EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE SHI) EN 1IET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1850. No. 6. Zaturdag den 19 Januarij. 5de Jaargang, '"g. 1 :- I O,81 i5 -.«J8**- BINNENLAND. blijkt dat van it 7 I Spa I over ven nen het zwavelzuur, hij gaf dien ten de volwassene runderen 80 drup- i n 'O e ser nd au i fl an in. rd ild rd A. "S »u cll n Ie n- e- ie e- of van in Lej roe oov- nd C' d, 'de ierd .vas. dat en ver» 1 in liet 'g. lo de in t- ts sou oA in 1848/49 O,17 1,»* O,64 2,03 2,78 5,45 10.'* 18,80 5,^» Prijs der Advertentiënvan één tot vier regel», gewone letter4 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. Saksen Pommeren Brandenb. Westfalen Rb ijn landen Sileziën Pruissen Posen vragen maar dat het geheeie ont- de vertegenwoordiging zou worden De aandrang der Spaatisclie ko- ieder der oscillerende cylinders, ver- de stoom voordeel iger werkt, deze schroef boot (80 p. k.) in 1843/44 O,8' 2,5 8 2,’» 5.80 6,3' 8,78 33,81 ~6,89 de vooruitgang van het ter dood veroordeeld heeft, welk voor het front der verzamelde troe- ezen geworden maar op het 00- een aanvang zoude ne- ge- en hunne straf, den graad hunner schuld ver vat! mijn- of vestingwerken of inlijving in het leger, na doorge- van langoren of kortoren men dd. 14 January: 1 Laeken is, heden morgen de groote stoomketel der een geweldig gedruisch 1 dien vleugel van het en een gedeelte der Overblijfselen der bak- van honderd el- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden/1.40 buiten de Stad frmwo ƒ1.05, enkele nommers cent. in de prov. den dat van alle school-onderrigt verstoken waren opvoeren van tering aan worden. AMSTERDAM, 15 Jannarij. De staat van zaken in Berlijn blijft. luidens de heden ont- vangene berigten nog altijd dezelfde en schijnt door liet geheeie land klimmende belangstelling te wekken. Zoo uit de verslagen van de com- missiën van onderzoek over de koninklijke voor stellen door beide de kamers ingesteld als uit het verhandelde in de particuliere bijeenkom sten van de onderscheidene partij-fractiën in de kamerblijktdat vele dezer voorstellen zullen schipbreuk lijden. De pogingen van den anderen kant in het werk gesteld om de regering tot het doen van concessiën te bewe gen zijn tot nog toe vruchteloos gebleven. Met angst ziet men de verwerping der voorstellen tegemoet, zoowel wegens de waarschijnlijke ver andering van ministerie als den hevigen in druk welke daardoor in het geheeie land zal worden teweeggebragt. Uit Brussel schrijft In de voorstad van omstreeks 8 uren i garnizoens-bakkerij met gesprongen. liet dak van gebouw is weggeworpen, muren om verre gestort. toestellen zijn op een’ afstand len gevonden. De naburige huizen hebben veel geleden doch als door een wonder is nie mand er bij omgekomen alleen de stoker is ligtelijk gekwetst. Hoedanig de staat van het volks-onderwijs in Pruissen is moge blijken uit de van 1843 tot 1849 overgelegde staten van onderzoek in bet lezen rekenen en schrijven waaraan de remplacanlen bij het leger worden onderwor pen. Van de 100 geëxamineerden zijn bevon- SNEEK, 18 January. In het jaar 1849 zijn alhier aan de stads waag, op de gezamenlijke wekelijksche marktdagen, gewogen 54,528 4de tonnen boter, (hierbij zijn de 8ste tonnen tot 4den herleid). De geringste hoeveelheid had men op den 20 February, namelijk 319 4den prijs .