NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 1 1849. No. 81. 4dc Jaargang. IVoensdag den 10 October. - 1 - a r I 11 e« k J u BUITENLAND. 1 t l I L BINNENLAND. t- I. n lo op een ven nog zijn eene rd >s. at |U r- i- H d d L 'g HU :h j e W - /{F i Prijs der Advcrtentiënvan éénAot vier regels, gewone letter, 40 cents, cn voor «Iken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. en zich met den stede)ijken raad rij in oogenscliouw verleende dene collegiën, ambtenaren en rvolgens het paleis armhuis Boer te Ottdegaalsmede die stra en G. F. van en al omver eene pen. SNEEK 9 October. Maakten wijin ons vorig nommer, met een woord melding van denmet schade verzeld gaanden storm die in den morgen van den 4 dezer plaats had wij zijn desaangaande nader onderligt geworden en kunnen thans de volgende bijzonderheden mededeelen ’s Morgens ongeveer 8 ure van genoemden dag ontstond er, ten westen van hier, een ontzet tend onweder van storm donder en bliksem waarbij zichten overvloedenog eene hoos formeerde. De kracht van dit natuurverschijn sel was indrukwekkend, maar ook geweldig, want behalve dat de watermolens van de erven Boersma te Abbega van T. v. d. Molen te IJs- brechtumde Polderniolen de Hem te Oost- hem beschadigd zijn geworden werden die van de weduwe J. D. Boschma en van S. G. de van S. G. Kooi- der Meer te Folsgare, geheel en wel de laatstgenoemde over daaraan belendendevaart heen gewor- Dat hierbij van deze en gene boerehui- zinge dakpannen verloren gingen kan niet be vreemdenmaar wel, dat dezelve op de schuur van genoemden G. F. van der Meer, hier en daar, bij hoopen op elkander geschoven waren zonder van het dak te vallen en ook dat een gedeelte van het lood aan den toren van het dorp Tjalhuizen letterlijk was opgerold. Gister werd niettegenstaande het zeer storm achtige wederonze stad voor de eerstemaal vereerd met een bezoek van den heer gouver neur dezer provincie, vergezeld door den heer griffier der staten. kan binnen eenige te Zee werpen om rus te verdedigen, neinent niet ontbloot de minister om len eene geboden van 1 bezitten, bereid zijn tot het brengen der groot ste offers om het gouvernement te ondersteu nen in eene kwestie, die door alle vrome Muzel mannen beschouwd wordt als eene kwestie no pens een godsdienstig beginsel. LONDEN 4 October. Voor eenige dagen is den westelijken spoorweg, op den posttrein aanzienlijke diefstal van pakketten en bric- bedreven. De gezamenlijke waarde is tot toe onbekend maai- moet zeer belangrijk want één der gestolen pakketten hield waarde van 30,000 p. st. (ƒ360,000) in. De policie heeft ijverige nasporingen gedaan en ten slotte een’ persoon gearresteerd die als de lange Taylor bekend stond hij telt nog geen 20 jaren maar daar hij in het ontvreemden zeer behendig is, houdt men het er voor, dat hij de dief is. Echter heeft men tot nog toe in zijne woning geenerlei briefpakketof eenig spoor derzelve gevonden. PARIJS2 October. Van een goed onder wijs hangt het toekomstig welzijn van den Staat af. Dat zooveel mogelijk te bevorderen en in werking te brengen is de taak van elk burger, die het wel meent met zijn vaderland. Onder scheiden bladen leveren belangrijke beschouwin gen over het onderwijs en de opvoeding, aan kinderen in Frankrijk te geven. Zie hier hoe de Corsaire zich over dit onderwerp uitdrukt. Men moet het bekennen dat de ouden ge lijk hadden, wanneer zij niet toelieten dat men de opvoeding der kinderen kon volmaken door middel van zoete woorden en philantropische Het kind is nog een wezen van daar, dat het zwak Het te behandelen als een cn redelijk wezen, zoude het t dwaasheid het op te voeden leeraar bij de Doopsgezinde gemeente alhier, heeft bedankt voor de uitnoodigingom te pre diken op beroepin de vacante Doopsgezinde gemeente te Groningen. In de jongstverloopene week is te dezer stede niemand aan de cholera overleden ook verneemt men thans van geene