EN AIJVERTENTIE-BLAI) VOOR RE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 5de Jaargang. 1850. No. 3. Woensdag den 9 Januarij. !- 11 I cli J BINNENLAND. !t I BUITENLAND. e II o e i s l n Ie *er nd ant i ti an tn. rd ild rd A. "S a<l ti tt le e- □f r- De en slechts twee één’ te Calais, in ie- aangeplakt van de de in- n van Orle- gelds ge- WETHOUDERS ter kennisse van uitmakende nog eene Lei roe oo»- nd er (JU 4 if rd a-as. dat en ver- 1 in liet ■ig. lo de mi jt» !O« en verkleumd nog levende en in hare woning brengt. Door aangewende hulp van den ijveri- heelmeester 1’. D. Veen, is de en aan haar gezin le- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonneincnts-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco f 1.65enkele nummers 7J cent. officieren loegclaten. DWINGELO, 2 Januarij. De longziekte neemt alhier bestendig toe, wat dienaangaande ook on langs in het Handelsblad is berigt, en bezoekt dan dezen en verlaat dan genen veestalnadat zij tot groote schade des n ijveren land mans ha re slagtoffers heeft geëischtdezelve beerscht voor het oogenblik op acht stalen in het ge heel heeft deze ziekte thans 31 stallen alhier bezocht. Te Ansen gemeente Ruinen is de zelve nog op twee stallen heerschende. Ove rigens is Drenthe van dezen geesel bevrijd. hoogeschool te Groningen benoemd den heer I verhuizen. Het schijnt, dat dit groothertogdom J. llissink Jansen, med. dr.officier van gezond- bestemd is, om het Duitsche Ierland te wor den. FRANKFORT, I Januarij. Van de 600,000 th. die Beijeren van Pruissen heeft te vorde ren als zijnde dit het Beijersche aandeel van de opbrengst van het tolverbond heeft Pruis sen ruim 300,000 th.als schadevergoeding voor de kosten van den veldtogt in Rijn-Beijeren teruggehouden. De Beijersche regering wil deze schuldvordering niet erkennen, en beweert, dat Pruissen eigenmagtig en enkel in zijn bij zonder belang gehandeld heeft, en wel uit vrees, dat de opstand zich tot de Rijn-provin- ciën zou uitbreiden. LONDEN, I Jenuarij. Men rekent, dat, op het jongste Kersfeest, in de instellingen van wel dadigheid hier ter stedenaar oud gebruik 80,000 a 100,000 armen feestelijk onthaald zijn bij die gelegenheid kreeg ieder hunner een half pond roastbeef, een pond aardappelen, een pond plumpudding en een pint porter. De jongelieden kregen daarbij nog thee, tabak enz. en de kinderen eenige verdere versnaperingen. De kamer van vertegenwoordigers telt on der zijne 230 leden, 111 whigs, 116 democra ten en 3 wier staatkundige gevoelens niet be kend zijn. In den senaat hebben de democra ten 34 de whigs 24 stemmen van de 2 ove rigen is de denkwijze niet bekend. Den 31 December bedroeg het aantal sche pen der Engelsche marine in werkelijke dienst 199, voerende 2718 stukken geschut en bemand met 29217 koppen. De volgende cijfers geven een denkbeeld van jde enorme uitbreiding, welke de handel der Vereenigde Staten sedert de laatste 30 ja- ren gekregen heeft. In het jaar 1818 was de sterkte der Amerikaansche handelsvloot niet hon ger dan 1,225,484 tonin 1828 bedroeg die reeds 1,741,391 ton; in 1838 1,995,639 ton, en in 1848 3,154,151 ton; hetgeen maakt eene vermeerdering van 150 pCt. in 30 jaren. LONDEN, 2 Januarij. liet contract tusschen eene Engelsche compagnie en liet Fransche be wind, tot het leggen van eenen electrieken tele graaf van Dover naar Calais, onder water, is gisteren door Louis Napoleon en den minister Dufaure geteekendte Londen ontvangen, telegraaf zal éénen draad hebben menschen één’ te Dover en het werk stellen. Honderd boodschappen, der van 15 woorden, zullen, gedrukt in Ro- meinsche letters, op gewoon papier, door de ondernemers afgeleverd moeten worden in hon derd achtereenvolgende minuten. De conces- sionnarissen zijn J. Brett Foché en Comp. te Londen. PARIJS, 29 December. De Courrier de la Somme bevat een artikeltje, hetwelk, vermits dit