EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- i i H I 1 I I 1 I r 1 5 J 5dc Jaargang* 1850. Pio. 11. tVoensdag den 6 Februari)» mg. (I BINNENLAND. BUITENLAND. 1' l PS aa ~p ch :r I n-^n e- le e- of J i- n Ie zelfs i buitengewoon begreep overal aan bet hoe de 'de ierd was. overle- liti ii ii o e i Her »rd aw i ii- an ïn. •rd ild rd A. den wensch der regering vol graaf A mini goedgekeurd, zoo rijke cri- en beslist Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Z.a- turilag. Almniieinents-prijs voor 3 maanden 1.40 builen tic Stad franco ƒ1.05, enkele nommers 7J cent. Op de Waal aannierkelij- Pi ijs der Adverteiitiënvap één tot vier regels» gewone letter, 40 cents, en Voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents segelrcgl, voor ieder, plaatsing. AMSTERDAM, 1 Februarij. De eerste Pruis- sische kamer is tot al de besluiten toegetreden welke twee dagen vroeger door de tweede ka mer omtrent de koninklijke voorstellen geno men waren. Met uitzondering van die, welke op de ministeriëele verantwoordelijkheid en de iideïcommissen betrekking hebben is dus in alle opzigten aan daan daar het amendement van omtrent de pairie door haar was De langdurige en aan afwisseling sis is daardoor ten einde gebragt terwijl deze beslissing mede de laatste moeije- Weenen meldt liet vol- van 80 artilleristen was Pahrendorf op marsch. Zij gingen van den grooten weg af, om eenen kor ten zijweg over de heide in te slaan maar wer den zoo zeer door eenen sneeuwstorm verrast dat zij geenen uitweg meer vonden. De kom- manderende officier gaf nu bevel, dat ieder naar eigen goeddunken zijne redding zoude beproe ven. Niet allen gelukte het. Elf soldaten en de officier bezweken voor de inspanningen die zij deden om zich uit de massa’s sneeuw die hen omringden, te redden, en bevroren opee- ne verschrikkelijke wijze. LONDEN, 3Ó Januarij. Gisteren heeft te Du blin, onder voorzitting van den Jordmayor, in de Rotonde eene talrijke vergadering van voor standers van den vrijen handel plaats gehad. Zij werd gehouden om als tegenstuk te dienen op de groole protectionistische bijeenkomstdie eenige dagen vroeger in hetzelfde locaal gehou den was. De protectionisteu hadden hun voor nemen te kennen gegevenom deze vergade ring bij te wonen, ten einde de stellingen hun ner tegenstanders te bespreken. Men vreesde, dat zulks tot ernstige onaangenaamheden zou leiden,en de policie 'had dus groote voorzorgs maatregelen genomen, ten einde alle aanleiding tot botsingen tusschen de verschillende partijen te voorkomen. FRANKFORT, 24 Januarij. Als een bewijs, hoe de vrijheid in Weenen gevreesd wordt, meldt men de volgende daadzaak. Saphir was voornemens eene humoristische voorlezing te houden en verzocht het verlof daartoe. Dit verlof werd inderdaad verleend, doch onderdo volgende voorwaarden Saphir moest te voren zijne redevoering ter inzage overleggen bij de voorlezing zelve volstrekt geen extempore bezi gen en geene staatkundige toespeling maken. FRANKFORT, 28 Januarij. In Denenemar- ken is het aloude verbod van huwelijken tus schen Christenen en Israëli ten opgeheven door eene koninklijke verordening, die evenwel be paalt, dat die huwelijken gesloten moeten wor den door een’ Christen geestelijke en dat de daaruit geboren wordende kinderen moeten wor den opgevoed in de godsdienst van staat dat is de Lutheraansche. FRANKFORT, 30 Januarij. De voorspelling van een’ weêrkundige alhier, reeds in Novem ber jl. gedaan, dat men gedurende dezen win ter den Rijn Moezel Necker cu Mein 7 ma len met ijs zal bedekt zien schijnt maar al te zeer vervuld te worden. Nadat althans de Mein gedurende eenige dagen weder bevaarbaar is ge weest, is hij heden weder voor de vierde maal met drijfijs bedekt. Een dagblad van gende: Een transport in den omtrek van F den grooten weg af, het Gentsche veer was de Waal vrij van ijs. Van daar bestond sterk in elkander geschoven ijs, dat zich langs Gent, Heihuizen en Panner- den uitstrekte. Het Pannerdensche kanaal was daarmede opgepropt. Te llulhuizen