EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 4de Jaargang» 1849. No. 90. Zaturdag den 10 November. ngj A n i. BINNENLAND. u koloniën BUITENLAND. i i'. o- l« t- ej te- »»- i, :n 1« rd BS. lat ;n t* fl ut d H 2 aan kanderen gevoegd dezelfde plaats werd afgegraven duingronden ƒ1832.50. met dat afgraven honderd personen huisgezinnen, waaronder negentig, i. ti d d ■’S hu el» >r- n fi le e- al WEENEN, 1 November. Men ziet binnen kort een wets-ontwerp omtrent de tol-aaugele- genheden en een nieuw tarief tegemoet. De re gering tracht het bestuur in deze zoo eenvou dig mogelijk te maken. Gisteren werd de eerste aflevering van de wetsverzameling in het dagblad der regering uit gegeven. De stukken hierin voorkomende Tegen 10 ure gaat hij naar eenen winkel, bij een halven borrel neemt en vier bok- kooptdie hij mede naar huis neemt. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- urdag. Abonnernenls prijs voor 3 maanden 1.40 ^buiten de Stad franco f 1.65enkele nommers cent. over regt een een i en door den kantonregter was geschied. AMSTERDAM, 7 November. Gisteren werd te ’s Dage eene dame betrapt en aangehouden op het uitgeven van Russische coupons welke vermoed werden valsch tc zijn. Ten gevolge van de nasporingeu alhier onmiddellijk inge- stejd op de meêdeelingen en aanwijzingen van een tot dat einde overgekomen commissaris van policie van ’s Gravenhage is gebleken dat ge melde coupons, als ook coupons 2y pCt. Wer kelijke Schuld volgens eene nieuwe methode op steen zijn overgebragt en gedrukt op de Steen ’s GRAVENHAGE5 November. De commis sie uit de algemeene armen-vergadering alhier, tot verschaffing van werk aan belroefligen heelt de aardappelen, op de in den vorigen winter door de behoeftigen afgegraven duingronden ge teeld voor Zij had i vaders van die in andere jaren werden bedeeld werk ge geven. ’s GRAVENHAGE, 6 November. De minister van buitenlandsche zaken voorloopig belast met de zaken der Roomscli-kalholieke eeredienst, zal dengenen, die hem over zaken, tot dat de partement behoorende verlangen te spreken daartoe gelegenheid geven op eiken woensdag des namiddags te een urein het lokaal van ge noemd ministerie. Alle stukken betreffende de zaken der R. C. eeredienstzullen voortdurend aan dat lokaal bezorgd of ingezonden moeten worden onder het adres Aan het departement voor de za ken der Roomsch-kalholieke eeredienst. De minister van marine heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat doorhem telken vrijdag, des middags te 12 ure, aan het locaal van het departement van marine in het Voorhout, zullen worden ontvangen diegenen, welke hem in zijne voormelde betrekking ver langen te spreken. De minister van koloniën heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat hij dege nen die hem over dienstzaken of bijzondere belangen zouden wenschen te spreken daartoe de gelegenheid zal geven op woensdag van elke week des middags te 12 ure alsmede dat de voor het departement van koloniën bestemde brieven of verzoekschriften voortaan weder be lmoren te worden geadresseerdAan den mi nisterof aan het departement van koloniën te 's Hage. ’s GRAVENHAGE, 7 November. Te Scheve- ningen bestond de vreesdat de naaischool waarop sedert 1837 voor rekening van 11. M. onze geëerbiedigde koniugin-moedergedurende den winter een 50tal meisjes van behoeftige oudersonder directie van mevrouw Maason derwijs in vrouwelijke handwerken ontvangen dit jaar niet zoude worden heropend. De edel moedige stichtster heeft echter spoedig een ein de aan die vrees gemaaktdaar Hd. in de ver leden week de directrice heeft dpen magtigen om, althans voor dit jaar, de school weder open te stellen en om voorloopig op den ou den voet voort te gaan ten gevolge waarvan jl. vrijdag met het vervaardigen van kleeding- slukken, welke voor de armen bestemd zijn, weder een aanvang is gemaakt. Als