V AIIFEIITENTIE-IILAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEED. NIEUWS- EN ode JaaruariAi. Zalurdag den 23 Maart. 1850. No. 24. I I C'WlilT kunnen genoopt BINNENLAND. I Armentiéres PAKIJS, 17 Maart. L BUITENLAND. D. Léon, ter best rij- teloos f dag-avond zijn De geno- liet voorge- verw en de Mei Prijs der Advertentie»van één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, cn Voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegeiregt, voor iedere plaatsing. linge zaak namelijk nen trokken worden. PARIJS, 17 Maart. Chateou-Thiery spreekt de geschiedenis der oud- J de omstreken z'jn. uses Louisa het laatst van van de Zweedsshe enz.te ’s Dage Het huwelijk zelf Z. Frederik zal zich met zijn gezin en schijnt voornemens den in de hoofdstad van Zweden door te Deze Courant verschijnt eiken Woensdag e» Za- turdag. Aboimemeirts-prijs voor 3 maanden f 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele uuuuners 7J. cent. Zekere Diena Den ner, wed. Keiber, en moeder van 5 kinderen, vrijdag avond aan een weesmeisje eene dienst van 1 willende bewijzen, door haar bij den Ebbinge- boog eenen gang i ijn door °l.’ lc gerai,lite_ daarbij I af en in maker en de niet, hem gelukt de drenkelinge gewissen dood te redden. j arrest van 14 November 1849 zich hoofdzakelijk den, aangevoerd door ding roep Ten gevolge van deze uitspraak, is deze zaak geëindigd, en liet in der tijd iiitgesprokene vonnis tot veroordeeling in eene gevaiigenissi raf enz. voor geene ter uitvoerlegging meer vatbaar. AMSTERDAM, 20 Maart. Den 12 dezer zijn met het Nederl. barkschip Batavia be stemd naar Batavia, van Ilellevoetsluis vertrok ken de heeren C. de Groot, ingenieur der 2de klasse, cn Iluguenin, aspirant-ingenieur voor de mijnen in onze Overzeesche bezittingen. De nen den molenaar geschreven. het water. G. Broekhuizen, schoen- gen in het werk gesteld, nachtwaker, wonende aldaar, aarzel- den, doch tot dusverre vruchteloos, om zich te water te begeven l.„. van eenen anders Dit is de vijfde maal dat genoemde persoon aldaar drenkelingen gered. was verjaard. De raad j vercenigende met de gron- mr. P j van het door den proc-gen. ingestelde be- in cassatie, heeft dat beroep verworpen; de kosten te dragen door den staat. WEENEN, 15 Maart. Eergisteren was het de verjaardag der revolutie van 1848. Eenige lion- derden menschen hadden zich des morgens naar Bevervoor- bet Friedhof begeven, om de graven der bij die maar zij vonden de poorten gesloten en door militairen bewaakt. Na langen lijd doch vrtieh- voor de poorten vertoefd te hebben ging de menigte eindelijk rustig uiteen. FRANKFORT, 16 Maart. In Zurich houdt men zich ijverig bezig met de toebereidselen tot het aanleggen van eenen spoorweg naar Schaffhausen. De Zwitsers beginnen eindelijk het nadeel in te zien dat zij in dezen bij de overige staten nog zoo ten achteren zijn. Gisteren zijn de Wurtemhergsche kamers door den koning geopend. In de troonrede laat de koning zich in hevige bewoordingen te gen Prnissen en het Pruissisehe Verbond uit zoadat liet kabinit van Berlijn daardoor wel eens tot afbreking van de diplomatieke betrek en beschaving cn het verband het Oosten en VVes tan hare ove en twintig eeuwen zijn deze onder het i 1 zand bedolven geweest en de plaats, waar de legem- huizen of voorwerpen stad gestaan heelt werd vruchteloos gezocht. Aan de ijverige nasporingen en den onvermoei- j den arbeid van Botta en Laijard sedert vijf en i twintig jaren is men de opdelving dier onwaar- deerbare bronnen voor de geschiedenis der oud heid verschuldigd. Spreker gaf daarna een zeer belangrijk overzigt der gevonden oudheden, waarvan de afbeeldingen uit het groote werk van Laijard ter bezigtiging werden aangeboden. Na de mededeeling van eenige beschouwingen omtrent de verschillende soorten van spijker schrift, die op de oudheden worden gevonden schelste