NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. M 4dc Jaargang* 1849. No. 7Ö. Woensdag den 19 September» r n u "SJ 1 ;o, 1 i la I I rd 1 I BINNENLAND. afgedaan. Die t: I het verslag i, BUITENLAND. 1 f V SNEEK 18 September, van i I 1 e- I. n a UT. at •n T* T*. 81 3{ 9; 41 Ir’. 8 :h r- n 8< le Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonuernenls-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers 7| cent. het kiesregt afgevaardigden ter eerste ingekomen den 21 Mei jl. is vastgesteld den 30 Junij, hen opgemerktwelke reeds 3 jaren onze ledige schuren zoo zienook dit jaar zijn garst en aardappelen een het winterkoolzaad en maar toch bevredigende gewassen. Zoo lang echter de prijzen der granen de te genwoordige hoogte behouden, is er aan uitvoer ncr 117 14, iwe ard 121 i in ijn- end het regt van enquêteinge- waarover bet ver- tan rapporteurs reeds is vastgesteld den 19 Mei daaraanvolgende 2) Regeling van van '7““ -- - A|s ecn voorbeeld sterke vruchtbaarheid wordt ons gemeld dat in het dorp Weidumin den tuin van de weduwe Tjaardadit jaartwee Gouden Re gens voor de tweede maal bloeijen. Bij besluit van 10 September jl., no. GO, heeft Zijne Majesteit goedgevonden, in het acht ste schooldistrict der provincie Friesland bij con tinuatie, tot schoolopziener te benoemen den heer mr. H. U. Huguenin, alhier wonende. STATEN—GENERAAL. De zittingen van de kamers der staten-gene- raal voor den jare 18||- zijn alsnu afgeloopen die voor den jare 18|| maandag 11. weder ge opend. Maar die nieuwe zittingen zijn niet an ders dan een vervolg der geslotcne. Geene ver andering van personeel toch heeft er dit jaar plaats, en bij de tweede kamer waren, bij de sluiting nog verschillende wets-ontwerpen aan hangig c^ie bij de te opene tweede kamer zul len moeten worden behandeld en wets-ontwerpen zijn 1) Regeling van 1 komen den 17 April 1849 slag in de commissie WEENEN, 8 September. Görgey is den 1 September te Kaschau aangekomen hij is van eene booge krachtige gestalte, doch zijn uitzigt is eenigzins zonderling door zijn blonden kne velbaard en den bril, dien hij draagt, terwijl zijn hoofd gedekt is met eene soort van slaap muts, waaronder hij eene diepe wond verbergt die hij bij Komorn ontvangen heeft. Desniette min is zijn gelaat zeer indrukwekkend hij heeft zijnen broeder Herman zijne echtgenoote en eene dame bij zich terwijl hij tevens vergezeld is door eenen Oostenrijksch majoor van den gene- ralen staf. Vele Russische officieren kwamen hem hunne opwachting maken in hel hotelwaar bij was afgestapt; hij sprak op zeer opgeruim- den toon. WEENEN, 11 September. In Pesth zijn de veroordeelingen en executiën aan de orde van den dag; zoo werd de katholieke pastoor Streit uit Boglar doodgeschoten omdat hij op bevel der llongaarsche regering, de boeren tot den landstorm had opgeroepen. Om gelijke reden werd de kapellaan Königvan diezelfde plaats, tot 15 jaren vestingarrest in bocijen veroor deeld. De schoolmeester Ringsmuth te Ofen die op last van den minister van eeredienst hisschop Horvathzijne kinderen de Kossuth- hymne had laten zingen is tot 8 jaren schans- arbeid in zware boeijen verwezen. FRANKFORT, 13 September. Onderscheide ne gevangenen die te Rastatt aan de vestingwer ken moesten arbeiden hebben eergisteren ge poogd zich door de vlugt te redden. Door ee nen koenen sprong over de palissadengelukte het huneen nabijgelegen korenveld te berei- landbouwer Geert Alders, die, met zijn gezin, daaruit met moeite het leven en slechts eene gedeeltelijke lijfsbedekking redde, daar het ge bouw en de geheele inboedelzoo mede drie varkens, binnen korten tijd in asch lagen sloeg dezelve al spoedig tot de belendende behuizing van den koopman Taai over met het gevolg dat ook dit gebouw met al de daarin voorhan den goederen uitgenomen een