NIEUWS- EN ADÏERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. S50. No. 30. Zaturdag den 13 April. 1 2 'i'? I BINNENLAND. BUITENLAND. f gevallene geloofs- gedenken ten hemelsche bestemming. slotte hen over de innige overtuiging Prijs der Advertcntiënvan één lot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. welketen behoeve van Nederlandsche assura deurs en andere belanghebbenden door Zijner Majesteits consul-generaal te Bergen zijn aange- opsporing van dat vaartuig ge- Nederlandsche consulaire agen- in onderscheidene landen aangeschreven het oog op hetzelve te blijven houdendaar i van scliip- wendtot de i leid en zijn de ten om ook met opzjgt tot de handelingen per Bruns in het algemeen achterdocht was ont staan waarbij later het bepaald vermoeden is gekomen dat hij zijn schip opzettelijk heeft daar deze wer- 3e' geloopn hebben indien zij aldaar gedu- waren. Seinen wer- om eene en krachtdadig 8e- De Phoenixzegt 3 p. st. van de Sambreen 225 Queen ontvangen voor de dien- ’sGRAVENHAGE, 9 April. Aan den heer Van Vliet is, bij kabinetschrijven van den 6 dezer, Zr. Majesteits dank betuigd, wegens de brochure, getiteld: Indische belangeneen paar vragen aan den heer mr. Van Vloten oud- X'aadsheer in het geregtshof te Batavia en aan den heer Smissaert oud-resident op Java. AMSTERDAM, 9 April. Door de Nederland sche llandei-Maatschappij zijn bevracht gewor den, elf schepen, als: voor Amsterdam 5 voor Rotterdam 4voor Dordrecht 1 voor Schie- iam 1. In d: Zuid-Afrikaan van den 4 Februa ry leest men liet volgende: De nuttigheid van etne stoonboot werd op jl. dingsdag duidelijk getoond. liet llollandsch fregat de Sambre en het Eigelschc barkschip de Queen waren beide dooreene kalmte overvallen op eenigen afstand beosten het liclithuisen vaartuigen ich nabij bet strand bevonden waarts de sroom toen liep zouden zij veel g vaar g rende den acht gebleven waren. Seinen den gevolglijk door dezelve gemaakt stoomboot, im ze op sleeptouw te nemen, deze hulp 'erd zeer spoedig en verleend doc de Phoenix, welke zich toen lukkig in dehaven bevond, men zal 33 p. st. van sten, bij der. gelegenheid bewezen.” AMSTERDM, 10 April. Hunne Majesteiten de koning e koningin zijn heden middag vergezeld van’s konings broeder, prins Hen drik met <a beurs-spoortrein alhier aange komen en omteeks drie ure aan liet paleis af gestaptwaari zij onmiddellijk op het balkon zijn verschenei en door de op den Dam zaam- gestroomde mtgte begroet zijn mei de harte lijkste toejuichten die door Hoogstdezelven op het minzaag beantwoord zijn. In de hen te ’s Gravenhage gehouden zitting der eer; kamer, is het ontwerp van wet, tot heffin van provinciale belasting in Friesland over '50met algemeene stemmen aangenomen. Onze vcrdietelijke landgenoot W. II. Su- ringar heeft dez dagen te ’s Hagein eene lezing, meer da 35 inwoners der residentie door doeltreffendioespraak opgewekt, tot aan vaarding van hetidmaatschap van het Neder- landsch genootsch redelijke verbetering der gevangenen gen de geringe jaarlijksche bijdrage van ƒ2.1 tot wederopzeggens toe. Het genootschap zi beijverendeaangevallene inedemenseben zo?r onderscheid van geloofs belijdenis bebulpzii te zijn heeft groote be hoefte aan aanwinstm leden, ook tot herstel ling van het verlii geleden door overlijden of vertrek naar eldt De Engelsche aden zijn sedert eenigen tijd nagenoeg van a nieuws ontblootheden evenwel bevatten z|xerigten uit de Kaap de Goede Hoop tot 15;]>ruarij meldende dat aldaar de heugelijke ïciëele tijding ontvangen was, dat het Britscgou vernemen taan het de getransporteerde niet aaiial te zien komen had ordeled gegeven hen weder WEENEN, 5 April. De Reichs Zlg. deelt bijzonderheden mede betreffende het uiteinde van den luitenant graaf Fugger onlangs gefu silleerd en vermeldt daarbij een trek van va derlijke hardvochtigheid welke men