EN ADÏEIITENTIE-DLAII VOOR DE STAR EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 5de Jaargang# 185. No. 26. Zaturdag den 30 Maart. *- r 5 f' BINNENLAND. BUITENLAND. 1> 6 t 1^ hatelijkheden de eene zijde, de andere. Prijs der Advertentiënvan één tol vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. SNEEK29 Maart. Volgens de Nederlander ismen te ’s Gravenhage algemeen van meerling, dt bij de regering het voornemen bestaat, om, n de aanneming der kieswetten de kamers te o tbinden en alzoo algemeene verkiezingen dor het gelieele land te doen plaats hebben. Ut onderwerp zon door de nu vereenigde com- mssiëti onder voorzitting van den minister vai binnenl. zaken behandeld worden. Er k<n dus nog geene kwestie van eene behande- litg van dat onderwerp bij den raad van state, volmin van de vaststelling van een bepaald onwerp van wet zijn. Naar de Koloniën der Maatschappij van Wddadighdd zijn in den loop der vorige ■welk, wedtrom vertrokken drie huisgezinnen, ten gevolge waarvan het aantal hoeven door de Amsterdainsdie gezinnen aldaar bewoond thans tot 113 is giklommen te zamen een getal van 644 mannen, vrouwen en kinderen uilmaken- de. Sedert le daarstelling dezer hoogstnuttige instelling, zin nu reeds 184 huiggezinnen zoo bij primitievi opzending als bij vervanging, door de suhommissie der hoofdstad derwaarts gezonden, ale welke huisgezinnen alzoo daar gevestigd zijl voor de gelden bijeengebragt door hen, die, als lid der maatschappij te Am sterdam daavoor ’sjaarlijks slechts eene con tributie van ƒ.60 bijdragen. Men leestin de Staat-Courant. I II.dc paus, door dciapostolisclien internuntius mgr. Belgrado, beked gemaakt en bewogen met de rampen door den jongsten watersnood in ee- nige provinciënvan dit rijk cn bijzonder Noor- Braband verooraakt heeft tot leniging daar van wel willen lijdragen. Te dien einde is door gemelden internintius namens Z. II., aan den minister van bitnenl. zaken ter hand gesteld de som van tien luizend fr. (ƒ4725). ’s GRAVENHA1E 25 Maart. lieden verga deren aan het ninisterie van binnenlandsche zaken, onder voozitterschap van het hoofd van dat departementle vier commissiën uit de col- legiën van gedepteerde staten vroeger be noemd tot de voobereiding der werkzaamheden voor de zamensteling der kieswet. Deze ver gadering wordt bijgestaan door den heer secre- taris-generaal van {ezegd departement. Zaturdag middag is ai de vaart terug gevonden van den ingezetene De Door opkomend werd dade- de verslage- het verkeer- taris-generaal ASSEN, 25 Maal, hier in de kolk vat het lijk van de vroiw Witreeds sedert vijf weken vermist, de beweging, verootzaakt door een vaartuig, kwam het ijk boven, en lijk op het drooge gihaald en aan ne betrekkingen terig gebragt de reeds in eenen stiat van ontbinding doch cr werden daaraan no alle kleedingstukken be vonden welke de vouw bij het verlaten der woning aanhad behave het gouden oorijzer dat eèhter door de zvelling van het hoofd of door andere oorzaken ir afgegaan kan zijn, of mogelijk ook met een schippersboom van liet hoofd kan zijn gestootei ook werd nog 77 ets. in den zak van de vrotw gevonden. Naar men verneemt zijn er geem verdachte kwetsuren of kneuzingen aan ontdek, en is het dus waar schijnlijk, dat de vrouw bij ongeluk in het wa ter is geloopen. De troepen trokken uit de kazernen en lie pen door de straten zongen de Marseillaise en beleedigende taal aanheffende tegen de militaire autoriteiten of liever tegen den minister van oorlog. BRUSSEL25 Maart. Een Belgisch geleer dede heer V. Vandenbroeckprofessor aan lokkige Tassik-Malaija trof, door het instorten van den Galoengoengtoen dnizende menschel! of in de gloeijende lava omkwamen, of, zoo zij nog werden gered, deerlijk verminkt en ver wond al het hunne door den vernielenden vuurstroom zagen verwoesten en nog heden ten dage, in stede van de weleer zoo blocijen- de en vruchtbare plaatsen hunner inwoning, slechts