NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 4* 4de Jaargang. 1849. No. 82. Zutardarj den 13 October. I. I I 1 1 d •r- 1 n J e- 1 le 1 e- K j BINNENLAND. u BUITENLAND. i *1 l l II) Ie t- rd is. at ■n r- H 5,1 'C' d K n HU -I» Prijs der Advcrtentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. stens ƒ12,000 zijn zullen, van dit grootsch ontwerp wordt eene som van 3 millioen guldens gevorderd en voor de ten toonstelling een gebouw ter lengte van ongeveer eeue Engelsche mijl in omtrek. De handelsvloot van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is in de jongstverloopene 30 jaren verbazend toegenomen. Volgens offi- ciëele opgave bedroeg de tonuen-inhoud dier vloot in 1818 ongeveer 1,215,284 en in 1848 was zij 3,155,051 tonnen. In 30 jaar nam zij dus 150 pet. toe eene vermeerdering zonder voorbeeld in de geschiedenis. Een statisticus maakt de opmerking, dat het jaar 1848, ten gevolge der uitgebrokene op standen aan Europa een verlies van meer dan 30 duizend millioen gekost heeft, zoo wel ten opzigte van de vermindering der waarde van eigendommen als de stagnatie des koophandels en de toegenomene armoede. Dezer dagen diende voor het prov. geregts- hof eene zaak welke op nieuw een treurig blijk oplevert, welke gevolgen bet opuemen van geld tegen woeker-interesten bet spelen in de lote rij na zich kunnen slepen. Eene vrouw van middelbare jaren stond teregt beschuldigd en van moedwillige brandstichting en van enkelen diefstal. Uit de debatten bleek dat door baar op en naast eene kistwelke op een zolderkamertje geplaatst waseenig zeegras en brandende ko len waren gelegd echter niet met het doel om daardoor brand in hare woning te doen ont staan maar omdat een door haar gepleegd mis drijf, voor haar echtgenoot zou verborgen blij ven. De beschuldigde toch, door spelen in de loterij en door het opnemen van geld tegen den interest van 80 pCt. in geldelijke verlegenheid gebragt zijnde, bad goederen, welke zich in die kist bevonden en aan haren man ter bewaring waren toevertrouwd in eene bank van leening gebragt. Mr. P. J. Bosch van Drakeslein die als haar raadsman optrad, beweerde, dat dit feit niet viel onder bereik van art. 434 C. P. dat straf bedreigt legen moedwillige brandstich- Het hof, zich hiermede vereetiigende van dat misdrijf vrijgc- enkelen diefstal slechts correctionele gevangenisstraf veroor- ting. heeft de beschuldigde sprokenmaar wegens tot eene deeld. ROTTERDAM, 9 October. Onze lezers zul len zich herinneren, zegt de *s Graverihaagsche Nieuwsbodedat wij, ter voorkoming van be drog en misleiding in ons nommer van 10 Au gustus jl.een’ afdruk hebben geleverd van eene adreskaart van den handelaar Kauffman die veel overeenkomst heeft met een bankbiljet. Thans vernemen wij dat door een’schipper uit Voor burg bij eene tapster op het Groenewegje le ’s Dage eene zoodanige adreskaart voor bankpa pier is uitgegeven. Uit handen van de tapster is het kaartje gekomen in handen van den brood bakker S. die hetzelve weder uitgegeven heeft aan een’ koopman in aardappelen die het kaart je al wederom te Brielle als een bankbiljet in betaling heeft willen geven. Eerst daar ter plaatse is ontdekt geworden dat de banknoot geene andere waarde hoegenaamd heeftdan dat zij liet adres aanwijst van den koopman Kauff man in de Spuistraat te ’s Dage. Van deze zaak is proces-verbaal opgemaakt. UTRECHT, 9 October. Men schrijft ons uit Londen van den 6 dezer: De algemeene opge wondenheid door de tijdingen uit Konstanlino- pel ontstaan is sedert een paar dagen aanmer kelijk verminderd. Het publiek wacht zeer ge rust de uitwerking af der nota van Frankrijk en Engeland aan Rusland waarbij de weigering der porie, om de uitgewekenen uit te leveren, ge billijkt wordt. Intusschen mag men het er voor houdendat de regering en de natie tot het ui terste bereid zijnwant geen oorlog zou hier meer populair zijn dan een oorlog die ten doel had de