NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1850. No. 16. 1 den 23 is r- r BINNENLAND. J it o - II. I I I n o e I B l 5 I l le f. I. ik B 1 de en ras', dat en feri 1 in liet *o lo de knt- ts :ou ler ud an in- an n. rdr ld rd A. <a el» tr il- fi le e- jf n Ie Prijs der Advertentie»van één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. In het lage ge- Beek zijn de huizen evenmin ver- De felle wind welke II. woensdag van den SNEEK 22 February. Bij besluit 2 heeft Z. M. tot griet- nir. T. Mulier, eervol ont- S*- be roe oo» :,dH 1 18 February jl.no. man van Wonseradeel benoemd in plaats van C. Bink esvroeger slagen. De Staats-Courant deelt een koninklijk besluit mede van den 17 February 11. gecon trasigneerd door den minister van binnenland- sche zaken en luidende als volgt Wij WILLEM 111 enz. Gelet op de onderscheidene berigtenbij ons ingekomen aangaande de vele rampen welke door den watersnood in onderscheiden provinciën zijn veroorzaakt En willende ten spoedigste voor het geheele Nederlandsche volk de gelegenheid openstellen tot uitoefening zijner bekende weldadigheid om de lijdenden en hulpbehoevenden tegemoet te komen in eenen toestand die algemeene deel neming in liooge mate verdient: Op het rapport van onzen minister van bin- nenlandsche zaken, van den 17 February 1850, nenlandsche zaken lilt. A. 7de Afd. Hebben goedgevonden en verstaan te bepalen 1) Er zal op maandag dingsdag of woens dag den 25 26 of 27 February aanstaande eene algemeene collecte aan de buizen der in gezetenen door het geheele rijk worden gedaan 2) De gouverneurs der provinciën zullen on verwijld de noodige maatregelen nemen, opdat die collecte in elke gemeente hunner provincie door de zorg der besturen geschiede op zoo danige wijze alsnaar hun oordeel de gene genheid tot milde bijdragen het meest kan be vorderen. 3) De bijdrage Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 builen de Stad franco enkele iioinincrs 7‘ cent. van elke gemeente zal door het bestuur ten spoedigste worden overgemaakt aan den gouverneur der provincie, welke de som ter kennis van den minister van binnen- landsche zaken zal overbrengen. 4) De minister voornoemd zal zoodra de vereischte inlichtingen zullen zijn ontvangen het aandeel bepalen, dat aan elke der door den watersnood geteisterde provinciën in de opbrengst der collecte zal worden toegekend. 5) In elke provincie zal de verdeeling van dat aandeel tusschen de noodlijdenden dien het ontbreekt aan eigen middelen tot herstel van hun verlies of tot voorziening in hunne behoef ten geschieden door de zorg der gedeputeerde staten met overleg en bijstand der gemeente besturen. 6) Van de besteding zal later, onder het beleid van den minister van binnenlandsche za ken, eene algemeene openbare rekenschap wor den gedaan. Hare Majesteit de koningin heeft, verge zeld van haar gevolg, het weeshuis der Evang. Lull), gemeente te ’sGravenhage met hare hoo- ge tegenwoordigheid vereerd en de bewoners van hetzelve op een keurig middagmaal doen onthalen. Det Zondagsblad meldt: Twee voorbeelden zijn ons uit Leeuwarden gemeld die ons weder bewijzen welke nood lottige gevolgen het misbruik van sterken drank na zich sleept. Zekere ongehuwde boer, onge veer 30 jaren oud en algemeen bekend wegens zijne dikwerf herhaalde dronkenschap verliet 11. maandag avoud ongeveer te 9 ure, nadat hij aan de huizen, zoo als gewoonlijkvoor zij ne ouders melk had rondgebragt, met ledige emmers deze stad ten einde zich weder huis waarts te begeven. Hoezeer echter door het ge bruik van te veel sterken drank reeds zijne zin nen niet meer magtig zijndetrad liy vooraf echter eene tapperij binnen en liet zich aldaar ten overvloede nog een twee glazen jenever geven. Hierna het huis verlatende tepwijl de op dien avond heerschende storm reeds iederen voetganger voorzigtigheid aanbeval begaf hij zich naar de ouderlijke woning, doch geraakte weldra door