NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAI) VOOR RE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 5de Jaargang» Woensdag den 20 Maart. 1850. No. 23. j BINNENLAND. o en BUITENLAND. i t [pwvolie letter, 4(1 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. BERLIJN, 8 Maait, geleden was liet eenen w brieventascli af te zetten, op naar eenc herberg en lag met een m De hospes biljet valsch was, len. Deze kwam lijk meester van aan den en werd als het ware Toch gaf hij nog eenige teeke- van leven toen men hem van onder den weghaalde, doch men heeft alle hoop op Vertyanck heeft geenc de hoogeschool pensioen ten laste van /39I2 ’sjaars. Naar men verneemt, is eene nadere in structie ontvangen omtrent het besluit tot aan vankelijke vermindering en inkrimping van ’s rijks werf te Rotterdam, volgens welke achtereenvol gens, naar gelang de werkzaamheden zulks toe laten de kleine werf, de lijnbaan, de stoom- zaagmolen het magazijn aan de Nieuwchaven en de kazerne der mariniers zullen overgaan lot de domeinen onder beheer van liet ministerie van financiën. De directeur tier marine en de hoofd-ingenieur zouden met 1 Junij aftreden, terwijl de werklieden allengs zullen worden ont slagen en naar gelang hunner geschiktheid en genegenheid daartoe, overgeplaatst. B1ERU.M 11 Maart. Gisteren in den sche meravond passeerden zekere Evert de Vries, oud 15 en Tjark Wolt, oud 13 jaren toe vallig den weg bijlangs het maar of vaarwater alhier. Eerstgenoemde ontdekte dat er iets in dat vaarwater lag, aanvankelijk meenende dat het een dood dier was. Spoedig echter hoor den zij een zacht gesnik en bij onderzoek bleek dat bet een drenkeling was. Aan de beide genoemde knapen, onmiddellijk op red- ding bedacht, gelukte het, met vele inspan- ning, en met een beleid, dat men waarlijk hij i zulke jeugdige knapen niet zou hebben ver wacht, den drenkeling, zijnde een jongetje van slechts 6 jarenuit het water op te halen doch schijndood. Dadelijk ten huize zijner ver zorgers wonende in de nabijheid, terugge- bragt werd onverwijld de hulp ingeroepen van den heer Poelman, genees- en heelmeester al hier. Dien geneesheer gelukte het na onver- moeiden ijver, gedurende drie uren, en door het aanwenden van meest gepaste redmiddelen, den schijndooden drenkeling weder tot bewust zijn terug te brengen. Omtrent eene maand was het eenen zakkenroller gelukt, een elgekleed heer in den schouwburg alhier zijne Hij begaf zich daar- betaalde daar zijn ge- untbiljet uit de brieventascli. echter meende te bemerken dat het en liet daarop de policie ha- en maakte zich oogenblikke- de brieventascli en van den zakkenroller, die zich echter haastte, om zijne onschuld te betuigen en de policie naar de komediezaal te brengen ten einde den waren 1 - _|'-S-SSSS vervalscher aan te wijzen, die almede opslaan- den voet gevat werd. BERLIJN, 13 Maart. Een student alhier heeft voor zijne promotie de volgende thesis gekozen de morbo demoeratieonovd insantae forma (over de ziekte der democratie, eene nieuwe soort van waanzin). In weêrwil van de politieke toespelingen waartoe deze thesis aan leiding kon geven, heeft de akademische senaat er de verdediging van veroorloofd. FRANKFORT, 12 Maart. Sedert cenigen tijd worden in Baden en andere Zuid-Dnitsche sta ten kolonisten aangeworven, voor de bezittin gen des prinsen van Joinville, in Brazilië. Men beweert tevens, dat uit dezelve, onder de be scherming van den keizer van Brazilië, een bij zondere staat zal gevormd worden.. FRANKFORT, 13 Maart. Uit Athene wordt medegedeeld dat de reclames der Oostenrijk- sche en Russische gezanten wegens het in be slag nemen van vaartuigen met Oostenrijksche en Russische ladingen zonder gevolg zijn ge bleven. Te Hydra hebben de Engelschen zich zelfs veroorloofd de Russische vlag te belecdi- gen doordien zij een schip dier natie aange houden en doorzocht hebben en