EN AIIÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- I I 185. No. 28. de baldadigheid der 9 BINNENLAND. BUITENLAND. P' Kairo zal ALLERLEI. Jl. maandag had hier het openen De direc- die groote gebeurtenis aan de- Mcn schal in Frankrijk liet aantal onderwijzersdiesedert de wet van den 11 Jannarij 1850, wegens hunne overdrevens staalkundige gevoelens, geschorst of afgezet zijn, op ongeveer 3000. De hoofdconimissie, ter oprigting van een standbeeld voor koning Willem II, te ’s Gravenhageheeft thans deszelfs vervaardiging opgedragen aan den heer E. Georgesbeeldhou wer Ie Utrecht. In de vorige week zijn te Leeuwarden, door de provinciale geneeskundige commissie, de examina voor bet eerst in liet openbaar afgenomen. Aan Judas Sebag, een Joodseh handelaar te Aligin liet keizerrijk Marokkoon langs valschelijk en uit nijd beschuldigd van de Mahoinedaan- sche godsdienst belasterd te hebbenwerd door den gouverneur de keuze gelaten, om Mahoinedaanof verbrand te worden. De 24jarige Sebag bleef getrouw aan de godsdienst zijner va deren en werd het offer van barhaarschc wreedheid. Z. M. de koning heeft aan het koninklijke Nederl. instituut van We tenschappen enz., uit Z. M. eigene fondsen, een gift van 5(100 geschonken, ten einde geenc stremming worde teweeg- gebragt in de werkzaamheden des instituuts en in afwachting der wijzingen welke in die instelling later zouden mogen wor den verordend. Men verzekert, dat de regering de premiëu en verdere tegemoetkomingen tot aanmoediging der onderschei dene takken van vissclierij, bedragende cene som van 172,000, zal intrekken. Het getal staatkundige gevangenen in het koningrijk Napels en Sicilië bedraagt thans ruim 33,000. Te Brussel had een kind zich meester gemaakt van een doosja lucifers en stak daarmede zijn bed in brand, met het onge lukkig gevolgdat lietdeerlijk gebrand spoedig den geest gaf. Een Spaanse!) dagblad meldt van 26 Maart jl.: Deze week was weder vruchtbaar aan criminele gebeurtenissen, daar er belangrijke diefstallen hebben plaats gehad te Villaria, Ma- WEENEN, 28 Maart. De generaal Hrabows- kydie bij den Hongaarschen opstand eene groo te rol speelde is tot tien jaren gevangenisstraf veroordeeld. Na liet lezen van bet vonnis beeft de oude generaaldie in den krijg grijs is ge worden en alleen door zijne eigene verdiensten van den rang van gewoon soldaat tot zijn Imo gen militairen rang is opgeklommen zich in krachtige bewoordingen beklaagd dat hij stren ger behandeld is dan de generaal Mago die toch ook tegen Oostenrijk bijzonder bij Sclie- chat nabij Weenen het zwaard heeft getrok ken. Vervolgens riep hij de genade des keizers in voor zijne jonge vrouw en beide kinderen die tot de snerpendste armoede vervallen zullen terwijl hij nog gevraagd heeft zijne gevangenis in het fort van Olmutz te mogen ondergaan en van tijd tot tijd zijne familie aldaar bij zich te mogen ontvangen. Iets later rukte hij hel kruis der Maria Theresia orde de eenige zijner zes tien ridderorden die hij steeds droegvan de borst, en verzocht den president van den krijgs raad het aan den keizer te overhandigen van wiens grootvader zelven hij zulks op het slag veld van Aspern in 1809 ontving. BERLIJN, 30 Maart. Uit Praag wordt ge meld, dat dr. Helm voor den pacha van Egypte in dienst genomen is om de geneeskundige in- rigtingen in Egypte te besturen terwijl dr. be school te' --- 1 - 9 uur brak in de Anglicaansche St. Anna kerk te Limehouseeene wijk van Londeneen hevige brand uit. Alvorens bluschmiddelen konden aangewend worden stond het gebouw in volle vlammen en binnen een half uur vie len liet dak en de klokketoren met een donde rend geraas in. Eerst tegen den middag kou men de vlam bedwingen, en weldra stonden nog alleen de naakte muren van de kerk. De scha de wordt op 30,000 p. sl. (ƒ360,000) begroot. Naar men zegt, zijn eenige personen zwaar ge wond door het gesmolten lood, dat van liet dak stroomde. Te Gort, in het graafschap Galway in Ier land zijn