EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- p 'I 1849. No. 91. Woensdag den 14 November. I Hg.’ BINNENLAND. BUITENLAND. 4 I. :n Ie -•» rd d R |- n i. d d d L ei et r o- as. lat <’S na th tr il e- Ie e- al centra tie omloop, isom B*”' ie- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnernents-piijs voor 3 maanden/1.4 O, buiten de Stad franco f 1.G5 enkele Hommers 7*. cent. 11 ‘*l bevelschrift der arrond. regtbank te Arnhem den 5 dezer naar den proc.-generaal van het prov. gercglshof van Gelderland verwezen voor hetwelk zij binnen kort zullen teregt staan. LEEUWARDEN, 8 November, lieden had de herstemming over de iieeren S. baron van Heemstra en mr. A. F. Jongstra plaats. Er wa ren thans 508 stemmen uitgehragt, waarvan de heer Heemstra 256 en de heer Jongstra 252 verkreeg, zoodat eerstgemelde met cene meer derheid van vier stemmen de plaats van mr. B. Albarda in de staten-generaal zal innemen. In vergelijking tot de stemming, die den 30 Oc tober jl. plaats had als wanneer slechts 343 van hun stemregt gebruik gemaakt hadden schijnt er nu cenige meerdere volksgeest ont waakt te zijn. GRONINGEN, 8 November. Op den 2 dezer, is aan liet strand tusschen Fiewel en Reide aan gespoeld liet lijk van een onbekend mansper soon naar gissing 34 a 35 jaren oudongeveer 6 voeten lang, vrij gezel -van postuur, donker bruin van haar en wenkbraauwen en kleine dito bakkebaarden en een’ zoogenoemden hazemond gekleed in een blaauw linnen broek en zooge noemd boezeroen en hebbende platte zilveren ringen in de ooren. Bij het lijk is bevonden een zilveren horologie met witte porseleinen plaat (Fransch model) gemerkt E. J. T. 1831. in een’ krans, hieraan een zilveren spolt-ring twee kleine koperen sleuteltjes een zoogenoemd zwijntje en een halskoordje, als mede een knipmes. FRANKFORT, 6 November. Het Oostenrijk- sche leger in Tirol wordt op nieuw door zeven bataljons infanterie en verscheidene batterijen versterkt. Nopens het eigenlijke doel dezer con- van troepen zijn allerlei geruchten in Velen beweren dat dezelve bestemd eenen mogelijken opstand of althans volksonl listen in Beijeren en Wurtemberg te verhinderen. Meer waarschijnlijk is het, dat het Oosten rij ksche kabinet hiermede beoogtom aan zijne eischenter gelegenheid van de rege ling der Duitsche kwestie, meer nadruk bij te zeilen. Zeker is het, dat de oplossing van dit ingewikkeld vraagstuk nog niets gevorderd is en het lijdt wel geen twijfel, of het voornemen van Pruissen om op eigene rekening eenen rijks dag te Erfurt te zamen te roepen, zal een nieu we twistappel worden in liet zoo oneenige Duitsch- land. Toen aan prof. Kinkel te kennen gegeven werd datvolgens het reglement van liet tucht huis, alle bewoners van hetzelve, naar mate van hunne krachten, moeten arbeiden we ’>et tevens te zijner keuze gelaten of hij zich met eenigen sebriftelijken arbeid ten behoeve van het huis wilde belasten dan wel of hij met de andere gevangenen wilde werken. Kinkel verkoos het laatste, als reden opgevende, dat banden-arbeid hem in het deuken niet hinder de, hetgeen met schrijven wel het geval was. FRANKFORT, 8 November. Uit Baden wordt geschreven dat aldaar eene magtige partij be staat die het zoo ver tracht te brengen om den groothertog te bewegen te abdiceren. LONDEN 7 November. Kapitein Ross wel ke dezer dagen is tcruggekomen van den togt dien hij gedaan heeft in de Poolzeeën ter op sporing van de expeditie van sir John I* ranklin heeft gisteren een onderhoud gehad met de lords der admiraliteit. Bij die gelegenheid heeft hij als zijn gevoelen te kennen gegeven dat noch sir John Franklin noch iemand zijner lotgcnoo- ten zich in eenigerlei bevaarbaar gedeelte in het oosten der Poolzeeën bevindten dat het eenige denkbare zou zijndat die stoute zeelie den naar het westen gestevend waren. In dat geval zou men geene tijdingen van hen kunnen ontvangen dan over Russisch Amerika. Kapi tein Ross meldt, dat hij, op den uitgestrekten togt, dien hij te land gedaan heeft, niet eenen enkelen Eskimo heeft ontmoet. keerendevooraan in de Zandkreek cene drij vende sloep, met een eind touw en een riem er aan, ontdekte, die door hem met groote moeite v.