EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1 "W 5de Jaargang* 1850. No. 25. JVoensdag den 27 Maart, 1 i* I 5 BINNENLAND. e B a de verdeeling L* t S k BUITENLAND. i i l r i* briefport van liet nieuwe alta is voorloopig be- justitie te gereg telijk De uit- dit onderzoek is nog niet bekend. 1 ii V t s het pen- over megen een kend ook er in de omstreken van Nij- Deze Courant verschijnL eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 builen de Stad franco ƒ1.65, enkele nominees 7 cent WEENEN, 19 Maart. Over Triest zijn be- rigten uit Corfu van den 14 dezer, welke de tijding van de opheffing der blokkade van de Grieksche havens bevestigt; ongeveer honderd schepen blijven in handen der Engelschen tot oogenblik bij het gouvernement in bewerking zijn, behoort dat nopens het regt van veree- niging en vergadering, ter voldoening aan art. 10 in verband met bet vijlde add. art. der grond wet; zoodat ook de aanbieding van dat ontwerp eerlang te gemoet gezien kan worden. van |binnenlandsche het rapport van de bij ko- van den 9 Jan. II. benoemde, de provinciën Zuid-Ilolland en Zeeland tot het ontwerpen een plan voor de verdeeling van het rijk in kiesdistricten. Met de laatste berigten het Heilige land verschillende olijfbladen bollen van i de terugreis nemen Bij het departement zaken is ingekomen ninklijk besluit commissie voor Noord-IIolland van een plan voorval plaats, dat, hoe ijzingwek- op eene schier onbegrijpelijk geluk kige wijze afliep. Zekere F. Z. oud 19 jaren, schildersknecht hier ter stede, op een buiten verblijf onder Groesbeek werkzaam wilde zich uit een in de nabijheid gelegen put eenen em mer water verschaffen. Ofschoon zulks in den regel het werk uitmaakt van twee personen had hij den gevulden emmer alléén naar boven opgewonden toen hij op het oogenblik dat bij hem onder zijn bereik meende te hebben, er naar greep, doch mistaste en, zijn evenwigt verliezende, hals over hoofd in de diepte në- derstorlte. Nadat hij zich met veel inspanning door krampachtig het touw van den putemmer vast te grijpen met het hoofd boven waterbad gebragtschreeuwde hij om hulp. Dit herhaald hulpgeroep daar buiten eindelijk vernomen wor den zocht men zich diets te maken dat de stem uit een naburig bosch kwam. Te vergeefs liep men ginds en herwaarts, toen eindelijk een klein knaapje op den inval kwam, eens in den put te kijken als wanneer men spoedig lot zij ne verlossing opdaagde. De patient plaatste zich in den emmer, en met de meeste omzig- tigheid dezen buitengewonen last tot eene hoog te van 85 voet boven de oppervlakte van liet water opvoerende, mogt men er in slagen hem behouden uit zijne benaauwde positie te red den. Met den schrik en eenige weinig bedui dende verwondingen aan hoofd en handen kwam hij vrij. MEPPEL, 21 Maart. Zondag avond 11. had te Zwartsluis een ongeluk plaats, dat evenwel nog schroom lijk er had kunnen zijn. De vrouw van schipper F. E.alhier woonachtig en met zijn vaartuig aldaar liggende, wilde, nadat haar man zich reeds ter ruste begaf, nog eenigen tijd bij den haard blijven zitten lezen. Bij liet krijgen van vuur waarschijnlijk voor hare stoof, moet haar, zonder het te weten, een stukje in den schoot zijn gevallen kort hierop viel zij in slaap en ontwaakte met eenen gil omdat zij in brand stond, waardoor haar echtgenoot ver schrikt gewekt werd en haar in zijne verwar ring ongelukkig genoeg, uit het onder naar boven lilde, waar zij aan den wind blootge steld, in een oogenblik in vlam stond. Gclnk- lukkig ontving de ontstelde en vcrlegenc man spoedige hulp, en werd men de vlam meester. De ongelukkige vrouw is over het geheele lig- chaam deerlijk gebrand en zeer erg aan hare handen. Daar toestand is niet hopeloos doch zoo zij geneest zal zij toch misvormig zijn. MEPPEL, 22 Maart. Gisteren heeft de heer substituut-officier van justitie van de