NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 fra o w lift R 5de Jaargang. 180. No. 27. Woensdag den 3 April. F I 6 uw mv (I 4 J 1 A r. j lit bA BINNENLAND. heeft bij arrest BUITENLAND. i ‘4 hl] I l ll (1/1 otfto van goeder- i organisatie een vonnis der was aangeno- van Fries- 15 Maart 1757 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnenients-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7| cent. Prijs der Advertentie»: van één lot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregl, voor iedere plaatsing. ’sGRAVENIIAGE, 29 Maart. Men verneemt, dat liet ontwerp van wet nopens het regt van enquête reeds bij den raad van state is over wogen en dat hetzelve thans gereed is om aan de staten-generaalbij de hervatting hunner vergaderingente worden aangeboden. AMSTERDAM, 30 Maart. In de Londensche van de 27 dezer, leest men het Morniug-Posl volgende Wij vernemen, dat kapitein James Moir, van het schip Minervavan Londen laatstle den zaturdag aan bet Nederlandsch gezantschap van den gezant graaf Schimmelpennincklid van het Amsterdamsch marine-genoolschap ge- genaamd Zeemanskoopontvangen heeft ee- nen zeer fraaijen en kostbaren beker met voet stuk, door bovengemeld genootschap aan kapi tein Moir vereerd als een bewijs van erkente lijkheid voor zijne mcnscblievende bemoeijingen tot redding van een gedeelte der ekwipaadje, van bet in Augustus 11. nabij de Kaap de Goe de Hoop verongelukte Nederlandsche schip, Geertruida. ROTTERDAM, 30 Maart. Met den beer E. van der Eist, ingenieur der mijnen, vertrek ken van hier naar Engeland de kweekelingen der Delftsche akademie Rant en Everwijn om aldaar door genoemden ingenieur in bet vak der mijnen te worden opgeleid. Den 28 Maart werd te Tied eene, om hare meerdere zeldzaamheid (zoo als liet openbaar ministerie ook deed uitkomen) belangrijke, ten minste belangstelling (getuige het aantal toe hoorders) wekkende zaak voor de correctionele regtbank aldaar behandeld. De grutter Klop en de apotheker Van Anrooij beiden uit Bom mel en leden der sociëteit aldaar, waren met elkander in aanraking geweesttoen zij elkan der op het portaal der socicteitkamer ontmoet- Bij die gelegenheid bad de eerste zijn hoed paruik verloren, en de laatste eene wond het aangezigt ontvangen, welke hij beweer- hemzeer prosaïsch door Klops slok te Deze, die daarvoor te regt ver- van Lidlb de Jende dien stok getrokken hadden de klager die wond had ten. en in de zijn toegebragt. stond, beweerde, ook hij monde van zijn dedigermr. W. F. C. dat beiden aan ten gevolge waarvan of kon hebben bekomen. De snbslitunt-oflicier mr. H. van VVessem, voerde, onder anderen, aan dat bet feit bewezen werd door de stellige verklaring van één getuige versterkt door die van eenige anderen aan welke de beer Van Anrooij terstond na het gebeurde gezegd had: zie ecus hoe Klop mij geslagen beeft en eischte, op grond van verzachtende omstandig heden, eene boete van ƒ25. De verdediger betwistte dat bewijs als enkel rustende op de verklaring van den klager zelven en drong aan op de vrijspraak van zijnen cliënt. De regtbank bepaalde de uitspraak over 8 dagen. Zelden had Tied het genoegen zooveel Bomtnel- sche heeren te gelijk binnen zijne muren te zien. Jammer slechts, dat liet een gedwongen bezoek was aan de regtbank aan welke zij moes ten komen openbaren, wat binnen de muren van eene hunner gezellige inrigtingen was voorge vallen. T1EL, 26 Maart. Wij vernemen band dat de wet op de regterlijke door onzen minister van justitie is in gereed heid gebragten thaiis bij den Raad van Sta te overwogen wordt. Volgens zijn ontwerp zouden wij vier geregtshoven behouden één gevestigd te Groningen, één te Arnhem, één te Amsterdam en één te ’s Hertogenbosch. De jurisdictie dier vier hoven zou op dezelfde wijze geregeld worden als onlangs de verdeeling van het rijk door