zijne dronkenschap van het regte spoor, ten gevolge waarvan hij in de nabijheid van het tigchelwerk, toebehoorende aan den heer mr. J. Dirksmet zijne emmers in het water stortte, waaruit men den ongelukkigein weerwil der nasporiugen van de in de nabijheid wonende ingezetenen die door het gejammer van den drenkeling waren op de been geraakt en in de duisternis en in den woedenden wind hunnen natuurgenoot zoo mogelijk trachtten te redden eerst na vele vruchtelooze pogingen den anderen ochtend levenloos ophaalden. Daar bij was zijne reeds grijze moeder tegenwoordig, zonder echter eenige aandoening te laten blij ken over het rampzalig lot van eenen zoon die haar reeds zoo vele tranen en smart had veroorzaakt. Een welgesteld landbouwer, in de gemeente van het nabij deze stad gelegen dorp Stiens ver liet in den avond van den 8 dezer in hoogst beschonken’ toestand eene in gemeld dorp staan de herberg, alwaar hij met bet door hem be reden wordend paard eenige oogenblikken had vertoefd. Door de heerschende duisternis van den nacht en den harden wind schijnen ruiter en paard echter al spoedig van den regten weg afgedwaald en in eene diepe sloot nabij het kerk hof te zijn nedergestort. Den anderen morgen althans bij het aanbreken van den dag von den de voorbijgangers het paard nog tot aan den buik in het water, en aangezien het op deszelfs rug voorhanden zadel met de daaraan gehechte stijgbeugels eenen berijder aanduidden zoo bleek weldra na nader onderzoek dat bo ven bedoelde landbouwer onder de hoeven van zijn paard in den grond was weggetrapt, waar door alle redding hem onmogelijk was gewor den en ten gevolge waarvan zijn ontzield lig- chaam dan ook vreesselijk misvormd was. ROTTERDAM, 19 February. Uit Nijmegen meldt men liet volgende: De dammen in de Meipoorl en op de Lage- markt en elders in de straten zijn weder weg genomen; men kan zich reeds buiten de Mei- poort tot op den Waalwal begeven. Blijft de val aanhouden, welke evenwel thans niet veel is dan heeft men hoopdat men spoedig de kade langs de Waal zal kunnen passeren. De berigten uit de gemeente Ubbergcn waar toe behooren de dorpen Ooy, LeuthKeker- dom Erlekom en Beek, zijn allerdroevigst. Nu de stormen eenigzins bedaard zijn komen deze van lieverlede in. In het dorp Ooy zijn van de 60 huizen geen 5 onbeschadigd geble ven sommige zijn geheel weggeslagen. De be woners zijn grootendeels in de op de hoogten staande huizen gered. Van de 26 huizen te Leuth, zijn mede slechts vijf onbeschadigd. Zes endertig personen de vroegere bewoners van vier huizen, zijn II. zondag met levensgevaar gered. De meeste huizen staan nog alleen op de stijlen terwijl de daar tusschen gemetselde muren zijn weggeslagen. Nog veel treuriger is het te Kekerdom gesteld aldaar zijn 25 huizen geheel weggeslagen of in eenen puinhoop ver anderd, terwijl de dijk, anders de wijkplaats voor de ongelukkige bewoners van die huizen bijna voor twee derde gedeelten is weggeslagen zoodat 155 personen in de kerk in de school of in eenige behouden geblevenc huizen onder dak zijn gebragt. Anderen verschuilen zich ach ter eenig riet op den dijk, waar die nog eenige breedte aanbiedt. De wintervoorraad van aard appelen en andere eetwaren meubelen en alle bezittingen op de zolders der meeste huizen geborgen alles is door het instorten der hui zen geheel verloren gegaan, zoodat voor al die ongelukkigen gebrek, zelfs aan de noodigste le vensmiddelen, is te voorzien. Waren velen het te voren nog niet, zoo zijn zij nu daardoor tot de behoeftige klasse vervallen, deelte van schoond. namiddag slechts korten tijd noordelijk liep, beeft aldaar verscheidene huizen van derzelver muren beroofd anderen zeer veel beschadigd. De gevolgen van den hoogen waterstand zijn voor de gemeente Cuijk zoowel als voor alle andere plaatsen, aan de zoogenaamde Beer- se-Maas gelegen, zeer noodlottig geweest. De rivier bereikte de sedert 1820 niet