klein gedeelte dat geborgen werd door het vuur werd ver slonden. Eene derde behuizing, van den huis- verwer Atzema heeft mede nog vlam gevat doch is slechts voor een gedeelte beschadigd. Men kent de oorzaak van den brand niet. ASSEN, 13 September. Op de jaarmarkt, den 4 dezer te Norg gehouden, waren aange- bragt 3445 paarden voor rijtuigen 1005 losse paarden, 519 veulens, 756 stuks hoornvee, 253 varkens en 2526 schapen. De paarden gol den van ƒ10 tot ƒ350; de veulens van 20 tot ƒ125; de runderen van ƒ15 toiƒl50; de varkens van ƒ4 tot ƒ25 en de schapen van ƒ1.50 tot ƒ5.50. De markt was zeer levendig en druk bezocht. Paarden koeijen schapen en varkens waren alle even gewild voor de veulens werden zelfs zeer hooge prijzen besteed als ƒ125 123. 107.50. ZWOLLE, 12 September. De longziekte on der het rundvee, welke in dezen zomer in Over ijssel weinig vorderingen maakte, is echter thans wederom nabij deze stad te HasseltGenemui- den Mastenbroek en het Kamper-Eiland met vernieuwde woede begonnen, waardoor zij vele slagtoffers maakt. Men is uitgedacht op middelen ter genezing; de toediening van Haarlemmer-olie was reeds voor jaren en is ook nu weder zonder gunstig gevolg beproefd. Te Hattem op den nog onverdeelden Hoen waard eene aangelegene Uiterwaard, alwaar ee- nige honderden koeijen te zamen weiden heerscht genoemde ziekte zeer sterken ofschoon men aldaar de hulp van eenen man heeft ingeroe pen vroeger herbergier te Neuenhaus, in de graafschap Bentheim welke meent een middel te hebben tot genezing en voorbehoedmiddelen vallen er nogtans vele offers van daar dat het vertrouwen op dien wonderdoctor vrij verdeeld is, te meer daar hij overigens geene kennis heeft van de vee-artsenijkunde. en de benoeming en tweede kamer, OIK|cr de tegenwoordige omstandiglied waarover het verslag - en de memorie van beantwoording van de zijde der regering met een gewijzigd ontwerp is ingekomen den 22 Au gustus. 3) Regeling van uitgaven op fondsen voor verstrekkingen uit ’s rijks magazijnen ontvangen ingekomen den 30 Julij jl. en waarover het ver slag is vastgesteld den 7 Augustus. 4) Provinciale wet, ingekomen 1 Augustus, waarover het verslag is vastgesteld den 13 dier maand. 5) Heffing eener provinciale belasting in Over ijsselingekomen 3 September, en het verslag opgemaakt den 10 dier maand. 6) Nadere bepalingen omtrent het opgeheven bijzonder fonds voor proces-kosten. 7) Regeling van het lager onderwijs en 8) Gemeente-wet. Welke drie laatste ontwerpen mede den 3 bij de 2de kamer zijn ingekomen, en van welke de twee laatste nog niet in de afdeelingen zijn be handeld. T AMSTERDAM13 September. Men schrijft ons uit Zwolle Als maatregel van vereenvoudiging en be zuinigingzullen 68 rijks-ontvangsten gesuppri meerd en met andere daaraan grenzende kanto ren vereeuigd worden. Wij achten dien maatregel allezins nuttig en voegen er den wenseh bij dal bet inder daad bezuiniging moge zijn want het opheffen van een kantoor en het daardoor op nonactivi- teit stellen van den ontvanger, zou slechts tot vermeerdering van uitgaven leiden, wanneer de perceptie-loonen der gecombineerde kantoren niet worden verminderd. Zijn wij wel onder- rigt, dan ligt die vermindering van perceptie- loon ook wel in liet plan der hooge regering. Zij volharde in dat voornenen AMSTERDAM, 14 September. Men schrijft ons uit Osnabruck, dd. 10 September, het vol gende Mogten wij ons al niet over onzen politieken vooruitgang verheugen gewis hij die getuige is geweest vtn den graanoogst in onze geheele landdrostij, in ons vaderland, in Oldenburg, in Pruissen en in de naburige vorstendommen hij moet de milde hand der Voorzienigheid heb- i achtereen ruimschoots heeft voor- tarwe rogge haver i dubbel gewas, alleen boekweit zijn tamelijke een den Berk- 10 ver heeft moe- stelt voor, door