EN ADVGRTmiE-BLAD VOOR DE STAB EN HET ABRONDlSSElffiNT SNEER. MEOWS- ’4 k 5dc Jaargang. Zaturdag den Januari). 1850. No. 2. mg. I BINNENLAND. gelijke subsi- BUITENLAND. it de I n le n ■a e bei roe oo»- nd er de 'de terd ivas. dat en ver- 1 in liet |i'g. i lo de I ►ni ts r sou Her nd an in fl n in. rd ild rd A. HU ch n- fi le e- of Deze Courant verschijnt e'ken Woensdag en Za- turdag. Ahoinienients-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Siad franco ƒ1.65, enkele nouimers 7 J. cent. Prijs der Advertentie»van één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegclrcgt, voor iedere plaatsing. schrijft ken zijn te den was, omsingeld, het venster toe zich zijn huis ingeslotcn loop weet soldaat Co. alhier, bestaat de Nederlandsche van 84 stuk- 3 in aan- 54 stukken waar van van 26 stuk- van 22 stuk- 18 stukken, 12 stukken, waarvan 14 stukken 1 van 8 van 5 stukken van 3 stukken, 11 stooin- 1 van 8 en 10 jan 7 stuk- 2 in aanbouw 4 ijzeren stoom- 3 transport-schepen. langs nopens den aangestipt hebben zij was zoo commissie voorzien alhier laten doen.- LONDEN, 28 December. De heer llume lid van het lagerhuis, is voornemens, in de eerstvolgende zitting van het parlement een voorstel te doen strekkendeom eene belas ting te heffen van alle ambtenaren geëmployeer den officieren enz.wier tractement meer dan 150 p. st. (ƒ1800) bedraagt. man tot aan de Koeweide en dreef aldaar op zelve op liet drooge zit de zich op het vak bevonden omstreeks half drie ure inen. LEEUWARDEN, 28 December. Men ver neemt dat door de hooge regering veel be- LONDEN, 31 December. De onheil voorspel lingen van watersnood zijn gelukkig evenmin vervuld geworden als zoo vele vroegere, die, nu ecus ten gevolge van deze, dan urn gene ramp Engelands ondergang voorspelden. De Times drijft heden op eene bijtende wijze, den De stormen hebben als veeltijds des win- -J-J 1 W 1 .;4'J--1” langstelling wordt betoond in de zaak betrek kelijk het uitbreiden en vergrooteii der zeeha ven te Harlingen, en dat alle des IiW.iiënde stukken enz., korten tijd geleden door haar van liet provinciaal gouvernement zijn opgevraagd geworden. Men zal zich herinneren dat in de gewone staten-vergadering dezes jaars lot ge meld werk is besloten en dat tot de daartoe benoodigde gelden ad f 130,000 zal worden bij gedragen door de stad Harlingen f 15.000 door de provincie ƒ57,500, terwijl de hooge rege ring, in bet algemeen belang, om die van ƒ57,500 is aangezocht. De verga- voor als eene orde- plettende en schreeu- i veel onbetamelijks het toezigt te bouw 2 11 van van één in aanbouw 2 26 stukken 5 van zich in de vlakte werpen alwaar hij zijn beroep op 1 te schaal uitoefent. men, dat hij eerst herder en toen was dat hij vervolgens deserteerde en zich voorts als slruikroover zeer berucht ge maakt heeft zoodat hij eindelijk alle lieden van dat vak onder zijn vaandel wist te vereeni- gen. Zijne weergalooze stoutmoedigheid en het bestendige geluk, waarmede hij tot lieden eene onophoudelijke vervolging van zeventien jaren is ontkomen, hebben hem eenen grooten uaatn bij het volk verschaft. Li het begin der Ilongaarsclie omwenteling werd hem genade geschonken en vergund, een corps vrijwilligers te paard op te rigten waar mede bij echter weinig nut gesticht heeft: la ter keerde hij tot zijn oude bedrijf terug. Eens werd des nachtsde eenzame hut welke hem tot schuilplaats diende door een detachementdat tot zijne vervolging uitgezon- De officier riep hem door i over te geven vermits was. Rosza-Sandor, eene zijdeur openende, riep: Magyaren bergt u 1 tegelijk deed hij verscheidene schoten, kwetste een paar soldaten joeg de anderen schrik aan en de algemeene verwarring te baat nemende sprong hij op zijn paard dat altijd gezadeld en getoomd stond, en verdween in de duister nis. Nog kort geleden verscheen bij in de om streken van Ketskemet en werd door verschei dene manschappen te paard op een open veld vervolgd bij liet zich iuhalen door