EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- J Ab Sb k A 5dc Jaargang» 1850. No. 12. Ziaturilag den 9 Februarij. A 4 n bej roe nd nd A* 5 BINNENLAND. Va- BUITENLAND. e :t hunnen i 11- e- le e- □f n le OOF e i c “de rerfl was. dat en ver* Jin het Og. lo de mi ls sou Op eenige punten T” en onbarmhartige huis- een beter onderko oi er a» in- atv tn. rd ild rd [>g HU ch Prijs der Advertentie»van één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregl, voor iedere plaatsing. vergadering dezer maatschappij Tot Nut van ’t bijzondere plegtigheid plaats. zeer willig op de van Beijeren werden door om zich met deze verkla- Reeds hebben van de 41 beurzen gesteld, hunne studie grondig konden doen worden. Aan Groningen’s hoogeschool bestaat sedert de intrekking der landsbeurzen in 1843 niet eene enkele meer. ’s HERTOGENBOSCH 4 Februarij. Door den aanmerkelijke!! was van het water op de boven rivieren. is ook deze stad onder water gezet, en geschiedt alzoo de communicatie met de la ge gedeelten op wagens. echt vieren terwijl nog op dien zelfden dag I men te verschaffen Wij inerken hierbij ai de zoon dezër laatsten in het huwelijk zal tre- leen op dat men niet op Hamburg behoeft te den. Een aantal van hunne geloofsgcnooten heeft eene niet onaardige som bij elkander ge- bragt ten einde die verschilyvortige bruiloften in gepaste vreugde le doen doorbrengen. liet Heerenveensch Advertentieblad meldt, onder dagteekening van 1 dezer: In den vroe gen morgen van vrijdag den 18 Jan. ji. begaf zich Hendrik Cornells Kool hoeveknecht te Delfstrahuizen op schaatsen van huis naar Rot- stergaast om van daar zijn meisje af le halen ten einde gezamenlijk naar Leeuwarden te rij den. Het meisje zag echter te vergeefs naar hem uit, want hij kwam niet opdagen en wordt Alen vermoedt dat hij een wak gereden en on- is en alzoo zijn dood zal Waal waren vol doorgaande ijsbe- was het ijs met merkelijk vallenden waterstand sterk afdrij- i van den Beneden- Waal te Pannerden, Alaurik en achtte de- de lagere dis en was het Deze Courant verschijnt eiken Wocnsilajj Za- turdag. Ahunnemcnts-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco 1.65enkele nominees cent. BERLIJN, 2 February. Op 6 dezer, zal bij gelegenheid van de beëediging der constitutie door den koning en op verlangen van afgevaar digden der beide kamers, in alle kerken eene pleglige gelegenheids-godsdienst-oefening plaats hebben. De Berlijnsche beurs is aanneming der constitutie. MÜNCHEN, 29 January. Bij de beraadsla ging over de emancipatie der Joden, in onze kamer van afgevaardigden, werd eene verkla ring voorgelezen van den rabijn Aub alhier, inhoudende: Daar nog zooveel wantrouwen tegen de Israëliten en onze zedeleer, zelfs bij de godgeleerden, bestaat, verklaar ik in naatn van alle rabijnen en van alle Israëliten van het Duitsche vaderland ten plegtigste dat wij elke de zedelijkheid betreffende dubbelzinnige plaats in den Talmud of in de latere Hebreeuw- sche geschriften hetzij die van eenen enkelen rabbi of van meerdere afkomstig is, niet alleen als niet verbindend beschouwen maar eens voor altijd verwerpen.” Al de rabbijnen Aub uitgenoodigd ring te vereenigen. rabbijnen 40 zich hierover verklaard; 31 heb ben zich geheel vereenigd met Aub; 9 rabbij nen, van streng orthodoxe denkwijze namen de verklaring in de hoofdzaak aan, maar hadden eene andere bewoording derzelve gewenscht daar, huns inziens, in den Talmud geene enkele dubbelzinnige plaats is, en boden aan, elke hiertoe betrekkelijke tegenspraak afdoende te be antwoorden. Alle deze verklaringenin de meeste waar van de zaak treffend uiteengezet is, zullen wor den ingediend bij de kamer van rijksraden die nog over bet door de tweede kamer aangenomen wets-ontwerp tot gelijkstelling derIsraëlitenmet de overige burgers beraadslagen moet. LONDEN, 2 Februarij. De Grieksche aan gelegenheden trekken hier algemeene belangstel ling. Al de