NIEUWS EN ADVERTENTIE-BLAÜ VOOR DE STAD EN HEF ARRONDISSEMENT SNEER. La» 4de Jaargang* 1849. No. ?9. Zaturdan den 29 September» J 11 e« k 1 e BI =3 BINNENLAND. it u Men leest in 1 i Ook in België is V. ko- f --- BUITENLAND. i L I. n la rd is', at in r- k> e- r d pgeslikt. L. had dit ken beproefd en ge- l’rijs der Advertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 eentsen voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. WEENEN, 21 September. Uit Presburg wordt aan het Constit. Blatt20 Sept.geschreven Zoo even hoort men hier de vreugdekreet Komorn is over! Eergisteren zouden er twee Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- lurdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers 71 cent. 1 d i. SU ’ll doodelijk getroffen en vreesselijk verminkt den geest gaven en tivaalf min of meer gewond werden van welke één kort na zijne overbren ging in het hospitaal is overleden, terwijl nog een door eene belangrijke wond aan het hoofd in wanhopigen toestand verkeertook de kapt.- Init. ter zee Van der Hart is ligt gewond aan het oog en de band, De marine-balterij is in letterlijken zin verwoest, balken vaneen ge scheurd, de zoldering gebarsten, zware stukken ijzer van het gesprongen kanon op aanzienlijke afstanden geworpen en men kan zich geen denkbeeld vormen van de vernielende kracht, door dat vreesselijk toéval teweeg gebragt, dan door het beschouwen der droevig verminkte lijken en de als het ware uiteen gescheurde batterij. GRONINGEN, 24 September. Nu en dan worden in de Couranten berigten medegedeeld van buitengewone vruchtbaarheid van mensclien dieren en planten. Ook het hof Asinga te Mid- delstnin den heer med. dr. Wichers toebehoo- rendeheeft van het laatste dit jaar een voor beeld opgeleverd. Op hetzelve bevindt zich een appelboom of boompje, want deszelfs stam is slechts 90 Ned. duimen hoog en heeft op het dikste slechts 19 duimen in doorsnede, en op dien stam maar drie hoofdtakken, waarvan de zwaarste aan den wortel maar een’omvang heeft van 42 en de ligtste van 31 duimen. Dat boompje was onderscliraagd door een raam waarover al de takken tot op den grond als een treurwilg nederhingen. Van buiten was bijna geen blad zigtbaar en hingen aan sommige dun ne twijgjes 60 a 70 appels; van binnen kon men niet mistasten en had bij elke greep drie a vier appels in de hand, en zijn van hetzelve geplukt (dat er meer dan 1000 zijn afgevallen is bijna zeker), 5276 appels, ruim zes Ned. mudden vullende. TER Al’EL, 21 September. Met zekerheid kan men berigten, dat het der justitie van Mep pen (koningrijk Hanover) gelukt is drie der da ders van het bloedig feit te Rutenbroek op het spoor te komen. Twee dragonders te paard uit Ilaaren zijn hen magtig geworden in de nabij heid van Koevorden en hebben hen dadelijk gearresteerd naar Meppen gebragt. Wij hopen, dat de overigen ook spoedig in ’s regters han den vallen opdat zij naar eisch kunnen gestraft worden. De mishandelde geregtsdienaren zijn nog in leven en geven zelfs eenige hoop op herstel. Men leest in de Drentsche Courant: Het volgende is ons ter plaatsing toegezonden Naar ik verneem, is door zekeren landbou wer in dit gewest, sedert de longziekte op zijn stal werd ontdektnamelijktoen het tweede rund daaraan lijdende was als een genees- en voorbehoedmiddel gewone teer en welnaar hét schijnt, met gunstig gevolg aangewendaan alle koeijen op zijnen stal, zoowel gezonde als zieke, werd eiken morgen stiptelijk een weinig teer, om den neus gestreken, hetwelk door de koeijen gedeeltelijk werd o middel naar eigen goeddun dacht, dat het in allen gevalle niet schaden kon en toch eene zuivere en frissche lucht gaf; de gehecle schuur en stal waren hierdoor ten al len tijde als met eene teerlucht gevuld onder deze behandeling is de ziekte van zijnen stal ge heel geweken van de twintig stuks vee zijn slechts zes aangetastwaarvan drie gestorven en drie zijn genezen. L. hechtte aan dit middel eene hooge