uittartingen van den autocraat te stuiten en hem het meesterschap in het Oosten te be twisten. EINDHOVEN, 8 October. Gisteren morgen ontving men hier het berigt, dat de Roomsch- Tot verwezenlijking katholieke kerk te Helmond door inbraak des nachts was bestolen; weinig later bevestigde zich dit officieelen dat daaruit waren ontvreemd een houten en twee zilveren Christus-beelden een gouden ketting met diamanten medaille; zes zil veren kroonen een zilveren rozenkranseen zilveren schepler een zilveren wereld; een zil- vere/T hart met gouden Maria-beeld er opeen zilveren verguld hart; en een zilveren schild. De dieven hadden ook beproefdin de sacristij de daar berustende ornamenten te rooven doch de goede sluiting beeft hun vermoedelijk belet, hun doel te bereiken, zoodat het bij het opge noemde is gebleven. GRONINGEN, 8 October. Wij vernemen, dat de lieer dr. Van Hoëvell de in het achtste kiesdistriktin Gelderland, op hem uitgebragte benoeming tot lid van de tweede kamer der sta- ten-generaal heeft aangenomen. Aangezien ech ter art. 91 der grondwet verbiedt, dat de leden der staten-geneiaal tegelijk zijn bedienaren der godsdienst, en het onlangs aan Z. M. behaagd heeft, het eervol ontslag, in den vorigen jare aan den lieer Van Hoëvell verleend als predi kant bij de Hervormde gemeent te Batavia in te trekken en hem te verklaren voor predikant bij die gemeente met verlof bier te lande, zoo heeft zich de heer Van Hoëvell thans tot Z. M. gewend met verzoek om eervol ontslag uit die betrekking. Donderdag stond voor de arrondissements- regtbank te ’s Ëosch wegens landlooperij teregt zekere Jules Félix Pelegrini hij werd vrijge sproken. Deze beklaagde heeft eene zonderlin ge rol in de wereld gespeeldgeboren te Ve rona (Italië) in 1795, heeft hij, 15 jaren oud zijnde dienst genomen onder prins Eugenius 4 jaren daarna, dus in 1814, werd hij luite nant der kavaleriein 1815 na de ontbinding van het korps van prins Eugeniusin Frank rijk zijnde, vertrekt hij van daar weder in 1816 naar Italië. Ten jare 1825 komt hij weder in Frankrijk en rigt te Parijs een magazijn van zijden stoffen op. Hierop wordt hij in 1844 reiziger voor onderscheidene handelshuizen. Drie jaren daarna vestigt hij zich zelven te Peronne als handelaar in zijde, onder den naam van Jules Félix. In 1848 verlaat hij weder Peronne en vestigt zich in Belgie. In Jan narij 1849 ver trekt hij weder naar Italië, wordt kommandant van een eskadron kavallerie te Brescianeemt als partijganger deel aan den strijd tegen de Oos tenrijkers, in welken hij verminkt wordt, en komt weder over1 Zwitserland Baden Frank fort enz. in Belgie, om zich over Holland naar Londen te begeven en wordt te ’s Hertogen- bosch wegens landlooperij gearresteerd en ver volgd. WEENEN3 October. De Hongaarsche ge neraals, die zich bij Arad hebben onderworpen moeten reeds gevonnisd en de vonnissen naar Weenen ter bekrachtiging opgezonden zijn. De meesten behelzen de doodstraf, vooral ten aan zien van hen die vroeger in keizerlijke dienst stonden. FRANKFORT, 7 October. Naar men ver neemt hebben Oostenrijk en Pruissen zich thans vereenigd nopens de grondslagen waarop de nieuwe voorloopige centrale magt zal gevestigd worden. Dit berigt is tegelijkertijd uit Berlijn en uit München ontvangen. De overeenkomst moet op 30 September te Weenen zijn geteekend door den prins von Scliwartzenberg en den Pruissi- schen gezantbaron von Bernstorffonder voor behoud dat zij binnen 10 dagen door de bei de hoven moet zijn geratificeerd en ter goed keuring voorgelegd aan den rijksbestuurder en de andere Duitsche regeringen. BERLIJN 7 October. De regeringsraad heeft eergisteren het besluit genomen om een offici eel verslag van zijne verrigtingenin bulletins, welke onder zijne verantwoordelijkheid zullen worden geschreven uit éte geven. Daarenboven zal een historisch overzigt van al het door de- SNEEK, 11 October. De minister van finan ciën als