havens in den Piraeus zijn geblok keerd. De admiraal Parker eischtbehalve de achterstallige rente, de overgave der eilanden Sapientia en Cabreraten zuid-westen van Morca. Koning Otto heeft echter geweigerd. daar zich da- dan 180 leden ter deelneming heb- geboden. De vereeniging is reeds ge- Een hoogst merkwaardig familie-feest zal aanstaanden zondag alhier plaats hebben. Op dien dag namelijk zullen Nathan Salomon de Leeuw oud 75 jaren en Rachel Elkans Po- lack oud 69 jaren hunne vijftigjarige echt- vereeniging en hunne dochter Sara Nathans de Leeuw, gehuwd met Philip Nathan Eleazar Kei zer het vijfentwintigjarig bestaan van 1- lot heden toe vermist, op de Tjeukemeer in der het ijs geschoten gevonden hebben. AMELAND 29 January. Op den 26 dezer beproefde de heer Westers, Roomseh Calh. pas toor op dit eiland, vergezeld van twee zonen van den heer Havcrschmidt en één’ van den heer Van der Werff, alle drie van Dokkum doch alhier geplaatst ten einde onderwijs in de zeevaartkunde te ontvangen, om van Holwerd over ijs dit eiland te bereiken. Daar ten ge volge van den een paar dagen vroeger ingeval len dooi het ijs reeds opgebroken waskon deze overtogt niet anders als gevaarlijk en ge waagd genoemd worden, le meer daar het dien dag vrij mistig was. Door het noodzakelijk ma ken van omwegen en den dikken mist van den reglen weg geraakt, dreven zij met het ijs heen zonder ergens aan land te hunnen komen of door iemand te zijn ontdekt. Eerst heden mor gen na reeds het zeegat gedeeltelijk te zijn uit gedreven geweest, hadden zij het geluk, tegen het noordstrand van dit eiland bij het dorp llol- lum, aan te drijven en aldaar in eenen bckla- genswaardigen toestand aan wal le komen. Wa re de wind dezen nacht niet noordelijk gewor den alsdan zouden zij gewis op zee gedreven en allen omgekomen zijn. Allen bevinden zich llians vrij wel, doch men vreest zeer, dat de voelen of handen van allen eenigermate door de vorst zijn aangedaan. GRONINGEN, 4 February. De heer R. G. Rijkens alhier, schrijver van eenige verdienste lijke werken over het lager onderwijs, beeft van Z. Exc. den heer minister van binnenl. zaken Thorbecke een voor hem vleijend ant woord ontvangen op de toezending van zijn werk Zolksveredeling door de verbetering der ligchamelijke opvoeding. L. Exc. verklaart, dat hij de leer van den schrijver ten volle is toegedaan en haar bij zijne kinderen nog steeds in practijk brengt. De minister hoopt, dat de toekomstige wetten op het onderwijs iets zullen vermogenom aan onze zeden eene zoo heil zame rigting te geven, als de schrijver bedoelt. Vrijdag jl. waren door den invallenden dooi en regen de straten alhier zoo glad, dat reeds in den vroegen morgen vele personen, die zich naar hun werk begaven vielen en zich meer of minder erg bezeerden. Onder deze bevond zich ook H. Ludolphi, boekdrukkers knecht, die, naar zijn werk gaande, bij de Kijk—in—*t Jatsboog achterover is gevallen en zich aan het hoofd bezeerd heeft, en wel zoo, dat hij, schoon dadelijk onder geneeskundige be handeling gesteld, spijt alle aangewende hulp, gisteren morgen aan de gevolgen van dien val is overleden, Jaren lang bij zijne patroons ge acht als een ijverig werkman stond hij boven dien bekend als een zorgdragend echtgenoot en vader. Hij laat eene weduwe en een kind na. In de Gron. Cour, dingsdag jl. leest men In de Arnst. Cour, van den 2 dezer komt een sink voor over de woningen der armen te Amsterdam." Daarin wordt onder anderen gezegd, dat het wensclielijk ware, dal even als de bekende inrigting voor armen en kran- ken te Hamburg gedaan heeftzoo ook binnen Amsterdam, door menschenvrienden iets gedaan wierd om tegen denzeifden huurprijs, die de behoeftige thans vaak aan heeren betalen moethem ROTTERDAM, 6 February. Volgens de laat ste bij de Staats-Courant ontvangen rivierbe- rigten scheen de ijsverstopping op den Duit- schen Boven-Rhijn bij Oberwescl en St. Goar te zijn