NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDiSSEHENT SNEER. 4de Jaargang^ 1849. No. 92. Zaturdag den 17 November. Ilg.l A 1. - rd n L - 1 BINNENLAND. u BUITENLAND. t j i S*^ et »e- i»- ill le BS. lat ün li et I I o- lu t- d H U d d d •’S HU eh »r- n fi le e- ol ■n e erde was eene de geschiedenis ministerievoor- binnenlaudsche De Turksche troe- uitzondering van I leggen. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turtlag. Abonrternents-prijs voor 3 m.-iuudeu ƒ1.40, builen de Stad franco ƒ1.05, enkele notnrners 7j cent. den dampkring onder kanten derzelver voedsel de welsprekende schei- 1 Deze gebroken plat gevallen en van daar wel tot een ieders verba- maar zelfs slechts met Volgens hetgeen zich hetgeen hem is wedervaren hij gedroomd hebben dat en zich door het Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels» gewone letter, 40 cents, en tooi- eiken regel meet 10 cents, behalve 35 cents zCgfclregt, voor iedere plaatsing. der zijne verhandeling over het naauw verband tusschen den landbouw en de scheikunde voort gezet. Dad zijn hooggeleerde ons vroeger over de 4 hoofdstofl’cn van houdenwaardoor de pl ontvangen thans sprak kundige over de 13 stoffen die de zoogenaam de anorganische hestanddeelen van het rijk der planten en dieren zijn en van de aardkorst wor den ontleend als kalk magnesia potasch enz., welke, door den regen opgelostde plan ten ontwikkelen, aan dezelve groeikracht en die hestanddeelen gevenwelke de onderscheidene planten behoeven om tot voedsel voor den mensch en de dieren te dienen, ter instandhou ding van hun ligchaam. Hij toonde verder aan dat de landbouwer groot belang bij de kennis van de scheikunde heeft, ten einde te weten, welke grondstoffen aan zijnen akker ontbreken, en dus er in noodig zijn tot voortbrenging der gewassen, welke hij er op wil bouwen. BLOKZIJL, 6 November. Heden middag ont dekte men brand in Let gebouw der malten- fabrijk en wel op de tweede en derde verdie ping, welke tevens opgevuld waren met ligt brandbare stoffen; ook bevonden zich in de eerste verdieping ruim dertig okshoofden gedis tilleerd benevens terpentijn-verf en eene menig te andere goederen. De brand nam zeer spoe dig toe, zoodat de vlammen reeds de pannen uitsloegen, doch gelukkig werd men dcnzel ven door den ijver en de doelmatige maatregelen der brandspuitgasten en de krachtdadige hulp van onderscheidene ingezetenen en zeer vlugge scliippers-gezelien meester. En hoewel de scha de aan goederen nog al aanmerkelijk is, bestaat dit toch in geen vergelijk met die wanneer men den brand niet had kunnen beteugelen. ’s HERTOGENBOSCH 10 November. Heden avond is het eindelijk gelukt de gezonken stoom boot Jan van Arkel II uit den mond der Z. W. vaart in de Dieze te slepen ten gevolge waar van de gestremde vaart dadelijk is hersteld. Dit- werk dat verbazende krachtsontwikkeling en veel beleid vereischtewerd bestuurd door de hecren L. Smit, Van den Kinderdijk en-C. van den Esch van ’s Boschen geheel naar het plan van eerstgenoemden uitstekenden scheeps bouwmeester. Tot teregtwijzing eener onnaauwkeurigheid in eenige nieuwsbladen overgenomen dientdat de vrouw van den bij de bewuste ramp omge komen persoon uit Ilaarenwel verre van on tijdig verlost en overleden te zijn zich voor hare droevige omstandigheden vrij wei bevindt. ’s HERTOGENBOSCH, 12 November. Onaf gebroken wordt het regterlijk onderzoek wegens de oorzaak van het springen van den ketel van het stoomjagt Jan van Arkel IIvoortgezet. Talrijke en aanzienlijke getuigen en deskundigen worden er nopens dit voorval gehoord. Men noemt onder anderen een’ ingenieur en een’ aspirant-ingenieur over de stoommachines Inci te lande uit Haarlem den maker der machine uit Thienen twee leeraren der natuur-en schei kunde, leden der artillerie, waterstaat, enz. een korps van 10,000 manotitruitnd. Op de uitnoodiging van Otner Pacha maken de Rusj sen zich gereed hetzelfde te doem Volgens het tractaat van Balta-Limanmoeten 10,000 