ofschoon dezelve van verschillende zijden bevestigd wordt, schier niet kan gelooven. Een enkel verzoek zegt dit berigteene voorspraak door een of ander daartoe geregtigd persoon had den on gel ukkigen jongen man gewis bet leven gered. Zijn vader, de rijksraad en regerende graafFug- ger-Glött, had dan ook werkelijk een smeek schrift aan den koning gerigtnamelijk dat het doodvonnis mogt voltrokken worden. FRANKFORT, 6 April. Naar wij uit goede bronnen vernemen zijn de onderhandelingen met het Oostenrijksche kabinetbetreffende de verdere instandhouding der bondscommissie, zonder gevolg gebleven. Dit kabinet verlangt, dat zoowel de zamenstelling als de magt van deze voorloopige bondscommissie op eene veel grooterc leest geschoeid worde en daar l’ruis- sen hiertoe niet schijnt geneigd te zijn wil Oos tenrijk van het verder bestaan derzelve niets we ten. Hierin wordt Oostenrijk door Begeren en Wurtemberg op het nadruklijkst ondersteund. Alle deze staten en waarschijnlijk ook Saksen en Hanover beoogen de herstelling van den vroegeren bondsdag omdat zij hopen langs dien weg het Pruissische drie-koningen-verbond te vernietigen en de magt van Pruissen te fnui ken. Dit zal hun overigens niet veel moeite kos tenwant reeds heerscht er, volgens de jong ste medédeelingen uit Erfurt, eene groote ont moediging onder de Pruissiscbgezinde partij al daar. Hiertoe draagt mede bij de vijandelijke houding, die Rusland mede tegen het Pruissische drie-koningen-verbond aanneemtminder om de zaak zelve, als uithoofde van de aanmati gende politiek van het Pruissische kabinet, wel ke men te St. Petersburg als niet bestaanbaar beschouwt met de waardigheid en onafhanke lijkheid der overige Duitsche vorsten en met de handhaving der bestaande tractaten. Rusland verbergt het zelfs nietdat hethoe ongaarne noemd het voormelde regt is ontzegd. Die ge ruchten verdienen echter nadere bevestiging. N00RDH0RN, 6 April. Laatstleden donder dag was men aan hel Noordhorner tolhuis be zig met vet vee in te schepen. Toen men een’ vetten os met takelwerk scheep wilde brengen moet aan den toestel iets los of aan stukken zijn gegaan waardoor de os schrikte en zich door een sprong van zijne banden ontdeed de vlugt nam en geheel verwoed over slooten waterin gen schutten en dammen snelde. Vervolgens liep hij als razend door Noordliorn echter zon der iemand letsel te doen. Dan hier in een stuk land gekomen zijnde, heeft men pogingen aangewend, om hem meester te worden doch wat men ook deed alles bleef vruchteloos. On derscheidene malen zocht hij menschen aan te vallen, maar telkens te vergeefs. Daar alle po gingen om zich van liet verwoede dier mees ter te maken, ijdel bleken, heeft men zich» na veel moeite genoodzaakt gezien den os iu het land dood te schietenwat dan ook door onderscheidene schoten eindelijk is gelukt. Zoude zulk vleesch wel goed zijn voor mensch en dier? ASSEN, 8 April. Zaturdag jl.des middags ten een uur, heeft het bof alhier uitspraak ge daan iu de zaak van Jan Sanders Uiterwijken denzelven vrijgesproken op grond, dat liet niet wettig en overtuigend was bewezen dat de van valschheid beschuldigde handteekening werkelijk valsch was, en dat de bijkomende omstandighe den voor zoo verre bewezen niet toereikende waren om daaruit tot de valschheid van dc handteekening te besluiten, en dal gevolgelijk niet wettig en overtuigend was bewezen, dat de beschuldigde misdadig gebruik beeft gemaakt van eene handteekening, die hij wist, dat valsch was. willen laten verzeilen of verbranden. Ook door medewerking der Nederlandsche consulaire agen ten in Noorwegen werden maatregelen genomen om de veronderstelde misdaad op bet spoor te komen. Thans is dezer dagen het berigt ont vangen dat, bij een vonnis van de regtbank te Lyngdal (waarvan echter geappelleerd is) genoemde kapitein J. 0. Bruns, uit hoofde van met een bedrieglijk