den minister van binnenlandsche zaken voor het vaststellen van den census. On der Groningen zouden dus de provinciën Fries land Groningen en Drenthe; onder Arnhem de provinciën Gelderland, Overijssel en Utrecht; onder Amsterdam de provinciën Noord- en Zuid- Ilolland; en onder ’s Hertogenbosch de provin ciën Noord-BrabantZeeland en Limburg res sorteren. Dit voorstel zou vergezeld gaan van eene aanzienlijke uitbreiding der regtsmagt van FRANKFORT 26 Maart. In onze politieke kringen wil men weten, dat, ter verhindering cener botsing tusschen Noord- en Zuid-Duitsch- land Oostenrijk in zoo verre vermiddelend wil optreden, dat liet zelve al de staten, die het verdrag van 1815 hebben onderteekend uit- noodigen wil tot bet houden van een congres. Het kabinet van Weenen heeft naar men ver zekert, hierover reeds meerdere beraadslagingen gehouden en men verwacht desaangaaude na dere mededeelingen. FRANKFORT, 27 Maart. Naar men ver neemt hebben zich in het Erfurter parlement vier hoofdpartijen gevormd 1) de Gerlach- Stahische die de gelieele constitutie en zelfs het drie-koningen-verbond verwerpt; 2) de par tij welke voor eene onvoorwaardelijke aanne ming derzelve is; 3) de partij, welke eene her ziening der constitutie verlangt; en 4) de par tij die dezelve in haar geheel wenscht aange- nomen en vervolgens aan eene andere revisie onderworpen te zien. WARSCHAU, 11 Maart. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is thans eengewigtig SNEEK, 2 April. In de op 26 dezer te Leeuwarden gehoudene buitengewone vergade ring der prov. staten van Friesland is, naar aanleiding van eene, tusschen het departement van financiën en gemelde staten gerezene kwes tie, betrekkelijk een op de algemeene provinci- ile begrooting, dienst 1850 voorkomend punt lie begrooting in nadere overweging genomen ■n in den door gemeld depart, bedoelden zin onform het voorstel van gedep. staten beslist eworden, Daarop is de vergadering geadjour- eerd lot dingsdag 2 April ten einde alsdan behandilcn een ander spoed vereischend punt aaromlreit, tot dusver, de vereischte konink- Ike magtdng nog niet was ingekomen. Vooreenigen tijd is gemeld, dat er een n>uw bludnniddel van brand was nitgevon- dm hetwik de vlammen verstikt. Dezer da- get is er t Londen eene proef mede genomen. Eet gebou van hout, met terpentijn en teer besreken, erd in brand gestoken. De uitvin der rigtte larop een zijner machines naar de vlan en zijvas in eenige sekonden gebluscht, toen er eetstroom van gaz, dat zich ontwik keld had, iigeworpen werd. De toestel is niet grooter dan >ne groote koffijkan en bestaat uit drie in elkder gevoegde tinnen doozendie in correspond tic met elkander staan. Onder in den toestus water; in de tweede afdeeling is eene gecorrmeerde stoffedie naar een stuk turf gelijkt, «in het midden bevindt zich een fleschje met ravelzuur en potaschdat ver brijzeld wordlwanneer men wil, dat zich het uitdoovende j ontwikkelen zal. De proef schijnt uitnemi] gelukt. Daar somjederlanders aan de bepalingen der nieuwe welp de vreemdelingen onderwor penworden minnert de minister van justi tiedat ingeztjen bij bet gemeente-bestuur hunner woonph kosteloos binnenlandsche pas poorten kunneiijkomen (naar een tevens door Z. Exc. vastgesti model) wier vertoon ontheft van de toepassi der wetsbepalingen op de vreemdelingen. De hooge rt. heeft bij arrest van den 14 Maart de diakonder hervormde gemeente te Makkum veroordd om aan de algemeene armvoogden aldai te restitueren den door laatstgenoemden VQenden onderstand aan ar men behoorende de administratie van eerst genoemde met vestiging van jeglbauk van Snee bij hetwelk men dat de pubpiën der staten land van 28 Nov.755 en waarbij de onderseden kerkelijke gezindhe den in Friesland veigt werden bare arme le dematen te onderhojn waren afgeschaft door de ua 1795 opgekone afscheiding