NIEUWS- EN AIWEIITENTIE-ELAI) VOOR DE STAD EN HET AIIDONDISSEMENT SNEER. 4de Jaargang* 1849. No. 102. Zaturdag den 22 December, f i- - A I nd lm. e- I of I I» I Hl (7 BINNENLAND. it 'l 1 BUITENLAND. 1ts i i l 5 n o e n Ie bei I roe- oor- ;rd en J <le deI ierd ivas'. dat en rer» 1 in liet Tg. lo de jnt* ts IOU Prijs der Advertentie»: van één tot vier regelt gewone letter, 40 cents, en voor eiken rege] meer 10 cents, behalve 35 cents zcgelregt, voor iederé plaatsing. ,er I an in- an ■rd dd rd A. i’S I aa cl» J !r 1 II 1 e- I ie zijn door hen met lijk vloot nigd den is wel voorbeeld u Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za terdag. Alionnements-prijs voor 3 maanden 1.40 builen de Stad franco ƒ1.05, enkele nummers cent. WEENEN, 13 December. De aartshertog Jo han zal, na zijne terugkomst uit Frankfortzich met der woon te Gratz vestigen. Men wil, dat in Saltzburg wanorden zijn voorgevallen, zoodat het noodig is geweesttroe pen daarheen te zenden. WEENEN, 14 December. De hofstaat wordt aanzienlijk verminderd en zij die hunne betrek king behouden hebben, ontvangen slechts van hun tractement. Men zegt, dat bij de jongste revolutie, in het Hongaarsche district Barska alleen 60,000 menschen zijn omgekomen terwijl nog een groot gedfeltc der bevolking van dak is beroofd. verachting afgewezen. Waar- eene gunstige uitzondering op de talrijke van schepen uit alle natiën hier veree- en onder de hier bestaande omstandigbe* waardig met cere vernield en als voor anderen gesteld te worden. Na een verblijf van zes weken heeft de Oceaan op den 6 September onze reede verlaten en genoot de equipage den besten welstand. De arrond.-regtbank te Amsterdam2de kamer, heeft dezer dagen eene vrij belangrijke wisselkwestie uitgemaakt, door te beslissen, dat de houder van een’ wisselaan wien dezelve bij irregulier endossement is geëndosseerd, niet op zijn eigen naam tot de betaling kan ageren. Den 15 dezer vierden te Utrecht de heer J. van Minden en zijne vrouw hunne vijftig jarige echtvereenigingomringd van kinderen en kindskinderen. Dit is een in deze familie als het ware erfelijk geluk daar zulks nu aan drie geslachten achtereen is te beurt gevallen. ROTTERDAM, 19 December. Dezer dagen is te ’s Hertogen boscl» een gouden tiengulden stuk uitgegeven waarvan door eene behendige snoeijing twee gulden van waarde was afgeno men. Onlangs kwam in een der aanzienlijkstc lo gementen te Amsterdam een persoon volgens zijne spraak een vreemdeling, bestelde eene ka mer en een diner voor drie personen. Na het schrijven van eenen brief bij de gedekte tafel verwijderde hij zich schijnbaar voor een oogen- blik om den brief zelf op den post te bren gen doch nam zes paar zilveren lepels en vor ken mede; hij zelf is tot dusver niet terugge keerd. De lepels en vorken zijn in eene bank van leening teruggevonden. De onbekende is naar gissing omstreeks 30 jaren oud gezet van postuur, blozend van kleur en spreekt gebrek kig het Nederduitse!) hij was gekleed in eenen zwart lakenschen mantel en had rotting en paraplue bij zich. Nog heeft dezer dagen een vreemd horologie- maker zich met onderscheidene hem ter repa- rering toevertrouwde horologiën Uit Amsterdam verwijderd. UTRECHT18 December. Ten gevolge van onderhandelingen onzer regering met de Fran- sche en Belgische postbesturen zijn nieuwe schik kingen gemaakt omtrent de briefwisseling met den overlandpost uit Nederl. 