dezer dagen zeer rijke zilver- cu loodinijnen ontdekt. Thans vinden er 850 ar beiders werk, en alles duidt aan, dat binnen kort nog verreweg grootere uitbreiding ze mijnwerken zal gegeven worden. PARIJS, 31 Maart. Zekere Thevencteen soldaat der oudé keizerlijke garde, die onder liet keizerrijk herhaalde malen gewond is ver voegde zich gisteren bij den president der re publiek, om zijne aanspraken te doen gelden op het kruis van het legioen van eer, en eene achterstallige soldij van 960 frs. in te vorderen. Na zijne bewijsstukken onderzocht te hebben verliet de president hem eenige oogenblikken en sprak hem, teriiggekomen volgenderwijze toe: Het vaderland moet de eerste schuld voldoen hetwelk ik bij deze laat geschieden. Met de voldoening van de tweede schuld belast ik mij.” Te gelijker tijd overhandigde hij den ouden sol daatwien de tranen in de oogen kwamen, de decoratie van het legioen van eer en eene som van 1000 francs. Den 25 Maart zijn hier eenige schilderijen van wijlen den markies de Montcalm van Mont pellier, verkocht. Eene Geboorte van Bacchus van Poussin bragt 17,300 francs op een IKacht- huis van Teniers 5000 francs eene Oubliekoo- per van Karel Dujardin 9550 fr.de Slaaf yaxi Murillo 8200 fr. een Maanlicht door Van der Neer 8100 fr.een Wouwermans (Philips) 8250 fr. eene Zeehaven door Van Bergliem 7300 fr.de Terugkomst van de Jagt door J. B. Weenink 4500 fr. BRUSSEL 1 April. Te Brussel heeft dezer dagen eene tentoonstelling van vee plaats ge had. Van de 22 runderen, die naar de prijzen dongenbehoorden 14 tot het gekruiste Dur- liamsche ras, 6 tot het inlandsche 1 tot het zuivere Durliamsche en 1 tot het Hollandsclie. Een der prijzen is toegekend aan eene Ilolland- sclie koe, en alle overige aan runderen, voort gekomen uit de kruising van inlandsche koeijen met Durliamsche stieren. De slagters hebben ook bij voorkeur voor de gekruiste Durliamsche liooge prijzen geboden. Reijer als directeur der chirurgisch Kairo zal optreden. FRANKFORT, 30 Maart. Het proces tegen de vermoedelijke moordenaars van de gravin Görlitz te Darmstadt heeft tot dusverre nog weinig licht in deze duistere zaak opgeleverd en zal nog wel eenigen lijd duren. Het ver boor der vele getuigen duurt onafgebroken voort. De verdediging beeft thans drie nieuwe getui gen a décharge gevonden, onder welke zich eene vrouw bevindt, welke verklaart de gravin op den noodlottigen dag, nog des avonds te 5 ure gezien te hebben. Deze omstandigheid is voor de verdediging van groot gewigt, daar de experts beweren dat de gravin reeds des mid dags gedood en eerst des avonds moet verbrand geworden zijn. LONDEN, 30 Maart. een feest plaats ter herinnering aan van den Tunnel onder den Theems, teuren hebben toen om te vieren een feest onder de bedding der ri vier gegeven. De groote galerij was door dui- zende lampen verlicht; aan de wanden der mu ren prijkten prachtige schilderstukken voorstel lende de schoonste gezigtspunten der1 rivier terwijl ververschingen en andere voorwerpen op zeer smaakvolle buffetten gerangschikt waren en het geheel door eene bekoorlijke muzijk werd opgeluisterd. Vele duizende personen woonden het feestdat drie dagen duurdebij. minder dan tot hiertoe van straatjeugd te lijden zal hebben. GRONINGEN, 1 April. In den vroegen mor gen van heden heeft de nachtwacht Kriens in de Buljesstraat alhier gevonden het lijk van Jur- jen Ilindriks de Vries, oud 28 jaren, van Ma rtini, die zich als plaatsvervanger voor de na tionale militie had verkocht, om met Mei aan staande in dienst te treden. Men heeft het lijk onder loezigt der policie eerst naar het stads huis en later naar het stads hospitaal gebragt. De policie doet streng onderzoek naar de oor zaak te meer daar men den overledene beeft gevonden bebloed en met zijn wambuis gescheurd over het hoofd getrokkeneven als of hij ge storven was ten gevolge van eene vechtpartij. Dit laatste zou in zooverre zoo vreemd niet zijn want meermalen en wel bij voorkeur op