ADVEKTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN 4de Jaargang. 1849. No. 98. Ijaturdag den 8 December. b BINNENLAND. BUITENLAND. I l l 1 t J tl o ■n e ej >e- >»- J. :n lo e rd as. lat en h* n- iut r f O- ‘t- fr UI e i 8 Prijs der Advertentie»van één tot vier regels, gewone letter, 40 cents en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zcgelregt, voor iedere plaatsing. herig t uit Wee- aangeboden naar Bag- van de uitge- is de koningin-douarière van Engeland van koning Wil- er •d H 1- n d •d .4. "S au cll :r- e- ie 5 aanmerking dat niet genoegzaam regtens en overtuigend is gebleken dat de vijfde of laatste beschuldigde, Gepke Melles Poteenig straf baar deel aan de onderwerpelijke misdaad heeft genomen haar overzulks daarvan vrijgesproken met bevel tot bare invrijheidstelling ten ware zij om andere redenen behoorde gevangen te blijven hoedanige redenen zijnde gebleken niet te bestaan zij dan ook onmiddellijk daarop in vrijheid is gesteld. ASSEN, 3 December, liet verheugt ons, te kunnen mededeelen, dat de komst der drie dam herten voor den hertekamp alhier bestemd aanstaanden zaturdag kan worden tegemoet ge zien dezelve zijn herkomstig van den huize Baak bij Zutphenloebehoorende aan den baron Van Heijden en zijn door het Genootschap voor den Zoülogischen tuin te Amsterdam aan den lieer burgemeester dezer sjad en verdere commissarissen voor den hertekamp ten geschen ke aangeboden. WEENEN, 27 November. Uit Presburg zijn dezer dagen 5 kisten met zilver en goud wel ke aan Görgey toebehoorden en door hem in de spaarbank te Komorn gedeponeerd waren hier aangekomen alles ten bedrage vanƒ32,349. BERLIJN, 3 December. Het proces, wegens hoogverraad tegen den staatsraad Waldeck e. s. houdt sedert eenige dagen de geheele stad be zig. De aanklagt tegen Waldeck is heden inge trokken zijnde de brieven, waarop zij steunde gebleken valsch te zijn. HAMBURG, 28 November. Er heerscht op dit oogenblik in Zweden groot gebrek aan papier, en wel zoo, dat de boekdrukkerijen daardoor zeer belemmerd worden. Men schrijft deze schaarschheid vooreerst toe aan de groote bedrij vigheid die thans in onzen boekhandel heerscht, en ten tweede aan de booge inkomende regteu op liet buitenlandse!} papier, welke niet min der dan 30 a 40 pCt. van de waarde bedragen. Hoewel in Zweden ongeveer 100 papierfabrijken bestaanleveren zij geen papier genoeg voor het gebruik. In Zwitserland begint men, op de kantons scholen militaire excercitiën voor de leerlingen verpligtend te maken. De wapens worden door den staat geleverd en de altijd te dragen uni form moet door de jeugd zelve worden bekos tigd. Het heet eene voorbereiding tot de ecd- genootscliappelijke schuttersdiensten men hoopt daardoor tevens op de scholen betere tucht in te voeren. LONDEN, 28 November. Alhier is zekere Jenkins overleden, die bij testament 10,000 p. st. bestemd heeft tot het bouwen van een groot verccnigings-locaal voor de handwerkslieden in de boofdstad. De beroemde geoloog Hall heeft beloofd zoodra het gebouw gereed zou zijn daaraan zijn prachtig museum te schenken en een onbekende heeft eene boekerij van 1000 boekdeelen beloofd. In een blad vindt men een nen luidens hetwelk de porte zou hebbende Hongaarsche uitgewekenen dad te zenden. LONDEN, 1 December. De admiraliteit heeft eene commissie van vijf vlagofficieren benoemd belast met het opsporen van middelenom kennis te krijgen van het lot der expeditie van sir John Franklin en met het nemen van die maatregelen welke geschikt zouden kunnen zijn om eenen goeden uitslag te verzekeren aan de eerlang uit te zendene nieuwe expeditie naar de Noord pool-streken. LONDEN, 1 December. Bij het dezer dagen voorgevallen overlijden van den directeur der spaarbank te Rochdaleis gebleken dat deze persoon zich vele jaren lang sommen van die bank heeft toegeëigend naar men