NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1849. No. 93. 4de Jaargang. Woensdag den 21 November. H n J e' I k e- I he 1 I ei h le I l« k BINNENLAND. u BUITENLAND. t n e 1 hw‘ >e- !n rd as. lat l?n li et r O- t- bijna 1 nawel- J. A. het aan- Manning en jl 1 »r 'd n 1- n K <1 d •d A. HU dl hevigen water en het Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonncments-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad- f ranco ƒ1.65, enkele nomniers cent. Den 13 dezer overleed alhier de oudste en waarschijnlijk de vermogendste onzer inge zetenen de heer Jan lierman van Engelen die op 21 dezer maand den hoogen ouderdom van 98 jaren zoude hebben bereikt. Uit den burgerstand gesprotenzonder ver mogen heeft de man door matige zuinigheid overleg en zeer eenvoudig doch rigtig beheer, bijna onafgebroken door het geluk begunstigd voornamelijk in den graanhandelzich boven i zijne vrouw bijwoonde. Toen de zon was op gegaan zegt hij beschenen hare stralen dui- zende aangezigten waarop een zoo hatelijke uit drukking van vrolijkheid of eene zoo plompe onverschilligheid stond uitgedrukt, dat iemand, wien liet hart op de regte plaats zitzich moest schamen over zijn geslacht. Toen de twee ramp zaligen op welke zoo vele duizcnde oogen als met begeerte staarden waren opgehangen ver toonde ’zich evenmin eenige deelneming of me delijden evenmin eenige meerdere ingetogen heid ten opzigle van de schandelijke tooncelen die waren voorafgegaan al ware de naam van Christen nimmer gehoord op deze aarde, als ware de dood van oenen mensch in niets ver schillende van dien van het dier.” De heer Ch. Dickens betoogt verderdat het voor de eer der maatschappij en in het belang der zedelijk heid des volks noodig was, de execution voort aan in de gevangenissen te doen plaats hebben. Een ijzingwekkend voorval bad onlangs plaats in liet dorpje Great Missenden. Een schrijnwerker aldaar geraakte in hoogen twist met zijne vrouw; hun zoon, een knaapje van 12 jaren, trok partij voor zijne moeder en dreig de zijn’ vader dood te steken zoo bij zijne moe der verder mishandelde. Eenige oogenblikken later geraakte de twist weder op nieuw aan den gang, en het kind legde zijne bedreiging ten uit voer: het sliet zijnen rampzaligen vader een mes in de zijde! De wond is doodelijk. LONDEN, 14 November. Uit New-York wordt, dd. 25 October, het volgende gemeld: Het plan om den Atlantischen Oceaan met de Stille Zuidzee te verbinden zal eindelijk in uitvoering komen door de oprigting eener stoom- bootdienst van de stad Panama op de Chagres lot aan het hoogste bevaarbare punt dezer ri vier, in verband met den aanleg van eenen ijze ren spoorweg van dat punt tot aan de Stille Zuidzee. De stoombooten zijn reeds op de werf en de arbeid aan den spoorweg zal met 1 Dec. e. k. beginnen onder bestuur van twee inge nieurs uit de V. Staten die korteling in Nieuw- Grenada een verbindings-kanaal aangelegd heb ben tusschen de beide armen der Magdalena- rivier hetwelk 38 Fransche mijlen lang is.” LONDEN, 16 November. Een brief uil New- York voorkomende in de Daily News, deelt het volgende mede: Onder het nieuws van den dag behoort de vermelding van het treurige einde der diploma tische loopbaan van den heer Bodisco die vele jaren gezant van Rusland bij de Vereenigde Sta ten was; steeds legde hij veel belangstelling voor dezelve aan den dag, zoodat men er uit op maakte dat zijn meester dezelve zou onder steunen ingeval zij met eenige Europesclie mo gendheid in oorlog geraakten. Tijdens de kwes tie van den Oregon eene vredebreuk met Enge land deed vreezen hield men zich te Washing ton overtuigd, dat de Russische zcemagt ter on zer beschikking zou staan. De beer Bodisco stond overigens op den besten voet met de voor naamste leden van het Amerikaansch gouverne ment, en was zelfs in het huwelijk getreden met eene jonge dame van Georgetown. Onlangs werd hij, met zijn’ neef, die de be trekking van secretaris bij hem waarnam naar St. Petersburg terug ontbodenonder voor wendsel dat gewigtige zaken zijne tegenwoor digheid aldaar- noodig maakten en dat men zij nen neef eenen rang in het leger wilde geven. Bij aankomst in Rusland werd de heer Bodis co gearresteerd en naar Siberie gevoerd en zijn neef in den kerker geworpen. De keizer schijnt achterdocht gekregen te hebben ten aanzien der aanzienlijke bezittingen, welke de heer Bodisco had weten te verwerven hebbende deze onder anderen meer dan 100,000 p. st. in Amerikaan- sche fondsen belegd. PARIJS15 November. De berigten van Port-au-Prince op Haïti blijven den stand van zaken aldaar als zeer treurig afschilderen de schaarschheid van levensmiddelen grenst er aan hongersnood. Keizei- Faustinus I wil eene con stitutie doen opstellen in welke de kroon er felijk verklaard wordt in de familie Soulouque AMSTERDAM, 15 November. De minister van financiën als daartoe gemagtigd bij konink lijk besluit van 12 Nov. 1849, (Staatsblad no. 57) ter uitvoering der wet van 17 September 1849 (Sib. no. 45)heeft ter algeineene ken nis gebragt 1) dat van maandag 3 December tot en met zalurdag Jü December 38Ï') de daarin val lende zondag uitgezonderd alsmede op maan' dag en dingsdag 31 en 38 dier maandbij de Nederlandsche bank en bij de betaalmeesters in de arrondissementen met uitzondering van dien te Amsterdamop de gewone kantoor uren ter inwisseling kunnen worden aangebo den de stukken van vijfentwintig centen volgens de wet van 28 September 1816, (Staatsblad no. 50) geslagen 2) dat de inwisseling der 25centsstukken zal plaats hebben tegen nieuwe zilveren munten hetzij standpenningen hetzij pasmunten 3) dat, bij tijdelijke ongenoegzaamheid der het fortuin van bijna al onze kapitalisten weten te verheffen. Hij laat eenen zoon en drie dochters ke laatste gehuwd zijn aan de heeren mr. van Roijen W. A. van Laer.en ds. Koster van Houten terwijl de echtgenoot van eenen vroeger overleden zoon twee kinderen bezit. Men schat het vermogen van den heer Van vaste goederen, hypotheken, cffcc- FRANKFORT, 14 November. Het treurfeest ter nagedachtenis van Robert Blum, gisteren avond alhier gevierdis zonder eenige versto ring der openbare rust afgeloopen. De zaal was met zwart laken behangen, en onderscheidene redenaren hebben op eene roerende wijze ge sproken over de verdiensten des dooden er werden ook onderscheidene toepasselijke liede ren door treurmuzijk afgewisseld gezongen. Alles liep in de beste orde af, en de militaire autoriteiten hadden zich de moeite kunnen spa ren de hoofdwacht sterker dan gewoonlijk te doen bezetten. HAMBURG, 13 November. Dezer dagen be wonderden wij in onze haven eene ontzaggelijk groote Engelscbe stoombootthe Emperor ge heten. Zij ontleent haren naam aan den keizer van Rusland wiens borstbeeld voor aan op de boegspriet prijkt. Het schip heeft eene machine van 450 paardenkrachten door Georg Napier vervaardigd. Ofschoon eigenlijk voorgoederen transport tusschen hier en Engeland bestemd kan de boot nog bovendien 130 passagiers op nemen. De enorme machine wordt uit 12 ovens gestookt. Van de beide voor passagiers bestem de kajuiten overtreft de eerste in pracht en comfortal wat men tot nog toe van dergelij- ken aard gezien heeft. ITALIË. De berigten uit Rome zijn heden van geen belang hoegenaamdof behelzen ten minste niets als herhalingen omtrent de aan staande terugkomst des pausen en de houding der kardinalen, die, in afwachting van de aan staande terugkomst des II. vadersvoortdurend alle voormalige ambtenaren der republiek afzet ten en in hechtenis nemen. LONDEN, 14 November. Te Londen zijn dezer dagen twee misdadigers opgehangenze kere Manning en zijne vrouw, als de moorde naars van den bij hen inwonenden lieer O’Con nor. De toevloed van aanschouwers dezei- execu tie moet verbazend groot geweest zijn en de beroemde Engelsche