EN ADVERTENTIE4ILAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- fVoensdag den 16 Januarij» 1850. No. 5. *ng.i BINNENLAND. liet meisje BUITENLAND. n 'O e Her nd an i Il an in. rd ild rd A. an ch le e- □f in le bei roe oor nd t cr d$ de, if rd «•as. dat en ver- 1 in liet 'g. lo de mi ts sou Deze Courant verschijnt eiken IVocnsilaj en Za- turdag. Aboniienients-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nonimers 7| cent. beslag den. schenk aan 1 rente belegd zullen worden. Boor het departement van binnenlandscbe zaken zijn de gouverneurs der provinciën aan geschreven om uit iedere provincie eenen amb tenaar van het provinciaal bestuur aan dat de partement voor zes maanden te zenden tegen eene toelage van ƒ100 ’s maands en vrije reis kosten ten einde het werk der telling van de bevolking te helpen in orde brengen. GRONINGEN, 10 Januarij. In den namid dag van maandag 11. heeft de fuselier G.van het 3de regement infanterie en herkomstig van Har derwijk alhier aan de hoofdwacht “op de wacht zijnde, in het achterste gedeelte van het gebouw, pogingen aangewend, om zich dood te schieten. Dit noodlottig opzet is hem nogtans mislukt, maar de kogel is hem door de linkerhand ge gaan, van welke drie vingers getroffen zijn, en wel zoo, dat de middelste vinger er bij hing. Gelijk uit de aankondiging in de Staats courant blijkt, wordt de minister van binnen- landsche zaken door zijne ziekte nog steeds ver hinderd audiëntie te geven. liet schijnt, dat het vooral zwakte is (echter, zoo men de be- rigten gelooven mag, in de laatste dagen ver- FRANKFORT, 7 Januarij. Alle verschijnse len die men thans in Duilschland waarneemt alsmede de bcrigtendie men van onderschei dene zijden ontvangt, stemmen overeen ter be vestiging van het gerucht, dat Pruissen en Oos tenrijk in gemeenschappelijk overleg alles weder op de oude leest trachten te schoeijen echter met dit onderscheid dat zij met ter zijde stel ling der overige Duitsche staten, alle magt en invloed aan zich zullen trekken zoodat er nog groote veranderingen voor de deur staan. Uit München wordt dienaangaande medegedeeld dat den 1 dezer van daar een koerier aan den Bei- jerschen gezant te Parijs is afgezonden. Men wil weten dat er weder onderhandelingen met de Fransche regering worden aangknoopt tegen het plandoor de beide groote Duitsche mo- cendheden gevormdbetreffende eene mediati- zocht, en de bewonderenswaardigste proeven van zijn buitengewoon geheugen en zijnen scherpen blik gegeven heeft. Niet alleen dat bij op het eerste gezigt het getal der regels van een gedrukt of geschreven blad opgeeft maar hij moet daar enboven de onbegrijpelijke gaaf bezitten, om in voor hem geslotene Hebreeuwsehe boeken te kunnen lezen, in diervoege datwanneer men met den vinger een regel aanwijst, hij, zonder het boek in te zien, een woord opnocmldat op dien regel staat en daarvan de verklaring in het Hoogduitsch geeft. Hij is voornemens hier proeven van zijn talent te geven. AMSTERDAM, 11 Januarij. Nog altijd ver wekt de verschijning van het nieuwe dagblad: le Napoleon, te Parijs, veel sensatie. Te regt of te onregt velen zien Frankrijks toekomst in de hand van Louis Napoleon en geen won der dus, dat zij het nieuwsgierig oog in de ko lommen slaan van het dagblad dat diens naam draagt en zijn orgaan zou zijn. Van het eerste no. zijn welligt 100,000 exemplaren verkocht! ROTTERDAM, 13 Januarij. De winter schijnt zich nu met kracht in te zetten. De rivier heeft zich heden morgen van boven af tot aan het Katendrechtsche veer vastgezet verder be nedenwaarts is nog eene bevaarbare ruimte. Niettegenstaande den stand van het ijs op de rivier, vernemen wij, dat de schroefstoomboot Sir Robert Peel, kapt. Dart, gisteren namid dag van Londen voor deze stad is gearriveerd om dingsdag morgen de terugreis weder te aan