NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 4de Jaargang» Zaturdag den 8 September, 1849. No. 72. I I» J r» Ih U 1 J 11 o 1 k J O' BINNENLAND. i 1 le j BUITENLAND. de d. Zij werd 5 4 1 1 1 i! i t 11 'e I zeide zult vra- i f7« c- er le ,1- le et is r r e- e- jt ii 1- at fi le I, et jr in ui e- e. ar i in “j g- i. 1- r. u A 1 ie le r 1 I sr >t- :n in ui ie □- P Is (J- 111 ijl l, Is D~ >r o d n le ii ït van An- om haar al hare vermaningen rd is', at n A i- it gewone letter, 40 cents, Cn voor eiken regc meer 10 cents, behalve 35 cents zcgelregt, voor iedere plaatsing. 1 E :k Een oogenblik later kwam aan en zeide, datdemuzijk Z. K. H. hield niet van dat en had reeds genoeg als hij Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 builen de Stad franco ƒ1.05, enkele nummers 7| cent. -1 111 1 “S Graaf Wurmbrand vroeg, des. morgens te 7 urevan het balcon vergiffenis aan een groot publiek, dat van zulk eene boetedoening getuige wilde zijn en ging haastig heen. WEENEN, 31 Augustus. Met de onderhan- delingen tot overgave van Komorn schijnt men niet zeer te vorderen. De belegeraars weten den wapenstilstand van 14 dagen op voordeelige wij ze te gebruiken. Van de 20.000 man welke de bezetting vormen zijn 14,000 naar Grau scheep gegaan en slechts 6000 vrijwilligers over gebleven die besloten hebben zich tot het ui terste te verdedigen. FRANKFORT, 1 September. De porte schijnt eene vaste houding tegenover Rusland en Oos tenrijk te hebben aangenomen. Toen Rem in het Turksch gebied viel eischten beide boven genoemde mogendheden van de porte, dat zij vijandige maatregelen tegen de Hongaren zou nemen. Deze eisch was volstrekt onregtvaardig daar Rusland cn Oostenrijk zelve de neutraliteit der porte niet ontzagen en van het Turksch grondgebied (uit Wallachije) tegen de Hongaren te velde trokken. De porte herinnerde aan deze omstandigheid en wees de vordering van Oos tenrijk cn Rusland van de hand verklarende tevens, dat men voortaan de neutraliteit van het Turksch grondgebied zou doen eerbiedigen. Dit antwoord heeft natuurlijk eenen ongunsligen indruk op de gezanten van beide mogendheden gemaakt; de heer von Titoff heeft eene gewa pende stoomboot met zijne depêches naar Odessa gezonden en graaf Stunner eenen bijzonderen koerier naar Weenen. Men rekent er te Konstan- linopel op, dat keizer Nicolaas van de eerste gelegenheid de beste gebruik zal maken oin Tur kije het gewigt van zijn’ toorn te laten gevoelen. LONDEN, 1 September. Jl. maandag ston den te Henley-in-Arden teregt de heeren E. Garrington C. Edwards F. Farley en W. Field beschuldigd van een paard, bij eene wedding schap, doodgereden te hebben. Dien tengevol ge werd eerstgenoemde veroordeeld tot eene boe te van p. st. 5.16 sh. 10 d.de volgende van p. st. 3.16.10, de derde van p. st. 2.16.10 en de vierde van p. st. 2.16. Bij niet-betaling zou den zij gevangen genomen worden en twee maan den lang dwangarbeid moeten verrigten. Zij hebben echter de boeten betaald en zijn op vrije voeten gesteld. PAKIJS, 2 September. Onder de kinderen in de school der Christelijke Zustersstraat Epée- dc-Boisis ook een klein meisje, naauwelijks zeven jaren oud met name Angeline N. die door hare gehechtheid aan haren vader, tenge volge van liet gebeurde in de Junij-dagcn 1848 tot transportatie veroordeeld, diens invrijheid stelling en gratie heeft uitgewerkt. Sedert de heer N. zijne straf onderging was zijn kind aan de bitterste droefheid overgege ven hare gelaatstrekken ondergingen eene aan merkelijke verandering in weerwil van herhaal de aanzoeken weigerde zij om deel te nemen aan de uitspanningen van hare speelgenooten en verwijderde zich gewoonlijk onder het spe len in eenen boek waar zij weende. De zuster-directricedoor de smart gelina getroffen had alles beproefd te vertroosten dan voor i had de kleine slechts één antwoord Ik wensch mijnen vader te zien.” Nu kwam een gelukkig denkbeeld bij de waardige zuster op; zich over tuigd houdende, dat het onmogelijk