministerie van financiën te Am sterdam ter aflossing aanbieden op den eersten October 1849 en vervolgens zullende het ka pitaal waarop na 30 September 1849 geene ren te meer verschuldigd is aan hen worden vol daan bij assignatie op de Nederlandsche Bank. AMERSFOORT, 9 Augustus. Tot geruststel ling van het publiek kan van hier gemeld wor den dat zelfs de ervarenste landbouwers niet met zekerheid kunnen of durven bepalen of het bederf wel in de late aardappelen aanwezig is; waar het ve.tschijnsel van versterving in het lof aanwezig is is dit eerder toe te schrijven aan den buitengewonen vruchtbaren zomer, aan de zonnehitte en aan veelvuldige regens en dus meer op te vatten als een teeken van vroegtij dige rijpheid mogt het kwaad bestaan dan is het stellig niet algemeen zeer verschillende en slechts op weinige plaatsen aanwezig. Voorliet oogenblik is er gelukkig zulk een overvloed van uitmuntende vroege aardappelen peul- en an dere tuinvruchten, dat men hiervan geen tweede voorbeeld in vroegere jaren zoude kunnen aan wijzen. De rogge is gelukkig, tusschen de bui- jen doorvrij droog binnengehaald en levert eenen ongekenden oogst op. De boekweitook het wegens den nachtvorst voor de tweede maal gezaaide, belooft eene overheerlijke uitkomst te zullen opleveren kortomer is eerder over vloed dan gebrek. Mogten wij nu verder van de heerschende cholera verschoond blijven daar hier nog slechts zeer weinige en daaronder nog enkele twijfelachtige gevallen hebben plaats ge had zoo laat de toestand in onze stad en in hare omstreken niets te wenschen over.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1