EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- J 1849. No. 79. 4de Jaargang. Woensdag den 3 October. r* I JH I i d e' e E i I BINNENLAND. u 1 BUITENLAND. jaarlijk- te zullen handhaven. tijd verloren het l i ieder, de deur derd. men maar corps in I d i t- I. in lu rd is. at |n r- i- H e- r d M Prijs der Advcrtentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. HU S :li i 1c Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonneinents-prijs voor 3 maanden/1.40 buiten de Stad franco f 1.65enkele nominees Tj cent. Het adres van zoo als men vol karakter, de uitkomsten was hare schuld niet. Men zag haar steeds ijve rig werkzaam. Zij moest verwerpen hetgeen slecht en beginselloos was. Wij meenen dat de voorstanders der directe verkiezingen met zelfvoldoening op deze kamer mogen wijzen als het sprekendste bewijs, dat zij het juiste stelsel van verkiezingen voorstonden. Op zulk eene vertegenwoordiging mag het volk gerust vertrouwen. Zij zal zijne belangen niet verwaar- loozen. N. holt. Cour. het ministerie niet in staat was de gewigtige taak te volbrengen die het op zich had genomen toen eerst ontstond uit de afkeuring, die uit den aard der zaak aan de voorstellen van het ministerie moest te beurt vallen, een geest van tegenstand welke liet reeds lang had behooren te bewegen zijn ontslag te vragen. 1."-.. -L. publiek uitsluitenden naam een slechts fatsoenlijk gekleed is, aan entrée-kaartje ontvangtdat voor geheel bad-saizoen geldig is. Men speelt er vrije- het Roulette- en het Trenteët-Quarante- De oogluiking der regering gaat zoo ver- 1 er een policie-beambte geplaatst is om de orde te handhaven. De gelden der bank worden op naam van ettelijke ingezetenen maar inderdaad door de stad geleverd. Dit alles wordt in een aan de Keulsche courant gerigten brief gemeld, welks inzender er de hoop bij uitdrukt dat het publiek maken dezer daadzaken genoeg zal zijn om dit schandaal te doen ophouden. In de Pruissische tweede kamer is door den heer Hulsmann zeer aangedrongen op ver- hooging der buitengewone rijkstoelage ten dien ste van onderwijzers der lagere scholen. Ook de commissie van onderzoek aangaande deze gewigtige aangelegenheid pleitte voor die verliooging men zou daarin het bewijs zien dat de volks-vertegen woordiging de hooge roe ping en den gewigtigen werkkring der onder wijzers naai’ waarde schatte dat zij met den kommerlijken toestand van velen dezer opregte- lijk begaan is en met groote ingenomenheid het HET ADRES VAN ANTWOORD DER TWEEDE KAMER, antwoord der tweede kamer is, het van haar verwachtte, vast en De kamer ontveinst het nietdat van de werkzaamheden der wet gevende magt in de eerste zitting na de grond wetsherzieninggebleven zijn beneden hetgeen men er van verwacht had; zij erkent, dat daar door teleurstelling is ontstaan zij verheelt het niet, dat er gebrek aan overeenstemming tns- schen haar en de ministers bestond; zij hoopt, dat de ministeriëele crisis spoedig zal eindigen en mannen aan het bestuur zullen komen wel ke met haar eenstemmig denken. Dit adres is aangenomen met 49 tegen 5 stemmen. De vijf de paragraaf, waarin het oordeel over de ge vallen ministers zoo krachtig mogelijk wordt uit gedrukt, is aangenomen met 44 tegen 12 stem men. Sterker bewijs kon aan het afgetreden ministerie niet worden gegeven hoezeer de ka mer zijne aftreding heeft gewenscht. De minis ter van binnenlandsche zaken heeft dan ook wanhopende pogingen aangewendom het ge vallen ministerie te verdedigen. Wij zullen zij ne gehoudene reden niet ontleden. Waartoe zou het dienen De tijd die er verloren is door de verkeerde handelingen van het afgetre den ministerie is door geene verwijten te her winnen. Alleen een krachtig ministerie za- mengesteld uit mannen die bewezen hebben eene bijzondere studie te hebben gemaakt van de onderwerpen welke volgens de grondwet het eerst regeling eischen en wier beginselen in overeenstemming zijn met die der tweede ka mer kan door de