NIEUWS- EN AÜVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 849. No. 67. I Woensdag den r ft* rd .’S 1 BINNENLAND. 1 BUITENLAND. I tevens, dat Nugent met r l i i door hare dochter Marie Beretta terwijl haar e- n 'o IS. at n rs i- it i- 1 1 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers 7| cent. niet duur, overvloed. zeer l van de nalatenschap van De regtbank heeft dat op nieuw een termijn ih hij er toe overgegaan dien partijganger te voegen om de mis te lezen waarin zij- welke echter zonder vreem- zondagmiddag weder- brand werd geroepen als zijnde ontstaan ’s GRAVENHAGE 17 Augustus. De erfge namen van wijlen Z. M. koning Willem II heb ben zich dezer dagen op nieuw tot de arron- dissements-regtbank alhier gewend ter beko- ming van een nieuw uitstel ten einde zich te kunnen beraden over de al of niet aanvaarding hetzij zuiverhetzij onder liet voorregt delbeschrijving van overleden koning. zoek ingewilligd en hoe den ver- van drie maanden derhalve tot den 17 November eerstkomendeverleend. GRONINGEN, 16 Augustus. Gepassecrden dingsdag namiddag vond hier ter stede een hoogst ergerlijk voorval plaats, ergerlijk voorval inden ernstigeu tijd, dien wij thans beleven. Een koopman uit de gemeente V. voor zaken in de stad zijnde passeerde genoemden namiddag het Geestelijke Maagdenstraatje, in welk straatje in het midden- en fatsoenlijkste gedeelte der stad gelegen reeds sinds geruimen tijd een zoo genaamd publiek huis was gevestigdwelks diep- gezonkene bewoonsters maar al te vaak, vooral ook doordien zij niet zelden tot zelfs in de aan grenzende Ebbingestraat zich met tergende on beschaamdheid aan de voorbijgangers vertoon den, groote reden tot ergernis gaven. Voorbij dat huis nu kwam de bedoelde koopman uit V. Aan de deur stond, als naar gewoonte, een dier grillig opgeschikte en ontuchtigemaar toch diep beklagenswaardige wezens, welke daarbin nen haar schandelijk handwerk dreven. Inden koopman ongetwijfeld op het eerste gezigt den vreemdeling den landbewoner herkennende vroeg zij dezen, waar hij woonde; en vervol gens van hem vernomen hebbende dat hij te V. woonde, noodde zij hem binnen onder voor wendseldat zij hem gaarne naar V. een brief je wilde medegeven. De koopman trad binnen doch begreep al spoedig, waar hij zich bevond. Zijdie hem in huis had geloktMarie Beretta genaamd en pas 21 jaren oud, drong bij hem aan, dat hij een borrel zou gebruiken, en in zijn angst nam hij er twee en haalde toen een buidel te voorschijn, waarin ruim f 40om daaruit 25 ets. voor het genotene te betalen. Naauwelijks echter heeft men dien welvoorzienen buidel gezien, of de eervergetene waardin snelt op den koopman toe en ontweldigt, daarin bij gestaan door hare dochter en bovengenoemde Marie Beretta terwijl haar man den ongelukki ge bij den hals hield dezen zijn zilveren horo- logiewaarna de zedelooze en in alle kwaad gerijpte ligtekooijen hem nog sloegen en mis handelden bovendien, zoo zelfs, dat hij sterk bloedde. Onder dit schandelijk bedrijf werd den koopman, die de ƒ40 schijnt te hebben vastgehouden, een zak met ontvreemd. Men zegt, dat hij nog eene portefeuille bij' zich had met eene waarde van ƒ240, die ech ter gelukkig aan hunne roofzucht ontsnapte. De policie middelerwijl toegeschoten heeft het gansche gezinden waard (Harms) diens vrouw hunne dochter en drie andere daar te huis behoorende vrouwen in verzekerde bewa ring genomen. Bij eene nog dien eigen avond door den heer regter-cominissarisin bijzijn van den officier van justitie, te werk gestelde huis zoeking, heeft men wel het geroofde horologie doch geenszins liet vermiste geld gevonden. Wij vernemen dat tegen al de gearresteerden regts- ingang is verleend en zij gisteren reeds zijn over- gebragt naar het huis van arrest. ASSEN, 16 Augustus. Gisteren morgen om streeks half 10 uur is te Coevorden een felle brand uitgeborsten in het huis van den koop man De Jonger zijn vier huizen bevattende 7 woningen en 2 schuren afgebrand van deze huizen stonden 3 