EN AIIÏEIITENTIE-IJLAD VOOR DE STAD EN HET NIELWS- ARR0NDISSE1IENT SNEER. 1849. No. 104. 4de Jaargang. Zaturdag den 29 December. '"g- BINNENLAND. BUITENLAND. - l- IK - I trd an i ti an I sn. I lo I m t- I tS DELFZIJL, 24 December. Onze plaats was gisteren namiddag getuige van een hartverscheu rend ongeluk; zes knapen, van 1014 jaren oud waagden hetzich op de gracht dezer ves ting op het ijs te begeven; doch niet lang had den zij geloopen of het wrakke ijs bezweek en twee van hen geraakten onder water één van de overigen zoon van den schoolonderwijzer A. J. Sissingh alhier, welke poogde zijnen broe- Volgens berigten !t liet hoofde den 19 No il >o e in le l 5 aer ■rd lild rd A. ng au cli :r I n- le e- □f IB!*“ bei toe oo». :rd et» du 4 de 'erd I ■vas. I dat i I en ver* lin- bet 'g de 5OU Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abomiements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten dc Stad franc o fl.Uii, enkele nummers cent. Groot Spaowen brand uitgebarstcn welke der en wer en 16 paarden, 28 hoornbeesten, en 100 schapen in de vlammen prijs der Advertentie»: van één lot vier regels, gewinic. letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegeliegt, voor ieder» plaatsing. der te redden, terwijl de anderen hulp gingen roepen, had mede bet ongeluk onder het ijs te geraken. Berend Bakker, welke met meer an deren op het hulpgeschrei toeschoot, begaf zich dadelijk te water en had het geluk in twee reizen twee van de drenkelingen aan wal te brengen doel*, alstoen begaven hem de krach ten en werd de derde eerst eenigen tijd daarna opgevischtslechts één van de drie is in het leven gebleven. Hoe verpletterend deze slagen voor de ouders waren laat zich gemakkelijk begrijpen. Dat deze ramp toch wederom tot waarschu wing van ouders en kinderen moge strekken aangehouden die in liet bezit is ge- vau eene aanzienlijke som van kontan- bankpapier, benevens onderscheidene en zilveren voorwerpen vermoedelijk avond vertoonde zich bij renhemel en maanlicht schijnsel, namelijk de gedaante ecus het Z. 0. naar deed zich ongeveer te 5^ opmerken w. z. w. liet gevoelen Ilerv. gemeente le Breda, voor eene aanzienlijk opgekoinene schaareen belangrijk verslag uit- gebragt van de pogingen, tot uitbreiding van et Christendom in «»nrv dverzeesche bezitlin- e3n en elders aangewend, waarvan de redenaar die van de jaren 1846 tot 1848 de voornaamste zendelingsstichtingen in genoemde verwijderde gewesten bezocht het beste getuigenis kon af leggen en ook het verblijdend berigt gaf van den bloei der iti verscheidene plaatsen aldaar ge vestigde Christengemeenten. Op vrijdag jl. rukten te Zwolle binnen, 20 kavalerislen om de dienst als marécbaus- sées te verrigten juist op den marktdag, gaf dit gezigt den landlieden groote blijdschapwe tende dat zij daardoor gedurende den winter vrij zijn van de Nederlandsche plaag: landloo- perij en bedelarij. Mevrouw J. C. Hoedt, geb. Bingley, ont ving bij hare afschéids- en benefice-voorstel- ling, vrijdag avond te ’s Hage gehouden, uit handen van den heer Peters, namens Z. M. den kouing, als blijk van achting, een fraai ge schenk in goud bestaande in eene sierlijke ple ten gouden prachtig bewerkte thee-necessaire. Ook de dertienjarige kunstenares Fanny de Bas, die zich, op hoogst vereerende uitnoodi- ging den 20 dezer op eene soirée ten hove deed hooien werd van H. M. de koningin als bewijs van Hd. tevredenheid met een zeer prach tig geschenk vereerd begeleid van een vleijend schrijven. AMSTERDAM 26 December. In den nacht van vrijdag op zaturdag jl. is in eene boeren hofstede, te Groot Spauwen nabij Bilsem (Limburg), een mate toenam, dat binnen weinige oogenblikk zoowel liet huis als de schuur in de asch den gelegd 18 varkens omkwamen. Men verneemt, dat het tekort in ’s lands kas te Grijpskerk, door de naaste aanverwanten van den voortvlugtigen ontvanger op den 20 dezer