ƒ46.50, zijnde het hoogst; de grootste hoeveelheid werd aangebragt op den 22 Mei, nl. 1801 4denprijs ƒ24-». zijnde In t laagst. SMEEK, 18 January. Heden avond hebben wij ook hier het genoegen gehad de bekende Fransche Bergzangers in hun talent te mogen bewonderen waarvan zij in de Concertzaal alhier, uitmuntende proeven gaven. Zij heb ben ongetwijfeld eiken kunstminnaar eenen ge- noegehjken avond verschaft, en gaarne stemmen Vwij in met den Imogen lof, die hun allerwege wordt toegezwaaid. AMSTERDAM, 14 January. Naar men ver neemt, worden er te ’s Gravenhage nog meerde re bezuinigingen ten gevolge van vereenvoudi gingen voorbereid zoo spreekt men van de afschaffing der afdeeling sijndicaal-liquidalie waarvan het personeel bij gelegenheid van de afschaffing van dat ligchaam aan financiën was toegevoegd. Evenzeer zoude het restant van het nijverheids-departementtijdens de voor schotten ingesteld, en dat nu niet meer van dien aard heeft te geven of te ontvangen weg vallen. AMSTERDAM, 14 January. Heden is, met gewenscht gevolg vóór de fabrijk van P. van Vlissingen en D. van Heelde proef genomen van de schroef boot Archimedesbestemd tot het slepen van schepen van af den Helder tot in zee, waardoor de heer II. Radiërmedewer kend deelgenoot dezer fabrijk op nieuw blij ken heeft gegeven van zijn genie in de mecha nica en wel door het aanwenden van twee stoom- schuiven, aan waardoor het tegenwigt der stoomschuifkas meden wordt De wori weging gebragthetgeen het voordeel heeft dat de zwaarte der cylinders medewerkt tot het het wateren alzoo eene verbe- het stoomwerktuig mag genoemd en pompen van ■den onmiddellijk door de cylinders in be- Van Rhoon Pendrecht deur der orde van ridder met de Ster der orde en doyen reederijen. baan is te algemeen bekend dan dat wij daar voor het oogenblik in het breede behoe- uit te weiden. Tot op het laatst van zij- 93jarigen leeftijd verliet hem nog zijne noeste werkzaamheid, noch zijn heldere geest. Men meldt ons uit Krimpen aan den Lek dat men daar met rijtuigen en paarden over het ijs rijdt; en uit Krimpen aan den Yssel dat de overvaart er met de veerpont geschiedt, zoodat de communicatie met Noord-Brabant we der geregeld plaats heeft. Wij worden door het comité van Spaan- sche fondsenhouders in Nederland verzocht te meldendat het langs officiëlen weg door ons ministerie van buitenlandsclie zaken heeft ont vangen eene mededeeling van den baron De Grovestins, den Nederlandschen gezant te Ma drid betrekking hebbende tot de regeling der Spaansche schuld. Op een door dien gezant aan den heer Bravo Murillominister van fi nanciën in Spanje ter hand gestelde pro me- moriais hem dooi- gemelden minister de stel lige verzekering gegeven, dat nog in den loop der tegenwoordige zitting een ontwerp van schuld regeling door hem aan de cortes zou worden aangeboden dat hij geene algemeene autorisatie Hieruit volksonderrigt in de geheeie monarchie omstreeks 1 pCt. is gerezen. In de provincie Posen was die toeneming het meest in het oog vallend namelijk bijna 15 pCt. in Pommeren daarten- tegen heeft zich een merkelijke achteruitgang doen kennen. Over liet algemeen staan de ka tholieke provinciën bij de Protestantsche in volks beschaving ten achteren. AMSTERDAM 16 January. Volgens een Statistiek van het Mozaïsmetelt men over den geheelen aardbodem slechts 4 of 5 millioen Jo den. Het Buddhisme telt 400 millioen het Bramisme 200 millioen het Christendom 230 a 250 millioen het Mahomcdanisme 130 a 150 millioen: en het Fetichisme 80 a 106 millioen aanhangers. Uit het Journal de St. Pelersbourg bVijkt dat er ook in Rusland pogingen tot het invoe ren van revolutie en wanorde waren in het werk gesteld, en een geheim genootschap zich ten dien einde had georganiseerd zoodat er op last des keizers eene commissie van onderzoek is in gesteld ten gevolge van welker rapport Z. M. de keizer volledige amnestie geschonken heeft aan allen die zich slechts uit zwakheid daarin hadden laten medeslepen maar de ware schul digen ten getale van 21 heeft doen teregtstaan voor eene militaire vierschaar, die hen schuldig bevonden en vonnis hun pen is voorgel genblik dat de executie men hun aangekondigd is dat ’s keizers nade hun het leven schonk naar mate zachtte in die ook wel van statie gevangenisstraf duur. ROTTERDAM 15 January. Onze stad ja het gansche vaderland leed gisteren een gevoe lig verlies door het overlijden van den hoog