EN ABVERTENTIE-BLAD TOOR BE STAB EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEL'WS- 1849. No. 74. Ztaturdan den 13 September. /ft. ft?9 4dc Jaargang. 'in I 1 1 I. ii lu o' ’A 1 v 'h 11 6’ 1 I<1 t I s BINNENLAND. i BUITENLAND. ii I i pe- f 18 3: Wij acliten f t i I- 11 11 it I* ioa ii i5 )1 >f e e- rd ts. at in i* i- it 8/. pd- I pd- I. 30; lept. [end lea- n lg :k r, »g 11- be e- re n- at rn al e- et id |W e- T E Prijs der Ad ver ten tic nvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken rege meer 10 cents, behalve 35 cents ïegeliegt, voor iedere plaatsing. >S ia 1 >r- N In den nacht ure, is in de den heer W. A. Schol- onder de gemeente Hoo- De hr. geval tegenwoordig is erg Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonncments-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7| cent. Een inwoner van Berlijn had eenigen tijd geleden in een dagblad eene advertentie gevon den, waarbij zekere Kurz, uit Polen geboortig als universeel erfgenaam eener som van 80,000 daalders werd opgeroepen. LTit de gedurige her haling dezer oproeping bleek het, dat zij steeds te vergeefs gedaan werd. Geruimen tijd later moest de Berlijner, in zijne ambtsbetrekking, een’ voerman als getuige oproepen, die zich opgeeft Kurz te heeten en uit Polen geboortig te zijn. Op eenmaal herinnert bij zich de op roeping en overtuigt zich dat de voor hem staande persoon de bedoelde iszoodatdoor deze toevallige omstandigheid de regte erfge naam die zelf geen couranten scheen te lezen gevonden was. Dr. Pelligrew het Londensch Instituut, heeft aan eene menigte toeschouwers eene Egyptische Volgens de aanwijzingen, en de hieroglypen opleverden was dit het ligchaani van een I5jarig meisje, gestorven in het tijdvak der achttiende dynastie van Thebe, dus 15761289 vóór Christus. liet ligchaani was goed bewaard de haren en tanden in eenen zeer goeden staat. De ingewanden wa ren met een aromatiek poeder bedekt, dat eene lijmachtige hoedanigheid bezat. AMSTERDAM, 11 September. UTRECHT, 11 September. Men verneemt, dat Z. M. bepaald heeft dat te Harderwijk zal worden opgerigt eene volontairs-school tot op leiding en onderrigling van jongelingen, die als officieren en onderofficieren in de Indiën in dienst verlangen te treden. Geen dier jonge lingen zal naar de Indiën vertrekken dan na dat hij twee jaren te Harderwijk als onder-offi- cier gediend en alzoo bewijzen van bekwaamheid zal hebben gegeven. De onderofficieren die op deze school mogten geplaatst en van daar naar Indie vertrokken zijn, zullen aldaar hunne stu diën moeten voortzellen en binnen de twee ja ren in de Oost als officieren geplaatst worden. Er zal alzoo voor jongelingen die de school te Harderwijk zullen bezoeken gelegenheid be staan om binnen den tijd van vier jaren als officieren in Oost-Indie in dienst te treden. GRONINGEN, 10 September, van den 5 op den 6 dezerte l sago- en siroopfabrijk van ten, staande en gelegen o.iuv> uc gezand een der stoomketels gebarsten. Scholten tijdens dit on aan het hoofd en de handen gekwetstdoch geeft hoop op herstel de stoker van de fabrijk ech ter, een 22jarig jongeling, die door zijn han denarbeid in de behoefte van zijnen vader en beide zusters voorzag, heeft het ongeluk met den dood moeten betalen dien middag ten 3 uur, is hij aan zijne bekomene brandwonden overleden. Aan de fabrijk zelve is behalve aan een zwaar gemetseld muurwerk datdoor het barsten der ketel uit zijn verband is gerukt geene belangrijke schade veroorzaakt, De oor zaak van dit ongeluk is nog onbekend, maar waarschijnlijk aan onvoorzigtigheid toe te schrij ven. Volgens de jongste berigten der Staats courant over de aardappelziekte in Noord-Bra- band is zij er in de laatste dagen bij het gun stige wederniet toe- maar veeleer afgenomen. Er zijn reeds groote massa’s aardappelen ge rooid en men vreest er niet voor gebrekwor dende te ’s Hertogenbosch zeer bruikbare aard appelen voor ƒ1,00 en minder verkocht. het niet onbelangrijk