EN ADVERTENTIEBLAD VOOR BE STAB EN HET ARRONDISSEMENT SNEEJi. NIEUWS- V 1850. No. 9. JVoensdag den 30 Januarij. 5de Jaargang. BINNENLAND. BUITENLAND. rd ild rd A. PS Ha cl‘ H :r fl n- n e- le e- jf i 1 r a i zilveren De baan r B 1 I n le n o e reven hard- lioofden her nd 8H in law n. brandspuit naar de plaats Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. bei roe oov- :rd, ’deP >erd tras. dat en vet’i 1 in bet i'g. Io do int- t.« sou Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonncments-prijs voor 3 maanden ƒ1.40, buiten de Stad franco f 1.65enkele nummers 7| cent. SNEEK29 Jannarij. Z. M. heeft den heer G. Feenslra op zijn verzoek eervol ontslagen als commissaris van policie dezer stad. De provinciale staten van Friesland op 22 dezer buitengewoon vergaderd, ter zake van de verwerping der eerste kamer van liet wets ontwerp tot het heffen eener provinciale belas ting over 1850, besloten met algemeene stem men om in plaats van het verworpen voorstel 12 opcenten op de hoofdsom van f 8 het vat, geïnd van den buitenlandschen wijn als plaat selijke belasting in de provincie die belasting in eens a ƒ1 per vat te heffen. - Z. M. heeft dezer dagen afgewezen het verzoek om gratie van J. B. de l’Oeil die door het prov. geregtshof in Zeeland bij arrest van 25 October jl. veroordeeld is tot de straffe des doods, ter zake van moedwilligen doodslag zij ner vrouw. Die straf zal dus binnen weinige dagen te Middelburg voltrokken worden. Men leest in het Zondagsblad Uit Hulst meldt men ons, dat aldaar dezer dagen zekere weduwe d. B.na in eenen toe stand van schijndood al te voorbarig afgelegd te zijn in eene koude kamer, eenigen tijd daar na weder ontwaakt en tot het leven en volko- mene bewustheid teruggekeerd is; maar dat zij kort daarna en voor goed is bezweken voorna melijk ten gevolge der in haren schijndooden toestand geledene felle koude. Ernstige les voor allen, die in den barren wintertijd geliefde be trekkingen door den dood verliezen. Men meldt ons uit Culenborg van 23 Ja nuary: De verschrikkelijke koude en de nijpen de armoede doen bier vooral haren invloed ge voelen. Zoo als overal, komen er des morgens vele kinderen op de stadsschool blootshoofds, met lompen bedekten zonder nog ontbeten te hebben. De onderwijzer dezer school de heer H. kwam op de gedachte, om een beroep le doen op de milddadigheid der gegoeden, ten einde des morgens, gedurende de felle koude, aan deze kinderen roggebrood en koffij te geven. De heer II. ging daartoe zelf met eene inteeke- ninglijst rond, en ondervond al dadelijk zoo ve le medewerking, dat deze arme kinderen nu van heden af, eiken morgen ieder eene snede brood en koffij zullen ontvangen. Om dit goe de doel te bevorderen heeft ook de kruidenier H. een geacht Israëliet alhier, de koffij, wel ke tegenwoordig zoo duur isvoor 30 cents het pond geleverd. Mogt deze onderneming in het belapg der armen ook elders navolging vinden 1 AMSTERDAM, 24 Januari). Men schrijft ons uit Londen dd. 18 dezer, nopens de aldaar ge houden botermarkt, het volgende: De botermarkt is en blijft zeer slap en het is vreemd, dat de prijzen bij het koude weder niet booger gaan daar de voorrand evenmin als de aan voer overvloedig is, en het gemaak in dezen tijd zeker geen vierde is van die in de maand Junij. Men kan noteren puike Frie- sche 88 90, puike Kamper 68 72, en puike Zwolsche 60 68. De inferieure soorten gaan zeer moeijelijk. De aanvoer van deze laatste is bij de boogc vra.cht-prijzen inkomende region hoogeren koers in Holland enz. niet aan te ra den leverende zeker schade voor de afzenders. Het ojizelten van boter, die ter markt gebragt is, wordt ten sterkste afgeraden daar quanlileit en qualiteit zeker verliezen. Men kan den Hollanders in het algemeen en Overijssel en Gelderland in het bijzonder zeer aanraden voor deugdzaam droog en blank fust te zorgen en aan de boterbereiding alle mogelijke