edel gestrengen heer A. van Hoboken heer en Cortgenekomman den Nederlandschen Leeuw van de Eikenkroon van den Nederlandschen handel en ’s Mans langdurige en nuttige loop- daartoe zou werp aan aangeboden, ningin-moeder schijnt veel tot dit besluit des ministers te hebben bijgedragen/ ROTTERDAM, 16 January. Volgens in 1845 gemaakte berekeningen worden in Engeland door de dronkenschap en hare gevolgen ieder jaar 50,000 menschen ten grave gesleept. Drie vierden der misdadigers, de helft der krankzin nigen en twee derden der armenzijn zulks door het overmatig gebruik van sterken drank 15,000 mannen en 10,000 vrouwen worden jaarlijks tot gevangenisstraf veroordeeld wegens misdaden of overtredingen in staal tan dron kenschap begaan, UTRECHT, 15 January, De minister van financiën vestigt bij deze de aandacht van alle eigenaren of beheerders Van kapitalen nog in geschreven in bet grootboek der nitgestelde schuld, en van alle houders van kansbiljetten van die schuld op den inhoud der wet van 24 Dcc. 1849 ten gevolge van welke: 1) kapi talen in het grootboek der uitgestelde schuld op gequalificeerde en verbondene rekeningen in geschreven tot en met 3D April 1850, zonder bijvoeging van kansbiljetten in het grootboek der 2y pCts. rentegevende schuld kunnen wor den overgebragt op den voet van art. 2 16 der wet van 27 Sept. 1841. 2) de termijn bin nen welken alle uitgestelde schuld en alle kans biljetten niet uitgelootom in 1841 of vroeger over te gaan in werkelijke schuld, op den voel der zoo even vermelde wet in werkelijke rente gevende schuld moeten zijn overgebragt, om niet onherroepelijk te vervallen aan bel rijk is verlengd tot en met 30 April 1850 en 3) kansbiljetten uitgeloot, om in 1841 of vroeger ovee te gaan in werkelijke schuld, na 30 April 1850 en lot zoolang zij niet door de dertigja rige verjaring zijn getroffen tegen een verhoogd examinatie-loon van ƒ20, voor iedere ƒ1000, zullen worden toegelaten omzonder bijvoe ging van oen kapitaal ingeschreven nitgestelde schuldin 2j pCts. rentegevende schuld over te gaan. Naar men verneemtis de gezondheid van Z. Exc. den minister Thorbecke weder dermate herstelddat men hoop heeft hem spoedig we der zijn ministerie te zullen zien bezoeken. In- tusschen werkt de minister steeds aan zijn hotel, ARNHEM 14 January. Heden morgen heeft zich de Rijn, voor deze stad, gezet, en is men ijverig bezig eene vaart daar door te maken. ZWOLLE, 15 January. Een aantal van schepen waaronder de beurtman van Zwolle op Haarlem die met den westenwind onder den Zuidwal zijn gedreven, daar zij geene ge legenheid zagenom het Zwolscbe Diep bin nen te komen, hebben zich met eenige arbeids lieden van Nieuwe- en Zwartsluis verbonden om hunne schepen te laten uitijzen om in de haven van Kraggenburg een veilig oord te zoe ken. Men koestert echter vrees, dat dit niet zal gelukken daar de ijsbergen zich voor den mond van het Zwolscbe Diep zoo hoog hebben opgezet, dat er niet zal zijn door te komen, immers, dat het ijs tot op den bodem zal zit ten. In dat geval is het uitzigt voor gedach te 7 schippers zeer treurig het is derhalve dubbel te wenschen dat litft gelukken mag. ASSEN, 13 January. De veearts Van der Weyden deelt den volgenden uitslag mede van het aanwenden van zwavelzuurals voorbe hoedmiddel tegen de longziekte. Een der run deren van A. II. Lokken te De Wijk wiens stal uit 15 stuks bestond werd door de long ziekte aangetastde veearts raadde hem aan de overige 14, schijnbaar gezonde runderen, dadelijk te doen aderlaten en aan dezelve tot voorbehoeding zwavelzuur toe te dienen het eerste werd gedaandoch tot het laatste ging Lokken niet over, omdat hij in den waan ver keerde dat door zwavelzuur de vrucht werd afgezet. Toen echter nog 4 runderen ziek ge worden en gestorven waren besloot hij tot de toediening van I gevolge aan

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1