eerst weder vrij gaven na deszelfs papieren in volkomens orde bevonden te hebben. Na deswege een zeer nadrukkelijk protest bij den heer Wyse in gezonden te hebben heeft de Russische gezant te Athene dadelijk een’ koerier naar St. Peters burg gezonden met een berigt over deze schen ding der nationale vlag. Dit, gevoegd bij de overige bezwaren in de jongste nota van den graaf van Nesselrode opgesomdkan tot zeer ernstige verwikkelingen tusschen de beide staten leiden. Overal in Duitscliland vormen zich talrij ke vereenigingen van landverhuizers naar Noord- Auierika. Dit is bijzonder thans het geval in Thuringen en het Nassausche waar een groot aantal familiën reeds de noodige toebereidse len maken om dit voornemen zoodra mogelijk ten uitvoer te brengen. Pater Girard is met groote staatsie te Frei burg ter aarde besteld geworden, onder het lui den der klokken en liet lossen van het geschut zoo als dit anders slechts bij vorstelijke perso nen gebruikelijk is. De civiele en militaire au toriteiten alsmede deputatiën van de onder scheidene collegiën scholen enz. zijn hierbij verschenen om den overledene de laatste eer te bewijzen. In onze politieke kringen wil men weten dat keizer Nicolaas aan alle groote mogendhe den eene nota heeft doen toekomen, waarin hij verklaart, dat elke onregtvaardig aangevallen staat op zijnen bijstand zal kunnen rekenen. Deze verklaring schijnt voornamelijk tegen lord Palmerston gerigt te zijn, en zweemt zeer naar eene voorloopige oorlogsverklaring. ELBERFELD, 11 Maart. Dezer dagen zijn ongeveer twintig personen die aan den in Mei des vorigen jaars alhier plaats gehad hebben den opstand hadden deel genomen in hechte nis genomen. Men zegt, dat nu reeds zestig personen om dezelfde reden zich in het huis van arrest alhier bevinden. PARIJS, 12 Maart. Heden avond tc 7 ure was de uitslag der verkiezingen in het departe ment der Seine, voor zoo ver deze bekend was de volgende; Carnot 136,422 stemmen; Vidal 132,050; de Flotte 130,615; Foy 122,994; Bonjean 122,361 de la Hitte 122,006. Men zal zich herinneren, dat de drie eerstel» de kandidaten der socialisten de drie laatsten die der gematigde partij zijn. PARIJS, 14 Maart. Sedert de verkiezingen van 10 Maart verlaten vele vreemdelingen en aanzienlijken deze hoofdstad, dewijl zij bezorgd heid koesteren voor de gevolgen der overwin ning van Carnot, de Flotte en Vidal, en de bureaux van policie worden thans dagelijks on» paspoorten als belegerd. Gisteren werden 90 paspoorten voor vreemde familiën aangevraagd, waaronder 78, waarvan oogenblikkelijk de vise ring verlangd werd; het getal dezer laatsten ken. Verbanck zag het gevaar, waarschuwde den heer Desutter en sprong ter zijde. Doch de schrik had dien heer zoo bevangen, dat hij als vastgenageld aan den grond stond. Toen Verbanck dit zag snelde hij ‘naar hem toe met bet doel, om hem weg te d ragen daartoe bleef hem echter de tijd niet over, vermits de loco motief slechts nog een paar ellen van den trein verwijderd was. Daarop plaatste hij den lin kervoet naast den heer Desutter de regter te gen den trein en wachtte zoo den schok af van de locomotief. Deze was natuurlijk niet in vol le vaart, en de buitengewone krachtsinspanning van Verbanck verminderde buitendien het he vige van den schok. Het levensgevaar waaraan Verbanck zich hierdoor bloot stelde werd ech ter met geen gelukkig gevolg bekroond de on gelukkige heer Desutter geraakte tusschen de twee schijven, waarmede de locomotief trein verbonden wordt, plat gedrukt. nen trein zijn behoud verloren, kwetsuren bekomen. AMSTERDAM 16 Maart. Door de Neder- landsche Handel-Maatschappij zijn bevracht ge worden 7 schepen, als: voor Amsterdam 4; en voor Rotterdam 3. Z. M. heeft aan W. A. van Hengel, eme ritus hoogleeraar bij de godgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Leyden verleend een van den staat, ten bedrage SNEEK 19 