NIEUWS- EN ADVEI1TENTIE-DLAD VOOR IIE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. LW /O; No. 29. Woensdag den 10 April. 5de Jaargang. J l 1 1 zienlijk. t ■jjels BINNENLAND. ■5 gr e r 3 5 t l en blad BUITENLAND. 1 1 1 tr-ambt liet als üarna is 1 B 1 F dat liet parlement aan de eigenaren van schepen onheilen waardoor de dood Gister is te ’s Ilage de van de Synode der Prijs der Ad ver ten tienvan één tot vier rei gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. hoofdstadthans vrij stellig op den 10 dezer bepaald zijn. het scheen in endige geneesmid- de mc- van een behoudt geest dan bereikt gij een waarop men uwer met eer- zoo als zij thans worden 1750 deze instelling in het Het bevestigt zich vol de Wurtemberg-Badensche gren- yan Zuid-Duitsche troepen ge- nog nooit zulk een eeuw- van Limerick berigtdat van daar met 140 landver- New-York vertrokken nabij Kaap van Ierlandmet man van Engeland zijn kustvaarders met man en muis MÜNCHEN, 1 April, komen dat aan zen een leger demie te Breda kunnen dit jaar 10 cadetten voor de infanterie, 4 voor de artillerie en 3 voor de genie, en tot dienst der koloniën, 12 voor de infanterie, 8 voor de artillerie, 4 voor de genie en 1 voor de kavallerie geplaaatst wor- De vereisclite ouderdom is 15 tot 18 ja- belanghebbenden behooren zich voor 8 k. bij het departement van oorlog aan die in den nacht woedde heeft Schotland oorzaak t. meer vergaan. schilderij van van den Eeckhout f Wo van der Neer .ƒ700; J. Stry ƒ705 eene ande- van Stry ƒ230; de Velden 3125 Deze Courant veiscliijiit eiken Woensdag en Za turdag. Abonuenients-prijs voor 3 niaaiuien 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers J cent. vormd zal worden behalve een ander kamp in het binnenland van Beijeren. Volgens de hier verschijnende bladen hebben de geweermakers eene bestelling ontvangen van 0000 sabels en even zooveel geweren een glasblazer van 60,000 veld-flesscheu ook de zadelmakers hebben de handen vol werk. In de militaire werkplaatsen is ook gedurende de feestdagen gearbeid. Er moeten thans 12,000 geweren en eenige hon derd duizende kogels en scherpe patronen ge reed liggen. Men verneemt ook, dat de offi cieren, welke bij bet vormen der detde batal jons slccliis voorloopig in dienst ware i geno nomen thans definitief aangesteld zullen wor den zoodra het door den minister van oorlog gevraagde crediet door de kamers bewilligd zal zijn. Het heden verschenen nummer van de Algem. Augsb. Zeil, bevat liet volgende berigt uit Frankfort, dd. 30 Maart: Sedert gisteren is hier eene nieuwe nota over de Duitsche cou- stitutie-aangelegenheid bekend welke naar men zegt in verband met de redevoering des hoe ren von Badowitz naauwelijks eenige hoop op vreedzatnê beslissing tusschen Oostenrijk en Pillis sen overig laat. Van eene verlenging der inte- rims-regering wordt niet meer gesproken. Veel meer wordt op goede gronden verzekert, dat Oostenrijk en de drie verbonden koningrijken overeenkomstig het ontwerp van 27 February binnen kort eene rijks-regering zullen bijeen roepen even als Pruissen de mannen benoemd heeft, welke de zoogenaamde Duitsche unie moe ten sluiten. Het Israëlitische genootschap tot hervor ming dat sedert eenige jaren te Berlijn be staatheeft in eene algemeene vergadering, die den 30 der vorige maand heeft plaats gehad met algemeene stemmen besloten om zich van de orthodoxe synagoge af te scheiden. ITALIË. Volgens tijdingen te Parijs ontvan gen heeft Z. II. de paus den 4 April Portie! moeten verlaten. Het dagblad l’Univers verzekert, dat Z. H. zijne intrede te Rome op den 12 dezer zou doen. De Stalulo van Florence oppert nog ee nige twijfelingen hieromtrent. Daar men ech ter steeds voortgaat groote toebereidselen voor de ontvangst van Z. II. te Terracina te maken zoo zegt hetzelfde blad dat Pius IX daar