i ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN IIEÏ ARROKMSSEUENT SNEER. NIEUWS- EN I ode Jaaruunj'. Zaturdag den 2 Maart. 1850. No. 18. BINNENLAND. BUITENLAND. 85 e ti «n in- an :n. A. ch :r- n- ie le e- of Ie n Ie bei Iroe oor- erd r lo de int is sou II u 9.*, 91 25 ”4 de bier man zoon kwam niet een bevinden. i )0 3; U’. 5; ner srd ■rd ild •rd a a ii- ta ‘O i rdc F en was, dat en ver* i! in liet ‘ig. pd. ng- 34 31(1. ton- pd. vl i. op i"t; 1 ‘I was de vrouw nog niet Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 builen de .Stad Jranco ƒ1.05, enkele noinrners 7} cent. De aarde beeft, de berg splijt plotseling braakt de vulkaan eenen gloeijende steenen die dan als een De lava heelt eene en vloeit nu uit twee Del schijnt een vuurstroom, waarvan bedaard voortrollen mie naar Breda waaraan veel geloof wordt ge hecht, doordien de verspreiding daarvan is uit gegaan van den zoon en den neef des ministers van oorlog. W ij wenschen dat onze stadge- nooten daaraan niet on voorwaardelijk zullen ge- looven dewijl er, voor zoo ver men kan na gaan niets met zekerheid te dien aanzien be kend is. De zittingen der Lnxcmburgsche kamers zijn op 19 Februarij des morgens te 9 ure heropend. Omtrent de aankomst van prins Hen drik de nieuwe stadhouder, welke dien dag werd tegemoet gezien was aan de kamer gee ne mededeeling gedaan. De regering heeft de onderscheiden punten, daarop betrekkelijk, in beraad genomen en naar ’s llage gezonden. Een antwoord daarop was nog niet ontvangen. gegaan onderzoek bij de algemeene rekenkamer van de stukken tot staving van het pensioen en de berekening van het bedrag overgelegd voor welken maatregel alsdan zal worden opge heven de Raad van bestuur van het thans in werking zijnde pensioenfonds, Men schrijft uit Assen, dd. 21 Febr. Zondag avond, den 17 Februarij jl. ging vrouw van den timmerman II. de Wit al- van huis zoo zij zeide om naar haar te gaan, die zich op liet tolhek bij zijnen bevond: het werd nacht, maar de vrouw te huisen noch De Wit noch der huisgenooten wist, waar zij zich kon Men heeft allerlei nasporingen ge- SNEEK 1 Maart. Bij vonnis van de arron- disscments-reglbank alhier, dd. 27 Februarij j I. is W. M. K. veehouder in de grietenij Lem- sterland wegens weigering van invulling van zijn biljet nopens de heffing eener provinciale belasting op het rundvee, over de jaren 1849 en 1850 veroordeeld tot betaling eener geld boete van ƒ10-» en in de kosten, een en an der invorderbaar bij lijfsdwang. De beklaagde ■gtbank beweerd ampel gernoti- had de onbevoegdheid der re;_ maar de regtbank heeft zich bij veerd vonnis bevoegd verklaard. liet op woensdag jl. alhier gehouden col lect ten voordeele der noodlijdenden door den watervloed in onderscheidene provinciën dezes rijks, heeft opgebragt eene som van ƒ514.25. Volgens de Handelingen der Herv. Synode over 1849 bedroeg het zielental der Hervorm den hier te lande 1,667,538, en het aantal pre dikanten 1508 werkzaam op 1273 standplaat sen. De genoten onderstandsgelden bedroegen aan lands subsidiën ƒ34,025, en uit de provin ciale begroetingen ƒ28,700. Het getal der toe gelaten kandidaten was 33. De giften voor nood lijdende kerken enz. bedroegen 27,935.19. Het gezamenlijk getal der opgegeven overgangen was uit de Hervormde kerk tot de Roomsche 52, en daarentegen 176 uit de Roomsche tot de Herv. kerk. Zondag jl., de verjaardag van het uitbre ken der jongste Fransche omwenteling, is te Parijs zeer rustig voorbijgegaan. Geene der door sommigen verwachte rustverstoringen had plaats. Ook is de dag van regeringswege niet gevierd, dan alleen door kerkelijke diensten, die door weinig menschen werden bijgewoond. In het keurvorstendom Hessen is het Maart- ministerie afgetreden. De keurvorst heeft een nieuw ministerie benoemd en als voorzitter daarvan den heer Hassenpflugdie onder de vorige orde van zaken een tijd lang aan het bestuur in Hessen deel nam en geen goed aan