waarde, zoodat, hoewel de ziekte reeds lang heeft opgehoudende behandeling met teer nog dagelijks wordt voortgezet. Uit eene en andere gevolgtrekkingen vermeen ik te mogen besluiten dit middel zoo eenvoudig in aanwending en onkostbaar tevens, algemeen te moeten aanbevelen. A. 21 September 1849. TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL. Zitting van dingsdag 25 September. In de zitting van heden is door den voorzit ter kennis gegeven, dat het ontwerp-adresin antwoord op de troonrede, door de commissie nader is overwogen in enkele opzigten gewij zigd en alsnu is vastgesteld. Het is bereids ge drukt en aan de leden rondgedeeld stellende de voorzitter voor, om de discussiën te bepa len op morgen (woensdag) te 11 ure. Dat adres luidt als volgt: Sire 1. De tweede kamer der staten-generaal heeft er hoogen prijs op gesteld, den vorst, dien wij weinige maanden geleden als onzen grondwetti- gen koning huldigden in persoon deze zitting te zien openen; en Uwe Majesteit onder de dier baarste belangen des vaderlands in de eerste plaats te booten noemen de verwezenlijking der grondwet. Gij wilt, Sire, dat de grond wet niet belofte blijve maar weldaad worde gij wilt de wetten in het leven brengen welke de her vorming eerst vruchtbaar zullen maken voor staat en volk grootsche taak voor uwe rege ring weggelegd, en wier vervulling haar onver- gankelijken roem moet verzekeren. 2. Met genoegen ontvingen wij van Uwe Majesteit de mededeeling, dat de betrekkingen van onzen staat met alle andere mogendheden van eenen vriendschappelijken aard zijn, en dat de vrees, vroeger ten aanzien van Limburg ont staan geweken is voor het vertrouwen, dat Ne derlands regten zullen worden geëerbiedigd. 3. Wij hebben de zege op Bali bevochten van ganscher harte toegejuicht, en gevoelen ons daarvoor op nieuw aan onze land- en zeemagt verpligt. Wij zullen het bloed onzer op dat eiland gevallene strijders niet vruchteloos gestort achten indien dit offer er toe mag bijdragen dat niet enkel op een bepaald puntmaar over al in onze onschatbare Oost-Indische bezittingen liet Nederlandsch gezag bekrachtigd en de Neder- landsche invloed bevestigd en uitgebreid worde. 4. Wij zijn ver, Sire, het goede te misken nen dat zich bij de beschouwing van onze bin- nenlandsche gesteldheid vertoont. Wij mogen echter niet ontveinzendat die toestand ook zijne schaduwzijde heeft, en datbehalve de tijdelijke rampen welker afwending buiten men- sclielijk bereik ligt, ook andere ongunstige ver schijnselen onze bezordheid wekken en ons dub bel doen haken naar de gelegenheid ons meer opzettelijk, dan tot nu toe mogelijk was, met het overwegen van middelen tot opbeuring van de stoffelijke belangen der natie bezig te houden. 5. Tot behartiging dezer stoffelijke belangen tot nieuwe regeling van ons financieel huishou den, tot ophouw der instellingen, welke de ge wijzigde grondwet vordert, roept gij, Sire, on ze bezadigde en eendragtige medewerking in. Nooit vond eene vorstelijke stem williger ooren en harten dan de uwe bij ons. Zoo de uit komsten van de werkzaamheid der vorige zitting zijn gebleven beneden hetgeen wij wenschtenen de grondwet verlangt, wij vleijen ons, dat eene hoofdreden dier teleurstelling gebrek aan over eenstemming tusschen de verantwoordelijke raads lieden der kroon en deze kamer, nu zij weg genomen om te worden vervangen door eene eenparigheid welke het onderpand 'zal zijn ee- ner krachtige en spoedige bereiking uwer hooge volk- en vaderlandlievende bedoelingen. Het wenschelijkedat de tegenwoordige onzekerheid niet zonder noodzaak worde verlengd het groot belang dat de kroon in ons midden zoodra mogelijk worde vertegenwoordigd op eene wijze, welke de zamenwerking aller takken der wetge vende magt waorborgebehoeven wij niet aan te dringen; wij behoeven ons slechts op uw ko ninklijk gevoel en oordeel te beroepen. 