EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- I OIra fc fVoensdag den 17 April. $50. No. 31. i jflf l \c/' •&S&» 5de Jaargang. I b r pij 51 t'ifl W] 0 ’s HERTOGENBOSCH 12 April. Ll. woens- 1 §1 >WA w rM 3^ ES3 BINNENLAND. I BUITENLAND. [i/l ’■j vJ van afgevaardig- der Pfordten een bij de toeneming ittingen eene ware Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag'. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele noinmers cent. '’4ft Prijs der Advcrtentiënvan één tot vier regels^ gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. van aanleggen Augsburg Frankfort a/M. Ptegensburg en burg naar Lindauvan bach van Bamberg naar Bayreuthen van Lud wigshafen naar Germersheim. De kosten voor al deze onderscheidene liniëu zijn op 500,000 gl. geraamd. (1) Lid der alhier bestaade Typograpliische Verecniging f’oar:ory en Genoegen. Naar wij vernemen zullen eerstdaags afge vaardigden uit Zwitserland, Baden en Darm stadt hier bijeenkomen om te beraadslagen we gens het daarstellen van eene electro-telegrafi- sche linie tusschen Frankfort en Bazel. FRANKFORT, 10 April. Heden is de elec- tro-telegrafiscbe linie tusschen Weenen en Augs burg ten gebruike van het publiek geopend worden. In de Beijersche kamer den heeft de minister von ontwerp van wet aangeboden strekkende tot het aanleggen van electro-telegrafische liniën van Augsburg naar Ulm van Bamberg naar van München naar Kufstein Passau naar Ingolstadtvan Augs- Lindauvan Nürnberg naar Ans- Bamberg naar dag heeft de arrondissements-regtbank alhier een belangrijk vonnis in het stuk der successie-reg- ten gewezen. De heer J. d. W. en vrouwe P. L. waren in 1808 onder de costuijmen van ’s Hertogenbosch gehuwd zonder buwelijksche voorwaarden en in 1848 overleed vrouwe P. L. zonder dat er kinderen uit dat huwelijk ver wekt waren. Nu hief het bestuur der registra tie van de helft der gereede goederen die ten tijde van het overlijden door de eclitgenooten werden bezeten en krachtens de vermelde cos- tuijmen in vollen eigendom aan den langstle venden echtgenoot behoorden, ongeveer 5000 wegens successie-regt en bovendien eene ver- hooging van 10 ten honderd van het vermelde bedrag als boete wegens tardieve aangifte dit laatste, hoewel er eene eerste aangifte in den boedel was gedaan binnen den wettel ijken ter mijn en er eene nadere aangifte onder voorbe- houding had plaats gehad vóór dat er eonige geregtelijke vervolging was aangevangen. De heer J. d. W. vertegenwoordigd door mr. A. F. X. Luijben heeft de vermelde som en verhooging van het bestuur der registratie procederende ter nadere vervolging van den heer Collard directeur der registratie te Breda, teruggevor derd en de arrondissements-regtbank voor- noemd heeft beslist dat het gedaagde bestuur geen regt had successie-regt van deze gereede goederen te heffen en in geen geval geregtigd was op de vermelde verhooging als boeteen mitsdien het gedaagde bestuur veroordeeld tot teruggave van de geheven sommen. AMSTERAM 12 April. Gisteren heeft H. M. de koningiide Sophia-bewaarschool bezocht. Meer damen uur vertoefde de edele vorstin in de scho en onderhield zich op het vrién delijkst met e kinderen die der edele bescherm vrouw dooliet zingen van eenige toepasselijke verzen hun hulde toebragten. Bij het vtaten der nuttige inrigting uitte II. M. den vnsch dat Hd. op een ander jaar de school wtr met een bezoek mogt kunnen vereeren. Heden is I1M. het Luthersclie Weeshuis gaan Bezigtigen. IL K. 1 prinses Frederik der Nederlan den vergezelvan Hoogstderzelver dochter prin ses Louisa, hét heden de Louisa-bewaarschool als beschermvuw dier inrigting bezocht, al daar meer dl vijf kwartier vertoefd alles naavwkeurig glegeslagen en wel hare bijzon der! goedkeurii gelieven te betuigen, over de vedvuldige zoimdie aldaar worden besteed te- vorming er vooral ter godsdienstige oplei- dhg van nagentg een