NIEUWS- EN ADÏEIITENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. J e- r I 4de Jaargang. 1849. No. 84. den 20 October. lis ïjl i n 8 I BINNENLAND. u BUITENLAND. I I i 0- t- rd :s. 'at ;n n- 3t s’* >e- •»- I. :n la :r d n n Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnenients-prijs voor 3 maanden f 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nomniers 7J cent. i d d L :h d 1 I Prijs «Ier Advertentiënvan één tot vier regels t gewone letter, 40 mitsen voor eiken regelmeet 10 cenls, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. kentenis wegens de buitengewone diensten wel ke uit den aard der zaak, vooral de genees heer in het stads-ziekenhuis en de armen doc toren gedurende de geheerscht hebbende cholera hebben bewezen bij besluit van den 10 de zer aan de heeren C. J. Huber, J, G. Nan- ningaL. Ali Cohen, J. F. Munniks, A. II. Swaagman B. II. J. Koets, A. Cramer, J. 15. de la Faille Jr. en L. J. VVichers Az. respcc- tivelijk geneesheeren bij het stads-ziekenhuis en diakeniën der onderscheidene gemeenten te de zer stede, onder dankbetuiging voor den be loonden ijver, eene gratificatie heeft aangeboden. Bij beschikking der arr.-regtbank te Assen den 15 dezer in raadkamer gewezen in zake van den officier van justitie tegen de beschuldigden van brandstichting, in de maand Augustus jl. te Coevorden zullende zijn gepleegd is David Bierman te Coevorden naar den heer procu- reur-generaal verwezen, terwijl de overige vier, Jozua Mozes Cohen Simon Mozes Cohen liar- tog Mozes Cohen en Abraham Mozes Cohen alle te Coevorden woonachtig, bij gebreke van voldoend bewijs, buiten vervolging zijn gesteld. Op de plaats waar het vonnis voltrokken worden aangekomen zijndeverbond de van den graaf, waarop de de trompen hunner gewe- eene span afstands van zijne zoo goed mikten dat hij bij WEENEX, 10 October. De veroordeeling van graaf Batthyani heeft niet alleen te Pesth een’diepen en allerongunstigsten indruk gemaakt, maar ook hier bij zeer velen eene levendige deelneming opgewekt. Nopens de wijze, waar op men zich van hem heeft meester gemaakt verneemt men het volgende. Toen prins Win- dischgratz op Pesth aanrukte, werd hem eene deputatie tegemoet gezonden, bestaande uit graaf Batthyani, den aartsbisschop Linovics en Deak ten einde hem te verzoeken de stad te sparen en te gelijk zoo mogelijk eene pacificatie des lands voor te bereiden. Batthyani werd onmid- delijk in hechtenis genomen en van dien lijd af gevangen gehouden. Betreffende de omstandigheden waarmede de executie is gepaard gegaanis nog het volgende bekend geworden Daar de halswonden welke de graaf zich had toegebragtde executie door middel van den strop onmogelijk maakten werd besloten hem te doen fusileren. Des avonds te 6 ure verliet de graaf in het zwart gekleed en het hoofd met eene lichtblaauwe met zilver draad geborduurde muts bedekt, door bloedver lies verzwakt, met wankelenden tred en onder steund door zijn vriend Karoly zijne gevange nis. Op de plaats waar het vonnis voltrokken zou geestelijke de oogen jagers voortraden en ren op naauwelijk borst brengende de losbranding, zonder eenig geluid te geven, levenloos nederstortte. Zijne laatste woorden wa ren het verzoek om hem zoo spoedig doenlijk te dooden volgens sommigen zou hij hebben uitgeroepen: leve het vaderland! Eenige da mes wilden hare zakdoeken in het bloed des dooden doopendoch werden door de militai ren daarin verhinderd. De kleine dolk waar mede hij zich de wonden in den hals had toe gebragtmoet zijne gemalin zelve hem heime lijk hebben doen toekomen. Na zijnen dood gaf de gravin bewijzen van verstands-verbijstering. WEENEN, 12 October. Alle aangewende kunsten des ministers van financiën hebben de Nederlaudsche bankiers niet kunnen bewegen om voor een Jjedrag van eenig belang aan de nieuwe leening deel te nemenvoor zoo ver men weetis dat bedrag niet meer dan 5 mil- lioen. De Oostenrijksche bankiers en kooplie den moesten bewijzen geven van hunne vader landsliefde, en daardoor alleen hebben zij voor 65 