NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR RE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. wv 1850. No. 32. 'i t 5de Jaargang. Zaturdag den 20 April. T JW tl BINNENLAND. BUITENLAND. 1 1 *°Ap. ^25^1 s I 1 i txi goed als die t i t r- -rr ri Prijs der Advertcntiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. -o 'mnnisgeving. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnernents-prijs voor 3 maanden ƒ1.40, buiten de Stad franco f 1.65enkele nomnicrs j cent. en scheepvaart op die kanalen hand aan hand reeds hoort men gewagen van trekschuiten-vee- ren in alle riglingen derzelve voor Overijssel breekt alzoo eene heerlijke toekomst aan. MAASTRICHT 15 April. Een treurig voor val waaruit alweder het gevaarlijke blijkt, om kinderen, zonder behoorlijk toezigt, alleen te huis maar ook wapenen onder hun bereik te laten had gisteren morgen te Limbricht plaats. De secretaris dier gemeente was met zijne echtgenoot ter kerke gegaan en had zijne nog jeugdige kinderen te huis gelaten deze ver maakten zich in de woonkamer, met boeken spelende, waarvan er een paar onder eene kast geraakte; het 7jarige dochtertje liet haar broer tje van 13 jaren dezelve van daar weghalen waartoe het jongetje een geweer, dal bij dezel ve in eenen hoek stond, moest verplaatsen het geweer, dat geladen was, ging door die bewe ging af, met het noodlottig gevolg, dat het meisje het geheele schot in bet hoofd ontving, en onmiddellijk dood bleefnog een ander meisje werd door hetzelfde schot, insgelijks aan het hoofd doch slechts zeer ligt gekwetst. FRANKFORT, 12 April. Op de verklaring van de jury, dat Johannes Stanff schuldig was aan den gepleegden moord op de persoon der gravin Görlitz alsmede aan eene poging tot vergiftiging op den graaf Görlitz, wijders aan eene poging tot brandstichting in derzelver be huizing. heeft het hof van assises te Darmstadt hem in zijne zitting van gisteren tot levenslan ge tuchthuisstraf en in de kosten veroordeeld zijnde dit het maximum sedert de afschaffing der doodstraf. De vader en de broeder van Stauff zijn wegens medepligtigheid aan diefstal tot 3 en 6 maanden correctionele gevangenisstraf veroordeeld geworden. De veroordeelden heb ben hij bet uitspreken van dit vonnis veel koel bloedigheid aan den dag gelegd. In Dresden zijn thans reeds 11 doodvon nissen geveld, ter zake van den opstand aldaar. Er zijn nog een aantal aangeklaagden aan wel ke hetzelfde lot te wachten staat. Naar men verneemt, weigeren de advocaten aldaar zich met p grond dat lei acht beeft SNEEK 19 April. Men verneemt, zegt het Weekblad van hel Regtdat aan de landsdruk kerij een aanvang is gemaakt met het drukken van het verslag der commissie tot herziening der Fransche wetten met de daartoe behooren- de bijlagen zoodat binnen kort de uitgave van dit werk kan worden tegemoet gezien. De bewoner van bergachtige streken moge roem dragen op het bekoorlijke, dat de Natuur hem verleent, ook onze vlakke landstreek met hare weidlanden boeit wel degelijk de aandacht van den opmerkzamen beschouwer. Op dezen oogenblik hebben wij daarvan weder een spre kend bevijs daar het land, uitsluitend weid- land dst ons bier omringt, een verrukkelijk groen aaibiedt, waarbij liet gras reeds welig uitspruiten groeit, en, indien het thans heer- 1 ijk wede? zoo mag voortduren de landman ach zal kunnen verblijden met het voorregt wn zijn reein dit voorjaar, vroeg den stal b doen virlaten en in het land te jagen waar- n men reds hier en daar jong vee ziet gra an. Volgas de Slaats-Couranthebben de drecte beistingen in de drie eerste maanden Vtn 1850 tinder opgebragt dan in de drie eer st? maande van 1849 .