gestort en aangezuiverd is. 1IELLEV0ETSLUÏS, 24 December. Gisteren eenen helderen ster- een vreemd luchtver eene helder witte streep in regeiiboogs welke zich van het Z. VV. uitstrekte; dezelve ure in het 0. N. 0. en bewoog zich langzaam naar het waar zij te 6} ure verdween. Naar van oude zeelieden en alhier aan wezige visschers zoude hieruit eene aanstaande felle koude kunnen worden tegemoet gezien. ARNHEM, 22 December. Heden morgen is een jager, in garnizoen te ’s Gravenhagedie zich met verlof naar zijne vrouw te Druten begaf, om daar de feestdagen door te brengen in de diligence van Van lleumenrijdende van hier naar Nijmegen bij de aankomst te Lent dood in de diligence gevonden. GRONINGEN, 24 December. Den 12 De cember jl. een meisje te Spijk met eene stoof ter school gaande had het ongeluk dat door den feilen wind eerst de stoof en vervolgens bare kleederen in brand geraakten. Ofschoon een daglooner, dit ziende, dadelijk tot hulp van het kind toeschootzijne kleederen om het zelve sloeg en met sneeuw den brand bluschte had het kind evenwel reeds zoo aanmerkelijk door den brand geleden dat hetzelve niette genstaande gepaste geneeskundige verpleging den 21 dezer aan de gevolgen is overleden. Een waarschuwend voorbeeld voorwaar, om, vooral bij feilen wind, geene kinderen met sto ven met vuur alleen bij den weg te laten gaan. AV EENEN, 17 December. De Oostenrij ksche regering heeftmet afschaffing van het rempla ceren bepaald, dat elk zich van de krijgsdienst kan vrijkoopen voor eene som van 500 tot 700 11. deze gelden zullen met andere ver meerderd aangewend worden ten behoeve der vrij willig d ienstnemenden. WEENEN, 19 December. uit Servië, neemt de gisting die daar door Russische agenten wordt gevoed hoe langs zoo meer toe en doet bloedige verwikkelingen tus- schen Rusland en de Porte tegemoet zien. Reeds heeft dc vorst van Servië de jaarlijksche schat ting van 34.000 ducaten aan de porte geweigerd en de wapening van alle weerbare manschappen wordt met den meeslen ijver voortgezetzon der dal men weet waar de geweren van daan komen. Dezer dagen is te Adlesberg, bij Laibach, eene fabrijk van valscbe banknoten ontdekt. FRANKFORT, 17 December. Van de Pool- sclie grenzen wordt dato 15 December geschre ven dat in Polen eene zamenzwering ontdekt is, welker centraalpunt zich te Moskou bevindt en waarvan de bedoeling de val van de tegen woordige Russische dynastie zijn zoude. De hoofden van het complot moeten zich te Pe tersburg bevinden, en, naar men zegt, eenige leden van den senaat daaraan niet vreemd zijn. Uit de gevondene papieren blijktdat men op den Russisehen nieuwjaarsdag eenen aanslag tegen den keizer zou beproeven. Deze ontdekking heeft daarom des te meer bezorgdheid verwekt, omdat de reeds ontdekte zaamgezworenen tot dc hoogere standen behooren en geboren Russen zijn. FRANKFORT, 20 December. Dc rijksbe- stuurder heeft heden namiddag te 1 ure zijn gezag in handen van de bonds-commissie ne- dergelegd. Nadat de Oostenrijksche en missarissen hunne volmagten aan tog hadden aangeboden leiden zij traclaat van 30 Septemberde acten catie en de verklaring van sclie regeringen met uitzondering groot hertogdommen Oldenburg SNEEK 28 December. Volgens lijk invullings-regisler bestond op vember 1849 het zielental te Sneek uit: Ncderduilsche Hervormden 5638 Fransche of Waalsche Hervormden 4 Evangelisch-Luthersclicn 23 Doopsgezinden 569 Christelijke Afgescheidenen 102 Roomscli-Catholijken1354 Nederduilsche Israëliten127 Portugesche Israëliten8 Totaal 7825 Waarvan 3651 van het mannelijke en 4174 van het vrouwelijke geslacht hiervan zijn onge huwd 4811, gehuwd 2471 weduwnaars en we duwen 543. Te Leyden is dezer dagen een belangrijke diefstal gepleegd, door middel van binnenbraak uit eene tijdelijk verlatene woning te weten aan contanten ƒ940, aan bankbiljetten ƒ715, voorts eenige coupons ad ƒ20.75 en verschei