berekent meer dan 30,000 p. st. (ƒ360,000)zijnde meer dan zich thans in de bank bevindt. LONDEN, 3 December. Gisteren morgen ten 7 uur is de koningin-douarière van Engeland SNEEK7 December. Voor eenige dagen is bij den heer J. Feenstra goud- en zilver smid alhier, ontvangen een gouden Willem van 1816, zoodanig besnoeid, dat het geheele rand schrift verdwenen was, uitgezonderd de twee letters G O en het teekendat bij dit rand schrift tot punctum dient. Het ontwerp van wet, wegens den over- gang in werkelijke schuld van uitgestelde schuld en kansbiljetten is door de tweede kamer der sta ten-generaal aangenomen. ’s GRAVEND AGE28 November. Men leest in het Zondagsblad'. Naar wij uit eene goede bron vernemenheeft zijne Exc. de minister van binnenlandsche zaken de heer J. R. Thor- becke voor het hoogleeraarsambt in de regten hetwelk hij te Leyden bekleedde, dezer dagen officiëel bedankt. Tevens kunnen wij aan onze lezers mededeelen, dat zijne Exc. bij het aan vaarden zijner betrekking als minister niets be dongen heeft, zoo hij eenmaal zijne portefeuil le aan eenen opvolger moet overgeven. Daar dit in den laatsten tijd wel een plaats greep merken wij dit onvoorwaardelijk aannemen eener portefeuille als een gunstig verschijnsel op, dat op meer kloeke daden hoop geeft. AMSTERDAM 1 December. Genees- en heelkundigen, Nederlanders van geboorte, die genegen zijn om zich als officier van gezond heid der 3de klasse bij de landmagt in West- Indië te verbinden, moeten zich, met overleg ging van eenige bewijsstukken aanmelden bij den inspecteur-generaal der geneeskundige dienst. AMSTERDAM, 3 December. De hoofd-com- missie tot het oprigten van het standbeeld voor wijlen Z. M. koning Willem II, te ’s Graven- hageheeft, op hare uitnoodiging van den 15 September 1849 ontvangen zeven projecten voor het op te rigten monument, en brengt ter ken nis van de inzenders: Dat geen der ontvangen modellen als het meest voldoende is kunnen worden aangenomen doch dat het schetsbeeld voorzien van de spreuk Maximus hie armis arlium protectoren dat, vergezeld van de spreuk Tentamen beide als zeer verdienstelijk zijn beschouwd en men diens- volgens genegen is, aan de vervaardigers van de- Het PLAATSELIJK BESTUUR van de Stad SNEEK, in aanmerking nemende dat liet corps Vrijwillige Rustbewaarders, te dezer stede op- gerigt den 28 Jumj 1847, nog bestaat, en er gelukkig geene reden aanwezig is, om hetzelve langer in werking te houden heeft geresolveerd 1<iiu. Genoemd corps te ontbinden gelijk hetzelve wordt ontbonden door deze. 2Heeren Officieren en alle de Leden van hetzelve te bedanken voor hunne bereidvaardig heid, om, toen reeds elders, helaas! in onder scheidene plaatsen de rust was verstoord zich gemeenschappelijk te vereenigenom, des ver- eischt in deze Stad de rust en ordein ver- eeniging met de Dienstdoende Schutterij te hel pen handhaven. 3"o. Alle onze welgezinde Ingezetenen in liet algemeen onze erkentelijkheid te betuigen voor hunne medewerking tot liet bewaren der rust zoo wel als voor hunne ondersteuning tot het welgelukken van onderscheidene toen ter tijd door ons genomene maatregelen, met aanbe veling om bij voortduring zich zoo gunstig te blijvcu onderscheiden. 4,u- De pieken waarmede het bovengenoem de corps is gewapend onzenlwege te doen op- zelven elk de helft toe te kennen loofde premie. Indien de inzenders van de beide bedoelde schetsbeelden hiertoe genegen zijn worden zij verzocht aan den secretaris der commissie hun ne toestemming te doen kennen tot liet openen van hun naambriefje en bij het niet aannemen van dit voorstelaan denzelven mede te deden het adres, waaraan het schetsbeeld moet worden teruggezonden welke laatste opgave almede wordt verzocht aan den inzender van het beeld ge zonden in eene kist, gemerkt A. M. AMSTERDAM, 4 December. Uit liet jaar lijkse!) verslag