NIEUWS- EN ADVERTENTMID VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I J 'r ii 1849. No* 68. 4de Jaargang. Zaturdag den 25 Augustus, r f I mr: 1 f u I e- I a* BINNENLAND. i I BUITENLAND. zon- 8fi geschied I 1 1 i tend den den schijnsel, onder den alge: 1. e de ne te ‘P- jrt re- gde >oor idjze inde ting en I te dit a» iet en an ne je- 'S- rt- ?e- ior in t? :er lat :n- ral 11 nd en el- 12’ 12; '13 35’ 813 3A 30- <3 38 de :n- :n- ar- in- je- ;rd ?e- •d IS. at n i* i- it id- Se' n, d, ijls Rrie- jar. zon- 121 en eer- >ed- ieke of hij de is, ar- ver- r verkoop in winkels, op disscheu enz. Het keuren van alle zoodanige vruch- aan de beambten van hare consuls vel gegeven leeraren als ook overige Hervormde eeredienstentot welke 'S Prijs der Advertcntiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken rege meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. de on en Haynau natn Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonneinents-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nominees cent. wapenen beleid BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de stad SNEEK, brengen bij deze ter kennis hun ner Ingezetenen dat de Edel Achtbare Raad de zer Stad op voordragt van de Plaatselijke Genees kundige Commissie bij resolutie van den 22 Augustus 1849 no. 9 als gezondheids-maatre- gel van belang achtendeom den verkoop van Onrijpe Vruchten zooveel mogelijk voor te ko men heeft bepaald hetgeen volgt Art. 1. Het is verboden Onrijpe Pruimen Appelen, Peren en dergelijke Vruchten bin- deze Gemeente te verkoopen en zal daar- een naauwlettend toezigt worden uitgeoe- op het ter markt en aan den afslag bren- dezelven gelijk ook op derzelver uit- SNEEK 24 Augustus. De hooibouw leverde in dit jaar, wal dezen omtrek betreft, alge meen zeer goede uitkomst op. Dit is eene zaak van belang voor eene landstreek waar boter kaas en slagtvee de eenige voortbrengselen van den landbouw zijn; maar even belangrijk is het ook, dat het gras, gedurende al den tijd, dat het vee in de weide is, behoorlijk groeit. Ter stond na den geëindigden hooioogst en ook nog al cenigen tijd later, was dit hier echter, bij verre de meestenhet geval niet. Het we der scheen den groei te belemmeren ten min ste hoorde men den landman dikwerf over schraal heid van gewas klagen. Zulks is thans ten gun ste veranderdde landen staan hier uitmun- Rochdsses. Andreas Victor Michielsop den 30 April 1797 te Maastricht geboren trad in den aan vang van 1814 in Fransche dienst, als 2de lui tenant, en ging kort daarop in Nederlandsche dienst over. Den 22 Mei 1815 bevorderd tot 1ste luitenant, nam hij deel aan den veldslag van Waterloo en aan den veldtogt in Frankrijk. In de maand Julij 1817 kwam hij, als officier, in Oost-Indie, en diende aldaar als zoodanig tot aan zijnen dood. WEENEN, 18 Augustus. De veldtuigmeester Haynau berigt per telegraaf, dat de chef der insurgenten Gorgey, met een groot gedeelte van zijn leger 30 a 40,000 man zich op 13 dezer, bij Vigalos, op genade en ongenade heeft overgegeven. Vigalos ligt in liet N. O. van Arad. In 4 weken tijds was Görgey na eenen rnarsch van 150 mijlen altijd gejaagd en ge volgd aldaar aangekomen. Een verwijl zijnerzijds van 24 uren heeft hoofdzakelijk deze gunstige gebeurtenis voor de keizerlijken doen aanbreken. Zonder dit ver zuim, had Görgey zich welligt met de aanzien lijke Hongaarsche krijgsmagt, onder Bern naar Temesvar teruggedrongen kunnen vereenigen. Ook van het Zuiden komen gunstige berig- tcn. De insurgenten ontruimden de Bakska ge heel en alen trokken op Orsova den tegen- woordigen zetel der Magyaarsche regering. Kossuth maakte bij proclamatie het vertrek der regering naar die plaats bekend. Hij zegt, van daar niet verjaagd te kunnen worden. Volgens