0. Indië, waar door voorlaan de brieven een'dag vroeger, dan dusver het geval was, zullen aankomen. ARNHEM 18 December. Gisteren avond te half 10 ure is van hier de wagen op Emmerik vertrokken met 7 personen waarvan een te Ze- venaar is afgestapt. De wagen is echter te Bab- berich ten gevolge van den storm van den dijk geslagen. De passagiers, waaronder de heer Van Goltstein president der tweede kamer en zoon zich bevonden hebben echter weinig letsel bekomen. GRONINGEN, 17 December. De kas van de ontvangst der directe belastingen te Grijpskerk is wel ongelukkig. Nog ligt versch in het ge heugen het onlangs gebeurde met die kas, en nu verneemt men dat de opvolger van den vorigen ontvanger, de heer v. A. de K.voort- vlugtig is, een deficit van bijna f 8000 in de kas achterlatende. Naar men zegtmoet hij zich tc Keulen of daar in de omstreken ophouden. WEENEN, 15 December. Volgens berigten zoo even uit Brünn Ontvangen, is Z. K. II. aartshertog Ferdinand d’Estealdaar heden nacht aan zijne ziekte bezweken. -.Veldmaarschalk Uaynau heeft te Pesth een gesticht opgerigl voor verminkte soldaten zou uit het keizerlijke als het revolutionaire leger. Dit verrassende blijk van edelmoedigheid wordt algemeen geroemd* FRANKFORT, 14 December/ Te Weenen vleit men zich, dat bet de nieuwe bonds-com- missie gelukken zal onl in de Duitsehe kwestie eene minzame schikking tusschen de beide mo* gendhedenen de met dezelve verbondene sta* ten tot stand te brengen* Wij zien hierin de nadere bevestiging van het door ons beweerde gevoelen, dat het vooreerst tot geene dadelijk heden tusschen Oostenrijk en Pruissen zal ko- men. Zelfs de concentratie van troepen in Bo hème is eene demonstratie die meer tegen de vrijzinnige Saksische kamers, dan tegen Pruis sen gei'igt is. FRANKFORT, 16 December, lieden deelen de bladen het adres mede dat de burgers on zer stad aan den aartshertog rijksvoogd bij het nederleggen zijner waardigheid denken aan te bieden. In hartelijke bewoordingen wordt daar in dank betuigd voor het vele goede door den prins tijdens zijn verblijf in ons midden uitge- rigt. Terwijl gij zoo eindigt dit stuk - het doel aantoondet, dat Duitschland bereiken moet, waait gij ons tegelijk een voorbeeld van die deugden waardoor het bereikt kan en moet worden: waarheidliefde, volharding opoffering. Moge dan wanneer gij u in verwijderde stre ken zult bevinden in uwe bewogene berglucht zich eene herinnering mengen aan de stad, wel ke zulke belangrijke en, naar wij hopen zegen rijke sporen van uwe liooge werkzaamheid bezit.” Na eene discussie van vijf dagen heeft de Beijersche landdag eindelijk met 91 tegen 40 stemmen tot de emancipatie der Joden be sloten. BERLIJN, 15 December. Het kabinet te Dres den moet op dringend verzoek van ons hof ver klaard hebben, zich, bij het uilbarsten van nieuwe binnenlandsche onlusten noch tot Pruis sen noch tot Oostenrijk maar alleen tot de bonds-commissie om hulp te zullen wenden. HAMBURG, 14 December. Dezer dagen moet tusschen Pruissen en Brunswick een verbond gesloten zijnwaarbij laatstgenoemd hertogdom zijne militaire heerschappij aan Pruissen alstaat. Het berigt van het sluiten dezer overeenkomst heeft te Hanover groote sensatie verwekt naar men zegtheeft de regering van dat land tegen dezen souvereiniteils-afstand niet alleen te Ber lijn en Brunswijck, maar ook bij alle groote Duil- sche hoven en zelfs te Londen geprotesteerd. HAMBURG, 15 December. Uit eene goede bron vernemen wij, dat de wapenstilstand tus schen Pruissen en Denemarken uitdrukkelijk voor den tijd van drie maanden verlengd is ofschoon volgens Let gesloten verdrag deze uitdrukkelijke verklaring niet noodig was, daar de wapenstil stand, wanneer hij niet werd opgezegd stilzwij gend zoude voortduren. MADRID, 10 December. Men verzekertdat de ware oorzaak van de terugroeping der Spaan- sche troepen uit Italië gelegen is in de weige ring des pausen om aan zekere concession door ons gouvernement gevraagd, te voldoen. Het gold hier hoofdzakelijk de toestroming tot verkoop der nationale domeinen. LONDEN, 12 December. Een wisknndige be rekent, in eenen door hem aan een der dagbla den toegezondenen brief, uit den stand van zon en maan in betrekking tot de aarde dat tus schen den 29 en 30 dezer maand een bijzonder liooge watervloed zeer waarschijnlijk is. Natuur lijk hangt het van de windrigting af, waar zoo