zeven honderdtal kinde- pndie meest len aanwezig waren. Het was in waheid een feest voor de Louisa chool. Gepasteen zeer lieve muzijkstukjes verden Üiet gevel gezongen en verscheidene anderen, in hele vertrekken der inrigting, reciteerden versje, die met blijkbare belang stelling en gevoe werden aangehoord, terwijl een 24tal der oilste jongetjes voor H. K. 11. defileerden aangeoerd door den kinderlieven- den sergeant Van lees. Lang zal dit beaek herdacht worden. Gisteren avon gaf de maatschappij Caeci- lia haar negentiede concert, hetwelk hoogst vereerd werd doo de tegenwoordigheid van IL M. de koningii, IIH. KK. IIH. prins Hen drik, prins en prines Frederik en prinses Louisa der Nederlanden iet Hoogstderzelver gevolg met regt eene der luiterrijkste voorstellingen mag genoemd worden, lie wij immer bijwoonden. De opbrengst van kt concert ten bedrage van ƒ1570, geheel ten oordeele van het edele doel der inaatschappij (j.ecilia haar weduwen en weezenfonds, getuigldan ook wederom van de hooge belangstelling niet alleen van ingezete nen dezer stad, mar ook van velen, die uit verwijderde oorden as vaderlands daaraan hun ne tegenwoordigheid verleenden. AMSTERDAM, 13 April. De dag van gis teren was Voor de ezellen ter boekdrukkerij van de heeren G. vanTyën en Zonen een ware feestdag, doordien eei hunner, met name Hen drik Kuchlein (l) bekdrukker aldaar, gedu- FRANKFORT, 9 April. Indien men geloof mag hechten aan de geruchten die beden na middag hier in omloop waren dan zou de Pruis sische regering weder moed gevat en besloten hebben hare plannen met nadruk door te zet ten en in weerwil der oppositie van Oosten rijk Rusland en andere groote mogendheden niet alleen het drie-koningen-verbond pogen in stand te houden maar zelfs voor hetzelve het regt van oorlog te verklaren en vrede te slui ten” geldend te maken. Ook wil men weten dat de gansche landweer en zelfs de kavallerie derzelve op het punt staat mobiel verklaard te worden. Niet zonder zorg ziet men de naas te verklaringen der Pruissische regering tege moet, daar dezelve eenen beslissende invloed op de rust en den vrede van Duitschland zul len uitoefenen. Den 6 dezer heeft de vorst van Hohen- zollern Sigmaringen plegtig en openlijk afstand gedaan van zijne souvereine regten op zijne sta ten ten gunste der Pruissische kroon, en, te dier gelegenheid eene proclamatie doen afkon digen waarin hij zijne vroegere onderdanen van den hem gedanen eed van getrouwheid ontslaat. Tenzelfden tijde heeft de Pruissische regering aan de bondscommissie de officiëele mededeeling gedaan van de inbezitneming dier beide vor stendommen, en dat derzelver contingent in troepen en geld als nu door Pruissen zullen geleverd worden. FRANKFORT, 10 April. SNEEK, 16 April. De Tijd meldt: Wij Worden verzocht de Katholieken te waarschuwen tegen eenen bedrieger, die onlangs in ’s Hage is opgemerkt. Hij is reeds bekend en berucht ge worden in 1844, toen hij zich uitgaf vooreen’ priester, zonder in het minst tot den geestelij ken stand te behooren. Na vele opliglingen liet hij zich opnemen in het seminarie der Jan senisten te Amersfoort van waar hij weldra wederom vertrok om in de vrije wereld zich aan schandelijk bedrog over te geven. Om schul den uit Rome gevlugt, wist hij zich door eenen lich noenenden vicaris-generaal van Boston in ïoord-Anerika wij-brieven uit Rome te laten lezorgen en voorgevende op reis te zijn naar ïoord-Atarika ontving hij in de laatste helft vm 1847 de mindere orden te Venetie het sub-diakonat te Trentehet diakonaat te Brixen en bet piesterschap te Salzburg door Z. Em. den kardinal van Schwarzenberg. Later schijnt hij naar bme teruggekeerd te zijn en verder als een gelkzoeker rond te reizen. Onlangs is bij in lietdiocees van Keulen geweest, waar hem overa verboden is om de II. mis te le zen. In c passieweek moet hij te ’s Hage ge zien zijn, n gekleed