ADVEIITEM'IE-BLAIJ WOU HE STAD EX HET AH110NDISSEJIENT SNEEK. NIEUWS- E\ 3 '4 5de Jaargang. 1850. No. 19. Woensdag den 6 Maart. i- Ie t BINNENLAND. 150 hul pgenootschappen water te tie afhangt het hertog- i BUITENLAND. wordt n is i s j» l 3 5 I n o e n- e- le e- jf e i een’ het raakt »er ■rd an i ti an n. rd ld rd A. «S HU eh schillende verzekeringen menigvuldige inlichtingen dt er ras dat en ter- 1 in liet ig* lo de nt- ts Kilt doch een pa; Het bleek BB’' hei roe ooi- ,dit eene een het ongeval den hoven last ander schip en vooreerst uit het water kon en daar- de T'- Voor haren dood teriëele bladen zich Deze Courant verschijnt eiken si-I.ij;' en Z.a- turdag. Aboniiements-prijs voor 3 maanden 1.10 buiten, dé .Stad franco /1.65. enkide Hommers cent. den linkerarm en eene doodelijke wond aan de j WEENEN, 25 Februari}. Terwijl de minis* linkerzijde bekomen had. Voor haren dood teriëele bladen zich met allerlei plannen verhaalde zij liet gebeurde in dezelfde kleuren kolonisatie in Hongarije bezig houden I met de verwezenlijking hunner plannen heeft tot nog toe het tegendeel plaats, SNEEK 5 Maart. In de zitting der tweede kamer van den 1 Maart, heeft de commissie voor dt- verzoekschriften verslag uitgebragton der anderen op adressen van ingezetenen van de grietenijen Schoterland Weststelling werf Aengwierden Lemsterland Wijmbritseradeel Smallingerland en Doniawerstal. Alle deze adres sen houden bezwaren in tegen de belasting op het rundvee en de opcenten op de grondbelas ting en worden benevens de vorige alle ter griffie nedergelegd. Het collect voor de noodlijdenden door den watervloed heeft in de grietenij VVijmbrit seradeel opgebragt eene som van ƒ590.17^. De opgave der bevolking van Nederland op den 19 November 1849volgens de uit komst der derde algemeene tienjarige volkstel ling, is als volgt: Noord-Braband 396,402 waarvan te ’s Her- togenbosch 21,703 Gelderland 372,086, waar van te Arnhem 18,666 Zuid-Holland 562.306 waarvan te ’s Gravenhage 72,115 en te Rotter dam 89,862; Npord-Holland 475,596, waarvan te Haarlem 25,852 en te Amsterdam 222.616; Zeeland 160,297, waarvan te Middelburg 15,884 Utrecht 148,708, waarvan te Utrecht 47.830; Friesl. 247,440, waarvan te Leeuwarden 24,456 Overijssel 215,722, waarvan te Zwolle 18,168 brengen, Groningen 188,450, waarvan te Groningen 33,695 Drenthe 82.739 waarvan te Assen 4,392. De geheele bevolking van Nederland bestond dus op den 19den November 11. uit 2.849,746. Men leest in het Handelsblad De correctionele reglbank heeft op gisteren een voor den handel belangrijk vonnis gewezen. De administratie had eene hoeveelheid van honderd pakken Manilla tabak aangehaald, wel ke bij de aangifte voor de inkomende regten als Manilla tabak in bladen waren aangegeven doch later bevonden te zijn kort van Manilla tabak en einden van sigaren en vorderde op dien grond de verbeurdverklaring dier tabak bij de algemeene wet op de aangifte van de eene specie voor de andere, bedreigd. De regt- bank heeft aan de administratie hare vordering ontzegd en de teruggave van den tabak bevo len, bij haar vonnis aannemende, dat de woor den der wet, de eene specie voor de andere, niet slaan op eenige species van het genus, maar bedoelen de aangifte van het eene soort van goed voor het andere, dewijl de qualifi- calie van zoodanige species veelal van de sub jective meening der aangevers of der administra tie afhangt, en de wetgever niet kan geacht worden aangevers aan straf te hebben willen onderwerpen omdat zij in dit opzigt in hunne beschouwing niet de administratie verschillen dat in casu was aangegeven eene species van het genus Manilla tabak en de aangeliaalde pakken werkelijk Manilla tabak inhielden. Het provinciaal gcregtshof van dom Limburg heeft thans in de volgende be langwekkende zaak vonnis te vellen In den avond van den l 1 October 1849 ge bruikte J. T. Peters met zijne vrouw het avond maal in hunne gemeenschappelijke woning te Doenraedt, gemeente Oirsbeek toen zijne vrouw hem verzocht even den hond binnen