arrondis- sements-regtbank te Assen bijgestaan door twee experts een med. doctor van Assen en een van Dwingelo, de geregielijke schouwing bewerkstel ligd van het lijk van Jan Willems Brinkman te Ruinen, die, naar men vermoedt, aan de gevolgen eener grove mishandeling zonde zijn overleden. Zekere J. Z. aldaar zou hem voor vier weken zoodanig geslagen en geschopt heb ben, dat hij terstond gevaarlijk ziek werd. De hem behandelende plattclands-heelmeesterde heer M. verklaarde toen de ziekte als geen ge volg te zijn van de toegebragte slagen van wel ke verklaring de heer burgemeester van die ge meente melding gemaakt had in het proces-ver- baal ter dier zake opgemaaktop de aanklagt van den vader des mishandelden jongelings. Deze echter laatstleden dingsdag overleden zijn de en diens vader nog geen gevolg gegeven ziende aan zijne aanklagt deswegevervoegde laatstgenoemde zich den daarop volgenden dag in persoon bij den heer officier van Assen die daarop onmiddellijk een geneeskundig onderzoek liet instellen, slag van 28 Jan. II. manschappen blaartjevan dood gered heeft. De minister van binnenlandsche zaken heeft, bij eene beschikking van den 21 dezer, no. 109goedgevonden met wijziging voor zooveel noodig van het programa voor het af te leggen examen voor de betrekking van op- zigter van den waterstaatopgenomen in de Slaats-Courant van den 13 en 14 Januarij jl., te bepalen dat tot het bedoelde examen mede zullen kunnen worden toegelaten de tijdelijke opzigters van den waterstaat, bij de rijks- of provinciale werken in dienst die eenen hoo- geren ouderdom dan dertig jaren hebben be reikt. Onlangs had TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL. De zittingen van de tweede kamer der sta ten-generaal zijn zaturdag den 17 dezer weder geschorst en zoo als sommigen willen tot den 9 der volgende maand verdaagd zoo als anderen tot den 16 dier maand. Bij die ka mer werd sedert bare opening op den 17 Sept, jl. het volgende tot stand gebragt: 1°. Een antwoord op de openings-rede. 2°. Eene nominatie ter vervulling eener open staande plaats in den hoogen raad der Neder landen 3°. Het vaststellen der staatsbegrooting over den jare 1850. 4°. Eene wet op den overgang in werkelij ke schuld van uitgestelde schuld en kansbiljetten. 5°. Eene wet, houdende nadere bepalingen omtrent het opgeheven fonds voor proces-kos- ten. (Aangenomen 22 Dcc. 1849.) 6°. Wet op de begrooting der landsdrukke rij over 1850. (Aangenomen 22 Dec. 1849.) 7°. Twee wetten lot verhooging der begroo- tingen van marine en oorlog over 1849 (nieu we oorlogsmiddelen.) 8°. Wet, houdende begrooting van sioen-fonds voor burgerlijke ambtenaren 1850. (Aangenomen 22 Dec. 1849.) 9°. Zeven wetten, betreffende de heffing van provinciale belastingen over het dienstjaar 1850 in de provinciën Noord-Uolland Zeeland Fries land Overijssel, Groningen, Drenthe en Lim burg. (Aangenomen 22 Dec. 1849.) Hebben de de eerste kamer zich later niet vereen!gd met die betrekkelijk de provincie Friesland. 10°. Een reglement voor de openbaarmaking van het verhandelde in beide de kamers der staten-generaal door middel van Stenographic. 11°. Wel tot verhooging van de begrooting der uitgaven uit de fondsen voor kwade posten we gens de belasting op het personeel en het regt Van patent over de dienstjaren 18431848. 12°. Wet tot verhooging der staatsbegroo ting van uitgaven voor het dienstjaar 1849 wegens uitgifte van schatkist-biljetten. (Beide laatste aangenomen 4 Maart jl.) 13°. Wet lot vaststelling van briefport en tot regeling der aangelegenheden van de brie- venposterij. (Aangenomen 14 Maart 1850.) 14u. Wet op de heffing van provinciale be lastingen in Friesland gedurende 1850. (Aan genomen 15 Maart 1850.) Aanhangig zijn bij de kamer gebleven. Drie wets-ontwerpen 1°. Drie wets-ontwerpen tot regeling van de belangen der Nederlandsche scheepvaartin gekomen den 3 Dec. 1849, bij koninklijke bood schap van den 1 dier maand reeds in de af- deelingen behandeld en waaromtrent het verslag der rapporteurs wordt te gemoet gezien. 