men in aanmerking neemt, dat deze inrigting, zoozeer tot de beschaving der mindere klasse medewerkt en zulke goede uitkomsten heeft opgcleverd dan zal niet behoeven te worden gezegddat de goedgunstige beschikking van II. M.te Sche- veningenden besten indruk heeft gemaakt. AMSTERDAM, 5 November. De arrondisse- mcnls-regtbank te Amsterdam heeft dezer dagen II. de G., wegens verbreking cener verzegeling veroordeeld tot eene maand gevangenzetting en de kosten van het procesomdat hijin drift eene ten zijnen huize door het kantonge- in zijne afwezigheid gedane verzegeling rood lind had verbroken waarmede de op kabinet gestelde zegels waren aaueengehecht zulks, terwijl hij wist, dat de verzegeling, P. eenen vreeselijken kreet slaken, en beide cchtgenooten storten van den trap af naar be neden. De beschuldigde liep daarna de straat op en schreeuwde om hulp: P. bleef op den grond liggen het bloed stroomde hem uit de borst. Men wiescli hem de wond waarbij de beschuldigde zelve mede hielp en weenende de handen wringende uitriep: Ik heb het ge daan, maar het was zoo erg niet gemeend!” Zij wekte hare slapende kinderen en bragt hen bij liLinnen vader. De gewondde blies spoedig den adem uit. De ongelukkige vrouw en moeder werd dooi de Jury schuldig verklaard en door het hof ver oordeeld tot tepronkstellingbrandmerk en le venslange dwangarbeid. DEDEMSVAART, 6 November. In 1846 vond de veenarbeider Werner Hulsbergen, onderbet veen op de zandlaag eene diepte van ongeveer 4 ellen drie buffelhorens en eene punt derzel- ve, die hij toen voor hout aanzag en eenigen tijd aan de zon blootsteldewaardoor zij eenig- zins zijn beschadigd thans is ook door den- zelfden werkman een ander hoorn gevonden en wel in een ander veenslag, het eerste was dat van den heer Van Roijen dit slag van den heer C. VV. Eeckhout te Groningen, hetwelk nu op gestoken is beide veenslagen zijn slechts door eene greppel van elkander gescheiden en het is daarom zeer waarschijnlijk, dat de 4 horens 2 bij elkander behooren daar zij aan el- een geheel uitmaken. Op voor ongeveer 2 jaren eenen sclioone wilde reebok geschotenwaarvan het vleesch in der tijd A 20 cent het Ned. pond werd verkocht. Het is opmerkelijkdat de meeste fossielen in de diepste veenen in de Marken van Arrien en Stegeren gelegenworden gevondenzoo vond de veeneigenaar de heer J. H. Daman een buflelvel in de veenen van den heer Van Roi jen een wandelstokje van zes voeten lang en vijf Ned. duimem dik. Wanneer men daarbij denkt, dat er in den woesten bodemnabij Oot- marsum liggende, 22 ellen boven A. P. het schouderblad eens walvisch werd gevonden dan wordt liet, door deze en andere ontdekkingen geleid voor den navorscher gemakkelijker zich eenen zondvloed in alle zijne verschrikkingen voor te stellen, en daaraan de oorzaken van alle deze verschijnselen toe te schrijven. ASSEN, 5 November. Vrijdag den 2 dezer, passeerde te Havel te een honderdtal zoogenaam de Friesche kalvers, komende van Dragten. Den nachtte voren hadden dezelve te Frcdcriksoord in de stal van eene herberg doorgebragt. Op de reis van laatstgenoemde plaats naar Meppel zijn zeven dezer dieren gestorven. De geleiders beweerden dat sommige dezer kalvers van het loof van Taxisboomen hadden gegeten en dus doende vergiftigd waren. Een deskundige moet echter verklaard hebbendat hij geene sporen van vergiftiging konde ontdekken. Eenige be hoeftige lieden hebben vleesch van deze dieren gekocht; bet is te hoopen dat zij daarvan gee ne schadelijke gevolgen mogen ondervinden. MAASTRICHT, 3 November. Naar men ver neemt, zoude er onlangs bij de fabrijk van wa penen alhier order ontvangen zijn van wege het departement van oorlog, om de bajonetten wel ke men korteling op de karabijnen van de ka- vallerie geplaatst heeft, wederom af te nemen en deze verandering van wapenen als ondoel matig bevonden zijnde, bij