volkomen heid te geven daar men daarmede in Holstein en andere landen niet achtei- blijft, maar steeds voorwaarts gaat. -Eergisteren had te Zwolle de aangekondig- de hardrijderij plaats, waartoe 64 mededingers van heinde en ver waren opgekomen, zelfs één uit Waspik in Noord-Braband. De prijs, een gouden horologie, werd behaald door Schuur man van Bolsward en de premie, een horologiedoor Gorter van Grouw. FRANKFORT, 21 Januarij. Tusschen den Wurtembergschen minister Romer en zijn’schoon vader, vroeger lid van de Duitsche nationale verg. Schotthad reeds sedert eenigen tijd en wel speciaal na de ontbinding van de kamer groote oneenigheid bestaan die nu een tragisch einde dreigt te nemen daar thans een zoon van Schott zijnen zwager Romer op pistolen uit gedaagd heeft. FRANKFORT, 22 Januarij. De letterlijke uitvoering van eene wet kan soms tot de zon derlingste toepassingen leiden. Dit was het ge val met het bestuur van zekere gemeente in het kanton Turgait, in Zwitserland, dat on langs eenen voerman tot de boete van eenen gul den en 40 kreutzers veroordeelde naar de woor delijke uitlegging van eene bepaling op de cir culatie van rijtuigen en wel omdat deze met te grooten haast een I des onbeils had gereden. FRANKFORT, 24 Januarij. De geruchten betreffende een nieuw verbond tegen bet zoo genaamde Drie-Koningen-Verbond worden nu ook door Beijersche en Wurtembergsclie half officiële dagbladen bevestigd. De regeringen van Beijeren Wurtemberg, Saksen en Hanover na melijk zonden ten opzigte van eene staats-re- geling voor geheel Duitscbland overeen gekomen zijn men voegt er bij dat deze reeds de toe stemming van Oostenrijk verworven beeft en nu ook ter goedkeuring aan de Pruissische re gering aangeboden zal worden. Laatstgenoemde mogendheid zou intusseben ingeval zij dit ont werp aannam afstand moeten doen van het denkbeeld, om eenen rijksdag te Erfurt bijeen te roepen. Indien het zich echter bevestigt datvolgens bovengemeld ontwerp liet volks huis niet door liet volk zelf gekozen maar uit de bijzondere stenden-vergaderingen genomen zal worden dan zal dit nieuw ontwerp van staatsregeling nog minder in den smaak der open bare meening vallen, dan dezoogenaamdeDrie- koningen-constitutie. KEULEN, 24 Januarij. Te Berlijn duurt de krisis nog voort. De oppositie heeft in eene afzonderlijke vergadering besloten bijna al de regeringsvoorstellen te verwerpen. Men heeft bijna alle hoop op eene minnelijke schikking verloren. KIEL, 17 Januarij. De stenden van Slees- wijk-Uolstein hebben van het budget der mid delen voor 1850 een post geschrapt van 138,300 mark banco, bestemd tot reis- en daggelden van de leden der kamerwaardoor deze post ook onder de uitgaven moet wegvallen. Desten den hebben aan het vaderland in deze moeije lijke tijdsomstandigheden een belangrijk offer gebragt. Met die som kunnen meerdere batal jons worden uitgerust en te velde gebragt. ITALIË. De toestand der inwoners van Ve netie is meer dan te beklagen. Eene geregelde administratie bestaat er eigenlijk nieten erheerscht in alle takken van bestuur de grootste wanor de. De geheele bemoeijing van het gouverne ment bestaat in troepen en kanonnen in gereed heid te houden. Het garnizoen bedraagt onge veer 20,000 man meest Bohemers en Croaten. De staat van beleg, wat liet gezellig verkeer be treftwordt niet streng gehandhaafd en de gou verneur schijnt zelfs de openbare vermakelijk heden zoo veel mogelijk in bescherming te ne men want de opera ontvangt 60,000 lire on derstand en iederen dag moeten de militairen op bet Marcusplein spelen; doch dit alles helpt niet. De adel blijft op zijne villas aan de Breu- ta geen enkel venster der paleizen aan het groote kanaal wordt geopend. De prachtvolle zaal der Finice gelijkt eene kazerne, en het binnentreden van eenen officier is genoeg om in het algemeen uit alle koffijhuizen de bur gers te verjagen. De toehoorders van de