mede te deelen de vol gende opgave van het getal bedelaars-kolonis- ten uit de onderscheidene provinciën des rijks op 1 Januari) jl. aanwezi in de koloniën der maatschappij van weldadigheid in de provincie Drenthe gelegen, als: uit Noord-Braband 146, uit Gelderland 149, uit Zuid-llolland 930, uit Noord-Holland 868, uit Zeeland 99 uil Utrecht 253, uit Friesland 370, uit Overijssel 157, uit Groningen 277, uit Drenthe 26, uit Limburg 21 totaal 3296 AMSTERDAM, 12 September. Den 8 dezer is, door de Israëlitische gemeente te Assen pleg- lig herdacht de gelijkstelling der Joden in ons vaderland met de andere ingezetenen wat de burgerlijke en staatsburgerlijke regten aangaat eene gebeurtenis van het uiterste gewigt voor de Joden in Nederland en die wel verdiende door alle Israëlitische gemeenten feestelijk her dacht te worden bijna evenzeer als de uittogt uit Egypte en de bevrijding van de Egyptische dienstbaarheid. De onderwijzer Muscovite!- hield bij deze gelegenheid in de synagoge eene rede in de Nederduitsche taal. Hij begon met in het licht te stellen, dat, bij de weinig bemoedigen de tijden welke wij thans beleven terwijl het zwaard een gedeelte van Europa had verwoest en eene vreesselijke ziekte ons werelddeel en ook ons vaderland ontvolkte, het als een zon nestraal bij eenen overigens donkeren hemel was eene gebeurtenis als de emancipatie der Joden te herdenken. Hij nam daarop tot tekst Jesaja 63 vs. 7 tot en met 9. UTRECHT 9 September. De commissie voor het hooger onderwijs, hare werkzaamheden ge ëindigd hebbendeheeft een wets-ontwerp en eene memorie van toelichting ingediend- Met eene groote meerderheid heeft de commissie aangedrongen op het behoud der drie hooge- scholen met eene aanzienlijke vermeerdering van het getal professoren en wel aan ééne der hoogescholen bijzonderlijk. UTRECHT, 11 September. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen bij deze ter kennisse van de Ingezetenen, dat de Rekening van de Ontvangsten en Uitgaven dezer Stad over den jare 1847, door Heeren Gedeputeerde Staten van de Provincie Friesland goedgekeurd en gearres teerd van af den 17 tot en met den 25 dezer maand, des voormiddags van 10 tot 12 uur, met de daartoe betrekkelijke begrooting ter Stads Secretarij voor een’ ieder der Ingezetenen ter in zage zal liggen. En opdat deze kome ter algemeenc kennisse zal dezelve worden afgekondigd en aangeplakt zoo als gebruikelijk is. Sneek den 15 September 1849. Burgemeester en tiet houders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van dezelven, IIACA. SNEEK12 September. Bij het nazien der stembiljetten en het opnemen der stemmen voor kiezers, ter vervulling der buitengewone vaca tures, door het vertrek van den heer Win. van Haarst en liet overlijden van den heer A. T. Stam in het kies-collegie binnen deze stad ontstaan is geblekendat van de 483 rondgebragte bil jetten in de beslotene bussen gevonden zijn 420 waarvan behoorlijk gesloten ingevuld en getee- kend 230, ongeslotene of niet ingevulde of ge- teekende 190, terwijl bij naziening der biljetten gebleken isdat tot kiezers tijn benoemd de heeren mr. Minne Bakker en Gerben Bouma beide met 30 stemmen. Dat voorts stemmen op zich hebben vereenigd de heeren Pieter Risselada en mr. Schel te Wij- henga ieder 27, mr. II. U. Huguenin en Jan Droge ieder 25 W. Olivier Brunings 23 Lam- bertus van der Feer 20, Wijtze T. Stam 18, R. van Driessen en II. Jorritsma ieder 13, mr- W. F. Kcuchenius en Jan van Dijk ieder 12, B. Airing Hesselink 11 mr. G. Andreae Pz. 10, hebbende verder nog 57 personen een minder getal stemmen verkregen. SNEEK, 14 September. In de zitting van den 5 September van de tweede kamer der sta- ten-generaalis onder anderen verslag uitge- bragtbij monde van den heer v. d. Linde op adressen van ingezetenen van Gaaslerland Koudum en Hemelumer Oldephearl en Noord- wolde waarbij de kamer wordt vermaand ge- «bruik te maken van liet regthaar verleend bij art. 110 en lil der grondwet, en uit haren boezem zoodanige voorstellen van wet te doen als kunnen strekken tot heil van Nederland vermits n’skonings ministers, in stede van aan ’s volks billijke verwachtingen te beantwoor- den er op bedacht schijnen, door het aanbic- »den van wetten van minder algemeen belang, de staten-gcneraal te vermoeijenen van liet voorgestelde doel verwijderd te houden.” Die adressen zijn ter griffie gedeponeerd. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft de afdeelingen der vereeniging uitgenoo- digd tot het inzenden van opgaven voor eene statistiek, om de verhouding van de cholera tot de afschaffing te leeren kennen. Uit Leeu warden meldt men daartoedat geen lid van die afdeeling aldaar (die uit 70 leden bestaat) liet slagtoffer dier ziekte geworden is. AMSTERDAM, 8 September. Dr. Pelligrew lid van groote mumie vertoond, die bet papyrus WEENEN, 7 September. De toestand van Komorn wordt al meer en meer verwikkeld liet garnizoen wil niet kapituleren, dan op de voorwaarden die de Russen aan Görgey hebben toegestaan daarentegen blijft baron Haynau vol harden bij diewelke hij zelf gesteld heeft. Er schijnt tusschen liet Russische en Oosten- rijksche leger geene groote eenstemmigheid te lieersclien. Te Pesth eten de officieren van de beide legers niet aan ééne zelfde tafel. De offi cieren van bet Russische korps van Rudiger leg gen zich toe op de beoefening der Hongaarsche taal. Het gedrag der Russische officieren is over al hetzelfdezij zijn uiterst beleefd en doen geenerlei buitensporige eischen. LONDEN, 5 September. Volgens het alge meen registeren dus volgens de officiële op gave, bedroeg de sterfte in Londen en omtrek gedurende de week, eindigende 1 September, 2796 waarvan 1897 aan cholera en diarrhoea. Dit getal overtreft de grootste sterfte sedert 1840 als zijnde, gedurende de influenza in de week eindigende 4 December 1847 het getal 2454 geweest. De sterfte is bijna driemalen de gewo ne zoo wel aan de zuidzijde der Theems, als nu ook in de oostelijke districten. De 12de, 13de en 14de Augustus zullen lang in het ge heugen blijven van Bethnalgreen zijnde de uit breiding der ziekte aldaar zonder eenige voor bereiding geweest geneeslieeren werden op verschillende plaatsen tegelijk geroepen de haas tige loop der boden en de klagten der aanver wanten vulden de straten met verwarring en ge- ja’mmcr, en bevingen een’ ieder met een hui veringwekkend gevoel van eene schrikbarende ramp. LONDEN, 8 September. Een man, met na me Gothard, is in de vorige week te Wal worth nabij Cheltenham overleden waar hij als koopman in groenten, eene groote fortuin ver zameld had. De overledene was buitengewoon gehecht aan eenen ezel, die hem, gedurende zesentwintig jaren, bij zijn beroep de beste dien sten had bewezen; hij noemde hem zijnen lieven Moak en zoo vaak hij gelijk ieder regtgeaard Engelscliman het kersfeest met eenen plegtigeti maaltijd vierdekreeg langoor eene plaats aan tafel en ontving eene ruime portie plumpud ding. De oude trouwe dienaar is in het testa ment van Gothard niet vergeten geworden er is eene jaarlijksche som vastgesteld ten einde hem voor zijne overige levensdagen een genoeg zaam onderhoud te verzekeren. Doch dit is nog niet alles; de testateur heeft onder verbeurte van onterving voor zijne erfge namen en ontzetting van zijnen executeur ver langd dat Moak bij de begrafenisplegtigheid hoofdrouwdrager zou zijn gedoscht in een rouw mantel met pleureuses en krip om de ooren. De paroenie-geesteiijken zoowel als de over heden hebben in deze heiligschennis niet wil len toestemmen maar de erfgenamen en vooral de persoon aan wien de verzorging van Moak was opgedragen, hebben stellig verklaard, dat zij zich de voordeelen van het testament niet wilden laten ontnemen en dat zij alleen door geweld zouden teruggehouden worden om het zelve ten uitvoer te leggen. De lijkstoet begaf zich dus op het bepaalde uur naar de kerk (ul

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1