de geleerde spreker de gevolgen die uit de Ninivesclie ontdekkingen waren af te lei den en bepaalde zich daarbij voornamelijk tot drie punten: de ligging van bet oude Ninivé is bekend geworden de toestand der ingezetenen opgehelderd tusschen de beschaving van ten merkbaar geworden. GRONINGEN, 18 Maart. SNEEK 22 Maart. Prins Hendrik der Ne derlanden zal in het laatst dezer week de Aka- dernie te Delft, als beschermheer, een eerst be zoek brengen. Eene eerewacht van studenten zal Z. K. H. opwachten. Men verzekertdat pri kroonprins van Zweden, in e. k. in tegenwoordigheid en Nederlandsche ministers, ondertrouwd zullen worden, zal echter in Zweden voltrokken worden. K. II. prins derwaarts begeven zomer brengen. De eerste kamer der- staten-generaal zal kort na pasclicn bijeenkomen. De vice-admiraal Van den Bosch, kom- mandant van Zr. Maj. zeemagt in Ned.-Indië, en de luitenant ter zee baron Melvill van Carn- bee diens adjudant, zijn naar Londen vertrok ken om van daar de reis naar Indië voort te zetten. Naar men op liet hooger departement van pen wordt het behouden In het arrondissement men van eene zonder- van het zoeken naar ce- scliat die sedert het begin dezer eeuw in van Armentiéres zou verborgen Men zal zich herinneren, hoe op den 24 December 1798 in de straat St. Nicaise alhier een hclsch werk tuig plaats van den eersten consul eon die naar de ope- door een wonderwerk aan Een zekere bee Sequin van den prins de Condé in de Vendée, werd in hech- teregtgesteld als medeplig- Later te Toulon ter dood Het jongste zondags-blad nu met smart verwacht, is vrij belangrijk. Onder het opschrift: onze toestand, zegt het: de barbaren zijn voor on ze poorten, maar men stelle zich gerust, zij zullen binnenkomen noch door list, noch door geweld. Onze muren bevatten eene ontelbare menigte, die in weerwil van enkele verraders, voor altijd den triomf onmogelijk zullen maken van eenen vijand, die alleen ten doel heeft plundering. Al vermeerderde zelfs het getal onzer vijanden nog zouden zij niet slagen want voor ons sirijden hel regtde waarheid en de beschaving.''’ Verder verklaart liet: De verkiezingen te Parijs wierpen een licht straal in de schuilhoeken der maatschappij en dat jicht verdreef gelijkelijk alle politieke ver wijdering. De president der Republiek eigent zich in dezen de eer van het initiatief toe en omringt zich van allen die bekwaamheid aan goede trouw vereenigen.” BRUSSEL, 18 Maart. De regering heeft in Portugal eene hoeveelheid zaad doen koopen van een nieuw voedergewas, serradella zeer geschikt, om geteeld te worden in de zand gronden der Kempen. De landbouwers van die streek welke van dit zaad verlangenkunnen zich daartoe aan de regering wenden. eerste verliet de koninklijke akademie te Delft in hel jaar 1846 en de laatste in 1847. Door een verblijf in Engeland werden zij in de ge legenheid gesteld hunne theori tisclie kennis mei practiscbe bekwaamheden te vermeerderen. Zij zijn de eerste, die als ingenieurs voor de mij nen door het gouvernement, naar onze bezit tingen worden afgezonden en zullen weldra ge volgd worden door nog twee aspirant-ingenieurs die zich gelijktijdig met hen in Engeland op hielden. ROTTERDAM, 17 Maart. Gisteren middag ten 4 uur zeilde een boeijeruit de haven bij het Oude Hoofd, de Maas in; de bemanning, welke uit vier man bestond, had echter de on- voorzigtigheid het schip bij den vrij sterken wind te veel met zeil te overladen hetwelk ten gevolge had dat de boeijer. midden in de rivier gekomen zijnde, door eenen windvlaag omsloeg. Gelukkig bevond zich achter den boei jer eene aak, die onmiddellijk hulp verleende, en de vier, in doodsgevaar verkeerendedren kelingen redde. De beer dr. L. J. F. Janssen sprak op den 14 dezer in het Lees-Mnseum te Utrecht over - j N n’vé. Op eene sierlijke inleiding, volgde bet onuitstaanbaar is. ons verzekert, zou in de