het leger niet in te voeren. Deze mislukte proef moet aan ’s rijks schatkist meer dan ƒ25,000 gekost hebben. drukkerijwaar vroeger reeds de welbekende adreskaarten in den vorm van bankbiljetten zijn vervaardigd. Van de valsche coupons waren slechts weinige afdrukken gemaakt, en men ge looft, dat dezen allen zijn gesaisisseerdterwijl de steen oniniddellijk na den druk is vernietigd zoo dat verdere misleiding niet te vreezen is. De chef dier drukkerij is voorloopig in hechte nis genomen. Uit ’s Hertogenbosch wordt nader het vol gende medegedeeld nopens het bekende onge luk der stoomboot Jan van Arkel no. 2 over komen Een aantal werklieden is nog onophoudelijk bezig om de in het water gevallen stukken der stoomboot uit hetzelve op te halen. De plaats waar de boot gelegen heeft zal omdijkt en droog gemaakt wordenten einde datgene wat zich nog op den bodem bevindt, gemakkelijk te kun nen vinden. Het droogmaken dezer plaats zal worden aanbesteed, en is de voorwaarde reeds ter goedkeuring aan de bevoegde autoriteit op gezonden. Al deze werkzaamheden zullen meer der kosten dan het teruggevondene waarde heeft en ware het niet, om het water bevaarbaar te maken, men zoude welligt deze overblijfselen laten liggen. Men schat de schade aan het stoom- jagt toegebragt op 60 a 70 duizend gulden en eene nieuwe dergelijke stoomboot op circa ƒ150,000. ROTTERDAM5 November. De spoortrein die heden middag te 1 ure 30 minuten binnen deze stad moest arriveren, kwam eerst te 2^ ure aan. Als oorzaak van dit oponthoud wordt ons gemeld dat aan het station Vogelenzang eene excentriek is gebroken van de locomotief ^7 CS t <1 ROTTERDAM, 6 November. Bij koninklijk besluit van den 3 November 1849 no. 69 is aan dr. W. R. baron van Uoëvell predikant bij de Protestantsche gemeente in Nederlandsch Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn daartoe gedaan verzoek verleend een eervol ont slag uit die betrekking, onder toekenning van pensioen. ROTTERDAM, 7 November. Den 14 April 1849 stond Susanna W. te Keulen teregt voor het hof van assises, beschuldigd van baar echt genoot W. P. moedwillig met een mes te heb ben vermoord. Zij leefde met haren man en twee jonge kin deren op een vertrek der eerste verdieping in de grootste armoede. De man lui en aan den drank verslaafdbekommerde zich weinig om zijn gezin en pleegde dagelijks de ergste mishan delingen tegen vrouw en kinderen. De beschul digde daarentegen wordt als eene vlijtige goed aardige vrouw, als eene zorgdragende moeder en trouwe echtgenoot beschreven doch zou ook zij volgens zeggen der getuigen somtijds uit verdriet een glas jenever gedronken hebben. Den 14 April 1849, eenen zaturdag, wachtte zij haren mandiena lang zonder werk ge- loopen te hebbennu sedert acht dagen arbeid had bekomen, met zijn eerste loon des avonds te huis. Doch hij kwam niet, maar zat dron ken in de kroeg. Nu zeide zij aan zekere vrouw BIdat zij hem wilde gaan halen. Werke lijk ging zij omstreeks 9 ure naar de tapperij en kocht voor zes centen drank zoo zij zegt om haren man te sparen opdat liet niet zou hl ijken, dat zij kwam, om hem te balen. P. laat haar een glas brandewijn geven en belooft spoedig te huis te komen. Hij komt ook, na verloop van een half uur, maar in beschonken toestand. Naauwelijks is hij op zijne kamer, of hij krijgt twist met zijne vrouw. Zij verlangt van haar man het loon, dat hij ontvangen heeft, hij is met het eten, dat zij hem voorzet, niet tevre den. Tegen 10 ure gaat hij naar eenen winkel waar kingen koopt, die hij mede naar huis neemt. Naauwelijks daar gekomen, begint de strijd op nieuw. Eene buurvrouw heeft de beschuldigde liooren zeggen: Ik wil liet geld hebben, dat gij hebt verdiend.” Sla mij niet.” vis dat mijne belooning, dat ik u dertien weken lang eten bezorgd heb?” Eindelijk hoort men Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1