blad een der geachtste organen is van de gematigde drukpers, opmerking verdient. Het luidt aldus: Wij zijn reactionair, wij zijn niet revolutionair. Wij willen, dat de repu bliek zonder schok, zonder botsing verdwijne onder de ernstige, plegtige en wettige openba ring van den wil van Frankrijk en dat de meerderheid des landsaan wie het regt toe komt den troon herstellewelke op het plein der Bastille door eene bende plunderaars is ver brand. Wij willen, dat het Isle art. van den aanhef der constitutie, aldus luidende Frank rijk heeft zich tot republiek geconstitueerd worde vervangen door dit«Frankrijk neemt den moharchalen regeringsvorm weder aan.” PARIJS, 30 December. De verliezen, door den Parijsschen handel en nijverheidstakken ten gevolge van de omwenteling van Februarij 1848, geleden worden begroot op duizend millioe- nen zich verdeelende in 220 millioen aan bij de regtbank aangegevene faillissementen in 330 mil lioen aan bij minnelijke schikking getroffene con cordaten en iu 450 millioen aan kapitaaldat aan handel én nijverheid onttrokken is, zonder dat men kans heeft, het er immer weder te zien insteken. PARIJS, 2 Januarij. De hertogi ans heeft weder eene aanzienlijke som HOORN, 3 Januarij. Gisteren avond, om streeks half tien ure, werd, door twee vis- schei'sschuiten van het eiland Urk, in de ha ven dezer stad binnengesleept een tjalkschip, vermoedelijk komende van Sneek en beladen met aardappelen, zoo men zegt, voor Amster dam. Volgens verklaring van de visschers was hetzelve geheel op zijde liggende, zonder roer en zwaarden en vol waterontdekt op de hoogte tusschen de Lemmer en Urk. Bij het aan bre ken van den dag heeft men dadelijk handen aan het werk geslagen om hetzelve leeg te pom pen aanvankelijk heeft men eenige vrouwen en kinderen-lijfstoebehooren uit hetzelve opge- liaald, doch schijnen er gcene lijken in hetzelve gevonden te zullen worden men voedt dus eenige hoop dat de schipper en zijn huisge zin zich nog in tijds hebben kunnen redden. Door het aangevrozen ijs heeft men op den spiegel slechts het jaartal 1845 en de woor den: Nooit gedachtkunnen ontdekken. GAMEREN, 28 December. Heden morgen, omstreeks negen ure heeft alhier een treffend voorbeeld van menschlievendheid moed en op offering plaats gehad. Zekere W. Ekelmans huisvrouw van M. van Zuydam moeder van drie zeer jonge kinderen aan den kant der rivier de Waal bezig zijnde linnen te spoelen verloor het evenwigt, en stortte, in de vrij hooge en sterk stroomende rivier; op haar ge roep om hulp, snelde de daarbij wonende schip per en kastelein A. van Waardenburg toe, en, niettegensteande liet gejammer van zijne vrouw en negen kinderen grijpt hij eene aan den oe ver liggende plank, werpt die in de rivier, gaat daarop liggen, en tracht die, met behulp van eenen stok en zijne hand, te besturen om zoo doende de ongelukkige te bereiken het welk hem niet zonder levensgevaar en na on- geloofeijke inspanning en moeite op eenen af stand van ongeveer 20 ellen van den oever, gelukt; met het gevolg, dat hij de vrouw, of schoon bewusteloos aan den wal de doelmatig gen genees- cn vrouw weder bijgebragt ruggegeven. ZWOLLE 31 December. Men vermoedt siuts eenigen tijd, dat eene dievenbende stel selmatig diverse plaatsen hier te lande bezoekt en exploreert, door insluiping, door te letten op welke tijden soms (vooral gedurende kerk gangen) woningen zonder toezigt van binnen worden gelaten door braak en valsclie sleutels enz. Soms melden zich onbekende kooplieden aan de huizen aan, b. v. met schrijf behoeften enkel om van de plaatselijke aangelegenheden, bij name van de huisdeur-sluitingen kondschap te verkrijgen en te trachten zich in het bezit van den te menigwerf nabij hangenden huissleu tel te stellen, of een’ afdruk in was daarvan te nemen terwijl de opendoende bediende zich ter aanmelding naar binnen begeeft. GRONINGEN, 