6. Hoe inniger wij met Uwe Majesteit besef fen dat van hetgeen de staten-generaal thans in gemeen overleg met u Sire hebben te vol voeren het geluk en de voorspoed onzes volks kunnen afhangen des te bartelijker vereenigen wij ons met Uwe Majesteit in de bedeom boo ger zegen op onzen arbeid. AMSTERDAM 26 September. Het volgende voorval verdient voorzeker meldingals men let op de zeldzaamheid van het verschijnsel in onze wateren en op den onverschrokken moed en het beleid der daders, die er in betrokken waren. Zondag jongst). deed de Amersfoorder beurtman J. Bos zijnen gewonen logt van laatstgemekle plaats naar Amsterdam en ont waarde aan den hoek der Eems een’ zeehond. Terstond werden door zijne knechts Van Man delen en H. Lover benevens een' passagier, de heer L. Appeldoorn van Amersfoort stoute aanstalten gemaakt, om zich van het dier mees ter te maken hetgeen hun na eenige inspan ning dan ook gelukte. In gezonden staat alhier aangekomen is liet dier naar het genootschap Nalura Art is Magislra gebragt en aldaar ten geschenke gegeven. ROTTERDAM, 25 September, de Nederlander Het berigtook in onze courant medegedeeld als of er dezer dagen tusschen de heeren Don ker Curtius en Van Hall eene zamenkomst had plaats gehad in verband tot de ministerieële crisis, is onjuist. Het bevestigt zich daarentegen dat er zooda nige bijeenkomst tusschen eerstgenoemden staats man en den heer Thorbccke gehouden is en volgens liet loopende geruchtzou de heer Thor- beeke zich bereid verklaard hebben een minis terie zamen te stellen. De Nederlander drukt zich volgcnderwijze over Belgie uit: Belgie viert thans de negentiende verjaring der revolutie, waardoor het voor het eerst een onafhankelijke staat werd. En inderdaad Bel gie mag met dankbaarheid en ook met eenige zelfvoldoening op de laatste negentien jaren te rugzien. De ongeluks-profecyen waarmede men bier te lande de afgevallen broeders afscheid gaf, zijn niet vervuld. IntegendeelBelgie heeft, in Europa’s statenstelsel eene onzijdige stelling weten in te nemen en te behouden waardoor zijne onafhankelijkheid verzekerd bleefzijne instellingen, door het zegel der ervaring be krachtigd, strekken andere volken ook ons, die vroeger hen schier evenzeer beklaagden als verachten in véle opzigten tot voorbeeld. Zijn aangenomen koning heeft zicJi algemcene volksgunst verworven en behield die ook in de hagchelijke dagen toen nevens zijne gren zen de republiek met hare schoonklinkende be loften optrad; de geregelde werking zijner staats instellingen voorkomt niet alleen botsingen maar bewerkt allengs toenadering tusschen de beide partijen waarin het land door de geschiedenis der laatste eeuw geplitst isde liberalen en katholiekenen zelfs tusschen de beide volks stammen die op zijn grondgebied zamenwonen de Waalsche en de Vlaamsche. Zijne welvaart leed niet zooveel door den schok die geheel Europa in 1848 trof, en herstelt zich reeds weder geheel. Zijne regering gaat Europa voor in de voorzigtige toepassing der nieuwelings op gerezen begrippen over de maatschappelijke huis houding en bijzonder over de voorziening in de behoeften der lagere standen voor zoover die begrippen niet tot de hersenschimmen he- hooren. Ook in Belgie is er een deel der be volking, dat gebrek lijdt, zijn takken van nij verheid die kwijnen; maar de regering doet on vermoeid al wat zij kan om dat te verhel pen of wel om te doen zien dat zulks bui ten de magt der regering ligt. Belgie staat daar nevens Frankrijk, als om de volken te doen nadenken over de mogelijkheid en over de voorwaarden van werkelijke burger lijke en politieke vrijheid en van volkswelvaart. VLISS1NGEN, 20 September. Deden mid dag, omstreeks half drie uur, vond hier op de marine-batterij aan ’s rijks werf een verschrikke lijk ongeluk plaats. Bij het schijfschieten naar eene in dé Schelde vlottende schijf, sprong een der stukken waarmeê reeds verscheiden scho ten waren gedaanmet het noodlottig gevolg dat terstond zes manschappen van de batterij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1