ADÏERTENTIE-RLAD VOOR ÜE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN I I W; I r vb 1849. No. 80. Zaturdag den 6 October. 4de Jaargang. >1 I "8 A rol if BINNENLAND. u 1 fl- It, BUITENLAND. J)1 B' k 'j 1' d i- meer 7039 I. n Ie ril at m r- )t !w n e- De luitenant Lei- j aan den militaire commissie naar de gewo geworden. Tenzelfden Marschall president van de gemeente-besturen in Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za terdag. Aboniienients-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7| cent. Prijs der Advertentifnvan één lol vier regels, gewone letter, 40 cents, cn voor eiken regelmeet 10 cents, behalve 35 cents zcgclrest, voor iedere plaatsing. 1 <4 'S sa :h L FRANKFORT 28 September. liet schijnt dat er weldra een einde zal komen aan de stand- regtelijke processen in Baden, nerdie dezer dagen als medepligtig jongsten opstand voor eene i„"i was verschenen is door dezelve ne regtbanken verwezen tijde heeft de beer v. den ministerraad aan Baden eene circulaire gcrigt, waaruit blijkt, dat de regering er eindelijk,, op bedacht is, om den weg tot verzoening in te slaan. De gemeente besturen worden daarin uitgenoodigd krachtda dig mede te werken tot het herstellen van het vertrouwen dat vroeger tusschen de regering en het volk bestond maar door de jongste ge beurtenissen ongelukkiglijk gestoord is geworden. FRANKFORT 30 September. Gisteren heb ben wij met een enkel woord melding gemaakt van de vechtpartijenwelke den vorigen dag weder tusschen Pruissische, Oostenrijksche en Beijersche troepen zijn voorgevallen. Volgens later ingewonnen berigten is die vechtpartij in eenen wezenlijken strijd ontaard en hoe dikwijls wij ook van dergelijke tooneelen reeds moesten getuigen zijn nimmer hadden zij een nog zoo gevaarlijk karakter aangenomen en nimmer was de onuitroeibare baat welke de Duitsclie stam men onderling gescheiden houdt, sterker geble ken dan bij deze gelegenheid. De brug over de Main was het slagveld eerst door de Penis sen ingenomen werd zij daarna door de Beijer- sehen heroverd om later nogmaals in handen der Pruissen te vallen. Niet dan met veel moei te konden de sterke toegesnclde patrouilles aan het gevecht een einde maken en de verbitterde partijen scheiden. Den geheelen dag van giste ren geleek onze stad dan ook een legerkamp eene geheele kompagnie Pruissische infanterie hield de Mainbrug bezet, en aan den overkant waar dp Beijersclien kazerneeren was eene ster ke afdeeling Beijersche jagers uitgesteld. Voor eenen onkundige had dit alles het voorkomen van twee vijandelijke legerplaatsen, want zoowel do Pruissen als Beijersclien hadden tot midden op de brug hunne voorposten voortgeschoven. Voor het oogenblik is alles rustig, maar men beseft zeer goed dat bij dusdanigen staat der gemoe deren eene onbeduidende aanleiding voldoendo is, om nieuwe, misschien nog heviger twisten uit te lokken. En het is tusschen deze stam men dat men eenheid wil stichten LONDEN, 1 October. In eenen brief uit Kon- stantinopel, dd. 17 September, in de Times voorkomende leest men het volgende Prins Radziwiil de adjudant Van den keizer van Rusland is heden naar Petersburg terugge keerd hij zou gisteren vertrokken zijn, maar stelde zulks uit in de hoopdat het Turksch gouvernement zijn voorstel nogmaals in overwe ging zou nemen. De prins verborg het niet, dat het des keizers voornemen is, al de uitge wekenen, die hij in handen zal krijgen, op tc hangen. De geheele Turksche natie is er af- keerig van de ongelukkige!! in zulke handen over te leveren; de groote raad besloot dan ook eenparigden eisch van Rusland te weigeren en de gevolgen af te wachten. De sultan heeft in een gesprek met den prins zijne verontwaar diging te kennen gegeven over het verlangen van den czaar en over den toonwaarin het ge steld is. Gisteren avond laatheeft de porie aan do ambassadeurs van Rusland en Oostenrijk mede- deeling gedaan van de definitieve