AIIVERTENTIE-I'LIII VOOR IIE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEIi. NIEUWS- EN r 11 J e- li 4de Jaargang. 1849. No. 66. Zaturdag den 18 Augustus, r te f A A 1 1 H 1 r' I BINNENLAND. i zilveren specie I weinige BUITENLAND. onhe il era ut die f en gen 3 6 110 van n 1 i- e d s. at n i- t 7. 'I i 1 loedig het slagthuisje geliee- agtoffer binnen bragten heet- een varken- wijzen werden de onge- Men sprak hen eerst vrij r I pd. pd. 50; rige >ek- ept. eval j w. de schooner kwam een Zoodra de mui- liet geld dat in de kajuit van eerlijkheid van verschillen- ondersteuning vrienden gebruikt. tendedat Rome’s lot op de straatsteenen Parijs werd beslist bergpartij. Op de den 6 de- aangebragt 449 wa v’er mede een millioen francs op 10 Augustus jl. de volgen- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 builen de Stad franco enkele noinmers 7| cent. een vaartuig met twee menschen om- Wegens den harden wind en grooten er van hier geene hulp verleend gevaar verkee- na eenigen tijd door een aan- en boot gered en hier behou- bet Kanaal gebragt. Beide hozen na- rigting juist op de binnenkomende RASTATT, 11 Augustus. Tiedemann vonnis geveld. Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken roge meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. Hij hield nog al streng toezigt op de dieven moordenaars uit de achterbuurten maar te- van zijne eigene partij kon hij natuur lijk niet krachtig genoeg handelen. Van daar, dat zekere Zambianchi van beroep aan ten laatste nog aanvoerde dat zijne betrekking van ondergeschikt militair hem tot blinde ge hoorzaamheid noopte. Zijne werkzaamheid als gouverneur, welke be trekking hij gedwongen” was geweest aan te nemen, schetste bij op eene wijze, als ware bij bijna geheel aan het terrorismus der soldaten on derworpen geweest. Slechts eenmaal, zei de hij op eigen gezag gehandeld te hebben namelijk bij het gevecht te Grossachsen aan de Hessische grenzen', toen de opperbevelhebber Beckerl niet te vinden was. Het gerigt verklaarde zich met 4 tegen 2 stemmen (de president niet medege- rekend) voor de doodstraf met den kogel. Tie demann vernam zijn vonnis met onbeschrijfelij ke kalmte niet de geringste verandering was op zijn gelaat merkbaar. Heden morgen te 4 ure werd het vonnis vol trokken zijn lijk ligt op het Friedhof alhier ne vens Biederfeld begraven. Van de Poolsche Grenzen wordt geschre ven, dat de keizer van Rusland door de her haalde ongunstige berigten uit Hongarije in eene hoogst onaangename gemoedsstemming is gebragt. Men verhaalde dienaangaande zeer zonderlinge zaken en scheen groote bezorgdheid voor de ge zondheid des keizers te koesteren. Lieden die nog aan liet oude bijgeloof hingen meenden daarin de vervulling te zien van de oude over levering, dat geen czaar langer dan vijfentwintig jaren mogt regeren zoodat het bestuur des te- genwoordigen dus met 1850 een einde zou moe ten nemen. Verder zegt het berigtdat de czaar twee gezanten naar Hongarije heeft gezonden met stellige bevelen om de Hongaren ten spoe digste ten onder te brengen. Vermoedelijk zal keizer Nicolaas er aan denken dat naarmate het meer naar den herfst gaat de oorlog in Honga rije met eiken dag moeitevoller en gevaarlijker wordt. ITALIË. De revolutionaire huishouding van het Romeinsche Triumviraat maakt wonderlijke dingen openbaar. Van al het edel metaaldoor geestelijke gestichten en particulieren op bevel bijeengebragt is niets gemunt de waarde is in de zakken der democraten verhuisd of tot van buitenlandsche staatkundige Zoo zond Mazzini wel wc- van aan de I van logement, doch de oorzaak is nog onbe- FRANKFORT, 11 Augustus. De letterkundi ge Elsenhaus die den 6 dezer te Rastatt gefu- sileerd is geworden was 33 jaren oud en vroe ger een der redacteuren van de M.anheimer Abend- zeiluny hetgeen uit hoofde lan de ultra-radi- kale strekking van dit blad, niet weinig tot zijne veroordeeling schijnt bijgedragen