millioen ingeschreven. Stellig is het, dat het behalen van voordeel hen tot eene zoo aan zienlijke deelname niet heeft kunnen uitlokken. Terwijl anders bij het sluiten eener leening de koers 5 of zelfs 10 pCt. steeg, heeft dit nieu we 4|. pCts. fonds eene daling van y pCt. on dergaan beneden den koerswaarvoor het is uitgegeven. WEENEN, 13 October. Te Arad zijn op 6 October doodgeschoten: Ernst Kiss oud 49 jaar vroeger overste en kommandant van het huza- ren-regement des konings van Hanover gedeco reerd met de Hanovcrsche orde van de eerste klasse en der pauselijke Christus-ordebij ging later in dienst bij de Hongaren. Graaf Becsey 42 jaar, oud kommandant van een Hongaarse!: armee-corps. Ludwich Aulich 57 jaar. Ignaz von Török53 jaar, laatst ingenieur te Komorn. Georg Lahner, 53 jaar, vroeger majoor in Oos- tenrijksche dienst. Joseph Schmeidl 53 jaar idem. Enst Pölt von Póltenberg 35 jaar, voorheen keizerlijk ritmeester. Joseph von Na- gy-Sandor, 45 jaar, idem. Karl Knezich 41 jaar, weleer kapitein van het 34ste infanterie-* rcgeinent. Karlgraaf von Leiningen von Wes- stedburg30 jaar, idem. Aristides von Des- sewffij 47 jaar, gepensioneerd ritmeester. Jo hann Damjanich 45 jaar, vroeger kapitein. Wilhelm Lazar, 34 jaar, weleer luitenant. FRANKFORT, 13 October. Een grondeige naar in de nabijheid van Bern vertoont thans eene hoogst merkwaardige soort van tarwe voort gekomen van eenige korrelsbij eene Egypti sche mntnie gevonden. De halmen bereikten eene buitengewone hoogte terwijl de aren (die in Zwitserland doorgaans slechts 20 a 18 korrels voortbrengen) van 70 tot 90 korrels bevatten. Deze houden daarbij nog buitengewoon veel meelstof. FRANKFORT, 14 October. Er beslaat in Duitschland een groot verschil van meening ten opzigte van het tractaat tusschen Pruissen en Oostenrijk betreffende de provisionele centrale magt. Terwijl de Duitsclie partij te Berlijn meent eene groote overwinning behaald en zich vleit den eersten steen gelegd te hebben van het groo te gebouw der Duitsche eenheid, is aan die een heid volgens de denkwijs hier en te Hamburg door dit tractaat de doodsteek toegebragt. Men beweertdat de nieuwe centrale magt eene her stelling is der oude orde van zaken geheel in het voordeel van Oostenrijk en Pruissen en ten nadeele van alle staten van den tweeden rang, en ziet vooruitdat de vijandige geestdie tus schen beide groote mogendheden bestaat zich meer en meer in hare handelingen openbaren en noodlottige gevolgen voor het gemeenschap pelijk vaderland hebben zal. VVIDDIN, 25 September. Kossuth, Kasimir Balthiany Messaros Dembinsky Bern Guyon Zamryski en Perczelbenevens 4500 officieren en soldaten van het Hongaarsche legerzijn nog hieren genieten de Turksche gastvrijheid in den ruimsten zin. Kossuth zette geen voet op Turkschen grond vóór hem de officiële verze kering werd gegeven, dat hij en de zijnen wel kom zouden zijn. Hij ontving die en thans heb ben de emigranten niets anders te doen dan te eten, te drinken, te dansen, in één woord vro lijk te leven. Mogen hun de zorgen alzoo niet kwel len bewaakt worden zij echter zeer zorgvuldig. Toen de eisch van Oostenrijk en Rusland tot hunne uitlevering bekend werd kwam het in- surgenten-legertje bijna tot het besluit, om het Mahomedaansch geloof te omhelzen maar eene krachtige toespraak van Kossuth hield hen daar van terug. Bern echter met 20 officieren ver zaakten hun geloof. Eerstgenoemde verklaarde dat zijn leven gewijd was aan den strijd legen Rusland, en hij zou die roeping trachten te ver vullen. In het openbaar legde hij belijdenis af van zijn veranderd geloof, nam den naam aan van Amuratt en werd tot paclia van drie paar denstaarten benoemd. De Turken zijn voor hun nen nieuwen pacha vol geestdrift. LONDEN15 October. Twee steden in het westen der Vereenigde Staten Cincinnati eu Owego, zijn het schouw looneel van vreesselijke branden geweest. Te Owego werden 80 huizen eene prooi der vlammenindien de wind niet gelukkig eenen anderen koers genomen haddan zoude de geheele stad gevaar