EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- I 4de Jaargang. Woensdag den 28 November. 1849. No. 95. buitenland. J h ie n '<i a >d A. nu cll tr BINNENLAND. d February legitimist 30 Ned. 30 tot I ei ;n rd as. lat i?n •yk li et j o- Ie il den 17 van den een Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonneineuts-prijs voor 3 maanden 1.40 builen de Stad franco flAjo. enkele nummers 7} cent. van sterken drank loterij om eens meer een grijsaard zoo als men gewoon is noemen. De winner en werd er op zijne gezondheid gedronken en daarbij ging de oude man, volgens gewoonte, de palen der ma tigheid te buiten. In dien staat wenschte hij huiswaarts te keeren hetwelk niet geluktewant op zeer korten afstand viel hij in eene sloot en verdronk, waaruit het lijk heden morgen leven loos opgeliaald werd. GRONINGEN 22 November. Naar men ver neemt zal op aanstaanden woensdag den 28 dezer, de hoogleeraar M. de Vries zijne waar digheid als hoogleeraar in de faculteit der be spiegelende wijsbegeerte en fraaije letteren bij onze hoogeschool aanvaarden deze plegtigheid zal plaats hebben in de kerk der Doopsgezinde gemeente alhier. Bij vonnis der arrond.-regtbank te Breda, van 19 dezer zijn veroordeeld Antonie Mou- riksvoerman, wonende te Breda, en P. H. van Dieren, boekhandelaar, wonende te Ant- FRANKFORT20 November. Onze Specu lanten maken een veelvuldig gebruik van de telcgrnpbische verbinding met Berlijn om zich de koersnoteringen van daar, alsmede van Wee nen te verschaffen. Dit geschiedt, althans in zoo verre Berlijn betreft, met eene snelheid, die aan het ongeloofelijke grenst; een signaal of teeken te Berlijn gegeven komt bier binnen den tijd van twee minuten aan. - Ter gelegenheid van het aanleggen van den Salzburger spoorweg in Begeren waarvan de kosten op circa acht millioen gulden geraamd zijn heeft men aldaar den toevlugt genomen tot het volgende middel om het noodige geld bijeen te brengen. Er zullen namelijk GO,000 deelnemers toegelalen worden waarvan ieder zich verbindtom gedurende 5 achtereenvolgen de jaren wekelijks gulden bij te dragen ma kende na afloop van dien termijn eene som van ƒ130. Hiervoor ontvangt ieder deelnemer eene actie van ƒ200, rentende later 5 ten honderd. Door dit plan hoopt men de deelneming alge meen te maken daar de onderscheidene leve ranciers der benoodigde bouwstoffen en zelfs de daarbij gebezigde handwerkslieden gehouden zul len zijn actiën te nemen. FRANKFORT, 22 November. Naar wij ver nemen, arbeidt de aartshertog Johann aan eene memorie, waarin hij aan het Duitsche volk re kenschap geeft van het door hem verrigtte ge durende den tijd, dat hij zich als rijksbestuur- der aan het hoofd der Duitsche aangelegenhe den bevond. Men verzekertdat hetzelve een nieuw licht zal verspreiden over vele nog in liet duister gehulde daadzaken. PARIJS, 21 November. In de zitting der wetgevende vergadering van heden, zeide de lieer Cremieux dat daar de vergadering eene som gelds toegestaan had tot ondersteuning der gekwetsten van Junij, een gelijke maatregel be hoorde genomen te worden voor de gekwetsten van February en voor de weduwen en weezen der strijders van February. De minister van binnenlandsche zaken antwoordde, dat hij met twee of drie dagen een wetsontwerp zal aanbie den betrekkelijk de gekwetsten van February en van Junij 1848. Hierop vroeg een de heer Segur d’Aguesseau of de minister, bij de uitdeeling der aan te vragen onderstandsgel- den gedachtig zou zijn aan de brave munici pale garde die in February tegen de revolutie streed en aan hunne weduwen want dat de ze alleen de nationale belangstelling verdiend hadden omdat zij alleen de orde en de wet ten verdedigden. Deze uitval veroorzaakte eene opschudding en verwarring zoo als men nog zelden in de kamer gezien had; geschreeuw, scheldwoorden, uitdagingen tot duel, de po gingen des voorzitters, om de orde te herstel len, alles maakte een tooneel uit, dat zich niet laat beschrijven. Het hield wel twee uren aan eer de rust zoover hersteld werddat de ka mer