Russen en 10,000 Turken de Donau-vorsten- dammen bezet houden. FRANKFORT, 10 November. Eenige dag bladen spreken met groote bitterheid over het volgende treurige voorval, dat in den avond van 6 dezer te Rastatt voorkwam. Een aantal bij de laatste revolutie gevangen genomen insurgen- ten zaten na van hunnen arbeid te zijn weder gekeerd om den kagcliel hunner kazematten bijeen ten einde hunne van den regen door natte kleederen te droogen. De buiten geplaat ste wacht hield bij de reeds heerschende duis ternis den weerschijn van het vuur voor een brandend licht en gaf, overeenkomstig zijne in structie -zijn geweer door het venster plaatsen dein de kazemat vuur. Het schot, dat uit hagel bestond, trof zes man; een jong nienseli in wiens hoofd een hagelkorrel was doorgedron gen is na verloop van een half uur daaraan overleden. Drie anderen zijn vrij ernstig, de twee overige minder zwaar gewond. De Deut- sche Zeiluny veroordeelt deze handelwijze en het geven van dergelijke instruction in strenge bewoordingen. Tot zoo lang de regtbank geen vonnis geveld heeft over aangeklaagden, zoo als met de zich daar bevindende personen het ge val is, heeft niemand het regt hen als veroor deelden te beschouwen. FRANKFORT, ll November. Naar men ver neemtzal dadelijk, nadat de nieuwe bonds- commissie in functie zal zijn getreden het op- pertoezigt over de Duitsche vloot aan de Hano- versche regering worden opgedragen. Men weet thans op officiële wijze, dat het nieuwe Badensche leger in Pruissen zal georga niseerd worden natuurlijk op kosten van Ba den en dat de Pruissen het groothertogdom zullen blijven bezetten, totdat deze veeljarige arbeid geëindigd zal zijn LONDEN, 10 November. De commissie uit het hoogerhuisdie benoemd was om te over wegen welke de beste middelen zijn die Grool- Brittanje te werk zou kunnen stellen tot alge- heele uitroeijing van den Afrikaanschen slaven handel deelt in haar rapport daarover mede: dat de bewijsstukken, die aan de commissie verschaft zijn tot de conclusie geleid hebben datofschoon de pogingen van Groot-Brit- tanje den slavenhandel niet geheel onderdrukt hebben en het twijfelachtig is of het geduren de de twee laatste jaren uitgevoerde aantal sla ven niet grooter is dan gedurende eenige der vorige jaren over het geheel eene groote vermindering in dien handel gebragt en vermoe delijk deszelis uitbreiding voorkomen is; dat alle bewijsstukken doen zien dat het al- gemeene gevoelen nopens den slechten gezond heidstoestand van het op de kust van Afrika kruissende eskader ongegrond isen voorts dat het verwijderen der kruissers van de kust van Afrika eene groote onmiddellijke vermeer dering van den slavenhandel veroorzaken en ernstig nadeel aan den wettigen handel van Afrika toebrengen zou. De commissie is echter van oordeeldat deze en andere punten nog nadere bewijsstukken noo dig hebben alvorens hierover voorstellen aan het huis kunnen gedaan worden. LONDEN, 12 November. Aanstaanden don derdag zal een slipte feestdag zijn. De gouver- nements-kantoren policie-bureaux en andere openbare kantorenalsmede de beurszullen gesloten zijn. De stoomboot-maatscliappijen heb ben bekend gemaaktdat zij dien dag geene booten zullen laten varen. De meeste dagbladen behelzen correspon- dentiën uit Konstantinopel van 25 October, die lioofdzakelijk de reeds kortelijk gegevene berig ten herhalen doch eenen beslissenden toon ademen met betrekking tot het onveranderlijk besluit van Groot-Brittanjeom met de porte een verbond van verdediging te sluiten, inge val de czaar zijne bedreigingen mogt ten uitvoer Admiraal Parker is ten dien einde ge- UTRECHT11 November. In de vergade ring van het natuurkundig gezelschap van eer gisteren avondheeft de hoogleeraar G. J. Mul- TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL. Zitting van dingsdag 13 November. In deze zitting heeft de kamer hare werk zaamheden hervat. Al de nieuwe ministers wa ren in de vergadering tegenwoordig. Het merk waardigste dat