als een priester, dan als een leek. Iet is onbekendwaar hij op dit oogenblik vblijft. rende eene halve eeuw bij dezelfde firma met vlijt en naarstigheid zijne werkzaamheden had volbragt. Toen bij des morgens ter drukkerij verscheen vond hij zijne gewone plaats met groen ver sierd terwijl de nationale vlag haar nog meer der luister bijzette. Hooger klom de vreugde, toen hij, bij eene vriendschappelijke bijeenkomst ter drukkerij door den waardigen oudsten pa troon uit naain der firma, welmeenend en har telijk werd toegesproken en deze hem toewenscli- te dat hij tot aan het einde van zijne levens baan altijd met dien ijver en vlijt mogt voort gaan vervolgens overhandigde de patroon hem een niet onaanzienlijk geschenk in zilver. Na door een’ zijner kameraden vereerend te zijn toegesproken werd hem uit hun aller naain eene zilveren tabaksdoos met toepasselijke in scriptie, vereerd. Zigtbaar was de oude, doch nog altijd met jeugdigen ijver bezielde man hierover aangedaan, hetwelk hij in alles te ken nen gaf, en hiermede eindigde dit opmerkelijk feest. De regter-commissaris en de griffier der arrondissements-regtbank te Zwolle hebben zich dingsdag jl. naar Zwartsluis begeven ten einde onderzoek te doen aangaande de mishandelin gen die er zouden gepleegd zijn tegen eenen ge- regtelijken bewaarder van een schip hetwelk we gens nielbetaling van tol op het Zwolsche Diep was in beslag genomen. UTRECHT, 12 April. Men verneemt uit eene goede bron dat de erfgenamen van wijlen koning Willem II besloten hebben de nalaten schap van den overleden vorst te aanvaarden dat op 17 dezer de daartoe strekkende verkla ring zal worden afgelegd en dat reeds den vol genden dag eenen aanvang met de betaling der schulden van de nalatenschap zal worden ge maakt. HOORN, 9 April. Bij de alhier op gisteren gehouden parade, bij gelegenheid van den ver jaardag van II. K. II. de prinses Sophia had er een voorval plaats, hetwelk de noodloltigste gevolgen had kunnen veroorzaken. De te groo te ijver van eenen officier gaf aanleiding dat een burger, door de wacht, belast met bet af- keeren der toeschouwers, van zijne plaats werd verdreven op eene wijzedie de woede van een groot deel der menigte van aanschouwers moest gaande maken zoo zelfs dat liet voor een oogenblik te vreezen stond, dat er eene al- gemeene worsteling tusschen de militairen en de steeds aangroeijende en opgewonden menigte zou plaats grijpen. Gelukkig evenwel wist de kommandant in dit dreigend oogenblik het ba taljon tot orde te brengen en zich gelijktijdig tusschen de worstelenden te werpen waardoor de zaak eene gunstige wending nam. Heden avond doorkruisten patrouilles, geadsisteerd door policie-agenlende stad en is de rust, behalve het plegen van enkele baldadigheden, door be schonken militairen niet verder gestoord. SCHIEDAM 9 April. Heden nacht is al hier aan de Iloofdstraatten huize van mejuf- vrouw de wed. V. eene poging tot inbraak ge daan. Door het tijdig ontwaken der bewoon ster, zijn de daders op de vlugt gegaan. Se dert eenigen tijd hoort men hier nog al van diefstal en poging daartoe. Het is te bejamme ren dat het onzer steeds ijverige policie niet gelukken mag, de booswichten in handen te krijgen. Intusschen verwondert het, dat men, en uitbreiding der vaste be zittingen te dezer stede, ook niet bedacht is op eene vergrooting van personeel der policie al ware zulks maar voor den nacht. Den in gezetenen is toch niets aangelegener dan hun ne veiligheid. Waarom vangt men niet aan de klapwacht anders in te rigten Wat geeft dat geroep en geschreeuw in den nacht, als al les rust? [Veelal een verschrikt en voor klan ken somwijlen gevaarlijk storen in den slaap.] En wat baat hetof men op een bepaald uur van den nacht rondloopt? Men moet de gele genheid tot stelen voorkomen dan eerst han delt men verstandig.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1