een ander berigt uit Weenen heeft zich Görgey overgegeven met 27,000 man en 80 stukken geschut. Vroeger reeds had hij vredes-onderliandelin- gen met Paskewitsch willen aanknoopen onder voorwaarde van amnestiemaar de veldmaar schalk slechts last hebbendeden opstand te onderdrukken en het verleenen eener amnes tie alleen den keizer toekomendewees Görgey naar Haynau. Dit is nu tie zij ook behooren mogen die zich naar de staten der kerk mogten willen begevenpas poorten te weigeren. KOLONIËN. BATAVIA, 25 Jumj. Eene buitengewone Ja- vasche Courant, dd. 31 Mei, meldt het be- treurenswaardig overlijden van den generaal-ma joor A. V. Michiels. De dag-order waarbij op 31 Mei van dit over lijden aan de officieren onder-officieren en sol daten wordt kennis gegeven, is van den volgen den inhoud: Officieren onder-officieren en soldaten De dappere bevelhebber, die u zoo menig maal ter overwinning voerde de generaal-ma joor A. V. Michiels, die u en mij zoo dierbaar was, die uw en mijn vertrouwen bezat, is niet meer! hij is den heldendood gestorven. Ik ontvang heden liet onverwacht en treffend berigt, dat hij, bij het vervolgen van zijne roem rijke krijgsverrigtingen op Balie, bij het afwe ren van eenen nachtelijken aanval des vijands van het door hem veroverde Kasoembaop den 25 Mei, doodelijk gewond, en kort daarop over leden is. Schitterend heeft hij de eer onzer gehandhaafd met grootmoedigheid en heeft hij de onderwerping en bevrediging der wederspannige rijken van Balie voorbereid. Op het punt, om de eervolle en moeijelijke taak, welke ik hem opdroeg, ten einde te bren gen wordt hij ons ontrukt!- Met het stoomschip, met hetwelk hij van hier vertrok is zijn stoffelijk overblijfsel hier aangc- bragt. Op morgen (l Junij) zal ik met u daar aan de laatste eer bewijzen. Zijn naam zal prijken in de geschiedenis van Nederlandsch Indie. Zijne nagedachtenis zij steeds in eere en blijve bij tijdgenoot en nakomeling in dankbare herinnering en dit, gevoegd bij den allengs kliminen- prijs der boter, is voor eiken weldenken- landman onder ons een bemoedigend ver- imeen zorgvollen tijd. AMSTERDAM, 20 Augustus. In den Hortus Botanicus alhier wordt gekweekt een exemplaar van Cycas inermiswelke soort van sago-boom door Johannes de Loureiro in Cochin-China en China ontdekt en voor bijna 60 jaren beschre ven is. In het najaar van 1846 is dit fraai ge was, door medewerking van de directie der Ne derlandsche handel-maatschappij in schijnbaar dooden toestand, uit Oost-Indie, in gemelden Hortus ingevoerd, en is liet eerste van die soort welke in Europa heden in bloei kan bezigligd worden. UTRECHT, 20 Augustus. Tast de cholera ook de dieren aan? De Geneeskundige Cou rant van 19 Aug. spreekt dit bepaaldelijk te gen en wel 1) omdat de teeltenen waaronder de bedoelde ziekte van het vee vooral van het pluimgedierte (bestaande in plotselinge hevige stuiptrekkingen spoedig door den dood gevolgd) zich voordoet, niets met die der cholera gemeen hebben 2) omdat deze ziekte insgelijks voor komt wanneer er van cholera geen zweem is 3) omdat de ontleding van het aldus gestorven vee geheel andere resultaten oplevert als bij cholera-lijders. Staat de cholera in verband met de aardap pelziekte l De Geneeskundige Courant ontkent ditde cholera heerschte herhaaldelijk eer de aardappelziekte bekend was wel hebben ziekte verschijnselen, die op het gebruik van bedor- vene aardappelen volgen, overeenkomst met de cholera, maar zij gaan gepaard met andere die daarvan geheel verschillen (b. v. hardnekkige verstopping) en die even als de in dezen pro baat bevondene middelen, een geheel ander ziek- te-karakter aanduiden. Men schrijft uit Veere van den 19 dezer: Nadat heden in den voornacht bij afwisseling zich het on weder had doen