bereikte hoog te van 1.30 Ned. el boven 0, zoodat de zooge naamde Cuijksclie heide, bestaande uit 101 wo ningen, bewoond door 466 zielen, als in eene zee herschapen werd. Ieder nam de toevlugt tot de zolders om zich te redden de stor men uit het westen en zuidwesten joegen het water meer cbm drie palm hooger op en beuk ten de muren zoodanig dat zij bijna allen ge heel of gedeeltelijk instortten. Na onvermoeide inspanning van krachten (de storm belette den ongelukkigen eerder te hulp te komen) gelukte het eindelijk 15 huisgezin nen die op het punt stonden van te verdrin ken en sedert drie dagen gebrek aan levensmid delen hadden van den akeligsten dood te red den. Hartverscheurend was de toestandwaarin men de geredden aantrof. Een huisgezinbe staande uit man vrouw en vier kinderen nog zeer klein vond men reeds sedert vier uren van den vorigen namiddag gezeten op eenen aard- appelenkuil bijna verstijfd van koude en niets dan den dood tegemoet ziende. Een ander ge zin van vijf personen had zich den ganschen nacht moeten redden op het bed bij het op het stroo liggende lijk van den man en vader, bij anderen moesten de kinderen door het dak naar beneden geworpen en opgevangen worden ten einde hen te redden. Wel zijn ongelukki- gen van den dood gered maar donker blijft het vooruitzigt van zoo velen die have en goed hebben verloren en de algemeene liefda digheid hoe groot ook in die gemeente, is on mogelijk in staat, in alle behoeften te voorzien en dien rampzaligen andere woningen te ver schaffen. Door het verleggen van liet ijzeren spoor te Halfweg Haarlem en Amsterdam was de rij weg op den dijk te smal geworden en werd het noodzakelijk bevonden een daar staand gebouw eenige ellen te verzetten. Deze verplaatsing is gepasseerde» vrijdag, 15 Febr.des namiddags met den besten uitslag bewerkstelligd. De ver dienstelijke opziener van Rijnland, G. A. de Geus heeft de middelen daartoe beraamd en met de onder zijn opzigt staande werklieden van Rijnland die verplaatsing, naar de voorafgaande toebereidselen binnen één uur tijds bewerk stelligd. Het gebouw, lang twintig ellen breed ruim zes ellen en boog boven den beganen grond vijf ellen werd met fundecringcn hoog een el in zijn geheel zonder beschadiging voortgerold; daartoe werden gebezigd vijf mi stellingen ieder voorzien van vijf rollen, en gelijk verdeeld over de lengte van het gebouw benevens acht zoogenaamde mosterdpotten ver deeld op gelijken afstand tusschen de rolstel- ling terwijl het gebouw in beweging werd ge bragt door vijf vijzels. liet gebouw is aan de eene zijde vier en aan de andere zijde twee el- Icn verzet* ’s I1ERT0GENB0SCII, 17 February. Giste ren passeerde bier weder de adjudant des ko- ningsjhr. Van Karnebeek die de door liet water aangerigte verwoestingen kwam in oogen- sehouw nemen. De harmonie van de sociëteit de Unie gaf hem eene serenade voor het hotel van den gouverneur, ten blijke van dankbaar heid voor de betoonde belangstelling in hel deer niswaardig lot van zoo vele opgezetenen dezer provincie. De heer Van Karnebeek heeft per soonlijk ook eene zeer milde bijdrage geofferd ten behoeve der noodlijdenden voor welke Z. M. uit eigene fondsen ƒ2000 beeft geschonken en van rijkswege ƒ8000 is verleend. De ellende, welke in onderscheidene gemeen ten thans meer bijzonder bekend wordt, is niet te beschrijven. Er zijn eenige honderden hui zen verwoest, geheel weggeslagen of onbruik baar geworden; de bewoners van velen zijn het levensgevaar met moeite ontkomen en nog spoe len hier en daar lijken aan. Er is menig ge zin gedurende 2 13 dagen aan den dood bloot gesteld gebleven in het bovenste der huizen die door wind en water bestormd, ieder oogen- blik dreigden in te storten. Zoo ontzette men onder Alem eene vrouwdie met verscheidene kinderen zonder levensmiddelen in eene bouw vallige en overstroomde hut zat welke men

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1