NIEUWS- EN AIWERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 4de Jaargang, 1849. No. 70. X/uturdag den 1 September. r A i F I 1! rd 4 Ie BINNENLAND. H zal niet BUITENLAND. tl» t I den kamp, dien r’.. 16 de kroon 7 k t t 5 I 3^ n IS. at n fi ler m- >v. n- w. 19. Gisterenavond verschrikkelijk on- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.10 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nummers 7| cent. Görgey te ken- van Rusland hem opdragen en men L aan Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, cn voor eiken regc meet- 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. van het centralisatie-stelsel van op de voorregten van den Uongaar- en van de Magyaarsche burgerij. dan 25 jaren herinnert men zich het stellig heeft zij hare wortelbladen langzaam ontwik keld, doch in dit jaar begon op den 15 Mei, tussclien die bladen uitplotseling de top van de bloemsteng op 1212 Néd. strepen bovenden grond, waarin de plant staat, voor het eerst zigtbaar te worden. Van dien tijd tot den 18 Julij dus in iets meer dan 2 maanden heeft zij zich 4737 Ned. strepen in het geheel of door elkander ruim 7‘- Ned. duim daags verlengd. Na dien tijd was de wasdom in lengte veel ver minderd ja ten laatste geheel stilstaande maar nu ontwikkelden zich de fraai gebogene en zeer geregeld uitgespreide zijtakken der bloemsteng en vormde zich het inwendige van de duizende bloemendie daaraan vastgehecht zijn en zich nu langzaam de eene na de andere ontwikke len. Op dit oogenblik is de top der steng 6 ellen en 111 strepen, of bijna 22 voeten, van den grond verheven en heeft 28 zijtakken, aan elk van welke door elkander 125 bloemen of bloemknoppen dus te zamen ongeveer 3500 zigtbaar zijn. In den vroegen morgen van heden ontdek te men voor den snikstal buiten de Ebbinge- poort in het Boterdiep alhier een lijk, dat bij nader onderzoek bleek te zijn van den scheeps timmerman J. S. V., wonende daar in de na bijheid op eene kleine scheepstimmerwerf. Mis bruik van sterken drank moet de oorzaak van dit onheil zijn. Ilij laat eene weduwe na met zes kinderen. FRANKFORT, 26 Augustus. De godsdien stige Gustaaf-Adolf-rStichting heeft dezer dagen haar lOOjarig bestaan in Hessen op plegtige wij ze gevierd. Ofschoon de druk der tijdsomstan digheden ook op deze vereeniging zijnen nadee- zoo mogt men verlevendiging van Deze vereeniging heeft aan 360 Evangelische ge ureer dan 500,000 llo- te zullen zijn. Immers de zwaardvisch had hem bij herhaling reeds zijn vreesselijk wapen in het lijf gestoken terwijl de zeewolf hem op den rug sprong en geweldige slagen toebragt. Ver scheidene malen sprong de walvisch boven liet water uit, ten einde uit het bereik van den zwaardvisch te komen die liem de zijden open scheurde. Doch de 20 voet lange zeewolf sprong nog hooger dan de walviseli, en wanneer deze dus al zijnen eenen vijand ontweek dan was zijn andere hem weer op den rug. De Zee was rood geverwd door de bloedstroomen die het zeemon ster, slagtoffer van liet offensief verbond, uit de gapende wonden verloor, Het schijnt, dat de zeewolven en de zwaard- visschen gezamenlijk de walvisschen alleen doo- den om hunne tongen te verslinden, liet ove rige gedeelte van het ligchaam der walvisschen laten zij aan andere zeemonsters over. LONDEN, 25 Augustus. Te Londen worden aanstalten gemaakt voor eene Europcsche ten toonstelling van nijverheid in 1851. De gemaal der koningin, prins Albert, staat aan het hoofd der commissiedie daarvoor in Hijdepark een prachtig gebonw in zeer grootsche bouworde doet optrekken hetwelk in omvang alles over treffen zal wat tot nog toe van dien aard ge zien is. De koningin heeft eenen eersten prijs van 5000 p. st. uitgeloofdom welken volko men vrije mededinging van alle volken zal plaats hebben. De uitspraak over de prijzen door Engelschen alleen geschieden. LONDEN, 27 Augustus. Uit Weenen schrijft men den 22 dezer aan de Times: Prins Paskewitsch