EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE ST1D EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- k 1850. No. 15. H 5de Jaargang. den I 4 I - L’s - d. :r- BINNENLAND. ke BUITENLAND. n oor Men schrijft Kessei dd. 12 Febr. de wor- schildwacht de borst geheel be ft Ie n o e I der Ter- it B 1 bei roe oor ■rd He eri ;vas'. dat en rer- lin- het ig lo* de mi ts sou van het Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdng. Abonnenients-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nomnicrs 7| cent. ALLERLEI, Den 12 dezer is uit het Vliet, te Leeuwarden, opgevischt het lijk van eenen jongeling, die zich, bij zijn levendikwerf aan misbruik van sterken drauk schuldig maakte. Eet», Schotse!) dagblad meldt, dal bij den storm van den 28 De cember jl.de zee opgestnwd is tot aan den top var» den licht toren van Itell-llockwelke 97 voel lioven boog water staat Toen het doodvonnis den 11 February aan den bekenden De I oeil te Middelburg voltrokken werd, schrijft men, was de indruk op de ontzettende menigte aanschouwers, over het al gemeen verkeerd. Het scheen een volksfeestwaarbij velen zich in sterken drank te builen gingen. De koning van Pruissen heeft thans alle zijne ministers met ridderordes be giftigd. Het Zondagsblad meldt: Men schrijft ons uit de hoofdslad Het heeft alhier bij velen opzien gebaard dat twee voorname advokaten het geschil over den bril van een sekreet de balie gebragt hebben. liet schijnt voldoende te zijn, wanneer men maar praktijk heeft en geld verdient. De huis heer ware er met minder omslag en kosten afgekomen, wan neer hij zijnen timmerman gezonden had om de postenores van mijnheer en mevrouwdie zijn huis bewonente doen opmetenom dannaar de buitengewone behoeftehet in kwestie zijnde stuk huisraad te laten veranderen. Te Ncw- York is eene nieuwe, ijzeren stoomboot gebouwd en bestemd, om het meer van Titicaca te bevarenhetwelk op de kruin der Pcriiaansche Anden ligt (luizende voeten boven de opper vlakte der zee. Deze boot is 55 voet lang, 12 voet breed en en eindelijk den ongelukkige» de helling van den wal tot over in het water vonden liggen hij was wusteloos en zij konden geen woord uit hem krijgen. Terstond naar de infirmerie overge- bragt en geneeskundig onderzocht, werd bij be vonden slechts kleine kneuzingen te hebben be komen doch zijn spraakvermogen was geheel weg en kan hij tot heden toe slechts ruwe ge luiden voortbrengen. Het is dan ook bij ge schrift dat zijn verhoor voor de officieren commissarissen met het voorloopig onderzoek belast heeft plaats gehad. Thans is de zaak in handen van den gewonen regter gesteld. De weinige inlichtingen echter, die de van schrik bevangen soldaat omtrent de daders weet te ge ven zullen, zoo men vreest, de justitie niet in staat stellen dezelve te achterhalen. Gisteren morgen vond men in het veld, even buiten de stad het lijk van eenen 73ja- rigen grijsaard nabij de herberg die hij ’s avonds te voren in beschonken toestand had verlaten. Waarschijnlijk is hij op het pas van water be vrijde, nog glibberige land uitgegleden en in slaap gevallen om nimmer weêr te ontwaken. WEENEN, 10 February. In onzen finan- ciëlen toestand heerscht nog altijd dezelfde on zekerheid van vroeger. Alle middelen worden aangewend, om het vertrouwen te verlevendi gen, maar blijven vruchteloos. Onze fondsen blijven zwevende het zilver komt nog geens zins in verkeer, en de hoogte der vreemde koer sen en wissels toont nog altijd, op zeer bedroe vende wijze, den lagen stand onzer eigene fi nanciën aan. FRANKFORT, 12 February. Het plan, om voor Duitschland eene oo *er nd au in- aW n» rd ld rd A. J n- -1 e- I le e- I af gen. Z. M. adjudant kwam heden na te 3 ure onder eenen zwaren stortregen en hevigen wind in een open vaartuig, vergezeld van de heeren Meerwijk Bogaerts en Van Leeu wen alhier te Alem aan. „Na alles naauwkeu- rig opgenomen te hebben, vertrok hij onmid- dellijk naar Maren en Kessel en verder opwaarts langs den Maasstroom naar die plaatsenwel zoo vreesselijk door het water zijn geteisterd. Wij hopen en vertrouwen dat dit onderzoek zal leiden tot leniging van onze ingezetenen. UTRECHT, 15 Februari). Het collegie Zee- manshoop te Amsterdam heeft op nieuw eene hoogst belangrijke gift ontvangen van een’ on bekende, nl. vijf obligatiën 5 pCts. Weener Metalliek ieder a 11. 