te laten die, daar de straatdeur gesloten was. niet bin nen koude komen. Hij plaatste zich daarop weder aan de tafel en at de nog overgebleven pelijke expeditie naar het aardappelen op. Eenige oogenblikken later vloog I Afrika te zeilden, onder directie hij echter van zijnen stoel, uitroepende: dat ion Muller, den zoo hij vergiftigd was. Hij dronk eene groote hoe veelheid koud water, daarna een pan met laauw I De heer Muller zal vergezeld zijn water, waarin de borden waren afgewasschen en sloeg eindelijk eene massa vet naar binnen alles met bet doel om te kunnen braken. Dat wilde echter niet gelukken. Hij greep toen een mes, bragt zijne vrouw verscheidene Wonden loeonder den uittoep: Wanneet ik sterven moet, zult gij ook sterven! De vrouw had nog kracht genoeg, om bij een der buren’ te vlug- ten doch een paar dagen daarna gaf zij den geest. Het bleekdat zij twee messteken in 5000 medeleden en 150 hulpgenootsehappen liet heeft zijne geschriften reeds over een groot deel van Europa verbreid en navolging gevon den in Frankrijk Oostenrijk Stiermarken de Kraine, Illyricn Karinthie, geheel Duitsch- land, Griekenland, ook in Noord-Amerika en Rusland. FRANKFORT, 25 February. De Zwitsersche regering gaat voort met de Duitsche vlugtelin- geu weg te zenden. Zoo hebben een aantal derzelvewaaronder de bekende Fenner von Fenneberg uit Oostenrijk Wiesner uit Stier marken en Petri uit Baden bevel ontvangen om onverwijld het Zwitsersche grondgebied te ontruimen. Ter zake der vlugtelingen is alzoo wel geen grond voorhanden voor eene gewapen de interventie van de zijde der Duitsche mo gendheden, en in weerwil der geruchten, dat Pruissen en Oostenrijk van dit ontwerp zwan ger gaan, is er reden te geloovendat het niet tot uitvoering zal komen. FRANKFORT 27 February. Ten gevolge van de verwerping der wet ten gunste van de eman cipatie der Israëliten in Beijeren, zijn de meest bemiddelden onder hen voornemens, dat land te verlaten en zich elders in Duitschland te vestigen waar zij thans algemeen dezelfde bur gerlijke en staatkundige regten kunnen uitoefe nen als de overige ingezetenen. Voor den handel en de financiën van Beijeren zullen hier uit gevoelige verliezen ontstaan. Volgens de jongste berigten uit Erfurt zal de geheele inrigting in de kerk der Augus tijnen voor de zittingen des rijksdags den 10 Maart voltooid zijn en het gebouw den 15 ter beschikking van den raad van administratie ge steld worden. De toevloed van vreemdelingen is zoo grootdat de woningen er als zeer schaarsch •zijn geworden. Erfurt en de naburige kleine Thuringsche stalen zullen door 30,000 man meestal Pruissisclie troepen bezet worden men schijnt al zoo niet zonder bezorgdheid te zijn voor eene of andere vijandige demonstratie. Ee ne der grootste drukkerijen van Berlijn zal der waarts overgebragt worden om de stenographi- sche berigten enz. dadelijk door den druk te verbreiden. Hel is nog niet beslist, of een offi ciéél blad aldaar zal verschijnen intusschen heeft de uiterste regterzijde reeds voor een ei gen orgaan gezorgd waartoe ook de liberale partij de noodige slappen doet. De Timesdé üaily News en eenige der voornaamste Parij- sche dagbladen zenden hunne eigene berigtge- vers derwaarts. In onze politieke kringen wordt verze kerd dat zich in Luxemburg eene partij heeft gevormd met het doeldit groothertogdom van Nederland gescheiden en met Belgie vereenigd te zien. Wat hier ook van zij, dit is zeker, dat de bondscommissie zich in de jongste da- als haar gevangen man zulks reeds gedaan had 1 doch wierp de beschuldiging van h-in te heb ben vergiftigd ver van zich af. De man be weert, dat zij van het oogenblik gebruik ge maakt had waarop hij den hond binnen liet om vergif op de aardappelen te strooijen dat vroe ger tot het verdelgen van ratten was aangesebaft. Het meest waarschijnlijke in deze is, dat de man na het eten van zieke aardappelen eene kleine koliek bekomen had toen aan vergifti ging meende te moeten denken en daarom zijne vrouw vermoordde. De Prov. Gron. Courant