NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR OE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I fe 1849. No. 85. r den 24 October. a BINNENLAND. BUITENLAND. i 4 9 »- l« t- 1- >r- H 11 I t o. I u S*^ •i I. ‘11 la ft rd is. 'at ;n W n- II l i d d d n van Bristol handelende onverklaarbaar. 16 dezer hebben wij Smalen belioorende tol ijk bij den brand in den Houttuin alhier, het slagtoffer werd van zijnen moed en ijver. fenisplegtigheid 'h k j M n 1 t Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco fï.Gïi, enkele nummers 71 cent. Prijs der Advertentiënvan één tpt vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. Os, ƒ600; naar J. van bronzen Groepen 571 cum Batavuniƒ727 no. tusbeeld met reliquiën 610 Beker, ƒ307, enz. ROTTERDAM 20 October. Naar men zegt is door de commissie, die belast geweest is met het ontwerpen eener nieuwe inrigling voor het hooger onderwijs in Nederland in haar uitge breid rapport voorgesleld de drie hoogescholen te behouden echter zou alleen aan die te Ley den de Oostersclie letterkunde worden onderwe zen en het aantal boogleeraren aldaar 42, bij de overige 26 bedragen. Van drie rangen van boogleeraren is voor de hoogste eene jaarwedde van ƒ2800 voorgesteld de collegie-gelden voor semesters ƒ10, bij herhaling ƒ5. liet aantal faculteiten zou met eene die der staats-weten- sebappen vermeerderd worden in het Grieksch zouden juristen en medici, na het eenmaal af gelegde eerste staats-examen geenen nieuwen cm- WEENEN13 October. liet oude slot Ba- ranon in den kreits Tarnow (Gallicië) is eene prooi der vlammen geworden. Het slot was een der grootste sieraden des lands. Van de kost bare galerij van schilderijen werd niet een en kel stuk gered. Het werd door den koning van Polen Stanislaus Leszinsckimet .groote kosten gebouwd en was een beroemd gedenkteeken van oud-aristocratiscbe grootheid in Polen. WEENEN, 15 October. Uit Klagenfurt wor den eenige bijzonderheden nopens Gorgêy’s ver blijf aldaar medegedeeld. De vertrekken, die bij in een logement bewoonde heeft hij ver wisseld tegen vertrekken in het hótel van zeke ren baron Herbert terwijl bij voornemens moet zijn om het landgoed Annabuhcl of Kölnhof te koopen. Ilij leidt een zeer ingetogen leven, en wordt alleen lastig gevallen door vele naam- looze brievendie doorgaans slechts afschriften van nieuwsberigten betreffende de vele dood vonnissen der laatste dagen behelzen waarbij dan aanmerkingen gevoegd zijn over zijn gedrag en over de rust, die de Oostenrijksche regering hem laat genieten, terwijl zijne voormalige mak kers worden doodgeschoten. ITALIË. Indien men geloof mag slaan aan brieven uit Napels, dan zou de paus naar Gaëta terugkeeren om er den winter door te bren gendaar Z. II. tot geen’ prijs naar Rome wil terugkeeren, zoolang de Fransche armee aldaar zal blijven. LONDEN, 19 October. De Morning Herald verzekertdat de post-administratie niet één commies der posterijen heeft kunnen vinden die genegen was, om vrijwillig den buileugewonen arbeid des zondags waar te nemen, in weerwil van de extra belooningdie hiervoor is uitge loofd. De administratie heeft zich genoodzaakt gezien te verklaren dat die arbeid verpligt zal wezen. Dit besluit heeft eene groote agitatie bij het corps geëmployeerden verwekt. Lord Palmerston heeft eene petitie ontvan gen onderteekend door den mayor en 2000 ingezetenen dier stad en over de aanmatigingen van Rusland in de zaak der uitlevering van de Hongaarsche uitgewekenen. SNEEK 23 October. Volgens de Prov. Fries. Courantheeft het Bestuur der Fereeniging van Stembevoegden in het eerste lioofd-kiesdis- trict van Friesland, Leeuwarden, Leeuwardera- deel enz. tot kandidaat voor de tweede kamer der staten-generaal gesteld mr. Scheltc baron van Heemstra; en de Directie der Friesche Poli tieke Vereeniging Vooruitgang tot kandidaat gekozen mr. Anne Jongstra. ROTTERDAM, 19 October. De bloedige te- regtstellingen die tegenwoordig