danige vloed zijne uitwerkselen het meest zal doen gevoelen. Van den 13. Volgens de gisteren uit New- York ontvangen berigten, zou in Californië eene goudmijn ontdekt zijnwaarin zich een altaar cn mensebenbeenderen bevond. Onder de goud delvers waren weder vele zieken. ’s GRAVENHAGE 18 December. Naar men verneemt, is de heer procurenr-generaal bij het prov. geregtshof in Zuid-Uolland in cassatie gekomen tegen de uitspraak van gemeld bof, in zake A. J. E. van Bevervoorde. AMSTERDAM 17 December. Gisteren avond is alhier wederom door opeiisluiting diefstal in eene woning gepleegd, waarvan de bewoners waren uitgegaan. Reeds meermalen is tegen de zorgeloosheid om woningen te verlaten zon der dat iemand daarin achterblijftgewaarschuwd geworden, maar tot dusverre te vergeefs. Men schijnt niet te beseffen, dat het openbaar ge zag hoe waakzaam het ook zijn moge derge lijke diefstallen niet kan voorkomen en dat ieder verpligt is, zelf die voorzorgen te nemen waar door zoodanige meer listige dan stoutmoedige misdrijven kunnen verijdeld worden. De on dervinding heeft geleerd, dat geene sloten, hoe kunstmatig die ook zijn mogen den noodigen waarborg opleveren en liet veiligste middel in het niet onbewaakt laten der woningen bestaat. Het is te wenschendat deze wenken zullen behartigd worden. De lieeren J. ZegersW. L. Tijnvandraat Jr. L. G. Bronsveld en P. Kuilman, bakkers te Harderwijk willen zich tot de bevoegde au toriteit wenden opdat het roggebrood niet on der de bepaalde zetting verkocht en op die wijze tegengegaan worde dat men roggebrood met zemelen en grent voor zuiver roggebrood verkoope. AMSTERDAM18 December. De minister van financiën, in aanmerking nemende, dat de inwisseling der stukken van 25 centen naai' de wet van 1816 vervaardigd bepaald bij Zij ner Majesteits besluit van den 12 November 1849 [Staatsblad no. 57)door verhinderde communicatiën op sommige plaatsen vertraging zou kunnen hebben ondervonden, cn willende aan de bezwaren daaromtrent tegemoet komen heeft het agentschap van ’s rijks schatkist te Am sterdam de betaalmeesters in de arrondissemen ten en de ontvangers der belastingen gemagtigd om de opgemelde specie alsnog bij voortduring in te wisselen op den voet der bekendmaking van den 14 November laatstleden en om die ook in betaling aan te nemen tot en met za- turdacj den 29 December J849. Met genoegen berigten wij, dat bij de hier bestaande en zoo nuttige vereeniging: Hulpbe toon aan eerlijke en vlijtige armoede weder ingekomen is de jaarlijksche gunstige bijdrage van driehonderd guldenvan II. M. de ko- ningin-weduwe. Zóó blijft de edele vorstin steeds de weldoen ster onzer armen De twee baartjes Californisch goud die jl. donderdag het eerst hier aan de markt wa ren zijn gisteren verkocht tegen den Imogen prijs van ƒ1442.60 per Ned. pd.met ruim 13^ pCt. agio. Uit Californië wordt liet volgende mede gedeeld Nadat de ontdekking der in deze omstreken vroeger verborgene schatten algemeen is bekend geworden, was het hoekerschip Oceaan, kapt. G. van Duffelen laatst komende van Valparai soen te Vlaardingen te huis belioorendede eerste bodem, die alhier de Nederl. vlag deed wapperen. Werd het charter van dat vaartuig, als in deze streken geheel ongewoon en onbekend veler aandacht waardig geacht, de equipage van dat schip heeft bovenal de opmerkzaamheid ge trokken. Het is van algemeene bekendheid welken nadecligen invloed de gouddelving op de ondergeschiktheid der matrozen van alle hier aangekomene schepen uitoefent; de bemanning van de Oceaan echter is de eenige die zich on derscheiden heeft door gehoorzaamheid en on derwerping aan de bevelen van haren gezagvoer der. Geene voordeelige aanbiedingen hoe uit lokkend ook, zijn in staat geweest, die schepe lingen ontrouw te maken aan de vervulling hun ner pligten; de meest verleidende voorslagen*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1