romanschrijver, Charles Dic kens heeft een’ brief aan de Times gerigtwaar in hij zijne verontwaardiging uitdrukt over bedroevend schouwspeldat de menigte bood, die gisteren de executie van Engelen aan vaste goederen, hypotheken effec ten enz. op 2 millioenen guldens. GRONINGEN, 15 November. De turfschip per Jan Lonneman, welke vrijdag morgen naar de Leek was gevaren om eene lading turf te halen bevond zich omstreeks acht uur op het Leekstermeerterwijl een hevige storm woei. De schipper zich met zijne vrouw op het dek bevindende werd de vrouw eensklaps door een’ hevigen rukwind van boord afgenomen en in het water geworpen. Het schip was zei lende, en het was den echtgenoot dus ónmoge lijk dadelijk hulp te bieden maar van een’ anderen schipper, welke hem juist tegenkwam varen, riep hij hulp in en smeekte dezen zoo veel in zijn vermogen was bij te dragen tot red ding van zijne vrouw zelfs werd hem eene aanzienlijke som gelds beloofd indien hij po gingen in het werk stelde, doch te vergeefs. De echtgenoot, welke in razenden toestand verkeerde had intusschen reeds alle mogelijke middelen in het werk gesteld om zijn schip te draaijenhetwelk hem gelukte, hij kwam na een oogenblik tijds weder bij de plaats des on- gevals. In het water zag hij eenige beweging en na met zijne haak geslagen te hebben mogt hij zijne dierbare vrouw treffen en aan boord ophalen. Door gepaste middelen gelukte het hem haar in het leven terug te roepen ech ter is zij tot op heden nog niet geheel hersteld. bij tijdelijke ongenoegzaamheid der kassen door de betaalmeesters zullen worden afgegeven bewijzen op de Nederlandsche bank te Amsterdam bij vertoon aldaar betaalbaar als onder no. 2, vermeld, of bewijzen bij hen zel- ven mede in dier voege betaalbaar vijf dagen na dato, en zulks naar keuze, door de belang hebbenden te doen bij de inwisseling der stuk ken van 25 centen. 4) dat de ontvangers der belastingen de in wisseling zullen bevorderen door overneming tot en met 18 December aanstaande, van de voormelde stukken van 25 centen tegen nieuwe speciën, zooveel hunne kassen dit toelaten; 5) dat de gedachte stukken van 25 centen met den 16 December 1849 buiten omloop wor den gesteld en dien ten gevolge niet meer in betalingen voor de schatkist zullen aangenomen worden noch door de ingezetenen zullen be hoeven te worden aangenomen. ZWOLLE, 15 November. Wij hebben met genoegen de boerderij bezochtwelke aan de vallei van den Hellendoornschen berg in de woeste heidevelden, door den heer J. Meinesz, rijks-ontvanger te Amsterdam is aangelegd. Eerst met Nov. 1847 aangevangen ziet men daar reeds bekwame bouwgronden waarop dit jaar eene belangrijke partij boekweit en rogge is verbouwd: de vallei is voor een gedeelte tot klaverweide aangelegd verder ziet men eene omheinde schapenweide en vervolgens eenige akkersbezaaid met dennenzaad deze laatste Staan echter minder voordeelig. Een koestal (aan het woonhuis van den boer den Ylaardinger Gillis, verbonden,) is doelma tig ingerigt met paardenstal voor 9 paarden koeijenstal met 20 stuks veeeen en ander in gerigt tot het maken van veel en deugdzame mest. Dat het hooi 4 a 5 uren per as moet gehaald worden, is een groot bezwaar, en toch zal eene inrigting als deze te eeniger tijd het bewijs opleveren dat de meststoffen op de plaats zelve vervaardigdde goedkoopste en deugdzaamste wordenen ten slotte zal het blijken, dat op deze wijze te cultiveren de ze kerste geldbelegging is en de verlorene interes sen van een zeker uitgeseboten kapitaal voor misschien een tiental jaren stilstaande, dejaren daaraanvolgende dubbel terug gegeven worden. Dachten meer Nederlandsche kapitalisten over landbouw en nijverheid als de heer Meinesz voorzeker een kapitaal woeste gronden en vee nen grooter dan de geheele Nederlandsche schuld aan waarde zoude meerdere ontwikke ling ondervinden. Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1