twee hun ner, die hunne makkers vooruit snelden, en zich plotseling omkeerende, viel hij hen on verhoeds aan en wierp hen beiden van hunne paarden. Daarna is hij de Theiss overgetrokken. WEENEN, 26 December. De typhus, die in onze hospitalen met buitengewone lievigheid woedde, heelt bij de tegen woordige drooge kou de een minder gevaarlijk karakter aangenomen. BERLIJN27 December. De Pruissische Slaals-Courant berigt lieden in het officieel ge deelte, dat den 25 dezer in het koninklijk slot te Charlottenburg, in bijzijn van den koning en koningin, en van liet koninklijke buis, de pleg,tige verloving plaats gehad heeft van prin ses Frederika Louise Wilhelmina Marianne Char lotte dochter van Prinses Albert, met den erf prins van Saxen-Meiningen. FRANKFORT, 27 December. Wat wij on- staat der bondskas ter loops zien wij thans bevestigd volkomen uitgeput dat de bonds- oni in de dringendste behoeften te zich, door een bekend bankiershuis een aanzienlijk voorschot beeft moeten WEENEN, 25 December. De dagbladen ver meldden onlangs, dat liet voornaamste hoofd der Ilongaarsclie rooverhenden Rosza-Sandor, in de magt der justitie was. Dit schijnt echter zoo niet te zijn want naar men uit Szegedin zou de Magyaarsche Rinaldino vertrok- om zich in de vlakte van de Theiss eene groo- Aangaande zijnen levens lid springgetijde den 29 is in Noord-Holland zonder onliei- voorbijgegaan maar de storm van den 27 28 heeft de ilondshosscheu-zeewering zeer Bijna 90 ellen hoog paalwerk zijn uitgeslagen. Op 13 plaatsen van den dijk zijn zeilen gelegd en op ééne plaats waren slechts 13 ellen kruinsbreedte overgebleven. ARNHEM30 December. De Rijn geheel vrij van ijs zijnde en het water steeds wassen de was de schipbrug voor de stad weder ge legd liet water daarna sterk vallende en giste ren tegen acht uur des avonds veel ijs komen de afzetten, maakte men aanstalte, de brug we der weg te nemen; daarmede bezig zijndebrak eene ketting en een vak waarop de brugbaas en vier man zich bevonden, dreef de rivier af, een uur beneden de stad eene zandbank alwaar het- manscliappen die zijn (lezen morgen behouden terug geko- Times drijft heden op spot met al die profetiën. evenwel hier en daar, zoo ters het geval isnog al schade aangerigt. Men verneemt, dat op Haïti, volgens een decreet van keizer Faustinus I geene vreemde kooplieden handel zullen mogen drijven dan onder voorwaarde van het patent te betalen hetwelk op 1800 doll, bepaald is. PARIJS, 25 December. Verschrikkelijk is het getal der kinderen die in de verschillende tuchthuizen tot hun 20ste jaar gevangen zitten. Het is niet minder dan 12,000 jongens en meis jes. De meesten komen er niet beter uit, dan zij er zijn ingetreden. PARIJS, 26 December. De zitting der wet gevende vergadering van heden kenmerkte zich door een aardig incident. De Montagnard Miot begon zijne redevoering met de woorden Bur gers democraten en werd door de regterzijde luid uitgelagchen. Wilt gij liever, zeide Miot zich tot de regterzijde wendendedat ik zeg Heeren royalisten? Miot werd nu tot driemaal toe tot de orde geroepen maar hij wilde niet zwijgen de president dekte zich en de zitting werd voor eenigen tijd geschorstnadat de ver gadering Miot de tribune voor eenen bepaalden tijd had ontzegd. Men was reeds op het punt den wederspannigen vertegenwoordiger met gen darmes te laten wegvoeren, toen hij, ofschoon schoorvoetend het spreekgestoelte verliet. PARIJS, 29 December. Te Foresteene land gemeente, tusschen Landcrcies en le Cateau in het Noorder-departement gelegen, is in de laat ste helft dezer maand een oproer ontstaan dat ver scheidene dagen geduurd heeft en de gendarme rie vruchteloos gepoogd heeft te dempen. Het was verwekt door overmatige genegenheid der inwoners voor hunnen pastoor, die zich voor al tijdens de cholera allerliefderijkst gedragen heeft. Eerst wilden de inwoners, vooral de vrouwen, hem niet laten vertrekken, bragten zijne reeds opgeladene meubelen weder