1000. Ten bewijze boe het schenken van jenever bij verkoopingen ten platten lande, de hoogst treffende gevolgen kan na zich slepen, diene, dat voorledene week in het naburige Soest een boer van eene dergelijke verkooping in eenen vrij besclionkenen toestand huiswaarts keerendeon der het rijden van den boerenwagen dien hij zelf bestuurde afviel, met het ongelukkige gevolgdat de wagen hem geheel overreed en hij spoedig aan de gevolgen daarvan overleed. VENLO, 14 February. In den nacht van 7 op 8 dezer, omstreeks 12 ure, werd de flan- keur Berger, die als schildwacht op post stond boven de Geldersche poort alhier, plotseling overvallen en aangerand door twee personen waarschijnlijk smokkelaars, welke hem van ach teren aangrepen en zich zoodanig van zijn’ per soon en wapen meester maakten, dat hij zich niet verdedigen kondczelfs werd hem, door dat men hem een zakdoek in den mond stopte ook het schreeuwen belet. In de verte zag bij' toen verschillende personen den wal overklim men. In de worsteling gelukte het hem wel, de bajonet van zijn geweer af te trekken doch kon hij niet beletten dat zijne aanranders hem naar den kant der borstwering drongen en van de aanzienlijke hoogte van den wal in het water nederstortten. Zijne noodkreeten werden gelukkig gehoord door den sergeant-majoor Ven noot en door den zoon van den portier der gemelde stadspoort, welke twee personen op het geluid af in den donkeren nacht rondzoch- ten aan ’sGRAVENHAGE, 16 February. De afdee- lingen van de tweede kamer der staten-gene- raal hebben zich eergisteren en gisteren bezig gehouden met het onderzoeken der aanhangige ontwerpen van wet. lieden zullen zij onder zoeken de ontwerpen van wet nopens de munt, de kwade posten de schatkist—biljetten en waterschappen. In de volgende weck zal den onderzocht de nieuwe redactie van het ont werp, wegens de brievenposterijterwijl ten slotte zullen worden onderzocht de voordragten van wet, wegens de scheepvaartwetten. AMSTERDAM, 12 Februari], Directeuren der Zuid-Hollandsche Maatschappij lot het red den van Schipbreukelingen hebben in hunne vergadering van den 9 besloten te doen uitrei ken: Aan schipper Christiaan Schrijnde!'de zilveren medaille; aan den stuurmansmaat Hen drik Smit, de zeeloodsen Leendert Nieuwstraat Cornells Waleman en Klaas Hoogvliet en de loods-kweekelingen Abraham Hans en Jan de Quant, de bronzen medaille benevens getuig schriften allen uitmakende de bemanning der Loodsboot No. d van de Maas en Goedereede, voor hun beleid en stoutmoedige pogingen, in het redden der equipagie van het op den 28 Ja nuary tegen den Ooster gestrand en totaal ver brijzeld Nederlandse!) hoekerschip de Vrouw Maartje, gevoerd door kapt. Jacobus van Valk, te huis behoorende te Vlaardingen. wijl directeuren tevens, uit het zoo weldadig fonds van wijlen mejufvrouw Ida Maria de Raath aan onderscheidene weduwen van in zee verdronkene zeelieden wederom onderstand heb ben uitgereikt. AMSTERDAM, 14 February. In het laatst van January was liet te Konstantinopel zeer koud en viel er veel sneeuw. Eene oude Griekin verzekerde, dat er sedert Napoleon’s tijd zulk ruw weder Jiiet geweest was. De straten waren als uitgestorven en bet publiek hier en daar in een costuum dat ter naauwernood liet oog ee nen doortogt liet. De schildwachten zelfs waren haast niet te herkennen. De reiniging der stra ten buitendien in den slechtste» toestand werd overgelaten aan de eigenaars der huizen en aande lieve zon. In de woningen, niet digt betimmerd, drong de koude wind door, en daar men veel kolen tot verwarming ge bruikt is er misschien menigeen gestikt. Eene dame, die voor de koude hier warmer klimaat zocht, lag den geheelen dag te bed, terwijl hare bediende in eenen mantel er vóór zatmet een' kolen-pot aan hare zijde. Er waren reeds berigten ingekomen doodvriezen Van eenige personen. ROTTERDAM. 