was het water ruim 50 duim gevallen, zoodat daarin boven en beneden de ijsverstopping een verschil van nagenoeg 1 el 50 dm. scheen aanwezig te zijn. Gelijk verschil van 1 el was, tengevolge eener ijsverstopping onder Drieltusschen dat punt en Beterenin den waterspiegel waarge nomen. De meeste buitenpolders in Gelderland waren met water bezet, dat, door de verstop ping in het Pannerdensclien kanaal hier en daar slechts kort van de dijkkruiuen verwijderd was. Op de meest bedreigde punten waren door opkisting der waterkceringen voorzorgen geno men tegen de mogelijke gevaren bij het losgaan der boven-rivieren. Op den IJssel was nog geene verandering in den staat van het ijs het water bleef er was sende. Hetzelfde was het geval op de Lek bo venwaarts; benedenwaarts had de waterstand da ling ondergaan. ROTTERDAM, 3 Februarij. Omstreeks het einde der maand December, was de koude in Kamschatka zoo geweldig, dat de gouverneur dier provincie zich genoodzaakt zag, zijne ge wone residentie Patropawlosk te verwisselen met zijn onderaardsch paleis Thchewskoï. Deze wo ning, omstreeks twintig ellen beneden den grond daargestelddient den gouverneur en zijn ge volg, uit meer dan 200 personen bestaande, tot verblijfplaats. Zij bevat zoowel alles wat hem nuttig als aangenaam kan zijn de tempe ratuur is er matig en gezond liet daglicht dringt er nimmer door, maar talrijke lichten versprei den er bestendig een helder schijnsel. Het is zeer zeldzaam, dat de koude zoo hevig woedt, dat zij den gouverneur noodzaakt Thchewskoï te betrekken; maar gebeurt dit, dan brengt hij er gewoonlijk twee, ja somwijlen drie maanden door, zonder uit te gaan. De overige bewo ners nemen insgelijks de vlugt naar dergelijke woningen. UTRECHT, 1 Februarij. Op Schokland heerscht hongersnood. Ter voorziening in den dringenden nood, heeft Z. M. ƒ200 en het pro vinciaal bestuur/50 toegeslaan en wordt drin gend de algemeene weldadigheid ingeroepen. Uit Wadenoijen wordt gemeld, dat aldaar het huis bewonen, waarin zijn geboren zijn, twee vrijsters, van welke de oudste 84 en de jongste 80 jaren heeft bereikt. Sedert ruim een derde eener eeuw bereikten in datzelfde huis de vader 85, de moeder 87, eene zuster van den vader 93, een behuwdzoon 80, eene doch ter 78 en een zoon 77 jaren. De zes dene personen genoten tol het einde van leven en de nog in welstand levenden genieten bij voortduring, het bijna onbelemmerd gebruik hunner zintuigen en zielsvermogens. NIJMEGEN, 31 Januarij. Heden is er geen ijs in de rivier komen afzetten en is de toe stand sedert gisteren alzoo dezelfde gebleven met dat onderscheid echter, dat het water in de laatste 24 uren sterk is afgeloopen. Niette genstaande de buitendijksche landerijen en uiter waarden benevens de Ooijscbe polder door het openzetten der sluizen, zijn ondergeloopen blijft de was aanhouden, zoodat er zeer waar schijnlijk beneden eene opstopping van ijs moet plaats hebben. De benedenstadvoor zoo ver zij niet kan worden afgedamd is geïnundeerd. Men verneemt, dat de bestuurder eener arreslededie voor de regtbank te Groningen te regt stond wegens het overrijden eener vrouw waardoor haar dood werd veroorzaakt, is ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maan den een boete van ƒ25 en in de kosten. Nog zijn aldaarter zake van bet overladen eener diligence gevonnisd de ondernemers der diligencedienst Concordia, van Groningen op Zwolle v. v. en veroordeeld in eene boete van 75 5 bijna de hoogste, die in dezen konde wor den opgelegd. ZIER1KZEE29 Januarij. Naar men ver neemt isin het laatst der afgeloopene week BB-I I aan den Noord-Bevelandschen wal, bij het dorp Colijnsplaataangedreven eene Scheveningsche visscherspink toebehoorende aan den lieer Var- kevisservan welke de bemanning, door hon ger en koude, in eenen bewusteloozen toestand verkeerde, en dien ten gevolge niet in staat was eenige werkzaamheden te verrigten. Deze menschen moeten reeds sedert verscheidene da gen in zee, door het ijs ingesloten het welk, zoo men verneemt, zich