oogmerk zijn schip lek ge maakt te hebben ten einde het te doen zin ken en wegens het stichten van brand in het zelve is veroordeeld tot 15 jaren dwangarbeid alsmede in de kosten. ZWOLLE7 April. Men verhaalt, dat dc tenuitvoerlegging van dwangmaatregelen ten ein de de schipperij hare achterstallige tollen aan het Zwolsche Diep te doen betalen reeds tot dat het Britscgou vernement verlangen der koloniom gevangenen toegegeven en te verwijderen. ROTTERDAM, 9 ,il. Z. M. de koning heeft het vonnis van krijgsraad in Noord- Brabandwaarbij de luit. V.. W was veroordeeld, om te Wen gecasseerd, vernie tigd en veranderd in maanden detentie met behoud van zijnen ran; De sergeant, die oor zaak was der overgelegialsche kwitantiën voor transportmiddelen heetveneens remissie ver kregen zijne hem opgjde straf van 5 jaren kruiwagen en vervallen-klaring van den mi litairen standis vei’ai-d in I jaar detentie cn degradatie tot soldaat Het Hanoversch ko.ip Elisabeth kapi tein J. 0. Bruns, betw in November 1848 te Palermo naar Dordrt was geëxpedieerd verdwenen zijnde, zoo >ben de pogingen, geweldadig verzet dier schipperij aanleiding heeft gegeven zoodat de bewaarder van een schip geladen met turf, die op de Dedemsvaart daar op was gesteld met last, om dat schip te Has selt te doen verblijven, aldaar daarin geweld- drdig is verhinderd, doordien zes personen op liet schip kwamen en het met geweld die stad door hebben gebragt tot in het Zwarte Water; waarna de schipper is doorgevaren naar Zwart sluis en zijn schip aldaar aan den wal heeft ge haald hetwelk alstoen op nieuw door een aan tal manspersonen is beklommen die den be waarder bij de beide beenen hebben genomen en hem zoo van het schip afgcsleept en op ee nigen afstand van daar op den dijk hebben la ten liggen. GRONINGEN, 8 April. Dingsdag 11. over leed alhier, in den jeugdigen ouderdom van vierentwintig jaren de heer T. Risselada stu dent in de theologie aan onze boogescliool. Hij was een niet onverdienstelijk student en had zich door hartelijkheid en welwillendheid vele vrienden verworven- Toen vrijdag zijn stoffe lijk overschot naar Leeuwarden vervoerd werd, volgden eenige vrienden van den overledene een eind wegs zijn lijk. Ter plaatse der scheiding gekomen zijnde, schetste de heer Van Maanen jur. kand.in korte maar welgekozene bewoor dingen, de goede eigenschappen van hem, die zoo vroeg reeds aan eene treurende familie talrijke vrienden en kunsten en wetenschappen ontrukt werd. Hij spoorde zijne vrienden daar bij aan daar zij ook nu weder een treffend voorbeeld hadden van het kortstondige en ver gankelijke van al het ondermaansche hunnen Schepper in de dagen hunner jeugd steeds te en hun geheel leven zóó in te rig- dat zij rijpten voor hunne aardsebe en Spreker trachtte ten het verlies op te beuren met j van de waarheid der woor den welke de overledene weinige dagen voor zijn verscheiden uilte: wat God doet, dat is welgedaan. Volgens de loopende geruchten te Assen zoude op den 4 der loopende maand in de voor den hoogen raad aanhangige regtsgedingen tnsschen het plaatselijk bestuur der gemeente Eeldemitsgaders den kerkeraad en de kerk voogden der Hervormden aldaaren wijlen mr. Wiardus Hora Siccama, in leven heer van Oos- terbroek over het regt van benoeming van den school meestel' en van den koster, voorlezer, voorzanger en organist te Eelde door het open baar ministerie zijn geconcludeerd tot vernieti ging van de twee arresten, welke door het pro vinciaal geregtshof van Drenthe in deze zaken zijn gewezen, en tot handhaving der beide von nissen van de arrondissements-regtbank te As sen, waarbij aan den heer Hora Siccama voor- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za turdag. Abonncments-prijs voor 3 maanden 1.40 builen de Stad franco ƒ1.05, enkele nommers cent.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1