in de Sallandsche en een in de Yrieschestraat. Sommigen zeggen dat de brand door het broeijen van eene partij lompen ontstaan is, anderen schrijven zulks aan kwaad willigheid toe; welk laatste veel schijn van waar schijnlijkheid erlangt, doordien heden morgen de substituut-officier en de regter-commissaris derwaarts zijn vertrokkende onderscheiden^ omstandighedenwelke er verteld worden en waaruit zou blijken dat er opzet zou hebben bestaan om de geheele stad in brand te ste ken kunnen wij moeijelijk gjdooven en zullen dezelve ook niet mededeelen. Intusschcn is het opmerkelijk dat er donderdag en vrijdag vier malen brand in hetzelfde huis is uitgebroken dat zaturdagavond brand is ontstaan bij Simon Boene in eene bedstede naast die, ne kinderen sliepen de hulp gebluscht is; dat om I bij Simon Ogslee in eene bedstede, welke ech ter gebluscht is, zonder dat het noodig is ge weest van de reeds aangekomene brandspuit ge bruik te maken, en dat gisteren de eerstvermel- de brand is uitgebroken. Nopens dezen brand hebben wij eenen al hier ontvangenen particulieren brief gelezen dezelve stemt, in de hoofdzaken, met dit be- rigt overeen maar voegt er nog deze bijzonder heid bij dat de afgebrande en geblusclite pan den bijna allen door Israëliten bewoond werden. FRANKFORT, 16 Augustus. Uit Bern wordt ons medegedeeld datofschoon ook de onder- handelingen met de Badensche regering nopens de wedertoelating der vlugtelingen, nog niet af- geloopen zijn twee derde deel der Zwitsersche troepen verlof hebben bekomen om naar hunne haardsteden terug te keeren. Terzelfder lijd heeft de Zwitsersche bondsraad besloten, op 's lands kosten in het onderhoud der vlugteGngen te voorzien. Uit dit alles blijkt genoegzaam dat van de zijde van Zwitserland het mogelijke ge daan wordt, om eene vredebreuk met de nabu rige Duitsche staten te vermijden. Intusscheii hebben de meeste hoofden der opstandelingen Zwitserland niet kunnen verlaten daar de ge zanten der vreemde mogendheden weigeren hun ne passen te viseren. Het schijnt echter, dat de Fransche regering velen dier vlugtelingen oogluikende, over Straatsburgnaar hunne haard steden laat terugkeeren. BERLIJN, 14 Augustus. Lady Franklin, te Londen, heeft aan den keizer van Rusland eene memorie gerigt, waarin zij de mogelijkheid be toogt dat de voor vier jaren onder bevel van haren echtgenoot, sir John Franklin, naar den Noordpool vertrokkene expeditie, waarvan men tot nu toe geene tijdingen ontvangen heeftop de kusten van Seberië of Nova Zembla kan ge worpen zijn. De keizer heeft terstond beslo ten nasporingen in die afgelegen streken te la ten doen en reeds is bij de keizerlijke acade mie van wetenschappen te St. Petersburg aan zoek gedaan om inlichtingen over de rigting in welke dat onderzoek zal moeten geschieden. MARIENWERDER, 10 Augustus. Heden werd hier eene vrouw ter dood gebragtovertuigd van haren echtgenoot vermoord te hebben. De schuldige was eene boerin uit den omtrek van Tuchelen de aanleiding tot hare verschrikkelij ke daad de wcnsch om met eenen ander in het huwelijk te treden. Op zekeren nachtdat haai man in eenen vasten slaap lag, goot zij hem ko kend water in het oor, en verminkte hem ver volgens op eene verschrikkelijke wijzewaarin zij door hare vijftienjarige dochter geholpen werd. Beide zorgden voor de ontkleeding van het lijk en legden hetzelve in de kist, die op den gewonen tijd op een kerkhof, dat een kwar tier gaans van hare woning verwijderd waszon bijgezet worden. Op weg derwaarts hield de treurige stoet stil voor een Christusbeeldom daar nog eens de gewone gebeden te doen bij welke gelegenheid de kist andermaal geopend werd. Een gendarme, die toevallig eenen blik in de geopende kist wierp, merkte de sporen, die het kokende waler op het aangezigt van den. doode achtergelaten had en snelde met den meesten spoed de lijkstatie vooruit, om de po licie te halen met welke hij nog juist in tijds op het kerkhof verscheen om de begrafenis te doen schorsen., De bewijzen van