der Wurlembergsche bijbelvereeni- ging blijkt, dat in het afgeloopen dienstjaar, voor eene som van bijna 17,000 florijnen zijn uitgedeeld 4380 bijbels en 7686 nieuwe testa menten, waarvan 2975 bijbels en 3664 nieuwe testamenten tot goedkoope prijzen en de overigen gratis zijn afgegeven. Sedert l Mei 1849 zijn aan bijdragen ingekomen 4297 florijnen waar van echter van dat tijdstip tot October weder eene som van 3540 fl. is uitgegeven tot be strijding van de kosten der bijbel-uitgave. Deze vereeniging heeftvan haar ontstaan in 1812 tot heden een aantal van 559,391 bijbels en nieuwe testamenten uitgegeven. De Amsterd. Courant meldt, dat de plan nen van den heer ingenieur Van Diggelen, om de Zuiderzee, Friesche Wadden en Lauwerzee in te polderen op last van het booge gouver nement zijn onderzocht en dat de in deze door hetzelve ingestelde commissie, van hoofd-inge- nieurs en andere erkende waterbouwkundigen, zeer gunstig moet hebben geadviseerd. GRONINGEN, 3 November. Laatstleden za turdag, den 1 dezer, is, ter openlijke teregt- zitting van het provinciaal geregtshof, ten aan- hoore van een buitengewoon talrijk publiek uitgesproken het arrest op de criminele proce dure, gevoerd tegen Roelof Harms, oud 47 ja ren geboren te Leeuwarden van beroep tap per enz., diens vrouw. Hinderica Brinks, oud 47 jaren, geboren te Emmen in Drenthe zonder eigen beroep de dochter des eerst- genoemden Martha Harms oud 22 jaren ge boren te Leeuwarden, zonder beroep, Maria Theresia Baretta oud 19 jaren, geboren te Gro ningen publiek meisje en Gepke Melles Pot, oud 25 jaren, geboren te Middelstum van beroep dienstmeid allen hier ter stede in de Geestelijke Maagdenstraat, ten huize van den eerstgenoemde woonachtigals beschuldigd van diefstal, gepleegd door meer dan één' persoon met geweld-oefening welke sporen van kwetsing heeft nagelaten. Het bof heeft, bij dat arrest, voor wettig en overtuigend bewezen aangenomen^, dat in den namiddag van den 14 Augustus dezes jaars de vier eerstgenoemde beschuldigden met onder linge hulp en bijstand, zekeren Roelf Roelfs Vos (den zoon), koopman en spekslagterwo nende te Veendarndie daar ten huize door voornoemde Maria Theresia Baretta was binnen gelokt, eerst op eene arglistige wijze een’ rijks- daalder, dien hij, om, na aftrek zijner verte ring tegen kleinere geldspecie te worden om gewisseld op de tafel had nedergelegd hebben ontvreemd vervolgens gewelddadig op hem zijn aangevallen en hem dermate in het aange- zigt hebben geslagendat hem het bloed den neus en mond uitliep; en eindelijk, onder de daarbij ontstane worsteling, hem van zijn zilve ren zakhorologie hebben beroofd doch als niet genoegzaam regtens en overtuigend bewe zen aangemerkt, dat die geweld-oefeningin den zin der wet, sporen van kwetsing zoude hebben nagelaten overzulks de genoemde vier eerste beschuldigden te zanten schuldig verklaard aan de misdaad van diefstal, gepleegd door meer dan één’persoon met geweld-oefening en hen, te dier zake, veroordeeld tot tepronk- stelling op een schavot, ieder gedurende een vierde uursvoorts tot rasp- of tuchthuisstraf, Roelof Harms en Hinderica Brinks ieder voor den tijd van acht, Martha Harms voor den tijd van vijfen Maria Theresia Baretta voor den tijd van ses jaren, en, eindelijk, uit1 sedert 20 Junij 1837 weduwe halen. En zal deze resolutie worden geplaatst in de Sneeker Couranten van den 5 en 8 dezer maand en daarvan een afschrift gezonden aan den heer Kapitein van het corps en aan den heer Kom- mandant der Dienstdoende Schutterij alhier. Sncek den 3 December 1849. Het Plaatselijk Bestuur voornoemd S. TKN CATE. Ter ordonnantie van hetzelve, il Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za turdag. Aboiincrnents-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nominers 7j cent.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1