eene dorre, kale en ontvolkte streek aanschouwen. En de uitkomst heeft doen zien, dat de vrees maar al te zeer gegrond was toen onder ver schrikkelijke uitbarstingen van den Goentoer, de twee voorgebergten instortten en in hun nen val vier dorpen met 290 huisgezinnen be dolven met al hun vee en goed. De schrik en de ontsteltenis hierdoor teweeg- gebragtgaat alle beschrijving te boven. Ont- vlugten koude men den lavastroom niet die met verbazende snelheid zijnen alles verwoes tenden loop voortzette. Wie weet, welke in stortingen er nog zullen plaats hebben wan neer men nagaat, dat, waar vroeger de twee bergen stonden nu reeds een meer isvan ruim 60 voet diepte. FRANKFORT, 22 Maart. In de korte aan spraak waarmede de heer Von Radowitz den Erfurter rijksdag geopend heeft, verdient bij zonder de aandacht zijne met nadruk afgelegde verklaring, dat indien er ook geen uitzigt was voor het daarstellen der politieke eenheid van Duitschlander eene gegronde hoop bestond voor het erlangen eener materieële eenheid en wel door middel van bet door Oostenrijk ont worpen algemeen stelsel voor handel en tollen. Ilandelsblieven uit Triest behelzen de hoogst merkwaardige mededeeling, dat, ten gevolge van eene overeenkomst tusschen Rusland en Oosten rijk eene Russische vloot voortaan haar vast verblijf zal nemen in de haven van Caltaro. Nopens het doel dezer schikking kan wel geen twijfel bestaan; maar het is niet minder zeker, dat zij eene nieuwe bron van hatelijkheden zal worden tusschen Engeland aan en Oostenrijk en Rusland aan Als eene nieuwe bijdrage tot de tegenwoor- dige regtspleging in Saksen, mag dienen, dat een meisje, met name'Pauline Wunderlich die behulpzaam was geweest bij de verdediging ee ner barrikade, tot levenslange tuchthuisstraf is veroordeeld geworden! Wijders is de burge meester Zimmermann in Spandau die als af gevaardigde met de nationale vergadering naar Stuttgart was gegaan, tot 12 jaren vestingstraf veroordeeld. FRANKFORT, 24 Maart. liet onweder, dat wij reeds sedert eenen geruimen tijd aan den politieken gezigteinder hebben waargenomen schijnt weldra te zullen losbarsten, en een Iie- vigen worstelstrijd tusschen het Noorden cn Zui den te doen ontstaan. Het officieel berigt toch is hier ontvangen dat de koning van Pruissen gebelgd over de nadrukkelijke wijze, waarop de koning van Wurtemberg zich onlangs in de troonrede over de Pruissische politiek uitliet, besloten heeft, alle diplomatieke verbinding met het Wurtcmbergsche hof af te breken met bevel aan den Prnissischcn gezant aldaar, om, met al de tot het gezantschap behoorende per sonen onverwijld Stuttgart te verlaten. Wij houden het daarvoor, dat iets dergelijks weldra in de betrekkingen met Hanover, Saksen en Beijeren zal plaats grijpen en de vrede in Duitsch land ernstig bedreigd zal worden. Ook Oos tenrijk schijnt hierbij niet buiten het spel te zullen blijven. Inderdaad luiden de berigten uit Weenen, dat aldaar de grootste bedrijvig heid' bij het departement van oorlog heerscht en dat al de leger-afdeeliiigen met den 1 April mobiel zullen gemaakt worden. FRANKFORT, 25 Maart. Eene belangrijke verschijning aan onze beurs is de afnemende waarde der Beijersche effecten. Naar men ver neemt, is de oorzaak dezer verschijning de vele en groote verkoopen voor rekening der Beijer- K0L0I1EN. Eene zware ramp tre onlangs de districten Trogong en Lilies, beie in de Preanger-Re- gentschappen gelegen. an den bergketen in welks midden zich de gduchte vuurspuwende berg, de Goentoer, tot o» eene hoogte van 63 12 voet boVen de oppervlakt van de zee verheft eh van daal’ zijne vüurmssa uitstort zijn den 22 Jan. 11. twee bergen igezakt. Reeds langen tijd kondigde een dof, oneraardsch geluid aan dat Cr eene uitbarsting vanden vulkaan ophan den was, en' iedei‘ zag me vrees de oogenblik- ken naderen waarop de l?a stroomen uit den krater te voorschijn komen en, wie weet, wel