dene gouden en zilveren voorwerpen. De da ders zijn tot heden onbekend. Z. Exc. de minister van justitie heeft, bij circulaire van den 15 dezer, no. 72, aan HII. gouverneurs der provinciën te kennen gegeven dat het reeds meermalen is voorgekomen dat vreemdelingen van middel van bestaan en van bewijzen van herkomst verstoken, of die ook niet kunnen of willen opgeven wie zij zijn en van waar en met welk doel zij herwaarts komen aangehouden worden ter zake van land- looperijen aan de regterlijke overheid over gegeven; dat echter, sedert de wet van den 13 Aug. 1849 (Slbl. no. 39) in werking is geko men in zoodanige gevallen overeenkomstig art. 9 dier wet behoort te worden gehandeld dat namelijk zoodra zich in eenige gemeente een vreemdeling vertoont in de bedoelde termen vallende hij over dc grenzen moet worden ge- bragt en er aanstonds van wege de policie ten zijnen aanzien moet gehandeld worden zullen de zulks, volgens de bedoelingen der wet, strekken tot voorkoming van misdrijf en tot be sparing van verplegings- en geregtskosten. Z. Exc. heeft ten slotte de UIL gouverneurs ver zocht deze wijze van beschouwen aan dc hoof den van policie in de gemeenten te willen me- dedeclen met aanbeveling om bij voorkomen de gevallen zich dien overeenkomstig te gedra gen. ’s GRAVENHAGE 19 December. Met be langstelling vernemen wij dat het sedert eeni gen tijd bij de ’s Gravenhaagsche afdeeling der maatschappij tot bevordering der toonkunst bestaande plan, tot oprigting binnen deze stad cener normaal-gei>ang-sehoolthans zeer spoe dig in het leven zal geroepen worden. Men weet, dat in ons land zoodanige inrigtingen reeds bestaan te Amsterdam en Utrecht. Men weet ook, dat het doel dier inrigtingen is, op de volks- en armenscholen grondig onderwijs in de zangkunst te doen geven. Op de heil volle en onwaardeerbare gevolgen van het ver spreiden onder het volk van den lust tot meer beschaafden zang behoeft toch niet te worden gedrukt. Door de bereidwillige medewerking der stedelijke regering in staat gesteld moge de alhier gevestigde afdeeling der maatschappij weldra in de ten uitvoerlegging van haar plan slagen. Deze aangelegenheid vinde ook elders behartiging en navolging! AMSTERDAM, 24 December. Gisterenavond is alhier dqor de activiteit der policie een be ruchte boosdoener, te dezer stede te huis be- hoorende vonden ten en gouden buiten de stad gestolen. Laatstleden donderdag avond beeft de wel- eerw. zeer gel. heer L. J. van Rliijn vroeger afgevaardigde van het Nederl. Zendelinggenoot schap en thans predikant in de naburige ge meente Chaam in het kerkgebouw der Nederd. Pruissiscbe com- den aartsher- over het van ratifi- toetreding der Duil- van die der en Luxemburg. De toetreding van het laatstgemelde was vol gens hunne verklaring, ophanden, daar de ko- ning der Nederlanden, als groothertog van Luxem burg, eene formele verklaring in dien zin had afgelegd. De aartshertog rigtte daarop eene korte aanspraak tot de commissarissen waarin hij hoofd- zakehjk te kennen gaf, dat hij reeds lang ge- wenscht hadzijn ambt neder te leggen doch daarin weerhouden was door de overtuiging, dat zijn aftreden na de ontbinding der bonds vergadering en later der nationale vergadering de laatste banden zou hebben verscheurd wel ke de Duitsche staten nog met elkander verec- nigd houden. Het tractaat van 30 September 11. stelde hem echter nu hiertoe in slaaten hij leidde dus zijn gezag in handen des keizers van Oostenrijk en des konings van Prtiissen ne der, met het bewustzijn alles wat mo^elijk wasgedaan te hebben om de hem toever trouwde magt tot roem en tot heil des vader lands getrouwelijk uit te oefenen. Heden hebben de nieuwe rijks-cotnmissaris- sen hunne betrekking aanvaard en de acten en verdere papieren van het ministerie overgeno men. De gewezen minister van buitenlandsche

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1