NIEUWS- EN ADVERTENTÏE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1850. No. 22. 5de Jaargang» Zaturdag den 16 Maart, 7 I I. wit melk- BINNENLAND. 1 e BUITENLAND. Onder de lo- 1 1 irnwus \an p’ de andere van nu mm er en vol- Neêrlandsch-Indiëdie om zijne kunde algemeen geaeht werd, kortstondige ongesteldheid i ven 37 jaren. verneemt heeft de in Znid- I dat SNEEK15 Maart. De A. Roti. Courant maakt hare lezers opmerkzaam op de verklaring van den minister van n der tweede kamer van antwoord op de klagt over Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Za terdag. Abonnements-prijv voor 3 maanden 1.40 builen de Stad franco ƒ1.65. enkele nonnncrs 7j cent. FRANKFORT, 9 Maart. Naar men than* weel, heeft Oostenrijk geen reglstreeksch deel genomen aan de tusschen Be ij erenWurtem- berg en Saksen gesloten alliantiehetzelve heeft slechts de rol van beschermer dier staten over genomen en zich daarbij den weg opengehou den om als bemiddelaar tusschen dezelve en Pruissen te kunnen optreden. Voor ’s hands rblijf in de stad ontzegd ken met Garibaldi en lings-passen. Alzoo 30.000 inwoners. AMSTERDAM, 12 Maart. Op de markt, te Alkmaar, werden in 1849 aangevoerd 19.154 stapels zoelemelksche kaas, wegende 4.234.776 Ned. ponden, daaronder begrepen 316.997 Ned. De ontzet beliep in bel ge- f 1.621,537, dal is slechts Vrijdag jl. is bij het cene morgen en avondzittmg behandeld de zaak van A. Bij- stcrveldlaatst woonachtig te Ureterp.van be roep arbeider, beschuldigd van den 20 0ct.jl., terwijl hij, zonder van de vereischte acte le zijn voorzien in hel veld nabij Veenhuizen jaagde en door den jagtopziener II. J. Laken- berg vervolgd werd, dezen tot tweemalen toe in de beenen te hebben geschoten zoodat in hel cene been 20 en in liet andere 40 bagels waren ingedrongen, waardoor deze gedurende meer dan 21 dagen verhinderd is geweest zijn, gewoon werk te doen. Uil de voorgelezene stukken bleek bel tevens, dat de beschuldigde in 1842 door den krijgsraad in Friesland wiens vonnis door liet hoog militair gereglshof werd bekrachtigd wegens tweede desertie in vredes tijd was veroordeeld geweest tot drie jaren kruiwagenstraf en vervallen verklaring van deu militairen stand. Er zijn 19 getuigen gehoord en onder deze drie, uil het midden van Fries land wier taal men moeite had te verslaan. De beschuldigde werd door mr. G. W. van der Feltz verdedigd. De adv.-generaal mr. W. Goed koop eischle dat de beschuldigde zou veroor deeld worden tot geeseling brandmerk en tucht huisstraf van 5 lol 15 jaren. finanliën, in de zitting dingsdag II. gedaan als van den heer van Eek de buitensporige lasten welke de dagblad pers hier te lande drukken, »dai wew zich bij zijn departement onledig houdt wet de her- z-iening van de beslaande zegelwetmet het n doelom eene verandering in het bestaande tarief te brengenwant hij erkent hel,, dal er in deze verbetering noodig is." Op 7 en 8 Maart zijn bij den hoogen raad de pleidooijen voorgedragen over het regt van den umeus collator te Eeldetot bet aanstel len van eenen schoolmeester, alsmede tot het aanstellen van eenen koster en organist. Dat regt werd betwist, wat de eerstgenoemde aan stelling betreft, door het gemeentebestuur van Eelde, en wat de andere aangaat door de kerk voogden en den kerkenraad der Hervormde ge meente aldaar. Hunne sustentien werden ont wikkeld door mr. T. C. Donker Curtins, en bestreden door mi’. L. Metman. Het openbaar ministerie zal in de beide zaken op de 4 April eonclns'ën nemen. Het Zondagsblad meldt, dat door twee professors te Maastricht eene hagchelijke proef is gedaan zij hebben nl. hunne handen in het zoo uil den smeltoven gevloeide ijzer in de ijzer gieterij van den lieer Rousseau gestoken zon der hiervan eenig beletsel te ondervinden; de eenige voorzorg, welke deze beeren namen, was, dat zij vooraf de hand in eenen emmer met koud water staken