zondag avond komen bier dergelijke vechte rijen voor onder beschonken personen en waar aan men in den regel ook militairen ziet deel nemendie alsdan niet zelden misbruik van hunne wapens maken. SNEEK, 5 April. Bij Zijner Majesteits besluit in den 29 Maart, no 6, is met 1 April 1850 evorderd tot kapitein ter zee: de kapitein lui- enant ter zee, E. Ippius Fockens. Bij koninklijk besluit van den 29 Maart II. voor het corps mariniers eene nieuwe orga- isatie vaslgesteld en zijn gelijktijdig eenige 'ijzigingeu. iu de administratie van hetzelve ge- ragt, ten gevolge van welk een en ander, met Cn 1 Mei aanstaande de groote staf van het hrps en de depót-compagnie te Rotterdam wn’den opgeheven en slechts twee divisiën teens depitsrespeelivelijk te Vlissingen en VNllemsoorlzullen blijven bestaan-, door wel ke bcpaliu; en de gebragte wijziging in de ad- mhistralievoor het vervolg eene niet onbe- laigrijke veeenvoudiging en bezuiniging zal ver kregen woren. hOTTERhM, 1 April. Men meldt ons, dat bij de laatsi vergadering der commission, be noemd tot h. uitbrengen van rapporten omtrent de verdeeliu des rijks in kiesdistricten en ter bepaling vaujen census, welke onder voorzit ting van denninister van binnenlandsche zaken heeft plaats chad de heer Mutsaers in het proces-verbaa dier eind-ziltingheeft doen aanteekenenat de commissie uit Noord-Bra- bant en Liturg niet het laatst haar rapport aan den minia- deed geworden. Te Eijend zijn op 24 Maart, door den plaalselijken huurder der Noord- en Zuid- Ilollandsche rildiugs-maatschappij aan de red ders der etjuife en passagiers van het op den 19 December Ibij de Koog op Texel gestran de Bremer fiïtschip Anges uitgereikt vier zilveren en vijbronzen medailles, de laatste ieder met ƒl0remie. Zoowel bij de maat schappij: Tot .1 van l Algemeen als bij de regering der staiJremen worden pogingen aan gewend om boigenoemde personen nog eene buitengewone honing te bezorgen. De hoogleer mr. B. J. L. de Geer hield op den 28 Maart) het lees-museum te Utrecht eene zeer belangkkende redevoering over den strijd tusschen dt'riezen en Franken endege- volgen daarvan vi Friesland. De spreker nam het gesebiedkundiverhaal op bij de vestiging der Frankische Irschappij door Clovis, en schetste de poging, die door zijne opvolgers, gedurende bijna <e eeuwen tot aan de rege ring van Karei derootezijn aangewend lot overheerscliing deFriezen en tot invoering van het Chrislendi onder ben. Met afwisse lend geluk stredeiieze voor hunne onafhan kelijkheid vooral ]cr hunne koningeu Rad boud en Poppomet waren heldenmoed bun volk tegen de einde overheerscliing ver dedigden. Op hun nederlagen volgde eene korte bevrediging d lands en weldra weder de hervatting des Oogs. Aan het verhaal hunner krijgsbedrijve paarde zich dat van de verrigtingen der eerst)redikers van het Chris tendoms hier te landvan Wilfrid Willebror- dus en anderen inzterheid van Bonifacius den apostel der Friq en Saxersdie voor het geloof den martehd stierf. De Friezen eindelijk ten onder g<igtontvingen van de hand van Karei de Gre hun volksregtwaar bij de eigenaardighedt die hunne zeden en gewoonten kenmerkten erden geëerbiedigd. ROTTERDAM, 2 Ap liet vermaard stand beeld van onzen beroegn stadgenoot Deside- rius Erasmus, op de Gte Markt alhier, ver toont zich sedert eergist,)na het wegnemen eener schutting, wedei’n volle aan het oog des beschouwers. Door zorg van liet slede lijk bestuur is het geheohóon gemaakt zijn de opschriften op het tstuk op nieuw ver guld en is liet beeld r een geheel nieuw en sierlijk ijzeren hek engd geworden dat ruimeren omvang heeft) het vorige, waar door beeld en voetstuk ter uitkomen. Dit hek is aan de bovenzijdek van scherpe pun ten voorzien hetwelk reus den verderen ’Ap Prijs der Advertentie»van één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za ai dag. Abonncmeiits-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers cent.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1