kunde die het medebrengt en de voorbereiding welke bet reeds genoten heeftgepaard aan verdubbelde werkzaamheid voor een deel herstellen ,- wat bet vorige minis terie bedorven heeft, welke men over wetten dat de kamer in baren boezem die volkomen om gen. niet alleen werpen wetten 1 De uitmuntende verslagen van de tweede kamer steeds ontving de slordige ontwerpen van de organieke die het ministerie aanbood, bewijzen, mannen telt voor de taak opgewassen zijn ons met goede organieke wetten te begifti- Die verslagen bevatten toch gewoon lijk eene critiek van de aangebodene ont- maar ook de grondtrekken waarnaar de behooren bewerkt te worden. Daarin erkent men de hand des meesters. De ministers beweren in hun rapport aan den koning zeer ten onregtedat de kamer meer eene rigting van tegenstand dan van afkeuring had aange nomen. Wij gelooven dat men met meer regt mag stellen, dat de kamer in bet begin der zit ting geneigd was hen te ondersteunen maar dat zij toen het ministerie in de wels-ontwer- pen beginselen stelde, die zij moest af keuren omdat zij met de grondwet niet in overeenstem ming waren toen de voordragten bewezen dat lij I .1— oogenblik tracht te verhaasten, waarin, door de nieuwe wet op het onderwijs, aan de regtmatige aanspraken dier mannen zal voldaan worden.” De minister beloofde het mogelijke te doen maar verklaarde, dat er eene aanzienlijke som zou noodig zijn om bet lands-tractement der onderwijzers op 100 a 120 thalers te brengen. AMSTERDAM, 29 September. Op 1 Octo ber e. k. zal de Domkerk te Brandenburg op nieuw ten gebruike worden ingewijd. De ko ning van Pruissen zal in plcgtige processie, voorafgegaan door liet Dom-choor en het Dom kapittel de geestelijkheid en de autoriteiten onder het aanheffen van Psalm 100. aan de ge meente baar Heiligdom teruggeven dat zij bijna een jaar miste. Voor 900 jaar is liet bisdom Brandenburg door keizer Otto gesticht, en liet was juist op 1 October, dat genoemde keizer, volgens nog aanwezigen giftbrief, de oorkonde daartoe betrekkelijk eigenhandig teekende. ROTTERDAM, 30 September. Laatstleden woensdag avond had te Harderwijk een voorval plaats hetgeen ten bewijze kan verstrekken hoezeer bijgeloof daar nog heerschende is. Sedert geruimen tijd had men namelijk aldaar verhaald, dat eene tooverkolin de gedaante van een konijn, in een’ der tuinen rondzwierfmen vertelde reeds hoe hierdoor vee bekold was en kinderen door ziektens geteisterd werden. Op woensdag avond 11. komt langs bewusten tuin eene oude weduwe P. voortsukkelen toen zich onder eenige aldaar slaande menschen de kreet doet hooiendat is de tooverkol, die zich in het konijn verandert! Deze kreet, spoedig her haald, was voldoende, om in die druk bewoon de visschersbuurt eene ontzettende menigte men schen op de been te brengen. Doch ook nu hoort men: sla dood de heks! aan welke woorden men spoedig gevolg wil geven. De ar me onthutste weduwe wordt geslagen geschopt en valt bewusteloos op den grond en zou on getwijfeld bezweken zijn, zoo niet de policie, door eenige militairen ondersteund haar gered, bad. Thans nog is haar toestand zeer zorgelijk. De zaak wordt reeds geregtelijk onderzocht en eenige belhamels zijn ontdekt. WEENEN, 24 September. Volgens de Wan derer is het voor Comorn vrij stil eenige wei nig beduidende voorposten-geveebten uitgezon- In het bivouak voor de vesting houdt het voor zeker, dat deze moet vallen, welligt tot grooten prijs. Het belegerings- zou nu reeds 90.000 man tellen verdeeld 38 brigades. Het beslaat eenen kring van meer dan 10 mijlen omtrek cn het zal der be zetting wel onmogelijk zijn ergens door te bre ken. Men verwachtte, op 30 dezer, Paixhans- geschut van Venetie en als dit is aangekomen zal de dans beginnen. WEENEN, 25 September. Het garnizoen van Comorn heeft de laatst aangebodene voorwaar den verworpen en het voornemen te kennen ge geven om zich tot den kaatsten man te verde digen. Den 21 dezer is in de vesting een groo te