te hebben. Ge durende het beleg van Rastatt, beeft hij aldaar mede een blad uitgegeven waarin de bevolking tot volharding in den weerstand vermaand werd. De majoor Biedenfeld die met hem terzelfder lijd ter dood veroordeeld werd had den 8 zijn vonnis nog niet ondergaan. Ter zijner verde diging heeft hij onder anderen aangevoerd, dat hij de eenige officier was, die de discipline bij de soldaten heeft gehandhaafden daardoor vele buitensporigheden heeft verhinderd; wijders, dat hij de eerste is geweest, die op de overgave der vesting heeft aangedrongen en dat deze waar schijnlijk dadelijk gevolgd zoude zijn indien het hem niet aan de magt ontbroken had dit bij de overige officieren der bezetting door te zetten. Daar de bekrachtiging van het tegen hem uitge sproken doodvonnis na verloop van 24 uren niet was ontvangen vleide men zich met de hoop dat bij gratie zou bekomen. Deze hoop is ech ter niet verwezenlijkt, want hij is den 9 ’s mor gens te 4 ure gefusilleerd geworden. Brieven uit Baden verzekeren, dat de in kwartiering daar thans drukkender is dan ooit, en dat de Pruissen aan de inwoners meer last en schade berokkenen dan vroeger de vrijscha- ren. prooi der vlammen geworden huisgezinnen waren in 1 huisvesting ontbloot. De brand moet ontstaan zijn in de stal een J kend. [De berigten uit Bremen van eergisteren ma ken van dit ongeluk mede gewag zij melden dat de brand des vrijdags was uitgebroken, en dat zalurdag morgen reeds 60 huizen eene prooi der vlammen waren geworden. Te Bremen had zich een comité gevormd, om, voor de aldus van alles beroofde huisgezinnen, gelden bijeen te zamelen.] ZU1DLAREN, 9 Augustus. zer alhier gehoudene jaarmarkt waren 1780 runderen en 198 paarden terwijl er rijtuigen waren. De prijzen der runderen ren iets lager, hoewel er nog eene vaarze kocht is tegen ƒ133; de paarden waren goedkoop. verhaal niet slechts alle symphatie enz. verloochende telijke wijze over gene handelingen in een te stellen door te bewijzen tie op wettelijken weg en monarchie bad willen terugbrengen terwijl hij In liet begin berigt gegeven liet schooner- schip Amelia, dat met 60,000 ponden sterling in gouden en zilveren specie van de Mexico naar Hong-Kong bestemd was. het scheepsvolk dat uit 19 personen Gisteren werd over De aangeklaagde was luitenant der dragonders in Badensche dienst later 16 jaren bij het Grieksche leger en ten laatste gouverneur van deze vesting, liet open baar ministerie somde de daadzaken op, waaraan Tiedemann zich schuldig had gemaakt waarop deze laatste over alle voorvallen waaraan hij had deelgenomen, uitvoerig uitwijdde en bij dit verhaal niet slechts alle symphatie voor de aan- leggers der revolutie, Struve, Brentano, Sigel en zich soms op zeer verach- hen uitliet, maar ook zijne ei- goed daglicht trachtte dat hij de rcvolu- tot de constilulionele Van daar een berucht moordenaar de spits van een dolk-gouVer- nement stond. Zijne bende bravo’sdie hu uit Ancona liet komenwaar zij meer dan 150 moorden bedreef, bestond uit 60 a 70 perso nen. Het heetten douanen maar waren gepri- viligeerde moordenaars. Aan de overzij van den Tiber-ligt een kloos ter dat tot huisvesting dier bende diende. Daar heen werden de priesters en zoogenaamde reac tionairen gebragt, en zelden verlieten zij levend dat klooster, al sp ten. Als ze een sla_ te het: daar hebben wij weder tje." Op gruwelijke lukkigen omgebragt. bij ons sedert jaren minder algemeen een worden waartegen tot schijnen gewassen ten te zijn. AMSTERDAM, 14 Augustus, dezes jaars is in de dagbladen van de muiterij aan boord van De hooge waardigheid van kanselier der Ne- derlandsche orden blijft voortdurend een zoldigd eerambt. Art. 2. Insgelijks is de betrekking van van wapenen een onbezoldigd eerambt. Deze bepaling treedt in werking met den 1 Jan narij 1850. Met hetzelfde tijdstip wordt aan de thans be zoldigde herauten van wapenen Theodore Ber nard van Lelijveld en