Maart. Zaterdag jl. des middags tusschen 12 en l ure, ontdekte men brand in een’ der schoorsteenen van de hnizinge, be woond door mejufv. de wed. Schaap, op het Achterom alhier. De spoedige hulp van een paar geboren gepaard met beradenheid en goed beleid, smoorde den brand in zijn begin zoodat men van de twee reeds toegesnelde spuiten geen gebruik heeft behoeven te maken. Deze on verwijlde blussing mag men gelukkig achten want ware de brand, bij den zeer harden wind die er waaide en in een pand dat als het wa re midden in de stad ligt, tot uitgebreidheid gekomen, dan hadden de gevolgen noodlottig kunnen zijn, terwijl men er nu met den schrik is afgekomen. De tweede kamer der staten-generaal heeft den 14 Maart de geheele wet op de brieven- posterij aangenomen met 47 tegen 17 stem men. En, in de zitting van 15 Maart, is de wet tot heffing van provinciale belastingen in Friesland over 1850 met 56 tegen 9 stemmen aangenomen. Dezer dagen zijn van Harlingen vertrok ken bestemd ter robben- en wal vischvangst naar Groenland, de schepen Dirkje Adama en Spitsbergen, bemand met 105 koppen en voor zien van 15 sloepen en de noodige vischvan- gers-gereedschappen beide schepen toebelioo- rende aan de heeren Barend Visser en Zoon te Harlingen. Een verschrikkelijke toeleg, afschuwelijk, zoo hij ware uitgevoerd vond den 4 Maart II. plaats in de gemeente Zuidhorn. Een jongen oud 15 jaren zijnde de zoon van eenen klok kenmaker, die zich sterk aan het zoo gevaar lijke dobbelspel had overgegeven, zoodat hij, ten dien einde dikwijls aan zijnen vader geld ont stal nam, nadat hij door dezen daarover was onderhouden het wanhopig besluit om zijnen vader, zoo als hij bij een verhoor moet hebben beleden, met eenen sabel niet alleen te verwon den maar hem tevens van het leven te beroo- ven. Gemelde jongen had namelijk aan zijnen vader, in de laatste dagen weder eene aanzien lijke som gelds ontvreemd en het op een wei- nigje na met dobbelen verspeeld. Die gelden had zijn vader van hem terug geëisebt. Men zegt, dat de jongen daarop zijn vreesselijk op zet heeft getracht te plegen, op het oogenblik dat zijn vader in eene voorovergebogene hou ding voor het bed zatom zich te kleeden en dat de vader het ijsselijke voornemen van zijn’ zoon eerst ontdekte, toen bij den misluk ten slag van den sabel in de deur van de bed stede hoorde komen. Dingsdag II. is de bedoelde knaap, zijnde Jan Jelle Jansemavan Noordhornin het burgerlijk en militair huis van verzekering te Groningen overgebragt. Bij de loting voor de nationale militie te Echt (Limburg) gebeurde het dat bij het öp- roepen der jongelieden van Stevenswaardnaar eene alpiiabetische lijst, een naam werd voorbij gezien; toen er ten laatste een biljet overbleef ontdekte men de dwaling en riep dengene, die overgeslagen was, om dat biljet te nemen; dit was een dienstpligtig nommer, en bij heeft nu aan den gouverneur herstel verzocht van de dwaling, zonder welke het lot hem gunstig bad kunnen zijn. Twee anderen hebben hetzelfde verzoek gedaan, omdat die dwaling ook voor hen nadeelig kan gewerkt hebben. Men is be nieuwd boe de gouverneur beslissen zal. Te Kortrijk (Belgie) heeft aan het station van den spoorweg een ongeluk plaats gehad dat tegelijk aan een’ der beambten eene schoo- ne gelegenheid gaf, om een blijk van menschen- liefde en tegenwoordigheid van geest te geven. De heer A. Desutter sprak namelijk met den spoorwegbeambte Aminé Verbanck over de ge- schikste wijze, om zijne goederen te laden. De trein zoude spoedig vertrekken en beide man nen stonden voor den trein tusschen de rails, toen plotseling de locomotief kwam aanstoomen die bestemd wasom den trein voort te trek- Deze Courant versc.iij.it eiken Woensdag en Za- turdajf. Abooncnients-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco f 1.05enkele nonimers 71 cent.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1