^rd opgevischt. Naauwelijks was ech ter deze sloep aan boord gebragtofterwijl de knecht zich beneden bevondwerden door den schipper, die toevalligerwijze omzag op eene achter hem liggende plabt twee menschen ont dekt die ten halven lijve in het water ston denen, daar zij geenen uitweg vinden konden bij den steeds wassenden vloed eenen bijna wissen dood voor oogen hadden. Op dit ver schrikkelijk gezigt aarzelt de inenschliejvcnde schipper geen oogenblik, hoe moeijelijk en ge vaarlijk dit voor hem, als zeilende voor wind V» tij, ook wezen moge, terug te keeren ten einde, zoo eenigzins mogelijk, de ongelukkigen te redden hetwelk hem na eene bijna wanho pige krachtsinspanning van meer dan een uur, waarbij zijn knecht hem met moed en beleid bereidvaardig bijstond, dan ook gelukken mogt met liet blijde gevolg, dat de dankbare gered den, twee Arnemuidsche visschersdie hier bij laag water kreukels (alikruiken) gezocht hadden en door den opkomenden vloed hunne sloep verloren hadden van eenen wissen dood ge red en aan hunne betrekkingen teruggegeven zijn. UTRECHT, 9 November. In de vergadering der synode van de Christelijk afgescheidene Ge reformeerde kerk, in Julij jl. te Amsterdam gehouden iszegt men door dat kerkgenoot schap besloten tot de oprigting eener theologi sche leerschool ter opleiding van predikanten. Die school zal gevestigd worden in de voorma lige akadeinie-stad Franeker. Voorloopig zijn aan dezelve benoemd drie docenten welke niet professoren of hoogleeraars mogen heetenmaar den naam voeren van hoofdonderwijwrs. Zij zullen tevens met hun drieën het werk waar nemen van één predikant (herder en leeraar) bij de gemeente van het genootschap, in Frane ker bestaande, welke het door baar den leeraar toegekende tractement als nu aan de school uit keert. De drie benoemden zijn H. F. de Haan G. F. Gczelle Meerburg en S. van Velzen de tweede is reeds als leeraar te Franeker beroe pen de laatste in dienst als zoodanig bij de gemeente van Amsterdam. De eerstgenoemde is ons niet bekend de IIIL Meerburg en Van Velzen zijn voormalige kweckelingen der Leyd- sche lioogeschool. G0R1NCHEM, 10 November. Door den hr. E. E. de Boer, kunstschilder alhier, is eene aardige ontdekking gedaan, zijnde eene verbe tering aan den kaleidoskoopwaardoor de frap- pantste figuren niet alleen daargesteld, maar ook de schitterendste kleuren daarin aangebragt worden. Voor zoo verre men beeft kunnen nagaan bestaat die ontdekking in de verande ring van het gewone spiegelglas in drie glazen van verschillende zeer levendige kleuren en fijn glas, met aanbrenging van drie kunstmatige klep pen van verschillende figuur, welke dienen, om door opening en sluiting de lichstralen te doen inbrengen, en die, zoo eenzelvig als ge zamenlijk, het wonderlijkste effect voortbrengen. HARDERWIJK, 6 November. Men herin nert zich zeker het voor eenigen lijd medege deelde berigt, omtrent een bewijs van het jam merlijk bijgeloofhetwelk nog onder vele in woners dezer stad heerschende is, en waarvan eene oude vrouw, met name Gerritie Geesing, bijna het slagtoffer was geworden. Deze zaak is alstoen onmiddellijk ter kennis der justitie gebragtdie alle middelen heeft in het werk gesteldom de schuldigen aan de zware mis handeling van genoemde vrouw op te sporen. Desniettegenstaande beeft men er slechts vier kunnen ontdekken die als zoodanig stellig her kend zijn geworden met name Tijs Luitjes en dcszelfs huisvrouw Geertruida Ham Jan Weijen- berg en Bessel Bakker. De instructie tegen deze personen is thans afgeloopenen vermits de mishandeling eene ziekte en ongeschiktheid tot persoonlijken arbeid gedurende meer dan twin tig dagen heeft ten gevolge gehad, is deze