in Hongarije aan de orde van den dag zijn jagen op nieuw het geheele beschaafde Europa tegen deze rege ring in het harnas. De meest gematigde Fran sche dagbladen, de Engelsche, die tot dusverre de grootste verdedigers van Oostenrijk waren zelfs de meeste dagbladen van Weenenverhef fen met eene schier voorbeeldelooze eenparig heid hunne stem tegen deze daden van wreed heid en verfoeijen ze in de meest krachtige be woordingen. En inderdaad zelfs dan wan neer men met voorbijzien van de eisclien der menschelijkheid alleen uit een staatkundig oog punt deze handelingen der wraak wilde beoor- deelendan nog schijnt liet onbegrijpelijk, hoe de Oostenrijksche regering zich aan eene zoo danige handelwijs kan schuldig maken want wat is haar doel daarmede wat hoopt zij daar mede te bewerken Meent zij op deze wijze de bevolking van Hongarije voor zich te winnen en dit ongelukkig land te doen op- na eene overwinning is er kunnen redenen ze ook al niet regt- In de Prov. Gron. Courant leest men In den Ilongaarschen oorlog en de beide Ita- liaansclie veldtogten heeft Oostenrijk, zoo op liet slagveld als aan ziekte 45 a 50,000 man ver loren waarvan alleen 15,000 vóór Venetie ge sneuveld zijn. Op dit oogenblik telt het leger nog 60,000 gewonden. Hoe groot dit verlies is kan onder anderen daaruit opgemaakt worden dat de geheele 7jarige oorlog aan Pruissen slechts 180,000, en aan Oostenrijk 140,000 man ge kost heeft. en Poolsche De onderteekenaars protesteren tegen de houding die Rusland in den laatsten tijd heeft aangenomen zij zien er eene bedrei ging in tegenover de vrijheid van de constitu tionele volkeren en geven de hoop te kennen dat de houding der Engelsche regering als te- genwigt moge strekken voor den barbaarschen invloed van Rusland. De Standard doet het voorstel tot eene groote nationale protestatie van Engeland tegen de barbaarschhcden waaraan de Oostenrijksche regering zich schuldig maakt. Het blad houdt zich overtuigddat alle partijen en alle stan den des volks eenparig zullen zijn in die ma nifestatie. PARIJS, 18 October. Een adjudant van den keizer van Rusland is, volgens de Evenement, gisteren alhier aangekomen en aan het hótel van het Russisch gezantschap afgestapt. Heden is hij door den heer de Kisseleff aan den minister van buitenlandsche zaken, den heer de Tocque ville, voorgesteld. In deze conferentie, die lang geduurd heeftzou de Russische afgevaardigde hebben verklaard dat keizer Nicolaas op grond van den stelligen tekst der traktatende ver schijning der Fransche vloot in de Dardanellen als eene oorlogsverklaring beschouwen zou. sus te volgen hebben evenzoo met de wiskun deook voor theologanten. De academische examina zouden tot twee beperkt worden de ver dediging van academische verhandelingen in de Latijnscbe of Nederduitsche taalonverpligt zijn om den graad van meester,’ welke dien van doc tor in alle vakken zal vervangen ook in de staats-wetenschappen te verkrijgen wordt het afleggen van een eind-staats-examen vereischt enz. ROTTERDAM, 21 October. De dochter van P. Dekker, een meisje van 24jarigen ouderdom wilde jl. donderdag avond, ongeveer te 81 ure, na volbragten arbeid huiswaarts keeren toen zij op den ’s Gravenweg door twee arbeiders werd aangevallen, die haar eenen doek in den mond stopten en zich niet ontzagen haar gedu rende eenigen tijd tot het voorwerp hunner on beschaamde mishandelingen te maken. Daarna namen de ellendelingen een langwerpig hout en slaken het der ongelukkige door het ligchaam. Zij bleef in deze positie stervende op den weg liggen, totdat zij door voorbijgangers werd ge vonden die baar deden vervoeren. De onge lukkige verkeert thans in hopeloozen toestand. Het is te wenschen dat de schuldigen aan deze gruweldaad spoedig hunne straf zullen onder gaan. Men doet de ijverigste nasporingen. MIDDELBURG 17 October. Naar wij ver nemen zal op aanstaanden vrijdag den 19 de zer maand en volgende dagenvoor het pro vinciaal