zoude zijn de beden van een zoo diep bedroefd en belang wekkend kind tegenstand te biedennam zij het bij de hand en begaf zich naar generaal Ca- vaignacdestijds hoofd van het uitvoerend be wind. Zij werd onmiddellijk bij den generaal toegelaten, die, na vooraf door de Christelijke» zuster ingelicht te zijn, zich welwillend tot de kleine wendde en vroegwat zij verlangde Ik verlang niets meer dan met mijn vader op gesloten te worden.” «Neen lief kind,” sprak de generaal diep bewogengij zult niet opge sloten worden met uwen vadermaar men zal hem u teruggeven.” Eenige dagen later zag men Angelina, als vroeger, vrolijk en opge ruimd haar vader was in vrijheid gesteld. SNEEK 7 September. Twee jongelingen tot den handwerkersstand behoorendeverlieten in het voorjaar, met overleg en goedkeuring hunner ouders, den vaderlandschen grond, om in Noord-Amerika een ruimer bestaan te vinden dan hun hier beschoren was. Dat land, in bet oog van velen een land van beloften schijnt aan hunne verwachting echter niet voldaan te hebben, want zij zijn eergisteren hier weder in de ouderlijke woning teruggekeerd. Ons be vreemdt dit niet, dewijl wij gelooven dat er, bij het verbazend groot getal landverhuizers al spoedig te veel ambachtslieden zullen ver schijnen in een land, dat lioofdzakelijk voor bekwame landbouwers, met eenig geldelijk ver mogen, goede vooruitzigten aanbiedt. Naar wij vernemen, hebben ongeveer 50 deftige ingezetenen uit verschillende streken dezer provincie, leden der onderscheidene staat kundige vereenigingen aaneengesloten onder de leus: Eendragt maakt magtdeelgenomen aan de op verleden maandag den 3 September aan- gekondigdevergadering aan de Oude Schouw, onder Akkrum. Wij zijn wel niet in staat, daarvan bijzon derheden te kunnen mededeelen maar weten toch dat dezelve in onderlinge eensgezindheid en tot genoegen van al de aanwezigen heeft plaats gehad en dat deze bijeenkomstgetui gende van zuivere belangstelling in ’s lands wel vaartdes namiddags, ten ruim zes uur, beza digd uiteengingzonder te zijn uitgeloopen op uitbundig klinken en drinken, hetgeen men, in vroegere tijden, van sommige staatkundige vergaderingen, van eene andere kleur als de on- derwerpelijkeniet altijd kon zeggen. AMSTERDAM, 5 September. Dezer dagen werd de heer K. ambtenaar te ’silage, in een der voornaamste buurten dier stad plotseling door de cholera overvallen die hem zoo hevig aantasttedat hij zich niet meer kon staande houden en op straat nederzeeg. Twee vleesch- liouwersknechtsdaar voorbij komendezagen den zieke liggen, begrepen, dat hij de cholera had en gingen nogtans voorbij zonder -hem ee nige hulp te verleenen. Eenige oogenblikken later komt echter een Israëliet dienzelfden weg uit, hij ook ziet den kranke, maar, meêlijden- der dan zijne voorgangers rigt hij hem open ontwarende, dat hem de kracht tot loopen ont breekttilt hij hem op en draagt hem naar zij ne woning. De tegenstelling, tussclien de han delwijze der beide slagers en die van den Israë liet, spreekt luide genoeg tot lof van den laat- sten. Met genoegen vernemen wij, dat de heer K. weder hersteld is. De cholera is te Rotterdam weder sterk aan het toenemen en in de huizen van eenige aan zienlijke familiën doorgedrongen doch er heb ben gelukkig vele herstellingen plaats, waarvan bet evenredig cijfer gunstig afsteekt bij de vori ge proportiën. Welke diensten de electrische telegraaf in staat is te bewijzen daarvan moge het volgende voorval tot getuige verstrekken: In Maart jl. verwittigt de opzigter der goede ren te Amiëns den directeur van den telegraaf, dat eene arme vrouw in eenen waggon der derde klasse een mandje had achtergelaten bevatten de haar gelieele vermogen ongeveer 2500 fr. De spoortrein, die van Amiëns naar Arras zijnen loop voortzettemoest in de laatste stad in 15 minuten aankomen cn zou zich er slechts 5 mi nuten ophouden. De depêche werd verzonden aan den opzigter te Arras en ontvangen vóél de aankomst van den trein. De mand werd te ruggevonden