in eene zeer groote massa langs de kust bevindt, hebben rondgezwalkt van den wind dit zeegat zijn ingedreven, door de inwoners van derijk behandeld en te z was de Maas van oever tot ijsmassa’s. Het is te ho- er anders de Boompjes lig- Bh'- bej roe oo». :rd •e i a dat en ver» 1 in liet :'g. lo de mi ts sou den sterken ijs- en goederen in eenen oogenblik uit het gezigt verloren. ROTTERDAM, 2 Februarij. Gisteren avond te ure is de Maas losgebroken. De massa drijfijs was toen zeer groot. Kort voor dat los breken van de Maas, stak eene roeiboot met vier passagiers en twee roeijers van het Katendrecht- sche veer afde drang van het ijs belette ech ter den geregelden overtogten de boot bleef voor het gebouw van de stoomboot-maatschap- pij vast zitten met eene massa ijs die daar was opgestopt de personen die in de boot waren deden luide noodkreten hoorei! het gevaar was inderdaad zeer groot; aanvankelijk was het ón mogelijk, hun hulp te bieden. Eerst te half 8 ure is het een’ veerman gelukt hen met eene schietschouw te naderen: iets, dat ook met niet weinig gevaar gepaard is gegaan waarna de vier zich in de boot bevindende passagiers be houden aan wal werden gebragt. De twee roei jers wilden hunne boot volstrekt niet verlaten, doch wij vernemen dat zij later mede zijn ge red en dat ook de boot is behouden gebleven. Den bovengemelden veerman en zijnen hel per, wier namen ons onbekend zijn komt allen lof toe voor de moedige wijze, waarop zij zich hebben gedragen. Heden morgen oever vol met zware pen dat het weder stil blijft daar groot gevaar voor de nog in i' n gende schepen zal bestaan. Volgens de heden te ’s Gravenhage ontvan- gene rivier-beriglen zat het ijs op de boven-ri- vieren meerendeels nog vast. Van de punten af, waar het vroeger was losgeraakt en bene denwaarts wederom was gaan zitten was het geweldig op elkander gehoopt, had boven de ijs verstoppingen een ke aandrang van water plaats terwijl beneden die ijsstoppingen weinig water meer doordrong en het peil gedaald was. De gesteldheid der rivieren scheen dus voor het oogenblik weder zorgelijker te worden. Van Nijmegen af tot aan den Zandbergongeveer 1000 ellen boven lijkheid ophief, welke het tot nog toe belette, dat Pruissen zich in de rei der geordende con stitutionele staten schaarde. De belangstelling welke deze crisis niet slechts in Pruissen maar in geheel Duitschland en i- buitenlands heeft opgewekt, was groot. En geen wondermen I door welken uaauwen band Pruissen overige Duitschland verbonden was en beslissing omtrent zijn toekomstig lot ook de beslissing in zich zou bevatten van hel lol der toekomstige organisatie van Duitschland. AMSTERDAM 2 Februarij. Uil Keulen meldt men ons van gisteren dat liet ijs op den Bo- ven-Rijnofschoon nu en dan in beweging, echter nog vaststond. Van Oberwesel tol Sur- leij had zich hel ijs zoo hoog opeengestapeld dat het met den straatweg gelijk stond. Bacha- rach en omstreken liggen grootendeels onder water; het water is er tot 8 voet boven den straatweg gewassen; eene hoogte welke het zelfs in 1784 niet bereikte. Eergisteren avond dreef zoo te Keulen als te Coblentz veel ijs voorbij; waardoor de overvaart zeer bemoeijelijkt wordt. De Duitsche diligence tusschen Coblentz en Linz stortte, ten gevolge der gladde wegen op 30 Januarij in den Rijn. De personen zijn gered, maar, ten gevolge van gang waren diligence paarden totdat zij bij hel veranderen Na i genoemd dorp zeer lief- van het noodige voorzien zijn, hebben zij allen in goeden welstand ondag jl. hunne reis vervolgd. MAASTRICHT, 30 Januarij. Door liet sterke dooi weder, dat zaturdag II. ingevallen is, is het water in de rivier de Maas zeer hoog ge stegen en heeft hetzelve ook veel ijs afgevoerd. Op het platte land schijnt men veel last daar van te hebben voornamelijk in de omstreken van Susteren alwaar bijna alles onder water staaten men op sommige plaatsenin den nacht van zaturdag op zondag, met veel moei te het vee enz. heeft gered.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1