vaarden. Eenigen tijd geleden had het navolgende voorval le Luxemburg plaats. Een fuselier van een daar in garnizoen liggend regement infan terie liet uit onvoorzigligheid een thaler in het secreet der kazerne vallen. Om dien thaler te zoeken begaf hij zich naar de gracht waarin het secreet uitloopt, en zonder aan het gevaar waarin hij zich bloot stelde te denken sprong hij er in en zonk onmiddellijk. Hij wist ech ter spoedig weder boven te komen en riep om hulp, doch begon weder te zinken, toen een twaalfjarig meisje Mina Grizlee dat hem den weg gewezen had en hetwelk alleen zich in de nabijheid bevond, op den ringmuur ging liggen en met beide handen de boven het water uit stekende hand van den soldaat wist te vatten die, zich daaraan krampachtig vasthoudende, den muur bereikte en zich redde. Zoodra dit voorval ter oore kwam van vesting prins Frederik v. meisje eene i 1 1 ze van gendheden gevormdbetreffende sering der kleinere staten. FRANKFORT, 8 Januarij. De verwachte in- eensmelting der kleinere Duitsche staten, heeft nu werkelijk eenen aanvang genomen. Per te legrafische depêche is heden hier het officiële berigt ontvangen dat de vorst van Sigmaringen definitief ten gunste van den koning van Pruis sen geabdiceerd heeft. Ter belooning hiervan is bij tot generaal-majoor in Pruissische dienst en tot chef van een regiment infanterie benoemd geworden. Hoogstwaarschijnlijk zal weldra de Zoodra dit den go uverneü r d er Pruissen liet hij het gedachtenis aanbieden, haar de keu- het geschenk overlatende. hoewel onbemiddeld verzocht om een fraai ge bedenboek hetwelk de prins haar met zilver en zijn naamcijfer versierd, deed gewor- Bovendien heeft de koning haar een gc- van 100 thaler toegezonden welke tot haar huwelijk of harp meerderjarigheid op bezig te houden. Er zal dus waarschijnlijk nog wel eenigen tijd verloopen eer hij zijne func- tiën weder voor goed zal kunnen opvatten. GRONINGEN, 10 Januarij. Blijkens de thans verschenen Groninger Studenten - Almanak voor het jaar 1850, bedroeg in het laatst des verloopen jaars het aantal der hier ingeschre vene studenten 226. Daarbij Zijn de chirur gijns- en a potbekers-leerlingen die sommige les sen aan de lioogeschool bij wonen natuurlijk niet medegcrekend. Onder het rectoraat van den hoogleeraar De Greuve, 12 Oct. 1848 lot 11 Oct. 1849, zijn 40 studenten ingeschreven. - De Gron. Cour.over de pensioenen spre kende, merkt aan, dat vele nieuwsbladen van tijd tot lijd op eene in het oog vallende wijze rnededeeling doen van het bedrag der aan de afgetredeue ministers of andere ambtenaren toe gekende dikwijls liooge pensioenen zonder daarbij te vermelden, dat sedert 1 April 1836, en latei’ ingevolge de wet van 9 MeiSlaatsbl. no. 24 door de burgerlijke ambtenaren en ook wel degelijk door de hoofden der minislerieële departementen in het pensioen-fonds moet wor den gestort. De belooning der ministers ondergaat eene doorloopende korting van 5 ten 100 ’sjaars. Die van ambtenaren wier wedde of beloo ning meer dan ƒ400 beloopt, vloeit naar het bedrag in 47 jaar geheel daarin en daarna voortdurend 2 percent. Bij vermeerdering van deze traktementen moet daarvan evenzoo doch wat de afloopende stor ting betreft, immer in 4 jaren worden betaald. Behalve in de bij de wet aangewezen buiten gewone gevallen van b. v. krankzinnigheid of andere ziels- en ligchaams-gebreken waarvan bovendien uit beëedigde verklaringen van des kundigen moet blijken heeft men geene aan spraak op pensioen dan na den ouderdom van 65 jaren vervuld en den staat 40 jaren te heb ben gediend. Hoe weinig vallen in deze termen Behalve op de bepaling van art. 11 der wet waardoor het ministers pensioen is -j’j hunner bezoldiging van ƒ12,000, en deze dien ten ge volge eene uitzondering op den regel maakt, zal geene gegronde aanmerking op de door de kamers