dezelve opleverde, was vrij uitvoerige ontwikkeling van der formatie van liet nieuwe gedragen door den minister van zaken den heer Thorbecke. AMSTERDAM, 13 November. De N. Rolt. Cour, verklaart liet berigtgisteren door haar medegedeeld (en door ons overgenomen) hou dende dat de ministers Thorbecke en Neder- meijer van Rosenthal hun mandaat als leden der tweede kamer incompatibel beschouwende niet dc door hen bekleed wordende waardig heid voornemens waren hetzelve neder te leg gen voor onnaauwkeurigvermits die heeren zich alleen niel-herkiesbaar zullen stellen als leden der tweede kamer. ROTTERDAM, 12 November. De gaz-ver- lichting uit gothisch-vormige kroonen zet aan de nieuwe Zuiderkerk eenen luister bij, waar van het effect moeijelijk te beschrijven valt, en doet het godsdienstig-plegtstatige van dat zoo prachtige gebouw nog hooger uitkomen. Men mag zonder overdrijving zeggen dat dit een voudig grootsch vertoon niet alleen in ons va derland eenig is in zijne soort, maar ook, vol gens de eenparige getuigenis van beroemde ar chitecten, schaars bij nieuwe kerk-constructiën in het overig Europa worden waargenomen. ROTTERDAM 13 November. Uit de pro vincie Gelderland wordt gemeld dat de ziekte onder de aardappelen wel bij alle soorten in het loof is waargenomendoch zich in zeer ge ringe mate aan den knol heeft medegedeeld dat ook de vroeg uitgepotewaarvan het loof door de late voorjaarsvorst sterk geleden had redelijk vruchten hebben afgelevcrd endequali- tcit over het algemeen voldoende is: zoodat de oogst allezins als voordeelig mag worden be schouwd ten gevolge waarvan de prijzen ook nog steeds dalende zijn. ROTTERDAM, 14 November. In den nacht van zaturdag op zondag heeft de heer T. v. Z. woonachtig ten huize van zijne zuster, in de Papestraat te ’s Ilage het ongeluk gehad van in zijnen slaap opgestaan zijnde het venster op de derde verdiepingwaar hij was gelo geerd te openen en uit hetzelve te springen. Hij is in zijnen val op eenige droogstokken die onder het raam van dc tweede verdieping bevestigd waren neergekomen, zijndeis hij op een op den gronden zing niet alleen levend eene linker-arm-bretik. de lieer v. Z. van kan herinneren zou zijn vertrek in brand stond venster hebben willen redden. 11 November. In de tuinkundig gezelschap WEENEN, 8 November. Bij de voorstelling van de nieuwe opera Attila op gisteren avond werd de hofraad Hurter, die op zijne gewone plaats in den schouwburg zat, plotseling gear resteerd. Naar men zegt is dit het gevolg van belangrijke ontdekkingen, welke dc Engelsche gezant te Rome en het Britsche kabinet mede gedeeld zouden hebben over plannen van prins Metternich en dom Miguel waarin ook de hof raad Hurter moet gewikkeld zijn. Volgens eene officiëele beschrijving van dc Ilongearsclie kroonsieraden, zijn deze als volgt De Hongaarsche kroon is van het fijnste goud en weegt 9 mark 6 onsen; de juweelen waar mede zij bezet is, zijn 53 saffiren 50 robijnen 1 smaragd en 338 parels van buitengewone groot te. De band der kroon is een geschenk van keizer Michael Dukas aan Geysa I koning van Hongarije; het bovengedeelte bestaande uit twee over elkander gekromde bogen is af komstig van paus Sylvester, die het den II. Stephanus ten geschenke gaf. De schepter, wel een in goud gevatten kristallen knop heeft, is in den vorm van eene knods. De mantel van den II. Ste phanus is van zilderstof, met goud geborduurd en met afbeeldingen van profeten apostelen en martelaren bedekt. Tot nu toe beeft men de tegenwoordige bewaarplaats dezer merkwaardige kleinoodiën niet kunnen ontdekken. De laatste berigten uit Konstantinopel zijn vol treurige berigten van een aantal schepen die door de laatst gewoed hebbende stormen in de Zwarte Zee zijn verongelukt. Men kent reeds 21 schipbreuken. De weersgesteldheid moet daar geheel ongewoon zijn daar er voortdurend een noordenwind heerscht. WEENEN, 9 November, pen hebben Moldavië, met

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1