wet verhaal der ontdekking van hare overblijfselen. Reaum., onderwijs, welke thans bij het j Vijf binnenlandsche zaken ontwor- i van slechts ééne aka demie als beginsel worden aangenomen. In ’s Gravenhage meent men te weten dat het ontwerp der provinciale wetdoor den mi nister van binnenl. zaken in gereedheid is ge- bragt; het Zondagsblad voegt er bij, dat aan dit ministerie met den meesten spoed gewerkt wordt aan de wets-ontwerpen op de verkiezin gen en het onderwijs; de juistheid van het eer ste gedeelte dezer verzekering vindt men beves tigd door de volgende aankondiging in de Staals- Courant van heden De commission benoemd bij koninklijk be sluit van den 9 Jan. jl.tot het ontwerpen van verdeeling van liet rijk in kiesdistricten zijnofschoon van twee derzelve rapporten bij het ministerie van binnel. zaken nog niet zijn ingekomen, aangeschreven, om op den 25 de zer, onder liet voorzitterschap van zijne excel lentie den minister van binnenl. zaken te’s Gra venhage te vergaderen.” Men verneemt, dat de bijeenkomsten van de vereeniging Nut en Genoegen voor den Dienstbaren Stand binnen Groningen die de zen winter geregeld op iederen zon plaats hadden, jl. zondag gesloten den hoogleeraar Hofstede de Groot, mene proeve heeft niet alleen aan stelde doel beantwoord maar elke verwachting overtroffen. Met klimmende belangstelling wer den telkens de vergaderingen bijgewoond en aan de aanzoeken om er toegang te verkrijgen kon op verre na niet worden voldaan wegens gebrek aan de noodige ruimte. ’s GRAVENHAGE 19 Maart. De hooge raad kamer van strafzaken, beeft heden uitspraak ge daan in de zaak van den proc.-gen. bij het provinciaal geregtshof in Zuid-llollandtegen een arrest van dat hof, waarbij beslist was, dat de straf, aan den heer A. J. E. van I de, opgelegd bij arrest van den 15 April 1851, gelegenheid gesneuvelde personen te bezoeken; °P kingen met Wurtemjierg zou kunnen genoopt worden. De koning geeft voorts te kennen (hetgeen ook uit München berigt wordt), dat Oostenrijk tot liet vier-koningen-verbond toe getreden is. Hij bedreigt de partij van omver werping met ernstige maatregelen (waartoe waar schijnlijk de Oostenrijksche armee in Vorarlberg dienen moet.) FRANKFORT. 17 Maart. In onze politieke kringen wordt hel hervatten der vijandelijkhe den in Sleeswijk-Holstein als onvermijdelijk be schouwd. Hiermede stemmen ook overeen regl- streeksche berigten die ons heden uil Kopen hagen zijn geworden. St. PETERSBURG, 2 Maart. Alhier is bet weder zeer afwisselend; van de andere deelcn des rijks wordt echter zeer over de koude ge klaagd. Uit Simseropol wordt gemeld dat daar eene koude lieerscht van 20 gr. Reaum terwijl men anders in die streken zelfs in den win terniet over de koude te klagen heeft. In liet zuidelijk gedeelte van den Krimm vriest het mede met buitengewone felheid. Van Ir kutsk meldt men van den 21 Jan., dat de kou de daar, waar men zulks mede niet gewend is, Het kwik teekent 3040 gr. en daai bij st;'gt zulk een dikke mist uit de Angara op, dat zelfs de meest nabij ge- t aan het oog ont- eene losbarsting van hadtoen liet rijtuig voorbij reed terwijl Napol ra gingals het ware het gevaar ontsnapte, voormalig thesaurier en van het leger tenis genomen en tige aan die misdaad. veroordeeld, werd hij in het jaar 1803 aldaar geëxecuteerd. Voor eenige jaren verhaalde de lieer Préanxgrondeigenaar te Vic-Sur-Aisne aan den molenaar Brisse, dat de heer Sequin, de veroordeelde van Tonton, in de omstreken .«a Armentiéres eenen schat verborgen had; deze omstandigheden had hij vernomen uit ee- water uit het loopende diep nen brief, door den heer Sequin in 1803 aan j van de trappen den molenaar geschreven. Er zijn reeds pogin- G. Broekhuizen, schoen- 1 gen in het werk gesteld, om dien schat te vin- liet is j de Napoleon, vooral heeft 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1