NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1849. No. 86. Zaturdag den 27 October. k J e l- 4de Jaargang. Ilfr BINNENLAND. BUITENLAND. N I. :n rd d d d L I u vierkante t welke hunne ontwerpers zelven geen ge- willen blijven, oordeelen geen zouden zijn, anderen op. tegenwoordige n- 3t eenig we- o- le t- 11’ d K I- n Sw -■i ie- 4»- r -•» IS. 'at ;n ‘j eene menigte bedrog opligterij enz. medewaar- Iwan IIin 1584 Bij de troonsbestij- eene bevolking oppervlakte Prijs der Advcrtentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegclrcgt, voor iedere plaatsing. •>S »a :li j 1 n J 1 e nieuw tuigmeester Haynau i Hongarije zal aftreden, lerie graaf Schlick gers en krijgslieden zou zijn opvolger op het alle le- Dezc Courant verschijnt eiken Woensdag en Za terdag. Abouneinents-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nomniers 7J. cent. Amsterdammer raakt de lijn wordt plotseling achterover gesleurd en werden er dochhoewel tot driemalen toe te water begaf, mogt het niet gelukken, den drenkeling te vinden; eindelijk, nadat er een geruimen tijd verloopen was had men het geluk, met eenen haak in de kleederen van den jongeling te haken en hem drooge te halen schijnbaar echter was ven geweken dadelijk werden zijne kleederen afgerukt, de drenkeling voor een vuur gelegd, en de maagstreek de slapen enz. met brande wijn gewreven men was hiermede omstreeks een kwartier uurs bezig geweest en gaf de hoop reeds op, toen de drenkeling, tot groote vol doening der omstanders, eenen naauw merkbaren zucht liet hooren langzamerhand keerde het leven terug, maar nu werd de verdooving door eene vreessehjke benaauwdheid opgevolgd, zoo- dat er vier mannen noodig waren oin hem te houden; het gelukte evenwel den inmiddels ge haalden geneesheerhem te aderlaten hierdoor werd hij bedaarder en viel eindelijk in slaap. De ijver en het beleid der Amslerdamsche beurt- lieden bij dit ongeval verdienen allen lof; zij hebben zich ecu oponthoud van vier uren ge troost. en de jongeling in de Iloofdvaart wel onder liet beurtschip; dadelijk pogingen tot redding aangewend 1 een der beurtschippers Boer zich SNEEK26 October. Heden nacht ongeveer twaalf uur, is er brand ontstaan in de pottebak- kerij van den heer W. Boersma gelegen ach ter zijne, door hem bewoonde huizinge, op het Hoogënd alhier, met dat gevolg, dat deze fa- brijk grootendeels eene prooi der vlammen en thans voor hare bestemming onbruikbaar is ge worden. Eene groote hoeveelheid fabrijk-turf (te zamen 50 schouw), veelal juist opgeslagen, gaf natuurlijk ruim voedsel aan het vernielend element; en evenwel is ons welingerigt en goed bestuurd wordend brandwezen Code zij dank! er in geslaagd met zijne vier brandspuiten en met die van liet Old Burgerweeshuis alhier om al de belendende en nabijgelegene gebouwen voor schade te bewaren en den brand bij zijnen oorsprong, de fabrijk zelve, te beperken en te blusschen. De wind waaide stadwaarts, en uit dien hoofde had deze ramp, mcnschelijker wijze gesproken bij mindere bereidvaardigheid en goed beleid van het brandwezen van onbereken baar nadeclige gevolgen voor onze stad kunnen zijn. SNEEK 26 October. Dingsdag II. hadden zich twee jongelingen met name Coopmans en Plantinus des ochtends, van Workutn begeven met eene zeilboot, om een plaiziertogtje te ma ken. Na eenigen tijd te Ileeg vertoefd te heb ben vertrokken zij van daardes nademiddags ongeveer 2 uur. Hun was, helaas! een treurig lot beschoren want reeds vrij ver op het Hee- ger meer gevorderd zijnde sloeg de boot plot seling om. Coopmans verdween oogenblikkelijk en vond den dood in de golven, terwijl Plan- tinus zeker onder het gevoel van onbeschrijfe- lijken angstzijn leven op de omgekantelde boot redde waarvan men hemnog al na tijdverloopmet een vaartuig afhaalde en der naar Heeg terug bragt. Wij vernemen van goederhand dat de ziek te onder het rundveewelke men tongblaar noemten die hier en elders in deze provin cie nu eenige jaren geleden zoo