schoo- ne militaire muzijk zijn havelooze bedelaars want zelfs vreemdelingen weigeren daar bij te komen. Bij dit al komt een zoo strenge win ter, als wij in jaren niet hadden, met veel sneeuw welke de Pinzella en lliva degli Schiavoni een voet hoog bedekt. Dit is bet beeld van het tegenwoordige Venetie. LONDEN22 Januarij. Volgens een brief uit Konstantinopel in de Times, had de Oos- tenrijksche regering verlangd om den tijd van de gevangenschap van Kossuth en zijne lotge- nooten in bet Ottomannische rijk te mogen vast stellen alleen tot dezen prijs zou Oostenrijk zijne diplomatische betrekkingen met de porte hervatten. Het Turksche kabinet heeft dien eisch niet willen inwilligen en geantwoord, dat Kos suth en zijne landgenoolen in de stad Kutiah zouden gevangen blijventot dat de rust in Hongarije zou zijn weêrgekeerdmaar dat zij dan ook op vrije voeten gesteld zouden worden. Een geneesheer, die in California fortuin wilde maken beschrijft in eene geneeskundige courant zijne lotgevallenen dat verhaal is in het geheel niet aanmoedigend voor hendie in dat land eene geleerde betrekking willen be was 164 ellen lang en werd liet snelst afgere den in 13 seconden. Men schat het aantal toe schouwers bij dit volksfeest op 6 a 8000 per sonen. De directeur verdient allen lof. Zij heeft het publiek veel genoegen en de armen eene goede gift bezorgddoor de entree-gel- den. UTRECHT, 25 Januarij. Te Haamstede (klas sis Zierikzee) werd jl. zondag eene gift van tweeduizend gulden, van iemand die onbekend wilde blijven, maar toch gaarne de gemeente een teeken van zijn aandenken wilde schenken ontvangen half voor de kerk en half voor de Herv. diaconie bestemd. Onlangs is aan het diaconiebestuur der Herv. gemeente Lopik (klassis Utrecht) door eenen van de diakenen der R. C. gemeente ƒ30 ter hand gesteld, als eene giftdie bij testamen taire beschikking door eenen R. C. leek aan het zelve vermaakt was, terwijl eene gelijke som aau het R. C. armbestuur ten deel viel. ZAANDAM23 Januarij. De leden van de sociëteitTrouw aan verbindtenissen hebben met een weldadig doel aan de ingezetenen de zer stad wederom een aangenaam volksfeest ver schaft. Aan eene tot gezegd doel uitgescli rijderij op schaatsen, bepaaldelijk voor en broodwinners van behoeftige huisgezinnen, hebben heden tweeënzeventig personen deel ge nomen de uitgeloofde prijeen bestaande uit 10 Ned. ponden best gerookt spek zijn aan ieder van de negen finale winners uitgereikt en aan een gelijk getal van negen personen ie der tot premie 5 Ned. ponden gerookt spek. Aan alle tweeënzeventig deelnemers aan deze handeling was, door de zorg eener commissie uit de leden der sociëteitvooraf brood en koffij verstrekt. Groot was het getal aanschouwcrs merkbaar was de algemeene belangstelling en aangenaam was voorzeker ook voor ieder het gevoel bij een volksfeestdat waar genot aan weldadigheid paarde. DREUMEL, 21 Januarij. Eergisteren had alhier een allerdroevigst ongeluk plaats. De vrouw van den arbeider C. K. die was uitge gaan om een emmer water te halen had haar tweejarig kind te buis bij een brandenden haard alleen achtergelaten. Na ongeveer een uur, dat zij pratende in de buurt heeft doorgebragt in hare woning terugkeerendeligt daar het onge lukkige kindje, der woedende vlammen ten buit op den grond, en bezweek bet spoedig daarna onder de hevigste smarten. Treffende les voor onachtzame moeders, om liet haar toevertrouw de kroost met meerdere zorgvuldigheid te be waken en haren pligt niet aan hare praatzucht op te offeren. ’s HERTOGENBOSCH22 Januarij. Heden morgen, kwartier over acht ure, toekende e.en wetenschappelijk beproefde thermometer de bui tengewone koude van 16 graden Reaumurzijn de 5 graden onder 0 van Fahrenheit; diensvol- gens 2 graden Fahr. meer koude dan in 1740 en dezelfde graad koude als de 23 Januarij 1823 aangaf. 5^*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1