de beraadslaging over de aan de orde van den dag gestelde onderwerpen kon aanvangen dezelve leverde niets belangrijks op. ALLERLEI. In de zitting der Hanoversche eerste kamer van den 17 de zer, verwekte eene petitie een schaterend gelach, omdat do inzender daarbij schadeloosstelling vraagde voor een paarddat hem in bet jaar 1813 door de Kozakken ontnomen was. Als eene merkwaardige bijzonderheid wordt verhaalddat dc snper-intendent van de stads-policie, dezer dagen, op hel stad huis te Londen rapporteerde, dat op den 15 November, den dag van algeineene dankzeggingvan 9 uur lies morgens lot 9 uur des avonds geen enkel geval in geheel Londen plaats gehad heeftwaarbij de policie te pas is gekomen zelfs de geringste volksbuurten leverden geen voorbeeld van dronken schap op hetgeen zelfs op zondag eene zeldzaamheid genoemd kan wordei#? welke dag anders bij den Engelschman hoogere waarde heeft, dan elke andere godsdienstige feestdag. Een Duitsch blad verzekertdat prins Metternich thans in België wonende, zich in eenen staat van verstandsverbijstering be vindt, die hem tot allen omgang met vreemden ongeschikt TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL. In de zitting van 24 November is ingekomen het wetsontwerp tot vaststelling van het brief port en regeling der brievenposten) waarvan artikel 3 en 4 aldus luiden Art. 3. Het port, naar male van den afstand wordt berekend als volgt: voor een’ afstand van 30 Ned. mijlen of daar beneden, 5 cents; van 30 tot en met 60 mij len 10 cents; van 60 tot en met 120 mijlen 15 cents; boven 120 mijlen 20 cents. Art. 4. De afstand wordt gemeten in eene regte lijn van hel postkantoor op de plaats van afzending, tot aan het postkantoor op de plaats van bestemming der brieven. ’s GRAVEND AGE23 November. Z. M. heeft benoemd lol raadsheer in den hoogen Raad mr. U. A. Evertz tot dusver raadsheer in het pro vinciaal geregtsbof in Friesland. AMSTERDAM, 22 November. Een dagblad van Texas verhaalt, dat in de omstreken van Durango, in de oude provincie Zacatecas (Mexi co) verscheidene duizenden mumiën zijn ge vonden; zij bevinden zich in eene zittende hou ding maar de omhulsels, banden en sieraden zijn dezelfde als bij de Egyptische mumiën. Men hoopt, dat een nader onderzoek naar deze overblijfselen der oudheid in het werk zal wor den gesteld, waaruit welligt bewezen zal kun nen worden, dat de voorouders van Montezuma aan de boorden van den Nijl hebben geleefd. ROTTERDAM, 24 November. In den mor gen van den 22 dezer had te Zwolle een vrees- sclijk ongeluk, ten gevolge van dronkenschap, plaats. De wed. B. wonende bij de Broeren- kerk sedert lang aan den drank verslaafd, is op eene stoof met vuur in slaap gevallen en zijn hare kleederen in brand geraakt, ten ge volge waarvan zij ten twaalf uur in deernis- waardigen toestand naar het ziekenhuis is ver voerd. LEYDEN, 22 November. Gisteren heeft de bepaalde bijeenkomst plaats gehad voor HH. commissarissen voor den hoogen Raad ter be middeling der geschillen over het Huiszitten- huis alhier, waarbij eene commissie tegenwoor dig was uit den Ed. Achtb. Raad dezer stad bestaande uit de heeren P. du Rieu, mr. A. O. E. Grave van Limburg Stirum A. Harte- velt Jz. mr. 11. Gevers en J. A. de Fremery. VOORBURG, 19 November. Gisteren avond had hier weder een voorval plaatshetwelk een vernieuwd bewijs oplevert, tot welke noodlotti ge gevolgen het misbruik van sterken drank aan leiding geeft. Bij eene loterij om vleesch zoo als hier in den herfst wel eens meer plaats heb ben won J. de K.een grijsaard van 74 ja ren een voet vleesch een vierde eener koe te werd daarmede gefeliciteerd duizend exemplaren ter somma van vierenzes tig duizend één honderd gulden, onder ver beurdverklaring, mede ten behoeve van gemel- den eigenaar, van alle de binnen dit koningrijk voorhanden ongedebiteerde exemplaren van dien nadruk en bovendien elk in eene boete van honderd gulden ten behoeve van de armen der gemeente Zundertalwaar de aanhaling heeft plaats gehad. BATAVIA 28 September. Uit de