eenen geweldi gen dood waren zoo onomstootelijk dat beiden moeder en dochter, weldra genoodzaakt waren, hare misdaad te bekennen. Dc eerste onderging heden de doodstraf; de laatste is tot 20 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. ITALIË. Uit het officiële dagblad van Milaan verneemt men dat de bekende Ugo Bassi en Livraghi welke bij de laatste poging van Gar- ribaldi bij Magnavaccaom naar Venetie te ont komen zijn gevangen genomen, den 8 Augus tus te Bologna veroordeeld en gefusileerd zijn. Een der dagbladen geeft zijne verontwaardiging te kennen over deze handelwijze, ten opzigte van den priester Ugo Bassi die een der ach tingswaardigste geestelijken en een der geleerd ste Barnabiten was, die, zoowel door zijne ta lenten- als kanselredenaar, als om zijn karakter algemeen geacht was. Als aalmoezenier vroeger bij het Italiaansche leger te Vicenza en Treviso geweest en vervolgens naar Rome teruggekeerd, zijnde, had hij, met toestemming van den paus zijne betrekking van priester weder opgevat. Slechts op langdurig en herhaald aanzoek van Garribaldiwas hij er toe overgegaan om zich bij de troepen van maar alleen met het doel en voor de soldaten te prediken. Zonder eeni- WEENEN12 Augustus. Alhier is men zeer beangst, want de Hongaren stroopen tot voor Presburg en men gelooft in de hoofdstaddat zij ook deze een bezoek willen brengen. De directe gemeenschap met Pesth en van die stad met Raab is gestremdwijl de Hongaren de Waag-linie bezetten. Langs de Gran en de Waag ontdekt men ver schillende guerilla-benden die op de achterge blevene Russische depóts en magazijnen loeren. Generaal Pott staat te Szegered. Bij Wie- selburg is de toestand nog dezelfde. De Ma- gyaren staan in de Ilochstrassen de konink lijke commissaris, graaf Louis Karoly, is dooi de insurgenten opgeligt en naar Komorn ge bragt waar hij in de magt is van Paul Ester- hazydie hem de vrijheid beloofde, als zijn broeder, te Presburg als Hongaarsch gezind ge vangen gehouden werd losgelaten. Geschiedde zulks nietdan zou men hem (Karoly) even als Esterhazyter dood veroordeelen. Aulich stond met zijn insurgenten-corps bij Tureden wierp in het nabijgelegene klooster Tihaug een sterk garnizoen. De uitval van Ko- morn geschiedde in gemeenschap met dit corps. Uit Raab verneemt men, dat Aulich op Stuhl- weiszenburg trekt en straks Pesth zal bedreigen. In Wesprim en Papa wappert de Hongaarsche banier weder. Intusschen berigt men 16,000 Oostenrijkers uit Fuufkirchen in aautogt is en generaal Lederer ook tegen Papa optrekt. Bij Sexsard aan de Donau verzamelt zich de landstorm ten getale van 30,000 man. Van de zuidelijke armee ontvangt men de tij ding dat Jellachich zich reeds met de hoofd armee vereenigde en gemeenschappelijk met gene raal Felix Liechtenstein tegeji Ternes var opereert. Dc hoofd-aanval der Russen tegen Grosswar- dein werd op 10 Augustus tegemoet gezien. De Magyaren zijn daar, na ontvangene ver sterking ten getale van 80,000 man. Die magt dekt de stad en tevens het oostelijk terrein waar langs het vijandelijk leger, bij eene neder laag, de retraite zal nemen. Men is echter te Grosswardein tot uitersten wederstand bereid. Dc gewone levensmiddelenals brood wijn vleesch zijn er niet duur, en ongekorven ta bak is er in overvloed. Artikelen van weelde zijn er echter zeer hoog. Een kistje gewone sigaren 80130 fl, een glas punsch 4 fl. enz. Een smokkelaar, die eene kist Eau de Cologne in de stad bragtontving vier gouden dukaten voor liet fleschje. De stad is letterlijk vol soldaten dit maakt er het leven zeer onaangenaam en geeft ligt aan leiding tot ziekten. Eene verbazend groote drie kleurige vlag wappert boven de vesting. De rijksdag houdt zitting in eene kerk. Men verneemtdat Szemere en Bukovits het Hon gaarsch ministerie verlieten en hunne portefeuilles overgaven aan baron Perenye en Nyary. Prijs der Advertenliënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken rege meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1