denken achterliet, zoodat hij er nog niet zel den met den naam van Hessen-vloek aangeduid wordt. De stenden-kamer besloot eenparig aan het afgetreden ministerie den dank des lands voor zijne diensten te betuigen. Wat de naaste aanleiding dezer kabinetsver- andering geweest zij, blijkt nog nietmaar reeds lang had de keurvorst gewenscht zich van het vrijzinnige en populaire ministerie Eberhard te ontslaan. Er is in Noord-Amerika een plan gemaakt om Nieuw-York door middel van eenen elek- trischen telegraaf onder den oceaan heen met liet eiland Wight te verbinden. Dat is nog niets, in vergelijking met een ander plan, dat in Engeland bedacht is, om namelijk Galais en Multan in Indië door eenen spoorweg te ver binden. Volgens hetzelve zal de spoorweg van Weenen over Pesth zuidwaarts door het dal dat tusschen de Donau en de Theisz ligt, tot Belgrado worden verlengd. Van daar zal de weg naar Nikopolis gaan langs de Donau zich dan zuidwaarts wenden dan Balkan doorsnij den en over Adrianopel naar Konstanlinopel reiken. Dan blijven er nog 2400 mijlen over, van Scutari naar Mesopotamie en tusschen den Euphraat en den Tiger naar den Persischen zee boezem. Dan bieden zich twee wegen aan: één door de woestijn van Kirman en de wildernis sen van westelijk Afghanistan de ander langs de zuidwestkust van Persië, midden door Be- ludschistan. De kosten der gansche onderne ming zijn op 34 mill, en 50,000 ponden st. geschat. liet Zondagsblad meldt: Naar men verneemt is van regeringswege aan hangig een wets-ontwerp tot wijziging van de wet van 9 Mei 1846 Staatsblad no. 24 waar bij onder meerdere ook de artikelen 28 34, 3536 en 37 zullen worden vervangen door eene bepaling, dat geen pensioen zal worden toegekend anders dan bij koninklijk besluit de vermelding moetende bevatten de gronden waar op het wordt verleend en niet van na vooraf- daan de hoofdvaart afgevischt grachten sloo- tenputten, alles is afgezocht, maar tot heden toe is er nog geen spoor van de verlorene te vinden. Zekere arbeider van De Wit, J. Klauc- ke' genaamd, ontkende eerst, iets van het ge val te weten, doch is later tot de bekentenis gekomen dat zij zich daar zondag avond heeft opgehoudendat hij toen met een rijksdaalder bij eenen winkelier was geweest, om daar drank en suiker te halen later moet die persoon heb ben opgegeven dat vrouw De Wit eerst giste ren van hen was vertrokken de justitie heeft aldaar huiszoeking gedaan doch voor zoo verre men weet niets gevonden; de wedw. Grosman, die er meer van scheen te weten had gezegd dat men in de vaart niet behoefde te visschen want dat men haar daar niet zoude vinden maar dat men maar eens in het stads bosch moest zoeken; alles echter ie vergeefs dit voor val verwekt hier groote sensatie, men maakt al lerlei vermoedens en gissingensommigen wa nen haar afgezet en vermoord daar zij nog al eene aanmerkelijke waarde aan goud bij zich droeg, anderen houden het er voor, dat zij een zelfmoord heeft begaan of hier of daar in- of buiten de stad wordt verborgen gehouden in- tusschen kan men hiervan niets met eenige ze kerheid zeggen, er ligt een digte sluijerdes geheims over verspreid. [Tot op den 25 Febr. terug gevonden.] De Drenlsche Courant maakt melding van twee brieven, uit N. Amerika, dezer dagen ont vangen te llijken en geschreven door twee land- bouwers-gezinnen die in het vorige jaar naar N. Amerika verhuisd waren. In den eenen brief, uit Kallamazoo geschreven komt liet volgende voor, wat den stijl aangaat eeuigzins veranderd Sedert den laatsten Mei ben ik te Kallamazoo het dagloon is alhier nu (6 Nov.) alle dagen een dollar (nagenoeg 2.50) ik heb genoeg en geen zwaar werk, en werk veel voor de burgers in de stad ik heb 2 koeijen en 2 varkens, Jantje (zijne dochter) woont bij eenen heer in de stad en heeft ƒ12 in de maand. Wat men van Amerika moge zeggen ik kan betuigen dat, die het niet moedwillig ver- »zuimt en verwaarloost (en werken wil