van kerk en staat en door art-7 der staatsregeling van 1798 art. 4 van diian 1805 en door de pu blicatie van den 15ulij 1800. Hieromtrent heeft de hooge raad -staan: dat deze regts- kundige beschouwings onaannemelijk daar noch de aanneming i eerstgemeld algemeen beginsel noch de votoemde aangehaaide ar tikelen der ingeroepenondwetten die alleen beginselen vestigen arop latere wettelijke verordeningen zonden eten worden gegrond zonder dergelijke bij zo-re wettelijke bepalin gen op het onderwerp «innen derogeren noch hebben gederogeerd aare bijzondere verorde ningen en reglementen het stuk van onder stand der armen bestaie dat wel de inge- roepene publicatie van jare 1800 ten doel had dergelijke verordogen in te stellen doch dat de aard en injd barer voorschrif ten afhankelijk bleven Vfyele te maken voor bereidende beschikkingen-elke mogen worden aangenomen niet te zijn island gekomen en welker niet-invoering bie latere publicatie van 8 Maart 1802 uitdruljjk is erkend zoo- dat de vroeger bestaandettelijke bepalingen op het onderwerp, als d vervat in deïnge- roepen Friesche publicatie ook door die van den jare 1800 alzoo niet rojs zijn afgeschaft.” de arrondissements-regtbanken en de kantonge- regten in strafzaken. Met belangstelling wordt de mededeeling van dat wetsontwerp tegemoet gezien om het in ai zijne bijzonderheden te leeren kennen. Algemeen toch is de overtui ging bij alle zaakkundigen gevestigd dat er geen onderwerp is, waarbij vereenvoudiging en be zuiniging tevens zoo zeer leiden kan tot nut en voordeel van de ingezetenen als bij de regtsbe- deeling. GRONINGEN, 28 Maart. Uit Heidelberg wordt de vertaling door den geleerde Röth aan- gekondigd van het Egyptische Doodenboek, of de Hieroglyphenrollendie in de bewaarplaat sen der mummiën gevonden zijn. Men verwacht daarvan eenig licht voor de oudste geschiede nis. Eergisteren overleed alhier, na een lang durig en smartelijk lijden in den ouderdom van 52 jaren de heer C. M. van Bolhuis Hort- sema boekdrukker en uitgever der Groninger Courant hier ter stede. Hij was een man van groote werkzaamheid en bekwaamheid in zijn vak, en bezield door warmen ijver voor de boekdrukkunst; daarbij was hij bij allen, die hem kenden geacht en bemind vooral ook om zijn zacht en minzaam karakter, waardoor hij zich in verschillende standen vele vrienden mogt verwerven. Zijn dood is, als die van ec- nen braven en liefhebbenden vader, een zware slag voor zijne acht kinderen die thans ouder loos zijn. Ook voor deze stad kan zijn verster ven een waar verlies heeten daar hij door zijne ondernemingszucht, waaraan men de uitgave van zeer verdienstelijke boekwerken te danken heeft en door zijne uitgebreide zaken, aan vele han den werk verschafte, terwijl hem tevens de eer toekomt van daar hij moeite ontzag nog kos ten ten onzent de boekdrukkunst tot eene hoogte te hebben opgevoerd welke zij vóór hem niet had gekend en waardoor zijne werk plaats kon wedijveren met de beste in ons va derland. In één woord hij was gelijk geheel zijn bezig leven het heeft bewezen een nuttig en verdienstelijk burger dezer stad. BREDA 29 Maart. Het volgende vond de zer dagen alhier plaats: Een kar bespannen met één paard waarop zich een vader met zijnen lOjarigen zoon bevond, geraakte aan het hol len eerstgenoemde had de onvoorzigligbeid in het felste van liet rennen er af te springen met het ongelukkig gevolg dat bij op eenigen afstand werd weggeslingerd en een zijner armen brak, terwijl op dat oogenblik zijn hond, die al gedurig voor het paard bad gesprongen om het in zijnen loop te stuiten, nu juist de langs liet dier heen en weder slingerende lijdscls in den muil greep, en, zoo medegeslcept wor dende, het paard tot stilstaan kreeg, zoodat de zoon voor een anders gewis ongeval be waard werd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1