ke verwoestingen aanrigtenzouden. Een ieder toch herinnerde zich nog mc ontzetting de ramp die nu omstreeks 28 jarei geledenhet onge- sche Joden dieten gevolge der geweigerde emancipatie, hun geboorteland willen verlaten. MADRID, 19 Maart. Uit Grenada wordt het volgende aan den Heraldo gemeld: Het wordt hier een nieuw Californio volgens de oude overleveringen zou het zand van den Darro goudhoudend zijn maar door nu gedane nasporingen is het gebleken dat het goud niet in die rivier moet gezocht worden maar in de onafzienbare velden die Grenada omringen. Den gouverneur der provincie zijn reeds meer dan honderd partijtjes stofgoud aangeboden. De inwoners der steden Huerta, Vega, Monaehil Dilar en Ia Zubia verkeeren in eenen staat van groote opgewondenheid, want hij hen wordt dat kostbare zand meerendeels gevonden in dezen oogenblik doet niemand er iels anders dan goud zoeken en zand wasschcn. De schrijver van de zen brief zag met eigene oogen op één veld meer dan 300 personen daarmede bezig. Door eene behoorlijke wijze van bewerken zouden on getwijfeld aanzienlijke sommen te winnen zijn. De koningin van Portugal liet onlangs door eenen Spaanschen fabrijkant van kunstbloemen een bouquet vervaardigen hetwelk voorde prin ses van Joint ille bestemd was. De Spanjaard leverde het bouquet en zond den volgenden dag zijne rekening aan het paleis. Deze nota kwam in handen van een’ der hooge ambtenaren van het huis der koningin, de burggraaf van Car- reira de burggraaf vermoedelijk de in rekening gebragte som veel te hoog beschouwende schreef onder de rekening het woord Latrocinio (dief). Dit kwam ter oore van den fabrijkant in kunst bloemen die den burggraaf op straat afwacht te en van hem genoegdoening voor deze belee- diging eischte. De burggraaf zag den fabrijkant met verachting aan verklaarde met trotscliheid liet woord vdicf” geschreven te hebben, en weigerde elke genoegdoening aan een’ man die niets meer was dan een vervaardiger van kunst bloemen. Daarop greep de fabrijkant den edel man met de linkerhand bij de keel en deelde hem vervolgens met de regterhand een groot aantal slagen op het aangezigt toe waarna hij zijnen, van woede magteloozenvijand op den grond wierp en bedaard vertrok. PARIJS, 24 Maart. De houding der hoofd stad teékent wel eenige onrust, maar toch gee ne moedeloosheid. Zij is lijdelijk, en zelfs in de woede der vijanden van het gezag is zekere matheid op te merken. Sommige lieden zouden geene vrees hebben voor eenen socialistischen dag. Het zijn on- voorzigligen men weet toch nooit wat de straat oplevert, als het oproer daar ageert. In allen gevalle moet het gouvernement dan zóó gewa pend zijn, dat liet zeker is van overwinning, en is het dat Zoo luidt de vraag van elk, die nadenkt, en de handel cn nijverheid die beide sedert 12 Maart kwijnen bewijzen dat men geen be paald gunstig antwoord durft geven. PARIJS, 25 Maart. Een brief uit Rome be rigt, dat, zoo de paus besloten heeft naar Ro me terug te keeren zulks is, omdat de presi dent der republiek hem nagenoeg in de volgen de bewoordingen heeft geschreven: Het is onmogelijk, dat de hoofdstad der Christenheid nog langer zonder bestuur blijve; indien Z. H. ofschoon om redenendie ieder zal eerbiedi genweigert Portici te verlaten, is het de pligt van de Fransche republiek eenen bestuurder te benoemen, die de zaken in Italië beheert.” Dit gezegde moet op Pins IX, naar men verzekert diepen indruk gemaakt hebben. Het Fransche leger zal binnen kort worden teruggeroepen. PARIJS, 25 Maart. Te Caen hebben oproe rige demonstration van liet garnizoen plaats ge had bij het gedwongen vertrek van drie mili tairen naar Algiers. De troepen trokken uit de kazernen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag cn Za- nrdag. Alioimcments-prijs voor 3 maanden 1.40 uilen de Stad Jraiuo ƒ1.65, enkele nominees 't cent.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1