ziekte-gevallen meer; zoodat men de hoop mag koesteren dat deze zoo zeer gevreesde ziekte van ons gewe ken is; dezelve telt alhier van af haar ont staan (22 Junij jl.) te zamen 129 slagtoflers. ’s GRAVENIIAGE 5 October. Gisteren is de heer mr. L. D. Storm, lid der tweede kamer, van Breda in deze residentie aangekomen. Ook die lieer beeft aan eenige corferentiën deel ge nomen die met de zamenstelling van een nieuw ministerie in verband schijnen te staan. Reeds heeft hij de residentie verlaten en is naar Breda teruggekeerd. AMSTERDAM4 October. lieden werd al hier, in de gehoorzaal van het gebouw der de partementen der maatschappij lot Nut van' t Al gemeen openbaar verslag gedaan van den staat der bewaarschool, in de Anjelierstraat alhier, opgerigt door dezelve departementen. Uit het beredeneerd verslag, door den medebestuurder mr. J. A. Jolles medegedeeld bleek van den toenemenden bloei dezer school welke gedu rende liet afgeloopen schooljaar door een ge middeld getal van 230 kinderen bezocht werd. De ondervinding van verscheidene jaren had doen zien, hoe de inrigting der school geheel aan de verwachting voldeed en de hoofdonderwijzeres sen en hulponderwijzeressen zich met den mees ten ijver van hare moeijelijke taak kweten. Eene ruime speelplaats gaf voortdurend gelegenheid tot geregelde beweging terwijl voor zuiverheid van lucht en reinheid der kinderen naauwlet- tend zorg werd gedragen. Geen der kinderen werd door de heerschende ziekte aangetast. WEENEN, 30 September. Het gerucht is hier in omloop, dat Görgey in een koffijhuis te Klagenfurth doodgeschoten is. Als dader noemt men den Ilongaarschcn graaf Edmund Zichy. BERLIJN3 October. Sedert geruimen tijd is in de onderscheiden Duitsche bladen een be- rigt in omloop, als zoude Rusland het bijeen komen van een Europeesch congrester be slechting der Duitsche aangelegenheden verlan gen. Dit berigt is valsch en berust op de me- dedeeling van eene vertrouwelijke depêche van graaf Nesselrode aan onze regering waarin deze staatsman Pruissen aanraadt, met Oostenrijk in goede verstandhouding te blijven daar zijne Europesche verhouding en beduidenis daarvan geheel afhangen. Onze regering heeft die de pêche teruggezonden en daarbij verklaard dat de stelling van Pruissen in Europa noch van Oostenrijk, noch van eenige andere mogendheid afhingmaar alleen op zijne materiële kracht en het goede regt gesteund kon zijn. HAMBURG, 1 October’. Wanneer men een’ blik werpt op het schouwspel dat de eerste vorsten van Duitschland tegenwoordig aan Eu ropa leveren dan voelt men zich gedrongen te erkennen dat allen bezield worden door eenen spoorlozen naijver, door eene personcele vijand- ■■■- -L.. i schap en door de zucht, om zich ten koste der anderen van het hoogste nationale gezag mees ter te maken. En deze bedroevende rigting is reeds tot die hoogte geklommen, dat zij op het punt staat, om te ontaarden in eenen wraakzuch- tigen haat tusschen hen aan welke de toekomst van hun volk is toevertrouwd. LONDEN, 3 October. In een’ brief uit Kon- stantinopel dd. 19 September, in de Times opgenomen leest men het volgende i Ofschoon de Turken op den bijstand en de sympathie van het beschaafde Europa rekenen, vertrouwen zij echter niet blindelings op de mogelijkheden cn het noodlot integendeel be reiden zij zich ijverig voor op alle eventualitei ten. Alle beschikbare troepen zijn naar de gren zen gezondenhet leger van Rumeliesterk 40,000 manheeft last ontvangen zich gereed te houden ten einde op het eerste bevel te kunnen marcheren en bovendien zijn de pro vinciale militiën opgeroepen. De kasteelen aan den Bosporus worden versterkthet grootste gedeelte dei’ vloot is uitgerust en bemand en Li- uren het anker bij de Zwar den ingang tot den Bospo- Ook is het Turkscbe gouver- van de zenuw des oorlogs van financiën is namelijk in staat, 40 millioen piasters ter beschikking te stel- van den minister van oorlog de