even als te Gaëta eenigen tijd zou kunnen vertoeven. LONDEN, 3 April. De Times vestigt de aandacht des publieks en van de regering op de onverantwoordelijke omstandigheid, dat de zee-stoomschepen doorgaans niet van booten voorzien zijn. Had de Royal Adelaide, die in den nacht van zaturdag op zondag jl. ver gaan is, dezulke bij zich gehad, dan is het, volgens het oordeel van dat blad meer dan waarschijnlijk, dat vele der rampzaligen, die bij dat ongeval het leven verloren hebben ge red zouden geworden zijn. De Times zou gaar ne zien, dat het parlement eene wet vaststelde waarbij aan de eigenaren van schepen inge val van onheilen waardoor de dood van passa giers of mannen der equipage veroorzaakt wordt de verpligting werd opgelegd, om aan de we duwen en kinderen dier verongelukten schade loosstelling uit te keerenwel te verstaan in geval het deugdelijk bewezen wordt, dat het verongelukte vaartuig van geene behoorlijke red dingmiddelen voorzien was. Ten slotte zou dat blad het zeer doelmatig keuren indien de rei zigers eene soort van verbond sloten om geen gebruik te maken van behoorlijke heid der reizigers LONDEN, 4 April. .’..i van op de kusten van Engeland, Ierland talrijke ongelukken ver- Op de oostkust dan 30 Het getal der slagtoffers is zeer aan- Een het schip Jfrancis, huizers naar f Clear aan het zuidwesten cn muis verongelukt is. den. ren en Mei e. te melden. UTRECHT, 5 April, buitengewone vergadering Nederlandsche Hervormde kerk door den minis ter voor de zaken der Hervormde eeredienst enz. geopend. De arrondissement-regtbank te Amsterdam heeft eene zoogenaamde somnambule, die niet zonder gunstigeh uitslag, zoo haren magnelischen slaap inw delen ten gebruike aan patiënten had aan hand gedaan tot ƒ25 boete verwezen als depligtig aan onbevoegde uitoefening tak der geneeskunde. In de eergister te Rotterdam gehondene ver- kooping van schilderijen onder directie van den kunstschilder A. J. Lamme aldaar, hebben o. a. ópgebragteene schilderij van Ludolf Bak- huyzen ƒ310; G. Everdingen ƒ319; A. Ruysdae'l ƒ1800; J, van re van denzelfden ƒ405; A. J. C. Schotel ƒ500W. van A. Waldorp ƒ700. GRONINGEN, 4 April. Even als in vorige jaren levert onze haven thans weder liet bewijs op van de levendigheid der scheepvaart niet al leen maar ook van de groote bedrijvigheid on zer provinciale scheepstimmerwerven. Niet min der dan een twintigtal nieuwe kofschepen en hektjalken zijn dit voorjaar wederom hier ge arriveerd om opgetuigd te worden ten einde zee te kunnen kiezenen waarvan eenigen reeds gereed liggen. Dit getal zal binnen kort nog aanmerkelijk worden vermeerderd doordien nog onderscheidene op de in deze provincie gelege ne scheepswerven in aanbouw zijn. AMSTERDAM 6 April. Aanstaanden maan dag viert Lier de Protestantsche ziekenbus, on der de zinspreuk: de Goede Verwachting haar honderdjarig bestaa n Zeldzame feestviering die eene ziekenbus ten deele mag vallen 1 Zoo menige soortgelijke in stelling stierf in prillen leeftijd, enkele zelfs in de kinderschoenen. Misschien is hier feest gevierd. Goede Verwachting is het opschrift dier bos en waarlijk die haar zoo doopten kozen eenen goeden naam. Liefde en Eendragt heette zij vroeger. Bei de zijn noodigom met een goed reglementen met goede berekeningen tot liet gewenschte doel te geraken. Het is eene wezenlijke onderlinge broederschap geene geldspeculatie ten koste van deelnemers. Ieder is op zijne beurt be stuurder, zonder salaris; liet tekort wordt ge vonden door verhoogde het overschot door verminderde contributie. Dat liet der Lus wel nimmer aan deelnemers zal ontbreken gelooft men gaarne. Met goede wetten en met leden levende in liefde en eendragtwerd de instelling hon derd jaren oud het eeuwfeestdat de merk waardige bus op maandag viert, zal met krach tige stem aan de leden toeroepen