heeft aan nen gegeven dat de keizer een bevel in zijn leger zou gelooftdat de Hongaarsche generaal niet de Oostenrijkers zal uitgeleverd worden.” PARIJS, 26 Augustus. De redevoeringen, welke de heer Victor Hugo bij het openen cn het sluiten van het vrede-congres uitgesproken i zoo diepen indruk gemaakt op j van gevoelen dat hem uit aller naam een bewijs van chting en belangstelling moest aangeboden wor- De Amerikanen en Duitschers stelden voor medaille te laten slaan ter eere van den maar de Engelschen von- erhem eene eikenkroon van aan te bieden; dit laatste voor aangenomen. SNEEK, 31 Augustus. Naar wij vernomen hebben is alhier op den jongstgeliouden bid- en dankdag, in de kerk der Hervormden, voor de armen dier gemeente gecollecteerd de aan zienlijke som van ƒ387.00. Op den bededag werd te Amsterdam in de Amstelkerk door ds. Muntendam den Almagtige de dank toegebragt der pleegzusters, die bij het verzorgen van zoovele cholera-!ijders gezond zijn gebleven. ’s GRAVENIIAGE, 26 Augustus. De ministers van binnenlandsche zaken en van oorlog heb ben door lusschenkomst van het departement van buitenlandsche zaken uit Weenen ontvan gen verscheidene exemplaren van eene brochu re waarin medededing geschiedt van een in Amerika ontdekt geneesmiddel tegen de chole ra; en dit middel is? de gezuiverde zwavel, die volgens bewering van de beroemdste genees- heeren in Amerika in eene dosis van 3 a 4 greinen, om de 3 a 4 uur, in de verschillende tijdperken der cholera zelfs in het allerergste tijdperkde uitmuntendste diensten doet. De respective ministers hebben deze exemplaren in handen gesteld van de provinciale geneeskundige commission van dit rijk en van den inspecteur- generaal der land- en zeemagtom deze genees kundige autoriteiten in staat te stellen zoo zij het doelmatig achten, met het aanbevolene mid del de proef te nemen. AMSTERDAM, 29 Augustus, te half vijf ure had hier een i geluk plaats. De knecht der sociëteit Bellevueop de Schans aan de Leidschepoortbevond zich in een der beneden-vertrekken dier sociëteit, waar zich me de drie vrouwelijke dienstboden bevonden. Hij nam een geweer, in die kamer aanwezig, en het op ééne der meiden, Johanna Kuitenbrou wer, oud 20 jaren, aanleggende, zeide hij schertsende: »Zal ik eens!” De haan ging over, en de ongelukkige dienstbode werd in het aangezigt getroffen het geweer was met hagel geladen. Men verbeelde zich de ontsteltenis van hem diegeheel onbewust dat op het geweer een schot was, zóó de oorzaak werd van deze ont zettende gebeurtenis. Door de korte distantie werd alleen zij getroffen op wie bij aanlegde maar ook zoodanig, dat er voor haar leven ern stige vrees bestaat. Zij is naar het gasthuis ge- bragten de ongelukkige dader gaf zelf der po- licie kennis van zijne treurige onvoorzigtiglieid. Venetie heeft zich op genade en onge nade overgegeven." De veldmaarschalk Standeisky ontving die tij ding door den vicc-admiraal Dahlrup uit Triest onder dagteekening van 24 Augustus, en zond het berigt aan het ministerie van oorlog te Wee nen waar het den volgenden dag aankwam. Radetzky had, weinig tijds vóór de overgave verklaard verder geene onderhandelingen met de stad te willen aanknoopen hij hield zich aan hetgeen op 4 Mei was toegestaan. Toch kwam de bezetting op 22 dezer met nieuwe voorslagen ouder anderen de erkenning van het in Venetie circuleerend papieren-geld. Als een voorbeeld van eene spoedige reis mag vermeld worden dat het stoomschip Nor folk, kapt. J. Wood, zaturdag te half een ure in" den namiddag van Goole vertrok en reeds zondag te 2 ure in den namiddag ter lossing te Rotterdam gereed lag, hebbende alzoo die reis gedaan in 25|- uren. GRONINGEN, 27 Augustus. Ten einde te voldoen aan onderscheidene daaromtrent gedane aanvragen, meenen wij te moeten melden, dat de gvoote of zoogenaamde honderdjarige Aloë (Agave americanajin den Hortus alhier, thans hare eerste bloemen geopend heeft. Zij is