ƒ405,502.021de in-en uitgaande tglcn scheepvaartregten vuur-ton en bakengelƒ64,218.41 de registratie-, zegel-, suc:essie-rejen enz. ƒ41,076.48 de posterijen 9,601.52 Joterij 134. Totaal 520,532.43^. De Ihkker deelt het antwoord mede, door den inister van binnenlandscbe zaken voor eenigc tijd gegeven op het adres der hoofd- vereeniging in het Nederlandsche onderwijzers genootschap betreffende het besluit van den 2 December 849. Dat antwoord luidt als volgt Ter beantvording van uw adres van den 2 January 18)heeft de minister van binnen- landsche zien de eer te kennen te geven: of in allendeele aan uwe inzigten zal kun- nen wordet voldaan durft de minister niet verzekeren ;naar dat de grondwet worde be- tracht en U uitvoer gelegd dit is de vaste wil van het ouvernement. liet zal de grond- wet in wering brengen naar zijne overtui ging, zondei te geloovendat het mogelijk >>is, den zin vn een ieder, die op zijne wijze de grondwet gelieft uit te leggen, te bevre- digen. liet sreekt van zelf, dat uwe beden- kingengewitig op zich zelve en van zoo achlenswaardign kant afkomstig in gezet ern- stig overleg ztlen worden genomen.” In de Prussische provincie Saksen neemt de landontginnii^ zeer toe. Zoo werden in 1849 uit de heideveldti aldaar meer dan zesenvijftig duizend voer veüsteenen opgezocht en naar el ders gebragt. Uogt de tijd spoedig naderen dat ook van onz Drentsche uitgestrekte heide velden de massa teenen (goed en groot genoeg voor al onze zeeveringen) gelezen werden AMSTERDAM, 15 April. Heden morgen, per tweeden spoo trein vertrok de koninklijke familie weder nair ’s Gravenhagebehalve Z. K. II. prins Hetdrik die zich naar Soestdijk begaf, om II. M. de koningin-weduwe die al daar op dezen dag verwacht wordteen bezoek te brengen. ZWOLLE, 14 April. Wij kunnen thans met genoegen vermeldendat de zaak tusschen de hooge regering en de Overijsselsclie spoorweg maatschappij ter zake van het waarborgs-kapi- taal finaal is geschikt. Het contract is door partijen de vórige week getcekend en woensdag jl. is het depót, bestaande in 780 Certificaten W. S. ƒ1000, ieder rentende 2j pCt. al hier aangekomen, vertegenwoordigende een ka pitaal van ƒ429,000,, met de verschenen ren ten ongeveer 450,000. Thans zullen spoedig verdere maatregelen ge nomen worden oih eenen aanvang te maken met de kanalen dóór Overijssel niemand zal alzoo meer bevreesd behoeven te zijn geen werk te kunnen vinden, want uit het eene vloeit het andere voortimmers met de kanalen gaan de ontginningwaterleidingen en daarna handel hunne verdediging te belasten, o de regtbank tot dusverre geenerlei acht beeft geslagen op hetgeen door de verdedigers ter décharge der beschuldigden was aangevoerd ge worden en derzelver veroordeeling reeds voor af schijnt besloten te zijn. Uit Bern wordt medegedeeld, dat in de jongste dagen tusschen de 700 en 800 hand werkslieden liet Zwitsersche grondgebied hebben moeten ontruimen, omdat zij-tot geheime ge nootschappen behoorden die ten doel hadden eenen nieuwen opstand in het zuidelijk Duitsch- land voor te bereiden. FRANKFORT, 14 April. Gelijk men weet, wordt thans voor de jury te Hanau behandeld de zaak der personen welke onder verdenking staan schuldig of inedepligtig te zijn aan den moord der heeren Auerswald en Lychnowski. De getuigen hebben nog niet veel licht over de zaak verspreid. Een hunner heeft gezien hoe eene vrouw het eerst Auerswald met eene parapluie herhaaldelijk in het gezigt stiet, hoe vervolgens een kolfslag werd toegebragt aan den ongelukkigen generaal, die uitriep God ach spaart mij ik heb vijf kinderen hoe daarna de generaal door een schot getroffen in eene sloot voorover vielen hoe daarop dezelfde vrouw riep: schiet nog eens de hond is nog niet dood!” Toen viel het tweede schot en nog een kolfslag. BERLIJN, 13 April. Er heeft zich te Ber lijn weder eene nieuwe gemeente gevormd. Zij noemt zich die der Eerste Christenenen heeft aan haar hoofd eenen veearts Urban. Hare ge loofsbelijdenis heeft intusschen niets Christelijks. In hare vergaderingen gaat het meermalen zoo onbehoorlijk toe, dat de policie tusschen bei den moet komen gelijk toen in January 11. de hofprediker dr. Krummacherovereenkomstig