en de tijding van liet herstelde ver lies kwam te Amiëns op hetzelfde oogenblik dat de trein naar Rijssel doorgereisd was. UTRECHT4 September. Met 1 Oct. e. k. zullen in ’s rijks vee-arlsenij-school als kweeke- lingen worden aangenomen jonge lieden van 16 lot 22 jaren oud, die, de overige vereisch- ten bezittende voor eigene rekening de lessen aldaar willen bijwonen zij zullen echter later als vee-artsen geene aanspraak hebben op ’s rijks tractement of subsidie. In het llollandsche Veld, gemeente IIoo- geveen provincie Drent) is eene bevolking van ruim 1500 Hervormden die door verren afstand van een kerkgebouw bezwaarlijk de openbare godsdienst kunnen bijwonen terwijl zij, tot de minvermogende en minbeschaafde volks klasse behoorende aan de gelegenheid daartoe groote behoefte hebben. Men wenscht er dus eene kerk en pastorij te stichten en eenen predi kant te plaatsen en heeft daartoe door onder scheiden middelen reeds ƒ7007.05 bijeengebragt doch er ontbreken nog ƒ5 a 6000, terwijl het rijk geen subsidie wil gevenmaar eene jaar wedde voor den predikant toezegtzoodra zon der hulp van het rijkeene kerk en pastorij ge sticht zal zijn. Om nu de ontbrekende gelden aan te vullen wordt de liefdadigheid der Ne derlanders ingeroepen door eene te Hoogeveen gevestigde commissie, aan wier hoofd staat jhr. H. G. van Hol the tot Echten te Echten. ZWOLLE, 2 September. Nooit is misschien de verwachting van de boekweit en aardappelen meer- overtroffen dan dit jaarde eerste tot 2 maal voor een groot gedeelte bevroren en tel kens weder ingezaaid, zal niet alleen het pro duct geheel herstellen maar zeker hij gunstig weder overvloedig doen zijn, immers de eerst gezaaide slaat reeds aan schoven of is binnen gehaald, waarvan vrijdag jl., reeds aan de markt was en goed van kwaliteit. De tweede gezaaide is reeds gesloten en zal met 14 dagen rijp zijn, de derde gezaaide bloeit nog maar begint zich te sluiten de beide laatste zeer lang van stroo en goed geladen. De aardappelen waarvan het loof reeds voor 3 cn 4 weken verdorde, blijken uitmuntend van kwaliteit te zijn en in kwantiteit die van het vorig jaar verre te zullen overtreffen. De ziek te is zoo uiterst gering, dat onder de 1000 stuks een enkele wordt aangetroffen welke door de ziekte is aangedaan. GRONINGEN, 3 September. Zaturdag na middag drie uur viel de 78jarige grijsaard II. de Boer, turfschipper, liggende met zijn schip in den Damsterkolk alhier, van zijn schip in het water. Ofschoon er oogenblikkelijk vele toe schouwers bij kwamen, had echter niemand den moed om den armen man te hulp te komen. Een der aanwezigen vroeg, of er niemand was, die zwemmen kon waarop hij ten antwoord ontving: Stond er nog een gouden willem opdan zou men het nog eens wagen, maar liet is nu maar drie gulden;” anderen grepen echter haken en hoornen en aldus haalde men den drenkeling, schoon niet ongedeerd, toch levend uit de diepe kolk. WEENEN 30 Augustus. De Wanderer ver haalt het volgende: Gedurende het verblijf van aarts-hertog Frans Karei te Ischlspeelde, onder anderen op 16 Augustus, de kapel der nationale garde voor het paleis van Z. K. II.die zoo veel behagen in een der uitgevoerde stukken vond, dat hij eene herhaling daarvan verzocht. Dit geschiedde, de opperhofmeester moest ophouden, eeuwige gedoedel de armoedige blaauwrokken zag. Dit muzijk-corps ging dadelijk heenmaar was zoo verontwaardigd en vond zoo veel be klag, dat men reeds van kattenmuzijkvenster- inslaan enz. enz. begon te mompelen. De bad-arts kwam tusschen beide en begaf zich aan het hoofd eener deputatie naar den aarts-hertogten einde eene klagte tegen den opperhofmeester in te brengen. Deze betuigde dat het gebeurde in overijling was geschied bet speet hem zeer. Z. K. H. was echter met zulk eene verontschuldiging niet tevreden en tegen hem: Heer graaf! morgen te 6 ure gij van het balcon mijner woning vergiffenis gen en dan Ischl verlaten. van >1- s- :n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1