mr. Jan Jacoh Nahuijs, verleend een eervol ontslag als zoodanig be houdens hunne aanspraken op pensioen ol wacht geld. Art. 3. Aan den lieer Jan Dedel secretaris ter kanselarij der orden aan den eersten klerk J. E. VV. Kaffert en aan den bode G. Ristha- ler, beiden mede aan die kanselarij verbonden, wordt, insgelijks met 1 Januarij 1850, en on der dankbetuiging voor de bewezene diensten eervol ontslag uit die betrekking verleend be houdens aanspraak op pensioen of wachtgeld. HELLEVOETSLUIS 12 Augustus. Heden middag had op de reede een treffend schouwspel plaats. Uit een’ harden zuidwesten wind ont stonden twee hozen waarvan de eerste in zij- SNEEK17 Augustus. Werd er, sedert ee nige dagen in de dagbladen melding gemaakt dat er in sommige streken van ons vaderland eene kwaadaardige ziekte onder de varkens ont staan is, ook wij kunnen berigten, dat in dezen omtrek vele varkens ziek worden en binnen wei nig lijds sterven. Maar, is dit elders een buitengewoon verschijnsel, dat sommigen zelfs met de cholera in verband brengen hier baart zulks geene bevreemding want de bargez-iekle gelijk de Friesche landbouwers het noemen, is en jaren, nu meer, dan gewoon verschijnsel ge- nog toe geene kruiden minste niet gevonden de kust van Drie van van ver schillende natiën bestond vermoordden den ka pitein den tweeden stuurman en één’ passagier namen het bevel van liet schip op zich, en dwongen de anderen op verbeurte van het le ven hun te gehoorzamen. Daarop verdeelden zij het geld onder de manschapvernietigden alle papieren, die hun schadelijk konden zijn, en gingen zich ten laatste aan den wijn te bui ten. Vijf man der equipage, aangevoerd door Jan Smit, een’ Rotterdammer, namen nu het besluit, zich van de muiters te ontdoen en deze werden alle drie door den heldhaftigen Neder lander van kant gemaakt. Deze werd hierop tot gezagvoerder aangestelden den 12 October 11. behouden te Honolulu (i der Sandwichs-Eilanden) aan. telingen waren gedoodhad men uitgedeeld was teruggegeven en gebragt, een opmerkelijk bewijs en goede trouw onder personen den landaard. De Sunday Times berigt thansdat Jan Smit wiens gedrag bij deze gelegenheid boven allen lof verheven is van onderscheidene verzekering- maatschappijen de som van 1100 ponden ster ling (ƒ13,200), alsmede een sextant met eene hoogst vereerende incriptieheeft ten geschenke ontvangen. AMSTERDAM, 15 Augustus. Naar men ver neemt, zullen de najaarsoefeningen der miliciens van 1845, 1846 en 1847 dit jaar geene plaats hebben en wel in de eerste plaats uit het oog punt van bezuiniging, en ten anderen opgrond van het min raadzame, om de miliciens bij het heerschen der tegenwoordige ziekte, bij de korp sen op te roepen. Z. M. nam de besluiten: De hooge waardigheid nen loop verwierp, afstand koude worden doch de beide in levensg< renden werden komend vaartuig den in men eene brik Laura kapt. G. A. Jackson doch door de tegenwoordigheid van geest van den kapi tein en den zeeloods F. Hennevangerdoor zoo spoedig mogelijk voor zoover dit nog doenlijk was, de zeilen te bergen, liep het dreigende ge vaar met eene geringe schade af. ZWOLLE 11 Augustus, leder is verheugd daaronder de vroegere tegenstanders begrepen dat de kermis die in andere jaren de vorige week was geëindigd dit jaar niet is gehouden immers Gorinchem later Utrecht en meer ste den hebben er de wrange vruchten van ge plukt, daar, door het houden der kermis, de ziekte aldaar aanzienlijk is vermeerderd. Meer en meer blijkt dus het heilzame der maatrege len van de stedelijke regeringen der onderschei dene voorname steden en dorpen om de ker mis dit jaar af te schaffen. ZWOLLE, 14 Augustus. Uit een partikulier schrijvenhier ter stede ontvangen verneemt men dat er gepasseerden zaturdag in Hazelun- ne (Hannover) een hevige brand heeft gewoed. Ongeveer 125 woonhuizen zijn daardoor eene en ruim uren tijds

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1