vele runde- ren aantastte zich thans ook weder op sommi ge boerderijen in dezen omtrek vertoont. SNEEK, 26 October. In de A. R. Courant komt een brief voor, houdende verhaal van den loop van de ministriële crisis: Onze ruimte laat niet toedenzelven geheel over te nemen maar wij vinden den inhoud toch te belangrijk om er geheel van te zwijgen; daarom willen wij ons bij het slot bepalen Buitendienmen mag veel voor het vaderland over hebbenmaar om zich vernederingen te laten welgevallen als men die hecren schijnt te willen doen onder gaan zou hen met regt doen vermoeden al zeer op eene portefeuille gesteld te zijn. In welk land vroeg men ooit van aanstaande ministers een geschreven programma? In welk land heeft men als aan personen genoeg vertrouwen was geschonken, om hen met de zamenstelling van een ministerie te belasten hun nadat zij hierin waren geslaagdde beleediging aange daan openlijk in het olficiëele blad aan te kon digen dat van hen, in vereeniging met de door hen voorgedragene personen een program ma van beginselen is geëischt De opdragt tot zamenstelling van een ministerie is een blijk van vertrouwen. Nu onttrekt men naderhand dat vertrouwen of men blijft het schenken maar men werpt niet openlijk een bewijs van wan trouwen in het aangezigt van hen die men pos ten van het hoogste vertrouwen wil schenken Wat achter dit alles zit, behoef ik u niet te ontwikkelen, iniddelijk in becke en de zijnen ringsbeginselen schen personen. ten aanzien van bevolking als ondergaan heeft. Onder Iwan I, in 1462, was Rusland 18,494 mijlen grooten bij zijn’ dood in 1505 35,137 bij den dood van 125,465 vierkante mijlen. ging van Peter Iin 1689, eene bevolking van 16 millioen zielen en eene oppervlakte van 236,900 vierkante mijlen. De bevolking bedroeg in 1763 bij de troonsbestijging van Catharina II 25 millioen zielen en de grootte 319,538 vier- ijlen bij haren dood in 1796 eene op- van 331,830 vierkante mijlen en eene van 30 millioen inwoners. Bij den Alexander in 182655 millioen zielen oppervlakte van 367,494 vierkante mij- En tegenwoordig 400,000 vierkante mij- 62 millioen inwoners. FRANKFORT, 19 October. Het is niet on belangrijk na te gaan welke uitbreiding het Piussische rijk in de laatste 400 jaren zoowel van oppervlakte, In stede dat men den koning on- aanraking bragt met den heer Thor- om met hen over de rege- i te spreken gebruikte men tus- Men vroeg een geschreven programma. En wie moest dat programma be- Gij begrijpt, dat de examinatoren andere dan de tegenwoordige ministers Naast dezen dringen zich ook nog Er bestaat een strijd tusschen de ministers, die aan het bestuur en den oud-minister Van Hall kante m pervlakte bevolking dood van en eene len. len en FRANKFORT, 20 October. Het voornaamst orgaan der liberale partij de Deutsche Consti tution. Zeilungheeft sedert eenige dagen op- gëhouden te verschijnen hierdoor ziet het mi nisterie zich van zijnen meest geduchten tegen stander verlost. De reactie maakt overal in Duitschland zoo grooten voortgang, dat weldra de vrijzinnige dagbladen geheel zullen verdwij nen of ten minste dermate in kluisters gelegd wordendat de vrijheid der drukpers slechts in naain zal bestaan. Op den Beijerschen spoorweg is de trein die op 18 dezer in de nabijheid van het station Mainroth aankwam, buiten het spoor geraakt. De rails werden over eene lengte van 1Ö0 voet uiteengerukt, de locomotief had zich in de aar de gewoeld en viel toen met een’ wagen van een’ 15 voet hoogen dam af. Van de 7 andere wagens zijn twee geheel vernield de overige wagens la gen er boven op. Be machinist en stoker hiel den zich aan een paar ijzeren stangen vast en bleven onbezeerdmaar van de 30 passagiers die zich in de wagens bevonden, zijn 3 om liet leven gekomen en 13 min of meer zwaar ge kwetst. Zoo als bekend isheeft de Nassausche re gering beslag op den Johannisberg gelegd op grond, dat prins Metternich reeds sedert onder scheidene jaren achterlijk was gebleven in het voldoen