geloopen hebben van door het vuur verteerd te worden. Thans wordt de schade op 500,000 doll, berekend. PARIJS, 15 October. Algemeen verhaalt men hier de volgende anecdote SNEEK, 18 October. Er is, in dagbladen, vermeld geworden dat er onlangs jong rund vee uit deze provincie, over Groningerland, naar Duitschland werd uitgevoerd. Iets daar op betrekkelijk, had hier heden plaats, terwijl er een 40 a 50tal kalveren werden ingescheept voor Duitschland bestemd, waarvoor buitenge woon hooge prijzen besteed werden, en die, naar wij vernemen, zullen moeten dienen, om daar, waar heen zij vervoerd worden, het ras van rundvee te verbeteren. ROTTERDAM, 15 October. Heden nacht te 2 ure brak in den Houttuin binnen d«^e stad brand uit in het huis, waarvan het benedenste gedeelte bewoond was door de heeren Van Bom mel en Iinpeus, in kerksieraden, en het boven ste door den heer De Leeuw; De brand ont stond in liet benedenhuis, en nam weldra zoo in hevigheid toe dat het geheele pand in lich te laaije vlam stond. De ijverige pogingen der dadelijk toegesnelde brandspuiten konden alleen voorkomen dat het vuur niet nog andere ge bouwen verteerde; van het brandende pand zelf konde niets meer gered worden. Evenwel bleek hettoen men te 5 ure de vlammen beteugeld had dat de om- en tegenoverliggende huizen veel door het vuur geleden hadden. Alles was naar wij vernemen tegen brandschade verzekerd. Bij dezen brand had men echter een droevig ongeluk te betreuren. Op den nok van een naast het brandende pand gelegen huis had een man post gevatdie van daarniettegenstaande den rook, de vlammen en de hittemoedig met de pijp der spuit, die hij in de handen hield, water bleef geven. Toen men den brand ein delijk meester was, wilde Van Smaale zoo was zijn naam, langs een ander dak opklimmen en zette daartoe zijnen voet op den schuins liggen- den hoeksteen van den nok van het gebouw de steen lag echter niet behoorlijk vast, werd door de drukking van Van Smaale’s voeten los gerukt en de man stortte van de ontzaggelijke hoogte op de straat neder; bij was dpod. De ongelukkige die als een braaf man bekend stond en in de behoefte van zijn gezin door als tim mermansknecht te arbeiden, voorzag, laat thans eene weduwe met vijf kinderen achter. ROTTERDAM, 17 October. Van Bazel wordt berigtdat de goederen, welke op den 13 Sep tember II. door de schepen der Yrankforter üloom-Sleepvaarl-Maatschappij van Rotterdam zijn verzonden zoo tijdig naar’ Straatsburg zijn overgebragtdat ze nog vóór den 1 October in Bazel zijn afgeleverd. De reis van Rotterdam naar Bazel is alzoo in circa 16 dagen volbragt en wel bij eenen zoo ongunstigen waterstand op den Rijn als sedert jaren niet had plaats ge had. Voor ieder die zich de oude scheepvaart op den Rijn en de toenmalige trage verzending der goederen herinnert, zal bovenstaande daad zaak waardoor alle twijfel over de voordeelen der stoomsleepvaart ophoudteven belangrijk als aangenaam zijn. Sedert eenige weken werden binnen ’s Hage insluip-dieverijen gepleegd; moeijelijk scheen het te zijn om den dader of de daders te betrap pen vermits men moest aannemen, dat, zoo- dra de diefstallen hadden plaats gehad, de ge- stolene voorwerpen onmiddellijk uit de stad wer den gebragt en de schuldigen de vlugt namen. Onlangs gebeurde het, dat een manspersoon, die van elders gekomen waseen diefstal op den klaren dag, in het Lange Voorhoutvan een’ zilveren inktkoker en eene pendule pleegde; deze werd aangehouden en het is der policie ook gelukt zijn medepligtigedie insgelijks niet te ’s Hage was, in handen te krijgen. Bij on derzoek is gebleken dat beide personenbe halve andere diefstallen waarvan zij verdacht ge houden werden ook nog een diefstal in een voornaam hotel te ’s Hage hebben gepleegd en dat de aangehoudene bereids een aantal jaren in de gevangenissen hebben doorgebragt. GRONINGEN, 15 October. Het verheugt ons te kunnen berigten dat onze stedelijke rege ring, willende een blijk geven van hare ej- I i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1