15 February, ons uit Alem Maren en het volgende: Van den 5 dezer tot op heden hebben wij alhier, door het buitengewoon liooge water en geweldige stormen ontzettende rampen te be treuren. Kistingen op de dijken geplaatstwer den weggevaagd waardoor doorbraken ontstaan zijn van honderde ellen lengte. Vijftien huizen met have en bezittingen der eigenaren zijn door bet water geheel verzwolgen. De meeste overi gen zijn zoo zeer gehavend dal zij als het wa ter zal gevallen zijn, onbewoonbaar zullen be vonden wordenwant nu zijn zij door men- schen en vee verlaten welke in de school te Alem en nog eenige weinige beschikbare hui zen te Maren en Kessel zijn opgepropt. Ook de kerken en overige scholen staan onder water. Het voedsel voor menschen en vee is groo- tcndeels vernield en weggespoeld zoodat wij met reden, in onze, door vroegere rampen zoo zeer geteisterde verarmde en uilgeputte gemeen ten voor hongersnood vreezen. Hoezeer ter nedergedruktzijn wij heden ee- nigzins opgebeurd door de onverwachte komst van den heer kapitein ter zee jhr. IL A. van Karnebcek, adjudant des konings, die uit hooge belangstelling door Z. M. den kouing gezonden was om onderzoek te doen naar de rampen ontstaan door de doorbraken en overstroomin- middag schijnt geheel in duigen te zullen vallen. Na i reeds millioenen voor dit doel verspild te heb ben, weet men thans reeds niet, wat men met deze vaartuigen zal aanvangen, en van waarde geldmiddelen zullen verkregen worden om de equipagiën te bezoldigen. Naar het schijnt, is men voornemens de daartoe behoorende stoom- vaartuigen tot postschepen te bezigen. De ad miraal Brommy die zich reeds sedert eenigen tijd hier ophoudt, tracht zulks te verhinderen maar zijne vertoogen zullen wel zonder gevolg blijven. KLEEF, 12 February. Sedert ongeveer acht dagen, hebben wij wederom het treurige schouw spel eener belangrijke overstroom!ng welke zich van Nijmegen tot nabij Kleef uitstrekt en de Pruissische plaatsen ZyfflichWijlen, Cranen- burg, Niel Mehr Donsbriiggen Bimmen KeckenDüffelward en Rindern zwaar getroffen heeft. Meer dan 8000 menschen welke deze vlakte van ongeveer 25,000 morgen uitgestrekt heid bewonen, ondervinden dit ongeluk nu se dert het jaar 1824 voor de twaalfde maal, en hebben zoo doende bij elke overstrooming eene schade geleden aan landerijen en gebouwen van meer dan 100,000 thalers. Deze omstandigheid is des te treuriger omdat alleen de laagte der aan den Oyschen-schouw gelegene Hollandscbe dijken daarvan oorzaak is. HAMBURG, 11 February. Met vreugde kun nen wij melden dat de chef van een onzer voornaamste handelshuizen de heer John Henry Schröder, uit zijn privaat vermogen de som van één millioen Mark Banco (f 1250,000) tot weldadig doeleinde heeft aangewezen. Dit doel bestaat namelijk daarin dat voor een bepaald aan tal hulpbehoevende familiën woningen gebouwd worden en haar eene jaarlijksche ondersteuning in geld toegekend. De edele gever zal zich in persoon belasten met de leiding der werkzaam heden welke dit plan moeten verwezenlijken. ITALIË. De berigten uit Rome behelzen lie den weinig bijzonders. Droevig is het tafereel dat van het bestuur der commissie van kardina len wordt opgehangen zij drijft liet absolutis- mus ten toppunten is onmagtig de rooversben- deu te keer te gaan die overal gruwelen be drijven, terwijl de plaats gehad hebbende ont wapening de aangevallenen buiten de mogelijk heid stelt zich zelven te verdedigen. LONDEN, 12 February. De admiraliteit heeft besloten eene doelmatige verandering te maken voor de zee-soldatenvan 1851 af aan zal het ration brandewijn of grog voor iedere» matroos op de helft verminderd en voor de scheepsjon gens enz. beneden de 16 jaar geheel afgeschaft worden. Daarentegen zal men de soldij met 3 shill, per maand verhoogen. PARIJS, 13 February. Ingevolge stellige be- rigten, heeft Griekenland onherroepelijk besloten alleen voor de overmagt te bukken en zal zich alsdan in de armen van Rusland werpenwaar van bet de bescherming met luider stem zal in roepen. Prijs der Advertentie!)van één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel ineer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1