met zijnen pligtdaar de vergaderplaats in zijne -L - wijk gelegen is, haar bezocht met bet doel, om die dwalende leden zijner gemeente terug te voeren. De Eerste Christenen zijn niet tal rijk en gaan zelfs reeds achteruit. LONDEN13 April. Men beeft dezer da gen eene schilderij van Van Dijk teruggevon den dat ook eene groote historische waarde heeft, het portret van Karel I, door den be roemden schilder in 1640 vervaardigd. LONDEN, 15 April. De II niled Service Ga zette meent te mogen verzekeren, datdeGriek- sche kwestie hare schikking nabij is en dat de vloot van den admiraal Parker naar Malta zal terugkeeren. Twee linieschepen de Howe van 120 stukken en de Vengeance van 84 stukken, alsmede het stoomfregat Odinzullen naar En geland komen om onttakeld te worden. Zij zullen slechts vervangen worden door het linie schip Superb van 80 stukken en het stoomfre gat Terriblebeiden thans op den Taag. CHRISTIANIA, 26 Maart. De buitengemeen strenge winter begint allengs te wijken maar langzaam en onder zware stormen. De maand Maart begon met kalmer weder en zachtere lucht en in weinige dagen zag men massa’s sneeuw versmelten, maar hiermede namen ook de over- stroomingen eenen aanvang. De dalbewoner kan zich naauwelijks een denkbeeld vormen van de tooneelen welke berglanden in het voorjaar aan bieden wanneer de sneeuwklompen zich van de steile bergen los scheuren en met donderend gekraak naar beneden komen storten de wo ningen overstelpende of met zich wegrukkende de velden overstroomende en menschen en vee in den dood slepende. De voorjaars visscherij is thans zoo afgeloopen zoo veel de berigten reeds zijn in gekomen is de uitkomst vrij gunstig geweest, behalve van de haringvangst aan de kusten van Bergen en Cbristiaanzanddie ter naauwernood de helft van die van het vorige jaar heeft op geleverd. De scheepvaart begint hare levendigheid te hernemen maar voor den uitvoer van houtwa ren is het uitzigt niet zeer gunstig omdat de Engelsche markt overkropt is; van de vaart op Frankrijk heeft men betere verwachting daar schijnt meerdere kooplust te wezen. PARIJS, 14 April. Er is sprake van het houden van een congres te Warschau hetwelk door de keizers van Rusland en Oostenrijk en den koning van Pruissen zal bijgewoond wor den. Het doel daarvan zonde zijn om liet con flict, hetwelk Oostenrijk en Pruissen, bij gele genheid van het Erfurter parlement en de he- gemonee van Pruissen in Duitschland gerezen is, tot een bepaald einde te brengen. PARIJS, 14 April. De regering heeft weder drie vergaderingen van kiezers der bewegings partij alhier doen sluiten, als gevaarlijk voor de openbare orde en voor de goede zeden. De afgevaardigden gekozen in de onderschei den vergaderingen van kiezers der bewegings partijzijn gister avond bijeengekomen, ten ge tale van 227. In eene zitting, die twaalf uren duurde, hebben zij eenen kandidaat der bewe gingspartij voor de aanstaande verkiezing ge kozen de hoogbejaarde Dupont de l’Eure ver- eenigde niet genoeg stemmen op zichzekere Danieleen korporaal onlangs gestraft wegens onbehoorlijke uiting van gehechtheid aan de be ginsels der bewegingspartij, verkreeg slechts 80 en de bekende dagbladschrijver de Girardin die zooveel gedaan hadom zich bij de menigte aangenaam te maken, slechts 74 stemmen. Daar op werd, ten einde niet onverrigter zake uit een te gaan de i'omanschrijver Sue als kandi daat voorgesteld, en eindelijk aangenomen met eene meerderheid van slechts 143 stemmen. Sue werd uitgeroepen als kandidaat van het de- mocratisch-socialistisch kiezerscomité en de zit ting werd opgeheven onder de kreten: leve de Republiek 1 weg met de Jesuiten Sue had alle aanvragen om zich kandidaat te stellen, bepaald afgewezen; en, hoewel hij in zijne laatste geschriften de godsdienst en den eigendom even fel aanvalt als in zijne vroegere de Jesuiten is hij toch naar men meenteen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1