goedgekeurde verordeningen kunnen ge maakt worden. Een minister is verpligt 5 pCt. of 600jaar- lijks aan het pensioenfonds te contribueren doch krijgt voor iedere 12 maanden, dat de portefeuille in zijne handen iszoo lang bij leeft, bij aftreding 1000 terug. ’s GRAVENIIAGE12 Januarij. Er hebben in de laatste dagen weder verschillende kabinets raden en ministerraden plaats gehad. Men ver zekert, dat het gouvernement zich bezig houdt met het in gereedheid brengen van onderschei- de ontwerpen van wetdie uitvloeiselen zijn van de nieuwe grondwettelijke bepalingen, en die gedurende deze zitting aan de kamers moe ten worden voorgedragen. AMSTERDAM, 10 Januarij. Het collegie van raden en generaal-meesters der munt maakt be kend, dat het meest in het oog vallend kentee- ken der valsche 25centstukken alhier en te Rotterdam uitgegeven, bestaat in de kleur, wijl die stukken hoofdzakelijk uit tin en lood be staande, blaauwac.htig-grijs zijn, geheel ver schillend van die der echte stukken. Een iegelijk wordt verzocht, acht te slaan op personen die zulke valsche stukken aanbieden en der justitie of policie daarvan kennis te ge ven terwijl zij, die, zoodanig geld ontvangen hebbende, dat meenen te mogen uitgeven her innerd worden aan art. 135 van liet wetb. van strafregt, Naar men verneemt, zullen bij het dept, van binn. zaken ter vereenvoudiging en bezui niging met l April e. k. eervol uit ’s lands dienst, onder toekenning van pensioen of wacht geld ontslagen worden de heer baron Sloet van Toutenberg, opper-houtvesterde heer Wijnbach, adviseur voor de zaken van het on derwijs, en zes andere ambtenaren. Men schrijft uit Odessa in het laatst van 1849, dat aldaar de graanprijzen, in vergelij king met andere buitenlandsche markten, hoog hieven. Er was veel voorraad en men voorzag in dit voorjaar merkelijk lagere prijzen. Het oliezaad was mislukt lijnzaad weinig aanwe zig de verzending van wol naar Belgie en Nederland gaf goede resultaten en men wacht te daarvan eene prijshoudende markt. Het smeer was buitenlands, met name in Engeland, te laag in prijs om uitgevoerd te kunnen wor den er is anders wel voorraad. De schecps- vrachten blijven laagdoch nu en dan iets hooger door verzendingen naar Nederland Bel gie en Engeland. De wissel bleef mede laag en de uitvoer van gouden muntsedert 1 De cember weder geoorloofdhad daarop geenen invloed. Te Koningsbergen en Pillau zijn in 1849 aangekomen 72 Ncderlandsche schepen, en van daar naar Nederland uitgevoerd 1640 lasten tar we 1437 lasten rogge, 59 lasten erwten, 589 lasten lijn-, hennep- en raapzaad; vlas62cen- tenaars lijnwaad 397 centenaars scheepsbouw- en klaphout 9942 kubiek voeten. De voorraad der op 31 December 1849 te Koningsbergen aanwezige goederen was nage noeg: tarwe 4600, rogge 8000, gerst 1050, haver 1200, erwten, witte en graauwe 1400, boonen 600, wikken 200, en lijnzaad 1500 lasten; vlas, verschillende soorten, 100,000 steen hennep verschillende soorten 90,000 steen, en talk 317 vaten. In de laatste maanden van 1849 zijn in Frankrijk 1800 onderwijzers uit’hunne betrek king ontslagen, en 1200 werden daardoor broo- deloos. Als een bewijs, hoe sommige Fransche on derwijzers denken en durven schrijven neemt de Réforme een’ brief op van den heer Malar- dier onderwijzer’ en volks-vertegen woordiger thans in hechtenis wegens pers-delictwaarin deze beweertdat men het priesterschap moet afscliaffen omdat de priester liet koningschap, de onderwijzer het republikeinsch regeringsstel sel vertegenwoordigt. De paus en de keizer,” zegt hij, «staan altijd elkander op zijde als onafscheidelijke plaaggeesten van den menscli hier op aarde. AMSTERDAM, 10 Januarij. Naar men ver neemt is alhier aangekomen rabbi Hirsch Da- nemark een Hongaar van geboorte meer al- komen. e !1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1