dien broederlijken tweede eeuwfeest, bied zal gedenken herdacht, die in leven riepen ROTTERDAM, 5 April. Op de militaire aka- STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Zitting van vrijdag 5 April. In de zitting van beden is voortgezet de be raadslaging over de vraag, of op vijf leden der kamer die tot burgemeester of grietman waren herbenoemd, art. 91 der grondwet, 4, van toepassing is, waarbij namelijk bepaald is, dat leden der staten-generaal een bezoldigd staats- imbt aanuemende of bevordering in de staats- lienst verwervende ophouden leden der ka- ners te zijn. Hierover heeft eene langdurige leraadslagng plaats gehad waarbij de minister an binmn tandsche zaken als het gevoelen der agering leeft opgegevendat het burgemees- tr-ambt liet als een s/rre/s-ambt is te bcschou- wn. Darna is, na nog eenige woordenwisse- liig met eene meerderheid van 14 tegen 11 sttinmen (‘.slist dat de heeren De Jonge van Ellemect Cngelkens Rèngers, Van Swinde- ren en Veiey van den Boogaard door hel aan nemen der herbenoeming van burgemeester of grietman iet moeten beschouwd worden als te hebben ophouden leden der kamer te zijn. SNEEK,9 April. Dezer dagen is van re geringswege afwijzend beschikt op het verzoek van Jan Jaibs Nes, landbouwer te Echten, in Drenthe gemeente Ruinen, om kwijtschel ding der gdboeten van ƒ50. ƒ25 en ƒ30, des noods verhalen bij lijfsdwang waartoe hij bij twciin hooger beroep bevestigde von nissen der rondissements-regtbank te Assen van den 14lugustus en 19 September 1849 wegens overtding der bestaande bepalingen tot wering der Icgziekte, is veroordeeld. De volgde aanmerking betrekkelijk de tegenwoordigereersgesteldheid uit Zwolle ver dient aandacht Ongunstige gure koude paschen hoe zal alles nog weo teregt komen? heeft welligt deze of gene vraagd de vroege aardappelen gepootde groten uit of ontkiemende in den grond, de koijant in rijen op den akker; hij echter, d’uhet landelijk bedrijf tot zijne keuze nam ztzoo niet vragen bij ervaring wetende, dat ie koude Maart en April dik wijls zeer vruckare zomers geven; hij weet het, dat hel Hergraan waarvan toch de inensch hoofdzal^k moet leven juist het gure weder om dezeijd noodig heeft zal het ko ren geven en geile forsch uitgewassene stroo- lialmen zonder iankorrels. Verheugen wij ons dat liet uit. op den nieuwen oogst ui terst gunstig is, dat hel gure weder juist oorzaak zal worde dat de granen in prijs niet vermeerderen zulli immers bij den verbazen den voorraad van orscht en ongedorscht ko ren in de schuren landlieden en op de zol ders der graanhand'en binnen en buiten ons rijk. Laat ons dbaar zijn dat de noord oostenwind bel watbinnen zijne oevers terug dreef, en de bou en weidelanden bij lijds daarvan ontlastte ter behoorlijken tijd ge bruikt te kunnen w3n. Op 1 January waren in Drenthe 71,908 Hervormden 459 'lerscben 204 Doopsge zinden 19 Remonsten 4976 Christelijk Af gescheidenen 4349 Ifisch-katholieken 8 oud Roomschen1941 iRten cn 75 tot geene der genoemde gezind behoorende. ’s GRAVEND AGE ,ipri|. Ten opzigte der wets-ontwerpen well, de vercenigde zitting der beide kamers van staten-generaalwel ke tegen den 19 Ajbeschreven is, zullen worden voorgedragen u-neemt men alleen, dat Z. K. IL prins Ipik zal worden voor gesteld tot regent. MtJangsTelling ziet men den overigen inhoud dmtwerpen tegemoet, waaruit zal blijken, wi. aanzienlijke Ne derlanders" zijn waq art. 35 der grond wet spreekten die menige leden van het koninklijk huis geroepwnnen worden, om de voogdij over den »rjarigen koning uit te oefenen. AMSTERDAM, 5 A pilaar men verneemt zou de komst van Z. len koning in deze die schepen die niet van voorbehoedmiddelen voor de veilig- voorzien waren. De geweldige storm zaturdag op zondag jl. van Engeland -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1