residentie Kadoe wordt, onder dagteekening van dezer, geschreven dat in den avond 14, omstreeks 11 ure, de Merapie, onder hevig geraas, asch en steenen begon uit te wer pen. Deze aschregen door eenen oost- en zuid-oosten wind over de gelieele Kadoe voort gedreven bedekte op sommige plaatsen den grond ter dikte van 3 Rijnlandsche duimen. Op den 15 was de berg in wolken, rook en asch gehuld en deed omstreeks 3 ure in den namiddag, eene tweede uitbarsting, vergezeld van een hevig en aanhoudend gedonder. Te Magelan vielen na deze tweede uitbarsting veel zand en steentjes; te Moenlilan, tien palen van Magelan waren er ter grootte van duiven-eije- ren. Den 16 bleef de berg rustig. De bewoners der omliggende dessa’s zijn bij tijds gevlugt zoodat, voor zoover tot nu toe be kend is, geene menschenlevens te betreuren zijn, doch de tabak-koflij-en indigo-kultuur hebben veel geleden, en de rivier Blongkeng geheel met zand en steenen opgevuld, doet, bij het invallen der regens, voor overstroomin- gen vreezen. De berigten uit de residentiën Djokjokarta en Soerakarta zijn nagenoeg van denzelfden aard. In Djokjokarta was de asch- en zandregen die van den 16 tot den 17 ’s tnoigens aanhield, ter dikte van eenen Nederlandschen duim ge vallen. Men vreesde daar, bij het bestaande ge brek aan rijst, dat de latere aanplantingen van drooge rijst, als ook die van de veldvruchten, veel daarbij zouden hebben geleden. In de residentie Soerakarta was de aschre gen, den 16 te 5 ure begonnen, den 17 nog voortdurende. Het landgoed Selo had veel ge leden door den zwaren aschregen die den grond op sommige plaatsen ter dikte van eenen vin ger bedekte; doch de bevolking uit die stre ken was met achterlating van hare goederen en vee, gevlugt. De Singapore Free Press zegt, uit particu liere brieven vernomen te hebben dat in het district Kadoe ongeveer een millioen koffijboo- men vernield en de tabaksoogst geheel verloren is. Een donderend onderaardse!) geluid, als salvo’s van artillerie, werd in den avond van den 15 te Soerabaya gehoord en de asch viel zelfs op schepen in Straat Suuda, zoomede ee- nigermate te Buitenzorg maar de wind dreef het meeste in eene W. Z. W. rigting. Aan eenen particulieren brief uit Batavia, dd. 28 September ontleenen wij het volgende: Er zijn hier tegen woordig nog al zieken voor al op Onrust. Er liggen daar schepen, op wel ke van eenre equipage van 60 man naauwelijks 10 dienst kunnen doen. De kommandant van bet maritiem etablissement op Onrust heeft geenen enkelen bediende, die gezond is, en kan zelfs voor een hoog loon geenen Javaanschen bediende bewegen, hem op Onrust te volgen daar de in landers daar nog meer onder de ongezondheid van het eiland lijden dan de Europeanen. Men is niet vreemd van het denkbeeld dat de ongezondheid van vele plaatsen op de kust en eilanden, vooral van Onrust, aan de nabij heid van de koraalriffen moet worden toege- schrevenen daar nu alles, zoo als de dokken en de verdedigingswerken aldaar, in en op ko raalriffen moeten worden daargesteld is het geen wonderdat de sterfte er groot is. Wanneer men, zoo als te Batavia dikwijls het geval is, hoopen koraalsteen voorbijgaatdie reeds eeni- ti o i Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. e- I le J e- 1 werpen ter zake van net invoeren oer in net- gie nagedrukte werken van den ridder Tollens, om in solidum te betalen aan den eigenaar van het kopijregt dier werken den heer G. T. N. Suringar te Leeuwarden de waarde van twee winkelier te Leyden een valsclie gulden in betaling gege- vau lood vervaardigdook is aldaar ont- laogs te Leipzig is uitgegeven, zien thans het licht en circu leren in Europa 1558 Duitsche politieke bladen die of dage lijks of wekelijks uilkomen. Bij eenen winkelier te Leyden werd in de vorige week venzijnde kennelijk ontwaart men eenen ondragelijken stank hoe verpestend dus koraalriffen moeten zijn, die dan eens bloot liggen dan weder door het zeewa ter overdekt worden kan ieder begrijpen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1