verwerping van den door den keizer van Rusland gedanen eisch tot uitlevering van de Poolsche en Don- gaarsche uitgewekenen. De Russische ambassa deur te Konstantinopel von Titoff, heeft dien ten gevolge de diplomatische onderhandelingen geschorst, en prins Radziwiil is, gelijk hier boven is gemeldweder naar St. Petersburg vertrokken. PARIJS 29 September. Het wordt al meer en meer waarschijnlijk, dat de Romeinsche kwes tie daarmede zal eindigen, dat, èn de Fransche regering, èn de wetgevende vergadering, blijde dat zij zich uit de tegenwoordige verwikkelin gen kunnen losmaken, zich, behoudens eenige te doene concessiën betrekkelijk de amnestie, AMSTERDAM3 October. De ’s Graven- haagsche Nieuwsbode deelt, onder dagteekening van gisterenhet volgende mede, liet is een berigtwaaraan men wel eem'g geloof kan hechten. Elk oogenblik kan men intusschen de officiële zamenstelling van een ministerie tegemoet zien. Men verzekert, dat de heeren Lichtenvelt en Donker Curtins er thans in geslaagd zou- den zijn, een ministerie zatnen te stellen, en dat die heeren, voor het geval dat zulks niet reeds heden is geschied, binnen kort van hun- ne bemoeijingen aan Z. M. rapport zullen uit- brengen. Gelijk in omstandigheden, als waarin wij sints ruim eene week verkeeren steeds het geval is, zijn bij voortduring allerlei perso- ncn als toekomstige ministers genoemd. Wij hebben ons, sedert dat de tegenwoor- j aan den ko- ning hebben ingediend, zorgvuldig onthouden dige bewindslieden hun ontslag 1 van het noemen der namen welke werden op- gegeven als die van hunne opvolgers. Thans echter gelooven wij het te mogen wagen, aan de volgende combinatie geloof te hechten Prof. mr. R. J. Thorbecke binnen), zaken De oud-minister J. C. Baud koloniën Mr. P. G. Sevcnstexn procureur-generaal bij het prov. gercglshof te Groningen justitie De schout-bg-naclit Van den Bosch marine De gepensioneerde generaal-majoor Knol oorlog Terwijl de tegenwoordige ministers: van nanciën (mr. P. P. van Bosse) buiten), zaken (mr. L. A. Lichtenvelt) en der beide cere- diensten (S. baron van Heemstra en mr. J. A. Mutsaers) hunne portefeuilles zouden behou- den.” Komorn heeft zich, luidens depêche van den veld tuigmeester Haynauop den 27 Sep tember, des avonds te 9 ure. overgegeven. Van de aanvaarding der legaten uit den boe del van wijlen mejufvr. J. AL de Vriesdoor ons in der tijd vermeld aan de Hervormde diaconie en aan het Hervormd weeshuis tc Enk- huizen vermaakt, verneemt men dat daartoe'nog geene vergunning is verleend dewijl het gouver nement ten dezen opzigte eenige zwarigheden heeft. -De kruidtuin der Ulrechtsclie hoogeschool heeft voor eenigen tijd van den heer mr. II. Dey- lidy, te Parimaribo, ontvangen nog twee prach tige exemplaren van Lycas revoluta en voor weinige dagen van den heer kapitein-adjudant List te Batavia drie zeer groote boomvaren waarschijnlijk Alosophila glanca Endl. Deze zeldzame en fraaije planten zal men waarschijn lijk zoo groot in geenen Europeschen tuin ge zien hebben. Het is aan het beleid van den verdienstelij ken hortulanus Teijsman te Buitenzorg en voor al aan de naauwlettende zorg van den heer R. A. Tongckapitein van het schip Schouwen dat de gunstige toestand waarin deze planten overgekomen zijn moet toegeschreven worden. De kruidtuin heeft tevens van Buitenzorg ont vangen een zeer groot exemplaar van Angiopte- nis evecta Ilfm.welke plant in voldoenden staat is en mogelijk spoedig haar loof ontwikke len zal. GRONINGEN1 October. Bij den archidia- kenen der Nederduitsche Hervormde gemeente is in dank voor de armen dier gemeente ont vangen, van de gezamenlijke weezen in liet Bur ger Weeshuis, eene som van honderd gulden, zijnde de opbrengst eener verloting van door hen vervaardigde handwerken. Was deze milde bijdrage tot ondersteuning der behoeftigen wel kom omdat zij eene belangrijke steun aan de kas verstrekt, zij was dubbel welkom, omdat