geregtshof in Zeeland worden teregtjge- steld Jean Baptiste de Loeil laatst heelmeester te Koewacht, bij arrest van dat hof, in rade van den 18 Augustus 11. in staat van beschul diging gesteld ter zake 1) van doodslag met voor bedachten rade begaanvoorafgegaan en ver gezeld 2) van aan- en vasthouding zonder be vel der gestelde magten gedurende eenen tijd van meer dan eene maand en 3) van aanhou ding, gepaard met ligchamelijke pijnigingen; terwijl het hem tevens te laste gelegde misdrijf van het bevorderen der ontucht eener jonge dochter, ondanks de bestaand» hevige vermoe dens is ter zijde gesteld. Meer dan vijftig ge tuigen zijn opgeroepen om in deze treurige zaak gehoord te worden omtrent de schrikwek kende feitelijkheden, welke dien beschuldigde worde te laste gelegd. Volgens de daarvan opgemaakte bescheiden, zoude des beschuldigden wettige huisvrouw Felicita van Peteghemzijn overleden te Koe wacht op den 4 November 1848 en dat over lijden aanleiding hebben gegeven dat door de naaste bloedverwanten een geregtelijk onderzoek naar de oorzaak des doods is verzocht gewor den. Uit den staat van het door de afzigtelijk- ste onreinheid aangedane lijk zoude zijn geble ken dat de vrouw in eenen deerniswaardigen staat van uithongering had verkeerd; er zouden doodelijke hoofdwonden ontdekt zijn. Voorts schijnt te blijken, dat die vrouw, gedurende de twee of drie laatste weken van baar leven aan eene ketting was vastgelegd op eenen zolder in het huis van den beschuldigde. Dat sedert meer dan drie jaren de beschuldigde zijne vrouw zou de hebben opgesloten en haar het noodige voedsel en de zelfs meest onontbeerlijke kleedingstukken hebben onthouden; van welke opsluiting en ont beringen en de daarbij gepaard gegaan hebben de voortdurende mishandelingen door het on ophoudelijk slaan met eenen stok een aantal bijzonderheden zouden zijn aan het licht geko men en opgenomen zijn in de akte van beschul diging bijzonderheden die het hoogst bejamme renswaardig lol der ongelukkige huisvrouw van den beschuldigde buiten kijf schijnen te stellen en hem zouden doen kennen als eenen laagliar- tigen en wreeden mensch waarvan de lijfstraf felijke regtspleging echter geene wedergade zou kunnen aanwijzen omdat het langdurige en on ophoudelijke dier strafwaardige handelingen alle denkbeeld zou te boven gaan. De beschul digde ontkent het hem te laste gelegde en be weert, zijne huisvrouw alleen te hebben opge sloten gehouden, omdat zij krankzinnig was. ’s Mans verdediging is ambtshalve toevertrouwd aan mr. P. J. G. van Diggelen. de kalmte in de gemoederen te herstellen de klagten van houden Gestrengheid altijd af te keuren; doch bestaan, die, wanneer zij vaardigen, haar ten minste verklaarbaar maken maar dit laatste kan men niet eens zeggen van de wreedheden waaraan Oostenrijk zich in het aangezigt van geheel Europa schuldig maakt. Deze teregtslcllingen zijn niet alleen wreed, ze zijn ook onstaatkundig en In ons nommer van gemeldhoe Arie van de spuit der 8ste w Gisteren morgen had de begra- van dien ongelukkige plaats. Zijn stoffelijk overschot werd gedragen door de spuit gasten mede aan de spuit der 8ste wijk ver bonden terwijl ook brandmeesteren en brand- spuitmeesteren hem de laatste eer hielpen be wijzen. Het is daarbij de vermelding dubbel waardig, dat de bovenbedoelde spuitgasten op de begraafplaats verklaarden dat zij liet loon hetwelk zij in den nacht fan den brand waar bij Van Smalen het leven lietverdienden ten voordeele van zijne betreurenswaardige vrouw en vijf kinderenafstonden. (IV. R. C.) Op de dezer dagen te Amsterdam plaats gehad hebbende veiling van kunstvoortbrengse len nagelaten door wijlen vrouwe A. Raidt weduwe A. Kluytenaar, zijn, onder anderen, verkocht: no. 1, teekening door G. J. J. van no. 2, dito, door A. J. Brandt, Huizumƒ470; no. 3 en 4 3 no. 237 Pan Poëti- 238 zilveren Chris- no. 115 ivoren

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1