in eene tobbe op den vloer in de Oranjerie ge plaatst, doch met den top der steng nu reeds verscheidene voeten boven uit hetdaarvoor open gemaakt, dak van dat gebouw uitgewassen. Zonderling voorzeker is de afwisseling in den groei dezer plant. Vele jaren langvan meer ligen invloed had uitgeoefend zich toch nu weder in eene haren bloei verheugen, sedert haar bestaani meenten van alle landen rijnen uitgedeeld. FRANKFORT, 27 Augustus. De Deutsche Zeilunqeen bladdat als welonderrigt be kend staatzegt heden het volgende: Een brief, uit München van goederhand ontvangen meldt dat de rijksvoogd binnen kort als hoofd van het centraal bestuur zal aftreden. De regeringen van PruissenOostenrijk en Beijeren zijn het daaromtrent eensdat de rijksvoogd en zijne ministers uiterlijk over drie weken hunne pos ten moeten opgeven en plaats maken voor eene bonds-commissiewelke de inwendige aangele genheden der gezamenlijke staten van den Duit- schen bond op grond der bestaande verdragen zal te leiden hebben. BERLIJN26 Augustus. Alexander van Hum boldt houdt zich tegenwoordig ijverig bezig met de laatste hand te leggen aan zijn reeds voor vele jaren begonnen werk, dat den titel voert van Ansichten der Natur. Binnen kort zal het laatste gedeelte van dit werk bij Cotta worden uitgegeven, terwijl daarvan bijna gelijktijdig eene Engelsche vertaling te Londen moet verschij nen. Zij die in de gelegenheid waren dit laat ste gedeelte reeds te lezen roemen het als een der beste voortbrengselen van den vermaarden geleerde. Op 14 Sept. e. k. treedt Alexander von Humboldt in zijn 80ste levensjaar. LONDEN, 25 Augustus. Kapitein Rochefort bevel voerende over de Rose onlangs van Lon den te Dublin aangekomen, verhaalt in zijn scheepsrapportop 7 mijlen Z. W. van kaap Lezard eenen ontzagchelijk grooten walvisch ge zien te hebben. De walvisch was in strijd met de twee welbekende vijanden van zijn ras na melijk den zwaardvisch en den zeewolf, welke die ren meest gezamenlijk reizen, om, waar zulks noodig is een verbond tegen de walvisschen te sluiten. Gedurende drie vierde uurs, waren kapitein Ro chefort en zijne equipage ooggetuige van den strijd zonder er den afloop van te kunnen bij- woacn die noodlottig voor den walvisch scheen heefthebben de aanwezigen dat deze eenparig waren <1 den. eene beroemden schrijver den het eigenaardig! gedreven zilver stel is dan ook Een blad deelt de onderstaande ophelde ringen over de Hongaarsche aangelegenheden mede, welke, volgens deszelfs verzekering, ge geven zijn door eenen Presburgschen geleerde die zich in dezen oogenblik te Parijs ophoudt: De Duitsche drukpers heeft liet publiek steeds misleid over het karakter van Hongarije tegen Oostenrijk gevoerd heeft. Nooit bedoelde Hongarije in ernst om zich van het huis Habsburg los te rukken maar streed tot handhaving zijner oude privilegiën en niet om eene onafhankelijkheid te verkrijgen die het reeds de fado bezat, want liet beheer zijner comitaten is altijd onafhankelijk van geweest. De Batthianys, de Esterhazysenz., alsmede de meeste overige Hongaarsche edelendie de natie hebben medegeslecptbezitten vorstelijke goederen. Nu zou noch eene vereeniging met Ruslandnoch eene republikeinsche constitutie hen schadeloos gesteld hebben voor eene inrig- tingdie in volkomcne overeenstemming staat met hunne leenregtelijke gebruiken. De Russi sche autocratie zou in het rijk die magtige fa- miliën en doorluchtige daden niet naast zich dulden en de democratie zou almede niet na laten de tegenwoordige aristocratische vormen af te schaffen. Wat de Hongaren bestrijden zijn de ingrijpingen Metternich schen adel en van de Magyaarsche burgerij. Ook is de bewering niet geheel juist, dat er tusschen de Russen en de Hongaren overeen komst van ras bestaat. Het Slavismus is in Rus land de grondslagterwijl het bij de Hongaren eerst gevolgd is op de Daciërs en Panoniërs

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1