daartoe gemagtigd bij koninklijk besluit van 5 October 1849 (Staatsblad no. 51), in uit voering der wet van 17 September 1849 (Staats blad no. 45), brengt ter algemeene kennis: dat van Maandag 22 lot en met Zalurdag 21 Oc tober aanslaandealsmede op Maartdag en Dingsdag 29 en 30 dier maand, bij de Neder- landsche bank en bij de betaalmeesters in de ar rondissementen met uitzondering van dien te Amsterdam op de gewone kantoor-uren ter in wisseling kunnen worden aangeboden: de stuk ken van drie-, één- en een halve gulden naar de wet van 28 September 1816 (Staatsblad no. 50) geslagen, te weten: al de drieguldensgul dens en halve guldens, welke de beeldtenis van koning Willem I voeren met uitzondering der guldens van 1840; 2) dat tot de in wisseling van de voorzeide muntstukken zullen gebruikt wor den nieuwe zilveren munten en tot bijpassing de nog oningewisseld blijvende stukken van 25, 10 en 5 cents; 3) dat de ontvangers der belas tingen de inwisseling zullen bevorderen door overneming tot en met 30 October aanstaande, van de voorgemelde buiten koers gestelde spe ciën 4) dat de stukken van drie- één- en een halve gulden onder primo hierboven vermeld, met 28 October aanstaande buiten omloop wor den gesteld en dien ten gevolge niet meer in betalingen voor de schatkist zullen aangenomen worden, noch door de ingezetenen zullen be hoeven te worden aangenomen. SNEEK12 October. Bij de staatsbegrooting voor het dienstjaar 1850, welke in de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van den 21 September is ingekomenworden de vol gende hoofdstukken der begrooting van de staats uitgaven aldus vastgesteld 1ste hoofdstuk A huis des konings 800,000 B, onvoorziene uitgaven ƒ100,000. 2. Hoo- ge collegiën van staat en het kabinet des konings ƒ578,874. 3. Departement van buitenland- sche zaken ƒ519,052. 4. Departement van justitie ƒ2,346,179. 5. Depart, van binnen- landsche zaken ƒ4,762,484. 6. Depart, voor de zaken der Herv. eeredienst enz. 1,646,962. 7. Depart, voor de zaken der Roonisch-Cath. eeredienst ƒ541,848. 8. Depart, van marine ƒ5,323,600. 9. ANat. schuld 36.514,608,83 B, Depart, van financiën 6,186,570,35. 10. Depart, van oorlog 10,558,000. 11. Depart, van koloniën 118,232,50. Bedragende geza menlijk ƒ69,996,411,77. SNEEK, 12 October. Betrekkelijk de long ziekte onder het rundvee van de wed. S. Sij- brandij te Deerzum waarvan wij onlangs mel ding maakten, heeft men ons thans berigt, dat het getal der gestorvene koeijentoen ter tijd drie thans met ééne is vermeerderd zoodat er nu vier runderen, aan die ziekte, bij haar zijn gestorven, terwijl vier anderen mede zijn aan getast, waarvan twee het waarschijnlijk ook niet zullen halen. Overigens bepaalt de ziekte zich in dien omtrek tot nog toe, zoo ver men weet, alleenlijk bij deze boerderij. AMSTERDAM, 5 October. In Nederland zijn ongeveer dertig duizend plaatsen, waar sterke drank verkocht wordtdat is ééne op de hon derd inwoners. In Rotterdam waren, van 1847 en 1848, twaalf honderd en elf zulke huizen, tegenover vier honderd drie en dertig waar brood gebakken of verkocht wordt. De bevolking in die stad bedraagt omstreeks 80,000, dat is dus voor elke 66 ingezetenen (mannen vrouwen en kinderen) ééne verkoopplaats van sterken drank 1 AMSTERDAM9 October. Bereids zijn de regeringen van verschillende groote steden ge raadpleegd over de uitvoering van het door prins Albert geopperd plan om in bet jaar 1851 te Londen eene tentoonstelling van voortbrengse len der nijverheid kunsten enz. uit alle oor den der wereld te houden welk plan men ook door middel van inschrijvingen verlangt te be vorderen. Onder anderen is de uitloving van prijzen voorgesteld een waarvan de som van ƒ60,000 bedragen zou, terwijl er vier van min- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden/1.40, buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers cent.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1