eu kan) er een onbezorgd leven kan hebben, maar die zich aan dronkenschap en slecht levens- gedrag schuldig maken, zijn in geene achting gelooft mij die menschen welke teruggeko- men ziju weten zeer weinig van Amerika te zeggen zij reizen door het land naar de ko- louie, komen daar aan, zien de hoornen wel- ke nog geveld moeten worden en dan ver- vliegt hunne hoop om in twee of drie dagen rijk te worden in dien toestand keeren zij terug zonder Amerika te onderzoeken.” ’s GRAVENHAGE, 27 Februarij. Z. M. de koning heeft eene commissie benoemd ten ein de de regering in te lichten omtrent de vraag, of hetmet het oog op de belangen van het gouvernement, wenschelijk kan worden geacht, om de Tin-mijnen van het eiland Banka in het bijzonder, en die van Nederlandsch Indië in het algemeenter exploitatie aan de particulie re industrie over te geven. AMSTERDAM, 25 Februarij. De Delftsche Courant meldt, dd. 25 Februarij: Onder de geruchten van den dag behoort er een, die ve ler gemoederen met neerslagtigheid vervuld heeft namelijkde verplaatsing der Delftsche akade- BERLIJN21 Februarij. Een dagblad van Upsala (Zweden) schrijft het volgende: Nadat hier gedurende eenigen tijd eene gelijkmatige en scherpe winterkoude, bij stil weder, had ge- hcerschthadden wij den 28 Januarij een zoo verschrikkelijk weder als men in langen tijd hier niet bij woonde. Tegen den middag was het in de stad onmogelijk 50 ellen voor zich uit te zien. De storm werd spoedig in een’ or kaan en de dag in eene schemering veranderd; daarbij kwam dat de koude van 3 gr. tot 15 gr. steeg. Toen men in den morgen van den 29 Januarij de bijna onbegaanbare wegen in de nabijheid der stad begon te onderzoeken trof men, bijna op allen, lijken van menschen aan, die, in den strijd tusschen leven en dood, voor de woedende elementen hadden moeten bezwij ken. Van de waarschijnlijk veelvuldige onge lukken die op dien dag nabij of ver van de stad hebben plaats gehad, zijn reeds de treurig ste berigten ontvangen. ITALIË. Men meldt het volgende uit Na pels dato 10 Februarij. Ik schrijf u deze regelen bij den gloed der lava. Ik heb een gedeelte van den nacht bij na op den top van den vulkaan doorgebragt want sedert drie dagen hoorde men een dreu nend geluid in den Vesuvius. Noch wind noch storm noch het barnen der golven op het strand kunnen met die onophoudelijke losbar stingen die men tot in Napels hoort worden vergeleken, open en. stroom van digte vuurregen nedervallen. dubbele opening gevormd kraters, de golven langzaam en maar die door niets kan worden wederstaan. Ontmoet de lava eenigen hinderpaaldan vloeit zij er om heen en verstikt en verbrijzelt ze als eene slang. Op die wijze zagen wij een huis en een groot aantal hoornen verdwijnen. Ge- heele huisgezinnen vlugtten angstig weg met betraande oogen een laatsten blik op hunne ver woeste woning werpende. Terwijl de lava, door eene onwederstaanbare kracht voortgestuwd, zwijgend alles verwoest, braakt de berg steeds vuur, en ziet men van de beide toppen van den Vesuvius twee vuurstroo- men zich nederstortten even als een waterval. PARIJS, 25 February. Een allerzonderlingst voorval had hier onlangs in eene herberg plaats. Zeker huisschilder, overal bekend door zijne brasserijen zat onlangs met eenigen zijner mak kers lustig te drinken, toen hij de weddingschap aanging dat hij eene brandende kaars zou in slikken. Tot aller verwondering deed hij zulks maar viel aanstonds magteloos op den grond. Toen zag men eene blaauwe vlam uit zijnen mond komen en toen de verschrikte omstanders hem wilden redden bespeurden zij dat hij in wendig brandde, en naauwelijks was er een half uur verloopen of zijn hoofd en het bovenste gedeelte van den romp was verkoold. Intus- schen waren er geneesheeren gekomen die ver klaarden dat de schilder door eene inwendige verbranding bezweken was. Dit wonderlijk na- e ocAo.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1