opgebroken. Te Keulen was ten min ste den 3 dezer eene ontzagchelijke massa ijs afgekomen en dreef digt te zamen gedrongen voort met sterk toenemende rijzing van den wa terstand die le 11 ure op dien dag lol 24 voet 2 duim gestegen was doch later begon al te nemen, terwijl ook bet drijlijs verminderde. De Nederlandsche Rhyn en Waal waren vol gens de laatste tijdingen van zettingen bevrijd. Algemeen aan vende. Rhijn rik zat het ijs opgekroptdoch men ze omstandigheid gunstig voor tricten. Op de Lek bestond weinig drijfijs water aanhoudend dalende. Langs den IJssel had de ijsgang mede gere geld plaats met afwisselende rijzing en daling van het water. Het ijs op de Maas was bovenwaarts nog vast zittende. Op de benedengedeelten begon het in beweging te geraken en hier en daar drijven de te worden. Op de Merwede wasdoor de menigte afge- dreven ijs van de Waal te Gorinchem en llar- dinxveld de waterstand aanzienlijk verhoogd doch spoedig wederom gedaald. De Killen wa ren bovenwaarts nog met ijs bezet; het vond echter afstrooming naar de benedcn-killen die allen open schenen te zijn. Alen meldt uit Alexandria*-aan de Times, dat H. K. H. prinses Marianne den 11 January, met eene oorlogsstoomboothaar door den pa cha van Egypte ter beschikking afgestaan, naar Jaffa vertrokken is. Het Zondagsblad meldt uit Doelinchem van den 31 Jan. 11.: Heden avond had in de afdeeling van de Algemeen eene Zekere Gerrit Greven sedert 50 jaren als werk man in dezelfde betrekking werkzaam werd door het bestuur dezer afdeeling, onder eene gepaste toespraak, met eenen sierlijk bewerkten leuningstoel begiftigd, terwijl er van wege het hoofd-bestuur aan dien genoemden Greven eene zilveren medaille met een vereerend getuigschrift werd uitgereikt, als een bewijs van trouw en eerlijkheid gedurende het tijdsverloop eener hal ve eeuw. Alogt dit voorbeeld strekken tot na volging bij andere besturen der afdeeling van de maatschappij: Tot Nut van ’t Algemeen; opdat de geringere klasse, vooral die der dienst bodenhare heilzame werking ondervinde. ZWOLLE, 1 February. De 7 schepen vroe ger door ons gemeld als gevaarlijk liggende op de Zuiderzee achter de Zuidkrib van het Zwol- sche Diep, zijn te Genemuiden gelukkig bin nengeijsd, doch voor schipper Hollander, Am- sterdamsche beurtman was de sleuf te smal die alzoo tot nog toe zijn lot in de zee moet afwachten. De wachter van de noodhaven Krag- genburg is met zijn huisgezin naar Vollenliove vertrokken uit vrees voor de verbazende hooge ijsschotsen. LEEUWARDEN7 February. Het door ee ltige heeren gevormd plan om de oprigting van eene ijs-club hier ter stede te beproeven heeft grooten bijval verworven delijk meel- ben aang constitueerd en het bestuur benoemd. men niet op Hamburg neboelt te wijzen om aan te toonen dat zulk een ge wenscht voorstel inderdaad kan in praktijk wor den gebragt. Behalve in eenige andere plaat sen onzes lands bestaat toch hier in Gronin gen reeds lang eene vereeniging - nl. die der oud-diakenen- welke lot nu toe reeds 100 zindelijke en knappe woningen heeft doen bou wen en aan armen verhuurd voor dezelfde som die zij anders aan de zoogenaamde huis- melkers voor meestal bavelooze woningen moes ten betalen. Te Groningen zal een standbeeld worden opgerigt ter eere van Wessel Ganzevoort. Ee ne eerste vergadering is nopens deze zaak op 30 January te dier stede gehouden,, en daarop is besloten de nagedachtenis van baren groo ten land- en stadgenoot, die eens het Licht eter wereld werd genoemd te vereeren door eene instelling, welke zijnen naam draagt. Die in stelling zal, in zijnen geest, bovenal werkzaam zijn om beurzen te verleenen aan veelbeloven de maar minvermogende studenten in de god geleerdheid. Vele groote mannen werden ont wikkeld en Wessel Ganzevoort de wereldbe roemde geleerde zelf, alleen daardoor, dat zij in het genot van omvattend en n o b

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1