in de tegenwoordige eeuw buitengewone zaak bij SNEEK, 12 November. De ambtenaren vol gens art. 11 in verband met art. 16 van het wetboek van strafvordering belast met liet op sporen van misdrijven zijn door de heeren of ficieren van justitie, op hoogeren last, aange schreven om uil aanmerking van het belang eener naauwkeurige volkstelling, en haren groo- ten invloed op een deel onzer organieke wet ten welke, op liet cijfer der bevolking zullen moeten rusten aan de gemeente-besturen de meest mogelijke ondersteuning te verleenenter nakoming van de artt. 37 en 38 van ’s konings besluit van den 23 October jl., Staatsblad no. 56, houdende strafbepalingen tegen overtreders. ’s GRAVENHAGE8 November. In de werk plaats van den heer P. de Meijer, goud- en zil verwerker alhier, is thans voltooid een massieve gouden beker met deksel, in rocaillestijl ter hoogte van 30 Ned. duimen. De leden van liet koninklijke gezin hebben dit kunststuk bezigtigd en Hd. bijzondere goedkeuring daarover betuigd. Op liet schild is geplaatst bet wapen van Ma- casser. Op het andere schild komen voor de volgende woorden De ambtenaren officieren handelaren en verdere ingezetenen te Madagas car aan den oud-gouverneur van Celebes en onderhoorigen P. J. B. de Peres.” Voorts is een gouden mercurius-beeld geplaatst op eenen halven gouden bol waarop het jaartal 1847 voorkomt. Een en ander is in het blaauw ge ëmailleerd. Deze fraaije beker strekt den ver vaardiger allezins tot eer, en is eene waardige hulde aan den manwien de handel van Ma cassar en liet bestuur op het in vele opzigten zoo belangrijke eiland Celebes zoo veel verschul digd zijn. ’s GRAVENHAGE9 November. Bij arrest van heden beeft de hooge Raad burgerlijke ka mer op grond van art. 19 van het wetboek van burger). regtsvorderingbepalende, dat de regter in alle gevallen en in eiken stand der zaak wanneer dezelve hem voor minnelijke schikking vatbaar schijnt, het zij op verzoek van partijen of van ééne derzelve, bet zij ambts halve, partijen kan gelasten, om in persoon of door of met derzelver practizijns voor zich of voor één’ of meer regter-commissarissen te verschijnen ten einde eene vereeniging te be proeven verklaard, dat de zaak, betreffen de het Huiszittenhuis te Leyden daarvoor vat baar wasen diensvolgens tot raadsheeren-com- missarissen benoemd den lieer president en den raadsheer jhr. mr. B. van den Velden met last aan partijen, om voor deze, in tegenwoordig heid van het openbaar ministerie, op woensdag 21 November aanstaande, ’s middags te 12 ure, te verschijnenten einde te trachten tot een vergelijk te komen, met vrijlating eindelijk aan het stedelijk bestuur van Leyden om insgelijks daarbij tegenwoordig te zijn of daartoe iemand te delegeren. AMSTERDAM, 10 November. In sommige Engelsche havens worden de tuclitelingen ge bruikt tot liet arbeiden aan openbare werken nu meldt het Engelsche blad the Ilamsphire Telegraph dal de directeur dier werken te Portsmouthop zekeren morgen de luchtelin- gen niet op den gewonen tijd te werk ziende komen eene boot afzond om te vernemen wat de reden hiervan mogt zijn en tot antwoord bekwamdat zij de lessen in de algebra bij woonden en alzoo niet te werk gezonden kon den worden. Zou dit ook nog in eenig ver band kunnen staan tot het hoofdstuk uit het Romeinsche regtDe malhematicis et male- ficis ROTTERDAM, 11 November. De Middel- burgsche Courant deelt het volgende mede: Wij hebben het genoegen weder eene daad te vermelden die de menscliheid vereert en tot lof verstrekt, en waarvan de onbaatzuchtige bedrijvers zijn schipper Cornell's Johannes Mom- niaas en zijn knecht Adriaan Pijpcling, varen de van Middelburg op Zierikzee. Het was op II. dingsdag den 6 dezer, dat gemelde beurt schipper, van Middelburg naar Zierikzee tcrug- :n r- n Prijs der Advertentie»: van één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zcgelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1