anderen hebben dit later met even gunstig gevolg beproefd. Om zulks te kunnen wagen moet het gesmolten ijzer de hoogste hitte hebben bereikt. Het kunstje is dus hoogst gevaarlijk wanneer een onvoorzig- tige dit met eenen minderen graad van hitte on dernam als wanneer zijne hand of vingers stel lig verloren zouden zijn. Op den 10 dezer trof de koninklijke aka- demie te Delft een groot verlies, door het over lijden van den heer dr. A. van Meursingbe leeraar in de Maleische taal de land- kenkunde van geleerdheid en Hij bezweek na eene in den ouderdom Naar men verneemt heeft de in Znid- Ilolland gehouden algemeene collecte tot leni- ning der rampen door den jongsten watersnood in onderscheidene gewesten veroorzaaktde zeer aanzienlijke som van ƒ56.808.44 opgebragt benevens nog negenentachtig stuks ongangbare muntspeciën en enkele gouden sieraden. De collecte tot leniging der rampen dooi den jongsten watersnood veroorzaaktheeft op gebragt in de provincie Gelderland eene som van ƒ20,935.24; in de provincie Friesland ƒ7,203.45. De lioogleeraar A. H. van der Boon Mesch te Leyden waarschuwt het publiek tegen het gebruik van valscb fijn zout als' waarvan door hem proeven zijn onder het oog genomen en na scheikundig onderzoek gebleken is. dat deze Stof, om hare vermenging van gebluschte kalk en bet natronbydraal nadeelig voor de spijsbe reiding werkt. De kenmerken waardoor men dit valsche zout van het echt fijn zout onderkennen kan zijn: 1') Dit schadelijk zout is fijner van korrel en minder kristallijn helder en dofll-r; 2) het is vochtiger dan gewoon zout 3) de reuk is eigenaardig loogachtig 4) met water vermengd wordt het niet geheel opgelost hel vocht is troebel gemaklijk schuimend-, loogachtig van smaak en er blijft een wit onopgelost poeder over, dat zich op den bodem van liet glas al- zet en met azijn vermengd opbruist 5) liet vocht waarin van dit vervalschte zout is op gelost kleurt violenstroop groen en als men in het helder door filtreer-papier doorgezegen vocht door cene glazen buis eenige oogenblik- roim ƒ4000, voor geleverde bouwmaterialen. Voor de arrondissements-regtbank te Assen werd betoogd, dat de gevorderde schuld reeds betaald was, ten bewjze waarvoor eene kwitantie werd overgelegd, waarvan de echtheid door jlir. A. W. van Hollbe, even als de gedane betaling t.oviioldi^dv uuiticnti. Dutma ten gevolge, dat het openbaar ministerie zich met deze zaak bemoeide, en Jan Sanders Ui ter wijl; als beschuldigd van valschheid in een on- derhandseh geschrift immers van te hebben ge bruik gemaakt van zoodanig geschriftwetende dat bet valsch was, in verzekerde bewaring ge nomen en naar de openbare zitting van het hof van Drenthe is verwezen geworden. De behan deling van deze zaak is bepaald op vrijdag den 29 dezer. Men verzekerde te Meppel dat de bekende regtsgeleerdemr. J. A. van Roijen notaris le Zwolle, zou optreden van den beschuldigde, die zoo van cene niet ongunstige zijde ken blaastwordt bet vocht troebel en achtig. De drie vreemdelingen, van wier arresta tie te ’s Hage wij vroeger melding hebben ge maakthebben aldaar reeds onderscheidene ver- hooren voor den heer reglcr-commissaris on dergaan. Een hunner zou van beroep zijn koe- kebakker, de andere veehandelaar en de derde die veel geld zoek gemaakt heeft a'an bet hoofd gestaan hebben van eene vereeniging spelers te Boulogne aan zee. De ontvlugle heeft eer ge daan aan zijn beroep, want deze moet, naar het schijnt, van professie een hardlooper zijn; althans de gearresteerden schijnen in Engeland zijn kennis gemaakt te hebben op eene wedloo- perij van mannen. Hij is nog niet ingebaald. Volgens eenen brief uit Rome aan de Fta- luloorgaan der constitutionele partij te Flo rence medegedeeld hadden uit vrees voor po litieke vervolging 11,000 personen eerstgenoem de stad vrijwillig verlaten aan 9000 was het verblijf in de stad ontzegd 