3 Januarij. Z. M. heeft, in plaats van prof. Sebasliaantot gewoon hoog- leeraar bij de geneeskundige faculteit aan de WEENEN, 30 December. Gisteren is eene officiëele opgave bekend geworden waaruit blijkt dat over het 3de kwartaal van 1849 een tekort bestaat van ƒ44,773,095. Het tekort wordt gedekt door buitengewone middelen te zamen uitmakende een bedrag van ƒ48,924,747 zoodat nog eene som van ƒ4,151,652 over- blijft. WEENEN, 31 December. Te rekenen met den 1 Januarij 1850, is het zegelregt op de dag bladen voor geheel Oostenrijk afgeschaft. Aan het gesupprimeerde dagblad de Presse is thans ook verbodenom in Hongarije te ver schijnen. FRANKFORT, 31 December. Uit Baden wordt gemeld dat velen onder de bemiddelde klasse der ingezetenen toebereidselen maken om te gen het aanstaande voorjaar naar Amerika te BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en Stad SNEEK brengen gezetenen Dat de gearresteerde begrooting voor deze Stadvoor den jare 1850van af Woensdag den 9 dezer maand gedurende acht werkda gen des voormiddags van 9 tot 12 uur, ter Stads Secretary voor een’ ieder der ingezetenen ter inzage zal liggen. En za| deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 5 Januarij 1850. Burgemeester en Wethouders voornoem d S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Behelpen HAl.A. benoemd den heer verhuizen. heid 2de kl. bij de landmagt. GRONINGEN, 3 Januailj. De godsdienstige viering van den oudejaarsa-vond in de Groote kerk alhier werd op eene zeer treurige wijze gestoord doordien de heer ds. Van Eldik Thie me die voor eene zeer groote vergadering was opgelreden reeds bij den aanvang van zijne rede, plotseling onpasselijk werd, zoodat hij zich moest nederzetten en genoodzaakt was zijne taak te staken. Onder het zingen van eenen psalm waartoe de lieer Thieme de gemeente nog had uitgenoodigdwerd hij door eenige toegesnelde geneeskundigen van den predikstoel geholpen en dadelijk in de consistorie-kamer adergelaten. Intusschen beklom de heer ds. Amshoff nu den kansel en sprak eerst een woord over dit voorval en daarop over den aangeschre ven tekstDeut. 8: 2. Na eene hartelijke en treffende toespraak volgens den gedachtengang in dezen tekst, eindigde hij met eene plegtige bede voor hem wiens plaats hij had moeten vervullen, en die nu een prediker was gewor den uiet door zijn woord maar door zijn lot. De gemeente bleef bij het ontzettende tooneel boe diep geschokt, rustig en gelaten, zoodat er geene verdere ongelukken voorvielen.Wij vernemen met leedwezen, dat de heer ds. Thie me door eene beroerte was aangetast, waarvan de gevolgen op dezen oogenblik nog in geenen deele opgeheven zijn. Evenwel doen zij zich, naar men ons mededeeltthans toch gunstiger aanzien dan in den beginne. Wij wenschen den geachten leeraar een spoedig en volkomen herstel toe Volgens het Zondagsblad zouden zij, die na den dood van koning Willem II vertraging in de uitbetaling van het hun door den over leden koning toegelegde pensioen hebben moe ten ondervinden, niet alleen het verschenen lialljaar van hun pensioen ontvangen hebben maar ook spoedig over het laatste kwartaal van dit jaar weder kunnen beschikken. V roeger was bepaald dat onderofficieren die handgeld hadden genoten nimmer tot offi cier zouden kunnen worden bevorderd, al ware het zelfs, dat zij met de bekwaamheden waren toegerust, om vooraf een daartoe vereischt exa- le kunnen afleggen. De hiertoe in der tijd uit gevaardigde aanschrijving is door den tegenwoor dige!! minister van oorlog ingetrokken niet al leen maar men is teruggekomen op vroegere afwijzende dispositiën op verzoeken van onder- om tot officiers-examen te worden Prijs der Advertentiënvan één lot vljer regels gewone letter, 40 cents, en voor ellen regel meer 10 centSj Jièiialve 35 cents zegelregt, voor iedere Plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1