meldde in haar nommer van 26 Fehr, II. het zinken van een turfschip door aanstooting: thans berigt zij des aangaande het volgende: Aangaande het schip van de weduwe Kraan dat gepasseerden maandag alhier, met turf ge laden in de haven van het Winschoterdiep zonk, kunnen wij thans nader berigten, dat men terstond na het ongeval den bovenlast van I de lading in een ander schip, en het overige,- zoo veel men visschen op den wal heeft geplaatst, na den geheeien nat zaam geweest, om het schip boven waarin men toen de avond inviel beid deed opgeven, zoodat, wat men met zoo langdurige en afmattende inspanning gewonnen had, in korten tijd weder verloren ging: het schip zonk al dra in de diepte terug. Uit hoofde de geldelijke krachten der weduwe reeds te zeer waren uitgeput dan dat zij voor hare rekening den kostbaren arbeid koude doen hervatten bleef het vaartuig in dien toestand tot gisteren morgen liggen doch toen kwam er gewenschte hulp opdagen: de stads regering zich het treurig lot der arme weduwe aantrek kende, zond haar een twintigtal arbeiders, van de noodige Hulpmiddelen voordien, en dezen, onder de leiding van den stads bouwmeester en wakkeren opzigtermogt het gelukken, vaartuig, welks voorsteven nu bleek losge- en uitgeweken te zijn, boven water en ter reparatie naar de scheepstimmerwerf te brengen. De mensclilievende hulpvaardigheid, doorliet stads bestuur in dezen betoond, verdient allen lof; maar niet minder komt die in ruime mate loe aan den edelmoedige!) archi-diaken der Her vormden die, om de ongelukkige weduwe uit haren nood te redden, de lading turf, hoe zwaar ook beschadigd voor den inkoopsprijs en liet vrachtloon daarenboven ten behoeve der armen heeft overgenomen. AMSTEBDAM 2 Maart. Naar men verneemt is het onderzoek, in de afdeelingen van de twee de kamer der staten-generaal over de ontwer pen van wet nopens de scheepvaartregten ten einde gebragt. Men wil weten, dal de meer derheid van de leden zich over liet algemeen ten voordeele van de hoofdbepalingen dier ont werpen verklaard, doch eenige wijzigingen ver schillende verzekeringen en verklaringen en verlangd zou hebben. van en zich vleijert en ver neemt men van vele landverhuizingen uitmaar van geene vaar Hongarije. Zelfs Hongaarsche magnaten die aan de revolutie geen deel heb ben genomen lieden aan welke men zieli gé lukkig zoude hebben geacht ambten en waar digheden van alle soort toe te vertrouwen ver knopen hunne goederen en vertrekken. Niet minder dan twintig dergelijke namen zijn dezer dagen als landverhuizers genoemd. Rekent meii hierbij nog dat het klimaat van Hongarije slecht voor vreemden geschikt is dat onderlin ge vijandschap tusschen de onderscheidene be woners dier streken voortdurend wordt waarge nomen en dat de belastingen er zwaarder dan ergens drukken dan kan men wel eene gehee le ontvolking maar geene kolonisatie van Hon garije voorzien. BERLIJN, 27 February. Het te München gevestigde genootschap tegen het dierenkwellen o~, aan het hoofd van hetwelk prins Eduard van op- Saxen Altenburg staat, heeft zijn verslag over I 1848 en 1849 uitgegeven. Voor acht jaren door middag krachtdadig is werk- dr. Perner gesticht telt het genootschap reeds ten deele geslaagd was die allen verderen ar- WEENEN, 25 February. Het gouvernement is, zoo men zegt, op het punt eene wetenschap- overgehlcvcn I pelijke expeditie naar het binnenste gedeelte van van den baron Muller, den zoo geleerden taalkundige, die reeds twee reizen in dat land heeft gedaan, van den zoo logist den beer Alfed Brehm, van den che mist Oscar Brehm cn nog een ander geleerde. De leden dier expeditie zullen zich vereenigen op den oever en van het meer Birk-el-Karoun in Opper-Egyptewaarna zij zich over de Roo- de Zee n>aar Souakin zullen begeven en van daar naar noordelijk Albyssinie dat het hoofdpunt van hunne nasporingen zal zijn. Het hoofd doel is om zoo tnogelyk de bronnen van den Nijl en van de Witte rivier op te sporen. as;

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1