2°. Wets-ontwerp omtrent liet toezigt en de zorg over de zaken der munt, ingekomen in Febr. jl. Deels reeds aan de openbare beraadslagingen onderworpen geweest, doch bij de behandeling van art. ll (vroeger 12) lot na dere bijeenroeping der kamer geslaakt. 3°. Ontwerp van wet houdende bedreiging van straf tegen overtreding der keuren of poli- cie-verordeningèn van waterschappen ingeko- men 12 Febr. jl.reeds behandeld in de af- deelingen en waaromtrent het verslag der rap porteurs is uitgebragt den 7 Maart 1850, en het antwoord der regering met een gewijzigd ontwerp dezer dagen is ingekomen. 4°. Ontwerp van wet wegens overbrenging Van fondsen voor het herstel van het Nederland sche muntwezeningekomen 7 Maart jl., reeds in de afdeeüngen behandeld. SNEEK26 Maart. Men verzekertdat de provinciale wet reeds bij den raad van State is ingebragt, en dat de kieswet in de volgende week bij dat collegie ingediend zal worden. Voorts zou er hoop zijn, dat de wetten op het regentschap, de voogdij en de enquête na pa- schen bij de staten-generaal ingediend zullen worden. Onder de ontwerpen van wet, die op dit van 29 Jan. jl. uit van ds. Van Senden zijn ook voorwerpen overgekomeno. a. op den olijfberg geplukt en bloem de edelste soorten. Het plan is, om over Egypte, Griekenland en Italië aan te nemen, doch wanneer, is nog geheel onbekend, daar het onderzoek in die oorden van dien uitgestrekten omvang is, dat het ge- rnimen tijd zal aanhouden, alvorens daaraan een einde zal komen. De plegtige inwijding van demie-gebouw te Groningen paald op 4 September e. k. De oud-studenten aan ’t feest willende deel nemen betalen daarvoor f 14.85 de persoon. De provincie en stad Groningen besloten in het afgeloopen jaar een akademisch zieken huis op te rigten ten behoeve van het genees kundig onderwijs en bestemden daartoe aanzien lijke sommen. Hel gouvernement maakt echter zwarigheid tegen de uitvoering van dezen maatregel, wijl het geene autorisatie wil geven dat de reeds voor volgende jaren door de provinciale sta ten daartoe uit de gewestelijke kas aangewezen gelden worden uitbetaald. De commissie Loon voor JVerkte Mid delburg, heeft dezen winter beproefd, in hare werkplaats houten kinderspeelgoed te doen ver vaardigen. Zij zag daarin een nieuw vak van werkzaamheid geschikt om bezigheid en ver dienste aan eenige werklieden te verschaffen zonder eenige bestaande kostwinning te bena- deelen. De commissis maakt thans bekend, dat zij dat fabrijkaat, in een depot te Middelburg, te koop stelt, met verzekering, dat hetzelve in fraaiheid deugdelijkheid van bewerking en prijs de vergelijking met bet buitenlandsche kan door staan en dat, zoo het aftrek vindt, dat vak van werkzaamheid in een volgend jaar voor uit breiding vatbaar zou zijn en dus aan nog meer deren werk kunnen verschaffen. ROTTERDAM24 Maart. De vergadering van het Brielsche departement: Tot Nul van 't Algemeen, op den 21 Maart gehouden mogt met regt belangrijk genoemd worden. Nadat de heer Kluit in eene allezins gepaste en in me nig opzigt toepasselijke redevoering der aanzien lijke schare van hoorders en hoorderessen eeni ge nuttige en aangename oogenblikken had ver schaftwerden door den voorzitter, daartoe verzocht, de medailles en getuigschriften uitge reikt, door de Zuid-llollandscbe maatschappij: Tot redding van schipbreukelingen loegekend aan de bemanning der loodsboot no. 1 gevoerd door den schipper C. Schrijnders die op den met gevaar van eigen leven de van bet hoekerschip de Vrouw Vlaardingen van eenen gewissen e t- t n Prijs der Advcrtentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. e l‘- ■s ll e

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1