der belastingen. Hetzelfde heeft nu ook plaats gegrepen met zijn landgoed Königswarth in Boheme, in naain der Oostenrijksche rege ring en wel om dezelfde oorzaak, De dagbladen deelen gedurig gevallen van J die met nog eenen persoon, wiens naani ik vooreerst nog verzwijgen wil een ministerie willen vormen en gelooven daarin spoedig te zullen slagen. De heeren Thorbecke en de zij nen die zich niet opgedrongen hebben maar die men gezocht heefthebben zich al die be- leedingen niet laten welgevallen maar hebben eenparig aan Z. M. door tussebenkomst van den heer Donker Curtius, te kennen gegeven: datdaar zij meenden te bespeuren dat Z. M. geen genoegzaam vertrouwen in hen stelde zij zich verder van alle bemoei) ing moesten onthouden, en geloofden, zich, dejinilievelijk te moeten onthouden van een programma te ge ven als gevorderd was. Zoo is thans de stand der zaak. Alles is weder in het onzekere. Zal Z. M. werkelijk begrijpen dat hij door verkeer den raad om den tuin geleid is, en het voor gedragene ministerie door het te benoemen op nieuw een blijk van vereerend vertrouwen ge ven Het is voor liet vaderland te hopen. Het is echter ongeloofelijk, boe men intrigeert, en wat al niet gedaan is, om den beer Thorbecke en de zijnen den voet dwars te zetten. Voor eerst geloof ik u genoeg medegedeeld te heb ben. Mogelijk meld ik u later nog andere bij zonderheden waarover gij verbaasd zult staan. Dit hangt echter van den loop der zaken af. AMSTERDAM, 23 October. Den 17 October is te Berlijn overleden de provinciale school raad Otto Schultzeen man, die zich in Penis sen omtrent het lager onderwijs zeer verdiens telijk heeft gemaakt en wiens geschriften ook in ons vaderland bij velen niet onbekend zijn ge bleven. Van de Sandwicli-eilanden wordt geschre ven, dat het Engelsche schip Heraldonder kapitein Kellett, rijkelijk van leeftogt voor zich zelf en Hr. Ms. schip Plover, onder den schout- bij-nacht Moore voorzien naar Petropoulanski en Straat Behring is uitgezeildten einde het onderzoek naar de expeditie onder sir J. Fran klin in die streken te bewerkstelligen. AMSTERDAM, 24 October. Men meldt op uit Weenen, 19 October, dat de vcld- als opperbevelhebber van De generaal der kaval- een man die bij bur in hooge achting staat worden. Dat de jongste te- regtstcllingen in Hongarije eene hoofdoorzaak van Haynau’s aftreding zouden zijn vindt al gemeen geloof, doch het schijnt ook zeker dat Haynau zelf zijn ontslag heeft aangevraagd. Ook de adjudant des keizers, graaf Grünne, zou van den persoon des monarchs verwijderd worden. Hij was naar Arad gezonden ten ein de de teregtstcllingen te voorkomen maar vol deed niet aan zijne instructie. De dappere krijgs man Von Venpdeck noemt men als zijn’ opvolger. ROTTERDAM 24 October. Men leest in de ’s Gravenhaagsche Nieuwsbode De heer Thorbecke beeft den hem opgedragenen last nedergelegd. Spoedig zal er een ministerie optreden waaraan de heer Thorbecke geen deel heeft. Geen nieuw stelsel zal dat van het afge treden ministerie vervangen. (Indien de Nieuwsbode zich geen sprookje op den mouw heeft laten spelden dan zal men een vreemd verschijnsel zien. Het stelsel van de afgelredene ministers is nedergelegd in de rapporten van Mei en November des voorgaan- den jaars. Treedt nu geen nieuw ministerie met een nieuw stelsel opmaar zullen de nieuwe ministers dal van de aftredende moe ten volgendan zullen zij denkbeelden moe ten toepassen in programma's nedergelegd aan welke hunne ontwerpers zelven geen ge volg konden geven. Begrijpe het wie kan Red. van de N. R. Cour.) ASSEN, 22 October. Jl. vrijdag is te Smil- de liet volgend ongeluk gebeurd: Een schip persknecht van omstreeks 16 jaren liep in de lijn voor het schip van zijn baas; hoewel ge waarschuwd, liet bij de lijn niet spoedig genoeg zakken ten einde het beurtschip van Amster dam op Assen, hetwelk de vaart opkwam daar over te laten passeren de voorsteven van den

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1