van onder- te redden en door eene nadere inschrij ving diegenen zijner mede-landbouwers die het zelfde ongeluk zoude bejegenen, vrij te waren. UTRECHT, 14 September. Blijkens de van regeringswege medegedeelde omstandige opga ven mag de uitslag van den oogst in de pro vincie Utrecht, zoo ver daarover thans kan wor den geoordeeld over het geheel als gunstig worden beschouwd. Ten aanzien van sommige der hoofd voortbrengselen bepaaldelijk der win ter- en zomergranen als tarwe rogge en garst kan men dit reeds met voldoende zekerheid vast stellen. Omtrent andere, namelijk de laat in gezaaide boekweit, en vooral ook de winter aardappelen zal men den eind-uitslag moeten afwachten. Bij besluit van 25 Augustus jl.heeft Z. M. den vice-adiniraal J. C. Rijk, op zijn verzoek, met den 15 dezer eervol ontslagen uit de be trekking van minister van marine terwijl Z. M. bij besluit van den 12 dezer, den minister van koloniën den schout-bij-nacht E. B. van den Bosch, heeft belast met de tijdelijke waarneming der functiën van minister van marineingaande den 15 nu aanstaande. De ongesteldheid van den hoogleeraar Thor- beckedie hem dezer dagen bij de zittingen der tweede kamer heeft doen missen doet hem nog steeds zijne kamer houden. Er beslaat echter gegronde hoop, dat zijn hooggel. na verloop van weinige dagen zijne werkzaamheden weder zal kunnen hervatten. GRONINGEN, 13 September. Te Noordbroek heeft heden nacht een hevige brand plaats ge had. Te 1’- ure ontstaan ten huize van den niet te denken want overal is hetzelfde voor- deelige verbouw. Bremen, Hamburg en Hol land hebben ons nu niet noodig-, van daar, dat er veel gezolderd zal moeten worden tenzij er met den lagen prijs speculatie kwam waaraan men eenige belangrijke verkochte partijen die dezer dagen worden afgezet toeschrijft. De vee stapel laat in deze oorden zeer veel te wen- schen over, want bij de vordering in onze groen- lands-cultuur blijft de veredeling van bet vee- ras nagenoeg dezelfde hoogte behouden, terwijl men niet ontkennen kan dat de botermakerij bij vele landbouwers voorwaarts gaat en bij groote partijen doch op de oude wijze in klui ten of groote vaten wordt verzonden. Zoo lang het ons niet gegeven zal zijn per stoomwagen onze goederen naar de groote Iiandelssteden te vervoeren zoo lang Bremen en Hamburg Am sterdam en Rotterdam voor ons op de oude af standen blijven, en het grootst gedeelte van Hanover geene spoorwegen of bevaarbare kana len bezit, zal alles op den voet van stilstand blijven. Wel toekent men op de kaarten de lijnen van Embden over Leer en Munster over Lingen naar Wesel in verbinding met Arnhem, of van Osna bruck in aansluiting met de Keulsche Baan wat beteekenen die lijnen wat vermogen de bakens? niets dan treurige ideëndan lucht- kasteelen scheppen aan wier verwezenlijking len niet te denken valt; men heeft liet tij laten verloopen want de vroegere staatskas, die millioenen voor openbare werken kon aanwijzen is in Slees- wijk-Holstein verschoten, en waar zijn de ambts- kassen een en ander zal een zuinig beheer in ons financiewezen moeten opleveren wil men herstellen hetgeen verloren is; maar thans is de natie zelve geneigd om openbare werken aan te leggen, en zou welligt de noodige kapi talen bijeenbrengen indien slechts de nationale en internationale en eindelijk de bondskwesliën waren opgeruimd. ROTTERDAM15 September. De lieer R. Bangeman Huygens van Löwendal, te Vlierden beeft dezer dagen eenen gedrukten brief aan zijne mede-landbouwers gerigt over het Tiendregt. Daarin wordt onder anderen aangehaald voorbeeld dat zekere Johannes van mortel voor eene tiendschuld van volgd zijnde, circa ƒ400 regtskosten ten betalen. De heer Huygens eene inschrijving den ongelukkige gang te reddenen door eene

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1