zij het bewijs oplevert, dat de gevers de voor- regten die zij boven vele anderen genieten dankbaar erkennende, gaarne zooveel in hun vermogen is willen bijdragen om de ellende van minder bevoorregten te lenigen. SNEEK4 October. Naar wij vernemen heeft de storm van den afgeloopen nachtop verschillétidc plaatsen in dezen omtrek nog al aanmerkelijke schade aan boomenhuizen en watermolens veroorzaakt. SNEEK 5 October. Gister is alhier de kie zers—vergadering gehouden om tc voorzien in de vervulling van twee vacatures in den stede- lijken Raad ontstaan door liet eervol ontslag van den heer Arend Wijtzes Stam en het over lijden van den heer Auke Tjommes Stam. Er waren 18 kiezers opgekomen zoodat de ver kiezing door 9 moest geschieden. Bij de stem ming nu, ter vervulling van de eerste vacatu re, bekwam de heer Antoni Veen vier, de beer mr. Bouwe Sjoerds Stienstra twee, de heeren Gerben Boutna mr. Herman Ulric Huguenin en mr. Simon Andreas Vcrweij ieder ééne stem niemand de volstrekte meerderheid bekomen heb bende ging de vergadering over tot eene lier- stemming tusschen de heeren Veen en Stienstra waarvan de uitkomst was, dat op den heer Veen vijf en op den heer Stienstra vier stemmen wa ren uitgebragt, zoodat de heer Antoni Veen verklaard werd benoemd te zijn. Vervolgens overgegaan zijnde tot de vervulling van de twee de vacature, bekwam de heer mr. Bouwe Sjoerds Stienstra vijf, de heer Gerben Bouma tweeen de heeren Lambertus van der Feer en mr. Her man Ulric Huguenin ieder ééne stemzoodat de heer mr. Bouwe Sjoerds Stienstra verklaard werd benoemd te zijn. Tot liet doen der verkiezingen waren bij het lot gedesigncerd de volgende kiezers: J. ten Cate van Gonggrijp, mr. B. S. Stienstra, A. Haagsma A. W. Stam, mr. B. Haga, R. Gaas tra A. Feickens S. ten Cate en G. Bouma. AMSTERDAM, 30 September. Van 25 tot en met 28 dezer zijn alhier door de cholera aan getast 42 en er aan overleden 39 personen. Het totale cijfer sedert 5 Junij is 3 140 zieken waar van 2077 overleden. Onder de herstelden be vonden zich 342 in het cholera-hospitaal alwaar thans nog 16 lijders worden verpleegd. Het ge tal der geborenen en dat der overledenen in de afgeloopen weck is bijna gelijkzijnde 140 a 145, hetgeen een duidelijk bewijs is van de aan zienlijke vermindering der sterfte. Van 1 Janu- arij tot gisteren zijn alhier 1201 personen overleden dan geboren (5838 geboren en overleden). AMSTERDAM, 2 October. Er is te ’s Hage bij welonderrigte lieden spraak van een minis terie, waarin de heeren J. C. BaudThorbecke en Nedermeijer van Rosenthal zitting zouden nemen naast de heeren Van Bosse, Van Heem stra en Mutsaers. In Londen is sprake van eene nieuwe uit vinding voor de electrieken-telegraphen-dienst en wel betreffende het drukken van tijdingen, berekend tegen twee honderd letters in eene mi nuut. De ontdekking is deels door Engelschen deels door Amerikanen gedaan. De heeren Wil- leinere en Schmidt die in betrekking staan met de Amerikaansche perszullenals hoofdbe stuurdersde zaken regelen, liet geheim waar mede deze mededeelingen zullen worden verge zeld is zeer groot K zoodat twee kooplieden die zich in ëen afzonderlijk daartoe ingerigt bureau te Londen, Douvre of Liverpool begeven, zich met elkander kunnen onderhouden zonder hulp van een derde, en wanneer zij vertrekkengeen enkel spoor hun onderhoud kan bekend maken. De Fransche regering heeft aan de ondernemers het uitsluitend regt toegestaan om de tijdin gen met den electrischen telegraaf tusschen En geland en Frankrijk over te zenden. De keizer van Rusland toont groote droef heid over het verlies zijns broeders trouwens de genegenheid des czaars voor zijne bloedver wanten is bekend. Sommige bladen noemen dit overspannen godsdienstig gevoel. De over ledene grootvorst was bij de hooger-e standen nog al gevreesdvooral door zijn stekelig en ernstig karakter.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1