sultan heeft gelijke som uit zijne eigen middelen aan- en men verzekert, dat de moskeeën Konstantinopel die ontzaggelijke schatten zoete woorden ontboezemingen. zonder verstand; van daar, dat het zwak en sterk is. liet te behandelen als een geheel ont wikkeld en redelijk wezen zoude het toppunt zijn van dwaasheid het op te voeden alleen met woorden of beginselen zoude strijden met het gezond verstand. De opvoeding der kinderen kan slechts plaats hebben 1) door voorbeeld2) door de gods dienst 2) door eene regtmatige en verlichte ge strengheid. Deze drie middelen kunnen elkan der afwisselen, maar zeker is het, dat zij alle drie het tegengestelde zijn van hetgeen wij al te vaak aanwenden. Niet altoos toch geeft men hun goede voorbeeldenwant de vaders zijn helaassomwijlen zelve niet meer dan groote kinderen. Nog zeldzamer prent men hun gods dienstige beginselen inten eersteomdat die beginselen over het algemeen niet zeer bloeijen ten tweedeomdat het schoolonderwijs geens zins geschikt is om te dien opzigte de gaping Aan het stadshuis door den heer burgemeester secretaris ontvangen, onderhield Z. II. Ed. G. nam de secreta- aan onderschei- particulieren ge hoorbezocht vervolgens het paleis van justi tie huis van arrest en armhuisen keerde ’s avonds weder naar de hoofdstad terug. Men verneemt met genoegen dat de wel eerwaarde heer I. de Stoppelaar Blijdesteijn Het schandelijk tooneelstuk Rome is en blijft te Parijs verbodenin weerwil van alle pogingen, om dien maatregel weder te doen in trekken. Maandag werd het nog opgevoerd de ont vangst bedroeg toen 4400 francs. Dingsdag wa ren er reeds plaatsen genomen tot 1500 francs, doch de schouwburg bleef gesloten. De minister Dufaure wordt bitter aangevallen over de toestemming die hij gaf lot de opvoe ring van een stuk waarin de paus en de eer waardigste ceremoniën der katholieke kerk op het tooneel worden vertoond, gelijk in de los- bandigsle dagen van het revolutionnair atheïsme. Hij verontschuldigde zich met de beperkte magtdie hem over het tooneel is gegund. ROTTERDAM. 5 October. Te Amsterdam is bij de heeren M. Schooneveld en Zoon eene brochure uitgekomen, getiteld: Iels over ver mindering van briefportdie zeer de aandacht verdient. De schrijver beveelt een eenparig briefport voor Nederland aan van 10 centen cn bewijst, dat de staat daardoor geen verlies zoude lijden. Hij gaat de resultaten van de her vorming van het postwezen na in Engeland Oostenrijkde Vereenigde Staten van Noord- Amerika, Rusland, Pruissen, Frankrijk Belgie zelfs in het anders zoo achterlijke Spanje. Ach ter het werkje is eene tabel gevoegd aan wijzen de de financiëele uitkomsten van de hervorming van het postwezen in Groot-Brittanjewaarin echter eene drukfout schijnt ingeslopen te zijn. Het getal brieven in 1839 en 1840 wordt te zamen getrokken opgegeven 15,000,000, moet zijn 75,000,000. SMILDE, 4 October. Hoe gevaarlijk het soms is met honden bij koeijen in de weide te gaan, moge het volgende voorval ter waarschuwing leerenZekere reeds zeer bejaarde vrouw al hier, dezer dagen eene koe willende ruilen, ging die, met hare dochter, in het weiland, waar er meer liepen bezien. Haar hond volg de haar na bij de koeijen komendevielen die dadelijk op den hond aan deze verborg zich achter zijne meesteres, en eene der koeijen den hond willende stooten trof de oude vrouw nam haar letterlijk op de horens, hief haar in de hoogte en wierp haar daarna neder. Door een der horens was haar eene wonde in eene barer dijen toegebragt van ruim drie palmen lengte; die wonde, eerst vrij erg, is door een’ geneeskundige door middel der naald aaneenge- lieclit en geeft hoop van weldra hersteld te zullen zijn. Was er niemand ter hulp bij de oude vrouw geweest, dan was het vermoedelijk nog niet zoo gunstig afgeloopen. V iT Dcie Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers cent.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1