krijgsraad gehouden, waarbij alle officieren van het garnizoen tegenwoordig waren. Men maakt dus van onze zijde alles tot eene ernsti ge belegering gereed. De stad is van allerlei proviandvooral van slagtveerijkelijk voor zien. MADRID, 23 September. De bezuinigingen in het staatsbestuur zijn hier thans aan de orde van den dag de betrekking van politieke chef zal gesupprimeerd worden, zijnde eene jaarlijk- sche bezuiniging van 680,000 realen. LONDEN 24 September, Lady Franklin de cchtgenoote van den bekenden zee-officicr van dien naam die eene reis naar de Noord- poolstreken heeft ondernomen heeft den wal- vischvaarder Abram gekocht en eene verhoogde premie van assurantie betaald zij is voornemens zelve met dat vaartuig eenen togt naar die streken te doen ter opsporing van haren echtgenoot wiens afwezigheid thans reeds vier jaren duurt. Zij heeft den kapitein een geschenk van 500 TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL. Eene commissie der tweede kamer heeft don derdag het adres van antwoord dier vergadering op de troonrede aan Z. M. den koning aan geboden. Z. M. heeft daarop het volgende ge antwoord Mijne Heeren Het is mij aangenaam te ont waren dat de tweede kamer der slaten-gene- raal mijne bedoelingen omtrent de verwezenlij king der grondwet juist heeft opgevat en ge waardeerd en dat ik op hare medewerking kan staat maken ter bevordering en bestendiging van het geluk en den voorspoed des vader lands. Indien ik het opregtelijk betreur, dat de gezamenlijke raadslieden aan welke ik mijn ver trouwen geschonken had niet dezelfde overeen stemming bij de kamer hebben mogen vinden vlei ik mij nogtans de daaruit ontstane moeije- lijkheid weldra te zullen kunnen opheffen en ook hierdoor den weg te banen tot eene wel willende en krachtige zamen werking der onder scheidene takken van de wetgevende magt.” AMSTERDAM 29 September. Gisteren meld den wij dat Z. M. de koning naar het Loo zou vertrekken. Heden verzekert men dat Z. M. nog eenige dagen te ’s Hage zal blijven. Men leidt daaruit aldat de ministeriële crisis nog niet geëindigd is, en er, hoezeer ook onder scheidene personen als vermoedelijke ministers worden opgegevennog geene nieuwe ministers zijn benoemd. Zoo als men weet, trachtte men, eenige jaren geleden een gedeelte van het strand bij Blokzijl in te polderen, maar die poging geluk te niet naar wensch. Later beproefde men het op kleiner schaal en voltooide het, uitgenomen eene kleine opening die door storm in den ringdijk ontstond. Zoo is dan weder een ge deelte van dat strand oinkaad en in korten tijd met zeer vette slib-lagen buitengewoon opge- hoogdzoodat het ingepolderdebij dagelijk- schen stand der zee droog ligt en zelfs met allerhande grasgewassen en struiken bedekt is. Luidens verscheidene berigten in de Belgi sche en naburige Duitsche bladen zijn sedert eenige weken ten gevolge eener schikking met de Pruissische regering, de hazardspelen te Aken weder geopend. Nabij de Redoute zijn onder den naam van Bijzondere Sociëteit speelzalen gevestigd geworden, waar, niettegenstaande dien het die een het hjk spel, re dat ontslag te vragen. Men ziet thans met gespannen verwachting de benoeming van een nieuw ministerie tegemoet. Wij willen de beslissing des konings niet vooruitloopen. Het antwoord aan de commissie tot aanbieding van liet adres van antwoord gegeven doet veel hoop ontstaan. Laten wij wcnschen dat zij ver wezenlijkt worde. Nu eene nieuwe zitting aanvang heeft geno men mag men met genoegen op de bedaarde maar krachtige houding terugzien welke de tweede kamer in de afgeloopene heeft ten toen gespreid. Geene transactie met beginselengee ne ministeriëele en anti-ministeriëele partij geene liefde voormaar ook geen tegenstand tegen per sonen nam men bij baar waar. Men zag haar alleen het oog vestigen op het algemeen be lang op de grondwetdie zij bezworen heeft te zullen handhaven. Is er t Tv-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1