inhuis, en toen hij eindelijk, zoo als hij ging en stond ontvlugt was, barrikadeerden zij kerk en pasto rij zoodat zijn opvolger vruchteloos poogde, huisvesting te vinden of dienst te doen. Kort om het was een beeld van revolutie in het klein. Nog weet men niet, of de orde hersteld is. PARIJS, 30 December. In den nacht van woensdag op donderdag schijnt een aanslag te zijn gedaan tegen het rijtuig, waarin zich een der volksvertegenwoordigers, met name een Bo naparte, bevond; de koetsier moet zwaar ge kwetst zijn bij het verdedigen zijns meesters. De raadkamer van de regtbank der Seine heeft 17 der betrokkenen in de zanienz wering der straat Rumfort naar de openbare teregt- zitting verwezen, onder beschuldiging van tot een geheim genootschap te behooren en zonder verlof der bevoegde magt eene politieke verga dering gehouden te hebben. Berigten van St. Domingo, dd. 29 Novem ber, melden, dat keizer Souloucpie bepaald heeft dat van suiker en koffij bij den uitvoer een regt moet betaald worden van 500 dollars per 1000 pond; vroeger bedroeg dit regt slechts 5 dollars per 1000 pond. Verscheidene andere koopwaren zijn eveneens met een aanzienlijk uitvoerregt bezwaard. Dc president der republiek schijnt zelf een wetsontwerp tot organisatie van een stelsel van onderwijs in bewerking te hebben. BRUSSEL 27 December. Te Tourines is een behoeftig man eensklaps door eene erfenis rijk geworden. Niettegenstaande hij ziekelijk was, heeft hij uit blijdschap eene halve kan jenever en zich daarmede dood gedronken. Hij laat 10 zonen na, die allen met een zwaar huisgezin gezegend zijn en in behoeftige omstandigheden I verkeeren. De notaris heeft hun met elkander ’s GR AVENHAGE 28 December. Naar men verneelhlheeft de minister van justitie den 18 December, aan de procureurs-generaal bij de provinciale geregtsliovcn en door deze aan de officieren van justitie, eene circulaire toegezon den tot verkrijging eener yeregtelijke statistiek in het algemeen, en meer bepaaldelijk eener cri minele statistiek, aan te vangen met den 1 Ja nuary 1849 en vervolgens jaarlijks voort te zet ten. AMSTERDAM, 1 January. Blijkens eenen al- gemeenen staat, uitgegeven door de heeren Van Meurs en zeemagt op heden uit 2 schepen ken, 5 van 74 stukken, waarvan van 60 stukken 1 van 44 stukken 2 van 38 stukken van 28 stukken 2 28 stukken 5 ken, waarvan twee.in aanbouw, 2 ken, 1 van 20 stukken, 10 van 4 van 14 stukken, 7 van 4 in aanbouw3 van stukken 5 van 6 stukken 5 4 van 4 stukken 3 schepen waarvan ken waarvan booten en f Een burgerwacht te Parijs onlangs eene zitting der wetgevende vergadering bijwonende, schreef eenen brief, aan den president en de le den dier vergadering gerigt, waaruit wij de vol gende regelen overnemen ten bewijze hoe het beschaafd publiek denkt over menige zitting die alleen getuigenis geeft van hartstogt en par tijschap. Beseft het wel mijne heeren 1 zegt de burger-soldaat uwe vergadering vertoont niets eerwaardigs. Zóó denkt eene beschaafde natie zich hare vertegenwoordiging niet, dering deed zich aan mij voor als looze schoolwaarin de ono] wende scholieren zich aan overgevenom den arbeid en ontduiken. Ik woonde met velen mijner kame raden heden eene zitting bij en wij allen erger den ons. Gevoelt toch, mijne heeren! het ge- wigt uwer zending. Toont u de edelsten van een beschaafd volk. Raadpleegt over onze aan gelegenheden met ernst. Dat is voegzamereer waardiger en nuttiger.” ROTTERDAM, 31 December. In de leijen- graverijen van Herbeaumont (Luxemburg) is den 17 Decemder, des avonds te 6 ure, een stuk of blok van den berg, omtrent 100 voet lang, 92 breed en 50 voet dik, ter hoogte van 30 voeten naar beneden gestort. Een tweede blok dreigde zich ook los te scheuren. In weer wil van dit gevaar, gingen dagelijks 35 werk lieden hunnen arbeid in die graverijen voort zetten. HAARLEM, 31 December, van len en beschadigd, uitgeslagen. R* fw WsJL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1