hooren ontlastte zich des morgens ten half 8 uur eene zware regen bui uit het noord-oostenwaarop een heftige bliksemstraal onmiddellijk door oenen ontzetten den donderslag gevolgd over deze stad uitbarslte. Weldra bleek het, dat dezelve-was ingeslagen op den middelsten mast van het tot windwij zer dienende vaartuig op den meer dan 220 voet Imogen toren onzer voormalige groote kerk thans als militair hospitaal bekend, staande. De steng van dien middelmast door den bliksem straal afgebroken zijndedaalde die straal tot onder het kapwerk de looden goot en schaliën van het leijen dak wegwerpende, breuken bin nenwaarts daarstellende en tegelijk twee lijsten van zwaar houtwerk eenige voeten lengte heb bende de eene in eenen lindeboom binnen den ringmuur der uitgestrektc erve, en de andere op den ouden stads wal nederwerpende der eenig verder nadeel te berokkenen. Zaturdag den 18 Augustus jl. werden te Assen gevankelijk uit Coevorden binnengebragt vier personenals verdacht van in de jongst- verloopene tijden aldaar brand te hebben ge sticht ol althans daaraan medepligtig te zijn geweest. Donderdag den 16 jl. toen de jus titie bezig was om onderzoek te doen is er weder poging tot brandstichting aangewend in eenen paardestal en zijn er ook brandstoffen in een ander huis gevonden. Men schrijft uit Antwerpen: De cholera is hier en te Brussel sedert ee nige dagen weer heviger, vooral onder de kin deren onmatig gebruik van fruit schijnt eene der oorzaken te zijn. Een ander kwaad is het onmatig gebruik van slechten sterken drank die hier aan het werkvolk der schepen, om niet, wordt uitgedeeld. De dokken zijn overvol van schepen het werkvolk heeft 3 frank daags en vrij jenever, en nog komt men handen te kort.” Men leest in het Brusselsche dagblad In dependence: De Romeinsche regering heeft aan hare consuls en agenten in het buitenland be- oin aan alle Protestantsche kerk- aan al de bedienaars van de na- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de stad SNEEK, brengen ter kennis dei- Ingeze tenen: Datte rekenen van heden tot en met den 31 Augustus aanstaande (met uitzondering van den zondag) telkens des morgens van 9 tot 1 uur, ter Secretary visie zal kunnen worden ge nomen van de lijst van personen die de ver- eischten bezitten om binnen deze Stad tot Kie zer te kunnen worden benoemdalsmede van de lijst der Stemgeregtigde Ingezetenen dezer stad, ten einde aan een’iederwelke vermeenen mogt ten onregte daarvan te zijn afgelaten ge legenheid lot doleantie te geven. En opdat deze kome ter algemcene kennisse, zal zulks worden afgekondigd en aangeplakt zoo als te geschieden gebruikelijk is. Sneek den 23 Augustus 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van dei>elven iltlA. nen toe fend gen van stalling en kruiwagens Art. 2. ten zal zijn opgedragen policie. Art. 3. Deze keurmeesters zijn verpligtzorg te dragen, dat geene Onrijpe Vruchten worden verkocht of ter verkoop aangeboden. Art. 4. Zij zullen daartoe dagelijks de ter markt gebragt wordende of in de winkels of op tafels en disschen als anderzins ter verkoop aangebodene Vruchten, met de meeste naatiw- keurigheid onderzoeken en van dit hun onder zoek telken middag te twaalf ure, aan den heer Commissaris van Policie rapport doen. Art. 5. Bij bevinding van Onrijpe Vruchten zullen zij dezelve in beslag nemen en daarvan aan den Burgemeester onverwijld kennis geven. Art. 6. Deze zal tot de dadelijke vernietiging dier Vruchten last kunnen geven. En opdat zulks kome ter algemeene kennis zal deze worden afgekondigd en aangeplaktzoo als te geschieden gebruikelijk is. Sneek den 23 Augustus 1849. Burgemeester en Wet houders voornoemd S. TEN IATE. Ter ordonnantie van dezelven HA<«A.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1