3 a 5000 verlrok- 6 a 8000 met vreemde- verloor Rome ongeveer advokaat en als verdediger daar als elders bekend stond. ASSEN, 11 Maart. provinciaal gereglshof alhier in ondzitting behandeld de zaak telingen bevonden zich twee personen die b< de denzelfden voornaam en familienaam dro gen. Bij de oproeping van dien naam en vooi naam trad niet de persoon die bedoeld werd maar de andere van dienzelfden naam voor trok het nummer, en toen de beurt aan tweede kwam, gebeurde wederkeerig hetzelfd en de plaats gehad hebbende vergissing wet niet ontdekt, vóór dat ze reeds geschied wa Men zegt dat er waarschijnlijkheid bestaat, da beide nummers vrij zullen kunnen blijven, en in dat geval zal de plaats gehad hebbende ver gissing natuurlijk voor geen der beide lotelin- gen eenige gevolgen hebben doch ware dit bet geval niet, de één dier nummers dienstpliglig dan zou de vraag wie der beide bedoelde lo- telingen behoort te dienen afhangen van de wijze, waarop men de uit deze vergissing ont stane moeijelijklieid uit den weg ruimt; iets, dat zeker niet geheel zonder eenig bezwaar zou zijn. Zekere Jan Sanders Uiterwijk, aannemer van werken en timmermansbaas te Meppelwerd in hei vorige jaar door jlir. Aalt Willem van Holthe houlkooper en zaagmolenaar te Dwin- geloo in region aangesproken lol betaling van ponden hooikaas, heel een kapitaal van ƒ38,463 minder dan in 1848 nielicgensiaande toen eene hoeveelheid van 291.762 Ned. ponden kaas meer ter markt werd gebragl, Aan de waag, le Stikbuizen, werden ge wogen 549.320 Ned. ponden daaronder niet begrepen bij 1‘amiug 150.000 ponden door de landlieden aan de kaaskoopers aldaar builen de markt gesleten. UTRECHT, 12 Maart. Sedert eenige dagen bevindt zich hier een jong Zwitser uil Graanw- bunderland die, na vroeger te Heidelberg in de philosophic le zijn gepromoveerd steeds rei zende is geweest; en nadat bij nu onlangs uit Giessen, waar hij onder den hoogleeraar Will zich aan de beoefening der scheikunde heeft gewijd, is afgereisd, thans bet plan heeft, om onder den hoogleeraar G. J. Mulder alhier eeni- gen tijd zich met die wetenschap bezig ie hou den bij behoort lot eene zeer aanzii nlijke fa milie en behandelt de natuurwetenschappen uit louter liefde lot dezelve; zijn naam is Freiherr von Planla Reichenau. De sedert geruimen lijd aangevraagde con cessie tot bet slepen van schepen van Amster dam naar het Nieuwe Diep en omgekeerd door middel Van ijzeren schroef-stoomboolen is de zer dagen verleend. De afstand tusschen de Willems-sluis en bet Nieuwe Diep zal geregeld in omstreeks 12 uren, het oponthoud aan de sluizen daaronder begrepen, met een schip van hel grootste charter afgelegd worden. ZWOLLE, 10 Maart. Gisteren werd eene kof, welke alhier eene lading met Juilegaren uil Schotland aangebragt en de terugreis aange nomen bad bij Hasselt aangehouden omdat de kapitein den tol voor het Zwoische Diep weigerde te betalen; de zaak liep zoo ver, de kof zoude gearresteerd zijn gehoudendaar reeds de deurwaarder E. Neutchoom met den last daartoe op weg was. De kapitein heeft ten slotte, om geen oponthoud in zijne reis te on dervinden den gevorderden tol onder protest betaald, zijnde met de boele ruim ƒ85. In de provincie Overijssel is alles voor orde en wetten volkomen rustig doch wordt er ten aanzien van dien tol niet spoedig een afdoende maatregel genomen, dat is: geheele opheffing, ten minste belangrijke verlaging verschaft, dan is bij het innen dezer belasting voor erge too- neelen te vreezen daar geene der schippers, die zoo talloos zijn voornemens is ook langs minnelijken weg te betalen. GRONINGEN, 11 Maart. Men verneemtdat ter gelegenheid van de onlangs plaats gehad hebbende loting voor de nationale militie, spe ciaal met betrekking tot de gemeente ’t Zandt, bet navolgende is voorgevallenOuder de lo-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1